Milenyum AVM de Patladı, Devlet Önlem Almazsa Her Gelen Vatandaşı Dolandırır.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Konunun çözümü basit, denetime gidersin. İşin uzmanı, tecrübeli uzmanı, aralıklı denetimler yaparak konuyu gün yüzüne çıkarabilir.
Ki en basiti yeni bir site açıldığında depo ve stok kontrolü yapsalar böyle bir site olup olmadığını görebilirler.
Denetim habersiz olacak tabi.

İyi gözüken bir e ticaret sitesi açmak zor değil. Reklama da bütçe harcarsın, insanları kendine çekersin. Olay basit.
Yani zeka da eğitimle gelişebilen bir şey. Burada suçu vatandaşa atmayın bari.:kiskis

İstanbul Bilişim diye bir olay yaşandı yakın geçmişte.
Başta müşterilerin bir kısmı ürününü alabildi, sonrası zaten aksaklıklar vs derken sonu geldi.

Umut Elbette ki vatandaşın sorumluluğu da var bunu ben de kabul ederim yalnız senin de vurguladığın gibi ''O da oradan ne diye almış'' diye sorgulamak, Malum kafanın ''O saatte dışarda ne işi varmış'' demekten farklı bir şey olmuyor bana göre. Yahu tecavüzcüyü kimse konuşmuyor, herkes kadının o saatte neden orada olduğunu konuşuyor. Bizim örnekte de ortada sahtekar dolandırıcı bir şerefsiz var biz onu bıraktık, uygun fiyatlı gördüğü için ürün satın almak isteyen vatandaşı sorguluyoruz.

Enflasyonist ortamı yaratan ve vatandaşı DAHA DA UCUZUNU BULMAK fikrine mahkum eden ve YÖENETEMEYEN + kasıtlı şekilde DENETLEMEYEN yönetimi kimse sorgulamıyor çünkü hele ki bugünün yönetimini sorgulamak cesaret istiyor.

İşimi gücümü bırakıp, gidip kutuların içinden şunu arayıp buldum;
FET-Sertifika.jpg

Bunun ne olduğunu fotoyu gören anlar zaten, ben bu sertifikayı 2007 yılında aldım. 2007 yahu bir tık daha zorlasak 20 sene önceden bahsediyorum.

Bak bu da bu sertifikayı yoldan geçene vermediklerinin ispatı olan sınav soruları. (Uygulama hariç)

1- Vestel111 şirketi açılımı
2- kodu 8 şifresi 8 olan kullanıcı tanımı ( standart)
3- Stok kart tanımı ( Zeta 84, Onyx 72, Wms 3434, Sx 6540, dvb400)
4- Ahmet xxxxx, Cemil xxxxx, Ayşe xxxx, Kemal xxxxx Müşteri kartlarının açımı
5- Ahmet xxxxx'e devirden 3000 Ytl lik satış toplamı karşılığında 2000 ytl ödedi. geri kalan 1000 ytl 5 taksit olarak girişi.
6- Ahmet xxxxxx'in Son taksiti 15-09-2007 vadeli.
7- Ana Kasa ya 5000 Ytl devir girişi yapılsın.
8- Garanti Bankasına 3200 Ytl Devir girişi yapılsın.
9- Vestele borç olarak devirden 13000 Ytl giriş yapılsın.
10 - Her stok kartına devirden 5 adet giriş ypılsın. ( Merkez depoya )
11- Vestele 2 adet Zeta 3 adet Wms sipariş edilsin.
12- Siparişlerden Zeta dan 2 adet Wms den 1 adet Şube depoya 8888 nolu fatura ile giriş yapılsın.
13- Merkez depodaki sx6540 dan 2 adeti Şube depoya aktarılsın.
14- Şube Depo sayımında depoda 1 adet Dvb eksik çıkmıştır. Girişini yapınız.
15- bayinin garanti pos makinasını sisteme tanıtın.
Komı:1 Bonus:1 9 taksitli satışlara :8,5 1 gün sonra hepsi hesaba geçiyor
16- Hasan xxxx isimli müşteri 1 adet Sx 900 ytl den 1 adet Wms 600 ytl den almıştır. bu satışın 400 ytl lik kısmını Bonus KArtla 8 taksit olarak 1100 Ytl sini 11 taksit olarak World karttan çekiyoruz. İşlemin yapılışı.
17- Vestele ödeme olarak 3000 ytl 6 adet çek ile ödendi ve 8888 nolu fatura kapatıldı.
18- Yasemın xxxxx adlı müşteriye 1 adet yazar kasa faturası ile ütü satıldı.
19- Ahmet xxxxxx borcuna karşılık 14-05-2007 vadeli çek verdi.
20- Vestele verilen çekler ödendi.
21- Ahmet yeşilin çeki iade edildi.
22- müşteriler için Merkez Özel kodu eklendi.
23- Ana kasadan yapıkredi bankasına 2600 ytl yatırıldı.
24- Terminal bir bilgisayar eklendi buna lisans verildi.
25- Şirket dataları yedek alındı.
26- Yeni bir şirket açılıp buna yedek alınan datalar yüklendi.
27- Ahmet xxxx taksitini geçiktirdiği için 15 lira faiz alındı.
28- Sisteme tanıtılan kodu 5 şifresi 5 olan kullanıcın günlük takip kartını açmaya yetkisi yok.
29- Vestele ödenen çeklerin vadesi gelen çekin ödemesi yapıldı
30- Hasan xxxxxx isimli müşteriye 6666 nolu fatura verıldı.
31- bonus kart tan çekilen tutar hesaba geçirildi.
32- Ayşe xxx'e açık hesap olarak 1 adet 107 lcd satıldı.
33- ahmet xxxxx'in son iki taksiti vestele teminat olarak çıkıldı.
34- ahmet xx'den tahsil edilen çek geri iade edildi
35- bayinin fatura dizaynına Genel Toplam yazısı ile Açıklama sahası eklendi.
36- programa tarih kontrolü koyuldu.

Bu bilgileri şu sebeple paylaştım. 20 sene diyorum bakın 20 sene evvel dahi bayilerin stokları gidip yerinde tek tek saymanıza gerek kalmadan kontrole dilebiliyordu ve 20 sene öncenin teknolojisi ile. Şunu anlayın artık kardeşim sürekli vatandaşı suçlamakla bir yere varamazsınız. Yukarıdaki yorumlarda site zaten kötü diyen arkadaşlarımız var, BİMEX sitesi canavar gibiydi, İstanbyul Bilişim de öyleydi, neredeler o muhteşem siteli ve yüksek paunlı şirketler bugün?

Bu ülkede elektrik direğine tecavüz edenler varken halen ''Elektrik direği neden o saatte oradaymış'' diye sormaya devam edenlerle zaten bizim konuşacak bir konumuz yok.

Gölge etmeyin, başka ihsan istemez..

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Umut Elbette ki vatandaşın sorumluluğu da var bunu ben de kabul ederim yalnız senin de vurguladığın gibi ''O da oradan ne diye almış'' diye sorgulamak, Malum kafanın ''O saatte dışarda ne işi varmış'' demekten farklı bir şey olmuyor bana göre. Yahu tecavüzcüyü kimse konuşmuyor, herkes kadının o saatte neden orada olduğunu konuşuyor. Bizim örnekte de ortada sahtekar dolandırıcı bir şerefsiz var biz onu bıraktık, uygun fiyatlı gördüğü için ürün satın almak isteyen vatandaşı sorguluyoruz.

Enflasyonist ortamı yaratan ve vatandaşı DAHA DA UCUZUNU BULMAK fikrine mahkum eden ve YÖENETEMEYEN + kasıtlı şekilde DENETLEMEYEN yönetimi kimse sorgulamıyor çünkü hele ki bugünün yönetimini sorgulamak cesaret istiyor.

İşimi gücümü bırakıp, gidip kutuların içinden şunu arayıp buldum;
FET-Sertifika.jpg

Bunun ne olduğunu fotoyu gören anlar zaten, ben bu sertifikayı 2007 yılında aldım. 2007 yahu bir tık daha zorlasak 20 sene önceden bahsediyorum.

Bak bu da bu sertifikayı yoldan geçene vermediklerinin ispatı olan sınav soruları. (Uygulama hariç)

1- Vestel111 şirketi açılımı
2- kodu 8 şifresi 8 olan kullanıcı tanımı ( standart)
3- Stok kart tanımı ( Zeta 84, Onyx 72, Wms 3434, Sx 6540, dvb400)
4- Ahmet xxxxx, Cemil xxxxx, Ayşe xxxx, Kemal xxxxx Müşteri kartlarının açımı
5- Ahmet xxxxx'e devirden 3000 Ytl lik satış toplamı karşılığında 2000 ytl ödedi. geri kalan 1000 ytl 5 taksit olarak girişi.
6- Ahmet xxxxxx'in Son taksiti 15-09-2007 vadeli.
7- Ana Kasa ya 5000 Ytl devir girişi yapılsın.
8- Garanti Bankasına 3200 Ytl Devir girişi yapılsın.
9- Vestele borç olarak devirden 13000 Ytl giriş yapılsın.
10 - Her stok kartına devirden 5 adet giriş ypılsın. ( Merkez depoya )
11- Vestele 2 adet Zeta 3 adet Wms sipariş edilsin.
12- Siparişlerden Zeta dan 2 adet Wms den 1 adet Şube depoya 8888 nolu fatura ile giriş yapılsın.
13- Merkez depodaki sx6540 dan 2 adeti Şube depoya aktarılsın.
14- Şube Depo sayımında depoda 1 adet Dvb eksik çıkmıştır. Girişini yapınız.
15- bayinin garanti pos makinasını sisteme tanıtın.
Komı:1 Bonus:1 9 taksitli satışlara :8,5 1 gün sonra hepsi hesaba geçiyor
16- Hasan xxxx isimli müşteri 1 adet Sx 900 ytl den 1 adet Wms 600 ytl den almıştır. bu satışın 400 ytl lik kısmını Bonus KArtla 8 taksit olarak 1100 Ytl sini 11 taksit olarak World karttan çekiyoruz. İşlemin yapılışı.
17- Vestele ödeme olarak 3000 ytl 6 adet çek ile ödendi ve 8888 nolu fatura kapatıldı.
18- Yasemın xxxxx adlı müşteriye 1 adet yazar kasa faturası ile ütü satıldı.
19- Ahmet xxxxxx borcuna karşılık 14-05-2007 vadeli çek verdi.
20- Vestele verilen çekler ödendi.
21- Ahmet yeşilin çeki iade edildi.
22- müşteriler için Merkez Özel kodu eklendi.
23- Ana kasadan yapıkredi bankasına 2600 ytl yatırıldı.
24- Terminal bir bilgisayar eklendi buna lisans verildi.
25- Şirket dataları yedek alındı.
26- Yeni bir şirket açılıp buna yedek alınan datalar yüklendi.
27- Ahmet xxxx taksitini geçiktirdiği için 15 lira faiz alındı.
28- Sisteme tanıtılan kodu 5 şifresi 5 olan kullanıcın günlük takip kartını açmaya yetkisi yok.
29- Vestele ödenen çeklerin vadesi gelen çekin ödemesi yapıldı
30- Hasan xxxxxx isimli müşteriye 6666 nolu fatura verıldı.
31- bonus kart tan çekilen tutar hesaba geçirildi.
32- Ayşe xxx'e açık hesap olarak 1 adet 107 lcd satıldı.
33- ahmet xxxxx'in son iki taksiti vestele teminat olarak çıkıldı.
34- ahmet xx'den tahsil edilen çek geri iade edildi
35- bayinin fatura dizaynına Genel Toplam yazısı ile Açıklama sahası eklendi.
36- programa tarih kontrolü koyuldu.

Bu bilgileri şu sebeple paylaştım. 20 sene diyorum bakın 20 sene evvel dahi bayilerin stokları gidip yerinde tek tek saymanıza gerek kalmadan kontrole dilebiliyordu ve 20 sene öncenin teknolojisi ile. Şunu anlayın artık kardeşim sürekli vatandaşı suçlamakla bir yere varamazsınız. Yukarıdaki yorumlarda site zaten kötü diyen arkadaşlarımız var, BİMEX sitesi canavar gibiydi, İstanbyul Bilişim de öyleydi, neredeler o muhteşem siteli ve yüksek paunlı şirketler bugün?

Bu ülkede elektrik direğine tecavüz edenler varken halen ''Elektrik direği neden o saatte oradaymış'' diye sormaya devam edenlerle zaten bizim konuşacak bir konumuz yok.

Gölge etmeyin, başka ihsan istemez..
verdiğiniz örneklerin birbiri ile alakası bulunmuyor.

tecavüze uğrayan ile ne idüğü belirsiz siteden mal alan kişiler arasında hiç bir ilinti yok. biri hiç bir şey yapmazken başka bir mahlukat geliyor zarar veriyor. diğeri bilerek isteyerek başka yerlerde 10 liraya satılan ürünü 7 liraya almaya çalışıp dolandırılıyor.

biri etken diğeri edilgen.

eskiden vatandaşlık eğitimi verilirdi. vatandaşın olmanın sorumluluklarından bahsedilirdi. şimdi hiç kimse sorumluluğu üstlenmiyor. neden? devlet üstlensin. peki bir vatandaş ne kadar bilinç sahibi olmalı? en azından ne olduğu belli olmayan bir siteden alış veriş yapacak kadar bilinç sahibi olmalı.

çiftlikbankta devlet müdahale etmeliydi. katılım evim vs. de müdahale etmeliydi. zira onlar organize ve gündemde olan oluşumlardı. ama kıyıda köşede kalmış bir internet sitesinden de aklı başında bir vatandaş alışveriş yapmayacak artık. firmalar sürekli batıyorlar. kimi zaman başka firmalar (tüzel kişi) kimi zamansa vatandaş (gerçek kişi) mağdur oluyor. ama bazı durumlarda da vatandaşın az biraz aklını kullanması lazım.

eğer hala bu tür sitelere itimat edecek arkadaşlar varsa; elimde geçiş garantili çok kârlı boğaz köprüsü var. ucuza bırakırım.

not: dünyanın hiç bir yerinde devlet bu tür şirketleri denetlemiyor. ama vatandaş aklını kullandığı için gidiyor amazon, ebay gibi satışı güvence altına alan sitelerden alışveriş ediyor. her şeyi devlet yapsın anlayışından uzaklaşmak lazım artık.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
elimde geçiş garantili çok kârlı boğaz köprüsü var. ucuza bırakırım.
İşte sorumlu bir vatandaş olarak ben de bu dolandırıcılık girişimini Devlete ihbar ederim çünkü her düşük bütçeli internet satış sitesi sizin düşündüğünüz gibi sahtekâr olmuyor ama sizin vaadiniz bariz art niyet kokuyor. İlintisiz örnek arıyorsak nokta atışı yapmışsınız zaten.

Verdiğim örneklerde ilinti bulamayan siz, her küçük bütçeli, fakir ama dürüst internet sitesini gayet güzel bir şekilde aynı sahtekar yaftasına bulayıverdiniz, tezat arıyorsak buraya bakmak lazım.

Fakir veya zengin, oransal boyutta herkes Devlete bir güvence verip E ticaretini o şekilde yapsın görüşünün burada hangi kısmına itiraz ediyorsunuz o halde?
İlintisiz bulduğunuz yazımdaki Bimex ve İstanbul Bilişim zengin siteler değil miydi? Devlette bir güvenceleri olsaydı vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilemez miydi?

Sistem müsait, altyapı müsait, yazılım dünyası bunu destekliyor, herşey var ama ortada karar yok, meydan boş, biz de diyoruz ki meydan boş olmasın.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
not: dünyanın hiç bir yerinde devlet bu tür şirketleri denetlemiyor. ama vatandaş aklını kullandığı için gidiyor amazon, ebay gibi satışı güvence altına alan sitelerden alışveriş ediyor. her şeyi devlet yapsın anlayışından uzaklaşmak lazım artık.

Yazdıklarınızda o kadar çok yanlış var ki neresini düzeltsek bilemedim. Maktulun suçlanması kültürünü anlatan örneği dahi anlamıyorsunuz.

Daha önce gelişmiş ülkelerden birinde yaşarken e ticaret sitelerinden hiç alışveriş yapıp sorun yaşadığınız oldu mu? Devletin denetlemediğini nereden biliyorsunuz? Bu verinin kaynağı nedir? Ya da yurtdışında yaşarken her hangi bir sorun yaşadınız mı sorun nasıl çözüldü veya çözülmedi?

Her şeyi devletten beklemiyorsak neden fahiş oranlarda vergi veriyoruz? Temel bir soru bu anlayamıyorsanız detayını anlatabilirim "vergi"nin ne demek olduğunun.

Bakın kendini riske atıp inisiyatif alan biri var burda Adem Helvacı Adem Helvacı Onu biraz daha dikkatli dinleyin takip edin. Youtubeda videoları var. Mücadelesi var. Klavyeden yorumla olacak işler değil bunlar. Hele ortada mağduriyet olan durumlarda bu şekilde yalan yanlış yorumlarla lütfen girmeyin konuya.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
İşte sorumlu bir vatandaş olarak ben de bu dolandırıcılık girişimini Devlete ihbar ederim çünkü her düşük bütçeli internet satış sitesi sizin düşündüğünüz gibi sahtekâr olmuyor ama sizin vaadiniz bariz art niyet kokuyor. İlintisiz örnek arıyorsak nokta atışı yapmışsınız zaten.

Verdiğim örneklerde ilinti bulamayan siz, her küçük bütçeli, fakir ama dürüst internet sitesini gayet güzel bir şekilde aynı sahtekar yaftasına bulayıverdiniz, tezat arıyorsak buraya bakmak lazım.

Fakir veya zengin, oransal boyutta herkes Devlete bir güvence verip E ticaretini o şekilde yapsın görüşünün burada hangi kısmına itiraz ediyorsunuz o halde?
İlintisiz bulduğunuz yazımdaki Bimex ve İstanbul Bilişim zengin siteler değil miydi? Devlette bir güvenceleri olsaydı vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilemez miydi?

Sistem müsait, altyapı müsait, yazılım dünyası bunu destekliyor, herşey var ama ortada karar yok, meydan boş, biz de diyoruz ki meydan boş olmasın.
Ben sizin görüşünüzün tümüne itiraz etmiyorum. Her şeyi devletin yapması gerektiği kısmına itiraz ediyorum. Meydan tabi ki boş olmasın ama insanlar da aklını kullansın. Dünyada neden bazı online platformlar çok iş yapıyor? Çünkü insanlar güvenli alış veriş yapmak istiyorlar. Neden ülkede alış satışı noter ya da tapudan yapıyoruz? Alış satış güvence altına alınsın diye. O zaman aynı hassasiyeti internetten ürün alırken de göstermek gerek.

Yazdıklarınızda o kadar çok yanlış var ki neresini düzeltsek bilemedim. Maktulun suçlanması kültürünü anlatan örneği dahi anlamıyorsunuz.

Daha önce gelişmiş ülkelerden birinde yaşarken e ticaret sitelerinden hiç alışveriş yapıp sorun yaşadığınız oldu mu? Devletin denetlemediğini nereden biliyorsunuz? Bu verinin kaynağı nedir? Ya da yurtdışında yaşarken her hangi bir sorun yaşadınız mı sorun nasıl çözüldü veya çözülmedi?

Her şeyi devletten beklemiyorsak neden fahiş oranlarda vergi veriyoruz? Temel bir soru bu anlayamıyorsanız detayını anlatabilirim "vergi"nin ne demek olduğunun.

Bakın kendini riske atıp inisiyatif alan biri var burda Adem Helvacı Adem Helvacı Onu biraz daha dikkatli dinleyin takip edin. Youtubeda videoları var. Mücadelesi var. Klavyeden yorumla olacak işler değil bunlar. Hele ortada mağduriyet olan durumlarda bu şekilde yalan yanlış yorumlarla lütfen girmeyin konuya.
Tartışmaya sen yanlışsın diye başlayan adamla tartışılmaz. Bu kişi ne roma hukukunu öğrenebilir ne anglo sakson hukukunu. Sonra iki yurtdışı gördü diye sistemi gördüklerinden ibaret sayar.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Meydan tabi ki boş olmasın ama insanlar da aklını kullansın.
İlk mesajımda bunu zaten vurguladım, elbette ki millet kafayı kullansınbuna ben de itiraz edip nice videolar yayınladım ''Bu kadar da değil artık'' şeklinde ancak bu düşüncelerime paralel olarak farklı bakış açılarım da var. Mesela bir Devlet, Miletinin tamamının zeki olmasından ziyade güvenliğinden sorumludur diye düşünüyorum.
Herkesin zeki olmasını sağlayamazsınız ancak herkesin güvenli alışveriş yapabilmesi için mücadele edebilirsiniz.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
İlk mesajımda bunu zaten vurguladım, elbette ki millet kafayı kullansınbuna ben de itiraz edip nice videolar yayınladım ''Bu kadar da değil artık'' şeklinde ancak bu düşüncelerime paralel olarak farklı bakış açılarım da var. Mesela bir Devlet, Miletinin tamamının zeki olmasından ziyade güvenliğinden sorumludur diye düşünüyorum.
Herkesin zeki olmasını sağlayamazsınız ancak herkesin güvenli alışveriş yapabilmesi için mücadele edebilirsiniz.
Herkesin zeki olmasına gerek yok. Aptal olmasın yeter.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Herkesin zeki olmasına gerek yok. Aptal olmasın yeter.
Aslında belli ki siz konuyu gayet iyi anladınız ancak belli ki ''son sözü ben söylemiş olayım'' gibi bir takıntınız var. Son sözü söyleyen olmak sizi haklı yapmıyor. İlk mesajınızdaki birçok cümlenin de anlamsız olmasına rağmen polemik olmasın diye o toplara girmiyorum ancak yukarıdaki mesajımda yazdığım konunun net şekilde anlaşılmasını isterim.

Zaten bir faydanız yok, bari gölge etmeyin.

NOT; Gereksiz polemiklere yer olmadığından dolayı konuya mesaj yazma yetkiniz kaldırılmıştır. Zahmet etmeyin yani cevap yetiştirmek için.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Tartışmaya sen yanlışsın diye başlayan adamla tartışılmaz. Bu kişi ne roma hukukunu öğrenebilir ne anglo sakson hukukunu. Sonra iki yurtdışı gördü diye sistemi gördüklerinden ibaret sayar.

Yazdıklarında yalan yanlış bilgiler var. Burası bir forum. Tek muhatap sen değilsin burada. Okuyan diğer insanların fark edip dikkat etmeleri için belirtiyorum çok fazla yanlış bilgi ve kullanılan kavram var yazdıklarında.

1-Maktulun suçlanması ile ilgili verilen örnekte vakanın farklı olması sonuçtaki eylemi değiştirmiyor. Her iki durumda da maktul suçlanıyor. Yani iddia ettiğin gibi verilen örnekler alakasız değil. Sen okuduğunu anlamıyorsan orası sadece seni ilgilendirir.

2-Konu ile hiçbir alakası olmayan vatandaşlık eğitimi vardı diyorsun. Vatandaşlık eğitiminin e-ticaret sitelerinde dolandırılıp mağdur olan insanlarla ne ilgisi var. O kadar yanlış alakasız bir bağlantı ki bu.

3-Dünyanın hiçbir yerinde devlet bu tür şirketleri denetlemiyor diyorsun. Hem konuyla ilgili bilgin yok hem çok yoğun ön yargıların var. İngilizcen varsa yaz bakalım e-commerce laws and regulations diye neler çıkıyor karşına. US'de aklında bulunsun her eyaletin farklı yasaları var. Devletin denetleme ve düzenleme görevleri arasındaki farkı da bundan önce bir araştır da sonra gelip yine burda ilgisiz alakasız yere dağıtma konuyu.

4-En son yazdığın "ne roma hukuku öğrenir ne anglosakson hukuku" demişsin ya. "Bilgisizliğini örtmek için kendince havalı olduğunu düşündüğü kelime kullanarak bilgili gibi görünmeye çalışmak" diye ben senin için bir teşhis yazayım buraya.

Yine söylüyorum burada tek muhatap sen değilsin. Bahsi geçen konu başlığında belli ki mağdur bir sürü insan var ve bu insanlara gönüllü olarak destek olmaya çalışan bir sivil toplum örgütü ve mücadelesi var. Bir zahmet önyargılarınla ve bildiğini zannettiklerinle uzayıver. İhtiyaç sahibi insanlar varsa onlara yer açılsın.

Son düzenleme:
O Çevrimdışı

Odinthecat

Yeni Üye
12 Eki 2022
1
43
Merhaba, burda akıllı, zeki olmakla ilgili ithamlarda bulunan çok bilgili(!) arkadaşlar için yazıyorum. Bu bahsettiğiniz site Ankara Ticaret Odasına kayıtlı, Vergi mükellefi, Mernis Numarası, Ticaret Sicil Gazetesinde kaydı olan, Ticaret Bakanlığının doğrulanmış e-ticaret sistemi olan Etbis'e kayıtlı ve 7 tane ayrı bankada ticari IBAN hesabı olan bir site. Sizce akilsiz vatandaş mi suçlu devletin bu belgeleri bu onayları vermesine güvenen yoksa hiçbir teminat vermeden, göstermeden yasalarda ki açıktan, denetimsizlikten faydalanan ve buna zemin hazırlayan devlet mi ? O yüzden kalkıpta saçma sapan bir siteden alışveriş yapan ahmak muamelesi yapmayın insanlara!

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Konu nereden nereye gelmiş. Birbirimizi yargılamayı ne kadar çok seviyoruz.
Denetim yapacak bir mekanizma olmalı. Herkesten ve her şeyden bağımsız. Gerekirse maaşı da belli olmamalı, açık çek gibi mesela. Mekanizmadaki insanların kimseye göbeği bağlı olmamalı. Tabi bu ülkemizde ne kadar uygulanabilir bu tartışılır. Ceza konusundan önce, önleyici işlemler yapılmalı. Bazen göz göre göre geliyorum diyen olaylara önlem bile alınmıyor. Sonra neden böyle oldu diyoruz. Bizlerin de bilinçsizliği eklenince sonuç ortada.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Konu nereden nereye gelmiş. Birbirimizi yargılamayı ne kadar çok seviyoruz.
Denetim yapacak bir mekanizma olmalı. Herkesten ve her şeyden bağımsız. Gerekirse maaşı da belli olmamalı, açık çek gibi mesela. Mekanizmadaki insanların kimseye göbeği bağlı olmamalı. Tabi bu ülkemizde ne kadar uygulanabilir bu tartışılır. Ceza konusundan önce, önleyici işlemler yapılmalı. Bazen göz göre göre geliyorum diyen olaylara önlem bile alınmıyor. Sonra neden böyle oldu diyoruz. Bizlerin de bilinçsizliği eklenince sonuç ortada.
En azından biz resmi bir adım attık. Buna cevap dönülmesi, dikkate alınması, işlem başlatılması ülkemiz koşullarında nasıl olur ne zaman olur kısmı tartışılı rolsa da biz bu konuda 'Biz yazdık başka da yapacak bir şey yok'' demeden halen her mecrada konunun önemine dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Yetkili Servis Yönetmeliği mutlaka çıkarılmalı.
E ticaret sitelerinin batıp kaçma veya batmış gibi gösterip kaçma olaylarına karşı vatandaşa güvence sunulabilecek çalışma yapılmalı.
Görerek satışta insanlara vitrindeki malı gösterip kutudan çıkan vitrindeki gibi olmadığında ''Ama bu görerek satış, cayma hakkın yok'' gibi saçma dayatmalar yapılmamalı.

Bu ve bunun gibi bütün konuları bütün taşlama ve saçmalamalara rağmen gündeme ve dile getirmeye, mücadele etmeye devam edeceğiz.

Geri
Üst Alt