Monitör ariza

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Monitor uyku modunda kaliyor bazen aciliyor bazen 2 3 saate anca aciliyor
Görüntüde herhangi bir sıkıntı yok fakat uyku modunda takılı kalıyor acaba kondansatör lerdemi bir sikinti var cozemedim daha once basina gelen varmi acaba

1589799278925594642796723687612.jpg

M Çevrimdışı

megamehmet 

Yeni Üye
17 Nis 2020
32
59
Kondansatörlerde arıza olunca besleme kapanır ya da ekran ışığı 5 saniye sonra söner. Bu sizin arıza bence sistem entegresine yanlış bilgi gelmesinden ya da senkron bilgisi gelmediğinden olabilir. Bunu anlamak için monitörün anakartındaki kontrol entegresini yazmanız lazım. Bu durumda entegrenin açık şemasını inceleyip aşama aşama ilerlemek lazım. Ben bu durumda genelde entegrenin hangi ayağına uyanma sinyali geldiğine bakıyorum. Bu sinyal genelde timer denen bir sinyal. Belli bir zaman sinyal gelmezse monitörü uyutan bir düzenek vardır. O düzeneği devreden çıkartıyorum çoğu zaman. Bunun sakıncası şu, bilgisayardan sinyal gelmediğinde monitör uykuya geçmiyor. Kesin çözüm entegreyi değiştirmek olabilir. Tercihe kalmış.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Kart bu entegreye isil islem uygulasak cozulurmu veya hangi bacagi iptal etmemiz gerekir
15898009906277133764122062308961.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Been genelde wax surup folyoya sarip firinda 10dk pisiriyorum
Fabrikayson lehimler 220derecede çözüldüğü icin derece 200 tutuyorum cchipset sokmekten daha kolay ama riskli 10 tane ekran kartindan 2 tanesi cop oldu bu yontemle? geri kalanin 2 si bende kullanıyorum hala calisiyor onlarda görüntü arızası veriyordu ama bu entegre farkli bu şekilde olmayacağını düşündüğüm icin sorayim dedim

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

megamehmet 

Yeni Üye
17 Nis 2020
32
59
Entegresnin ne olduğu anlaşılmıyor ki, üzerinde kağıt var. Ayrıca bga tipi olmadığı için smd parçaları o şekilde fırınlamanın faydası olacağını sanmam. O kondansatörlerin dışları erir her şeyden önce. Soketler falan :))) Entegrenin üzerindeki kağıdı çıkartıp numarasını paylaşırsanız belki açık şemasına ulaşıp bakabiliriz.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Dıştan beslemeli monitör öncelikle besleme devresini deneyin.
Monitörün guc isigi geliyor elektronikten pek anlamam etikette ki voltaj geliyor adaptorden demek istediğiniz buysa eger

Cok bilgim yok fakat kondansatör lere yorulmadim ben dediginiz gibi entegrede olabilir kondansatör leri değistiririrmde entegre beni aşar

Fişe taktiktan 1 2 sat sonra aciliyor bazen bazen açılmıyor

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
Monitörün guc isigi geliyor elektronikten pek anlamam etikette ki voltaj geliyor adaptorden demek istediğiniz buysa eger

Cok bilgim yok fakat kondansatör lere yorulmadim ben dediginiz gibi entegrede olabilir kondansatör leri değistiririrmde entegre beni aşar

Fişe taktiktan 1 2 sat sonra aciliyor bazen bazen açılmıyor

Işığın yanması sizi yanıltabilir. Mühim olan voltajın doyurucu olmasıdır. Tekrar belirtiyorum ilk önce harici besleme devresi ( Adaptör) kontrol edilmeli.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Multimetre ile olcum yaptim
Boştayken multimetre ile voltaj okunur yüke bindiğinde düşmemesi lazım. Adaptörün içerisinde smps devresi var en çok arızalanan parçalar girişteki blok kondansatör ve çıkış kondansatörüdür.
By_Trol haklı ,çarpma ve kısa devre tehlikesini göz önüne alarak , arka kapağı kapatmadan adaptörü tak ,monitörü önce açmadan öç ,sonra aç ve tekrar ölç,eğer 12v' tun çok altına iniyorsa yeni bir adaptörle deneme şansın varda dene ,bazı uydu alıcılarının adaptörleri uyuyor ,tabii monitör beslemesi 12v ise.

M Çevrimdışı

megamehmet 

Yeni Üye
17 Nis 2020
32
59
By_Trol haklı ,çarpma ve kısa devre tehlikesini göz önüne alarak , arka kapağı kapatmadan adaptörü tak ,monitörü önce açmadan öç ,sonra aç ve tekrar ölç,eğer 12v' tun çok altına iniyorsa yeni bir adaptörle deneme şansın varda dene ,bazı uydu alıcılarının adaptörleri uyuyor ,tabii monitör beslemesi 12v ise.
Aynen. Genelde bu tür harici adaptörlü sistemlerde adaptörü ölçünce voltaj doğru görünür ama ekran açılırken çektiği ampar nedeniyle cihaz kapanır. Gerçi sarı puyku ledi bile yanıp sönebilir bu durumda. Sorun adaptörde çıkarsa genelde blok kondansatörü arızalı olabiliyor. Ya da çıkışa yakın 16 veya 25 voltluk 470, 680 veya 1000 mf'lık kondansatörlerden olabiliyor. Aklınızda olsun. En iyisi başka bir uygun adaptörle deneyin önce.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Calisan Baska adaptor buldum onunla da sonuc değişmedi
teraspy teraspy
By_Trol By_Trol
M megamehmet

Ekran kartından dvi soketini çıkartıyorum no Signal yaziyor 1 saniye sonra kapaniyor kablo takili deilken ekranda kalmasi lazim no signal yazisinin kalmiyor takiyorum monitordeki kirmizi isik beyaz yanip sonmeye basliyor uyku modu gibi baska pc de denedim gene ayni

Dvi girisini cikarinca no signal gitmemesi lazim ama 1 sn sonra kagboluyor

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
Calisan Baska adaptor buldum onunla da sonuc değişmedi
teraspy teraspy
By_Trol By_Trol
M megamehmet

Ekran kartından dvi soketini çıkartıyorum no Signal yaziyor 1 saniye sonra kapaniyor kablo takili deilken ekranda kalmasi lazim no signal yazisinin kalmiyor takiyorum monitordeki kirmizi isik beyaz yanip sonmeye basliyor uyku modu gibi baska pc de denedim gene ayni

Dvi girisini cikarinca no signal gitmemesi lazim ama 1 sn sonra kagboluyor

Özellikle ilk açılışta bu sorunu yapıyorsa ve bana bu arıza gelmiş olsaydı. İlk bakılacak kısım harici besleme idi. Kontrol ettiniz sağlam diyorsunuz geç toparlanan voltaj ihtimali üzerinden yola çıkarak resimdeki işaretlediğim parçaları değiştirirdim. Sinyal yok yazısı önceden daimi olarak mı kalıyordu. Genelde sinyal yok yazıp uyku moduna geçen monitörler de var.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt