Milli mikroişlemci 'Çakıl' geliyor

KOSOVALI Çevrimdışı

KOSOVALI

Aktif Üye
11 Ocak 2018
119
Tümdevre Tasarım ve Eğitim Laboratuvarı'nda çalışma hayatına yeni başlayan gençlerle yakından ilgilenen Varank, milli mikroişlemci "Çakıl" hakkında bilgi aldıktan sonra şunları kaydetti:

"Bu projeyle silah sistemlerimizde kullanılan yabancı menşeli mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci tasarlanıyor. Savunma Sanayi Başkanlığımız tarafından 'Çakıl' onaylandı. Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz ve Çakıl'ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun çalışmalarına başlanacak."
Varank, BİLGEM'de mikroçip tasarımı konusunda gençlere eğitim vereceklerini belirterek, "Burada yetişecek gençler, 'Milli Teknoloji Hamlesi'nin önemli bir parçası olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Halen birçok askeri ve kamu IP ağlarında güvenliği sağlayan kripto cihazının 10 gigabit/saniye veri işleme yeteneğine sahip yeni modelini inceleyen Varank, geliştirilen prototipin performansından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

5D9AA47A-AF0F-44FC-9ED4-7C899F7D23D5.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

6AE5A89F-05E3-4B35-B0D9-CE13C7DCF4F8.jpg

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,286
64
RISC mimarisi ,doğrudur hızlıdır ama bizde nerede üretilmiş acaba bu işlemci sevgili KOSOVALI :smile:
Haber doğruysa süper :ok

KOSOVALI Çevrimdışı

KOSOVALI

Aktif Üye
11 Ocak 2018
119
Tübitak Gebze yerleşkesinde üretilmiş. Benim haberde anladığım o yani. Benim genel yorumun Aselsan ya direk telefon üretecek ya da parçalarını üretip alın birleştirin diyecek. Yazın da bir haber paylaşmıştım hatırlayan olur belki Aselsan’ın ürettiği grafen tabanlı oled ekran adında, büyük ihtimal bununla bağlantısı var. Bundan sonra ise sırada hangi parça var görecez bakalım.:smile:
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

bojack Çevrimdışı

bojack

Aktif Üye
10 Mar 2019
92
Artık yerli ve milli lafından inanın tiksinmeye başladım.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu tür şeyleri okuyunca "doğruysa eğer" kelimeleri beynimizde ilk sırayı alıyorsa olay bitmiştir...

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
reklam broşüründe lga tip intel koymalarından ne kadar özendikleri belli

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
DH de mesut cevik in bir videosu var huawei vs Google android ile ilgili, mikro işlemci ve mimari ile ilgili bir takım bilgiler veriyor. İzlemenizi tavsiye ederim. Youtube da var .

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Mevcut yöntemlerle pc işlemcisi (1 ve 0) artık sınıra dayanmıştır. Çok çarpıcı yeni birşey beklemek anlamsız. Bir şeyi yapmak zor değildir. Bilgiye kolayca erişilen bu devirde başlamak işin yarısıdır zaten. Ama artık kuantum bilgisayarlar devrindeyiz, gogle facebook vb merkezlerinde bunları kullanıyorlar şu anda.
Buradaki işlemcinin yapılmasının anlamı sanırım bilişimde en zor ayak işlemci ayağı onu da yapabiliyoruz biz de var olacağız demek. Yoksa direnç kondansatör falan lise öğrencilerimiz de yapar. Malum artık her ev aleti bile akıllı (yazılımlı) olacak, piyasa da yarış bu yönde görünüyor. Endüstri 4.0 ürünleri de mutlaka kendine uygun mikroişlemci kullanılan yapay zekalı olacaktır. Yoksa Sanayi ve Teknoloji Bakanı niye zaman ayırsın. Üstelik bu konuda en uzmanlardan biri olarak.
Bir şey için kafa yorup ardından emek harcayıp ortaya birşey koymak, anca yerden göğe kadar takdir edilmelidir bence, yapılanın başarısı veya başarısızlığı bir yana verilen emek bile bunu tek başına hakeder. Bir kenarda durup ona bakarak alaycı veya yargılayıcı bir şekilde ahkam kesme niyeti bile emeğe saygısızlığın ötesinde kişinin kendini önce sorgulamasını gerektirir.
Ben gurur duydum, birçok üreticimiz zaten kendi ürünlerini tasarlıyor, yazılımını yazıyor, test merkezinde test edip piyasaya sürüyor zaten. İstabul daki fuar alanında düzenlenen uluslararası ihtisas fuarlarını gezenlerin nasıl gururla alanı terk ettiklerini yüzlerinden görebilirsiniz.

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,286
64
Kendimize ait denilen ilk işletim sistemimiz "Pardus" u unutmayalım derim,çıktığında,öyle duyurmuşlardı,bir linux kullanıcısı olarak(kayıtlı kullanıcıyım) çok sevinmiştim,hemen bir pardus cdsi edinip ,kurmuştum ve kurulumdan sonra şok olmuştum,o zamanlar daha iyisi yapılabilirmiydi ,evet yapılırdı,ama bir sistemi alıp onun bazı yerlerini Türkçeye çevirip,kendimize ait depo denilerek pisi,kaptan v.s yapılması ,belki bilmeyenler için çok olumlu bir gelişmeydi ama kurulumdan sonra birçok programda halen ingilizcede kalması çok tepkiye neden olmuştu ve insanlar ister istemez "bu mu ilk işletim sistemimiz" demeye başladı,zaten malum,gerisi gelmedi ve pardus olayı kapandı gitti (her ne kadar canlı tutmaya çalışsalarda artık bitti bana göre).
Şimdi isim vererek yazmayayım,o yıllarda benim de bildiğim,hatta ara ara içinde olduğum birkaç Türkçe dağıtım vardı,ama onlar bir kenara itilip,görmemezlikten gelinirse olacağı da buydu.
Ben işlemci için çok geç kalındığını düşünüyorum,zaten birşey de yapılacağını sanmıyorum,umarım yalancı çıkarım bu konuda,fakat ısrarla herkese söylediğim şey,sadece yazılımdır.
Yazılım,yazılım yazılım...
İşlemciyi her yerden alırsın,ama yazılım sana ait olmazsa resmen çuvallarsın,çünkü artık neredeyse tüm cihazlar atılan yazılmlarla çalışıyorlar,,bırakın tüm cihazları,askeri makinalar bile yazılımla kontrol ediliyorlar,yani 21.YY'da işlemci yapsan ne olur yapmasan ne olur,içine koyacak yazılım sana ait olmadıktan sonra :)
Tabii ki yapılanları küçümsemiyorum ama kibar bir çalgıcı olarak,linuxtan girdim,yazılımdan çıktım :)

E Çevrimdışı

Ebuhasan

Aktif Üye
23 Kas 2018
77
28
Bu konuda Ayhan Tarakçı'nın yorumlarıda ilgi çekici. Ancak, belli bir dakikadan sonra çıldırmış sanki.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Kendimize ait denilen ilk işletim sistemimiz "Pardus" u unutmayalım derim,çıktığında,öyle duyurmuşlardı,bir linux kullanıcısı olarak(kayıtlı kullanıcıyım) çok sevinmiştim,hemen bir pardus cdsi edinip ,kurmuştum ve kurulumdan sonra şok olmuştum,o zamanlar daha iyisi yapılabilirmiydi ,evet yapılırdı,ama bir sistemi alıp onun bazı yerlerini Türkçeye çevirip,kendimize ait depo denilerek pisi,kaptan v.s yapılması ,belki bilmeyenler için çok olumlu bir gelişmeydi ama kurulumdan sonra birçok programda halen ingilizcede kalması çok tepkiye neden olmuştu ve insanlar ister istemez "bu mu ilk işletim sistemimiz" demeye başladı,zaten malum,gerisi gelmedi ve pardus olayı kapandı gitti (her ne kadar canlı tutmaya çalışsalarda artık bitti bana göre).
Şimdi isim vererek yazmayayım,o yıllarda benim de bildiğim,hatta ara ara içinde olduğum birkaç Türkçe dağıtım vardı,ama onlar bir kenara itilip,görmemezlikten gelinirse olacağı da buydu.
Ben işlemci için çok geç kalındığını düşünüyorum,zaten birşey de yapılacağını sanmıyorum,umarım yalancı çıkarım bu konuda,fakat ısrarla herkese söylediğim şey,sadece yazılımdır.
Yazılım,yazılım yazılım...
İşlemciyi her yerden alırsın,ama yazılım sana ait olmazsa resmen çuvallarsın,çünkü artık neredeyse tüm cihazlar atılan yazılmlarla çalışıyorlar,,bırakın tüm cihazları,askeri makinalar bile yazılımla kontrol ediliyorlar,yani 21.YY'da işlemci yapsan ne olur yapmasan ne olur,içine koyacak yazılım sana ait olmadıktan sonra :)
Tabii ki yapılanları küçümsemiyorum ama kibar bir çalgıcı olarak,linuxtan girdim,yazılımdan çıktım :)
tam tersine hocam. işlemciyi her yerden alamıyorsun. öyle olmasa idi huawei asıl işlemci vermeyecez diyince tutuşmazdı. donanım ayağı olmadan yazılımı uyduramazsın. çünkü mikrokodu var ıvıruı zıvırı var. işlemci demek lisans demek çünkü.

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,286
64
tam tersine hocam. işlemciyi her yerden alamıyorsun. öyle olmasa idi huawei asıl işlemci vermeyecez diyince tutuşmazdı. donanım ayağı olmadan yazılımı uyduramazsın. çünkü mikrokodu var ıvıruı zıvırı var. işlemci demek lisans demek çünkü.
Hımmm,ben yinede ısrarla "yazılım" diyorum,sonuçta lisansı verip,işlemciyi alırsın,ama yazılımda geride kalırsan, karşıya bağımlı kalırsın, bu "elinin kolunun bağlı olması" anlamına gelir :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri