Mikrodalga fırının arkasından ateş çıkması (ÇÖZÜLDÜ.)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Sayın ustalarım. Evdeki Samsung marka mikrodalga fırın durduk yerde (Fırın içine metal bir eşya koymadık.) son çalıştırmamda arkasından ateş çıkartmaya başladı. Kapağını açarak açık test ettiğimde görsellerdeki kapasitör ayağından oluşan kıvılcım olduğunu farkettim. Benzer bir sorunla karşılaşan var mıdır?

Şimdilik hiçbir devre elemanını söküp kontrol etmedim. En basit fikrim "Kapasitör arızalandığı için akım biriktirme verme konusunda problem yaratıyor ve trafodan gelen gücü geri tepiyor, değiştirsem düzelir." şeklinde. Farklı bir önerisi olan ustalarımın yardımını rica etmekteyim.

Teşekkür ederim.

P_20221205_132829_1_pcbc9623a9236d890.jpg
P_20221205_132826_1_pa8d6edf638971c62.jpg
P_20221205_132821_p4da780751fc87e86.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Buhar kaynaklı ark oluşmuş üzerinde yağ birikintisi var. Mümkünse değişirin yada sökün temizleyip kurutup tekrar yerine takın.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Buhar kaynaklı ark oluşmuş üzerinde yağ birikintisi var. Mümkünse değişirin yada sökün temizleyip kurutup tekrar yerine takın.
Ustam çok teşekkür ederim. Yalnız o görünen iz birikintiden ziyade oluşan arktan kalan yanık izi. Alev ya da kıvılcım derken trafonun tüm gücü orada ark yaratıyor. Dalıp çalışır bıraksam bayağı yakacak heryeri.

Ayrıca nem v.s. gibi bir ihtimalden dolayı (dediğiniz gibi) kasayı açtım. Klima v.s. Bir de nem alıcı çalıştırdım. Gözle görülmeyen bir nem kontağı mı diye. Şu anda öyle açık şekilde bekliyor.

Bir video paylaşırsam daha net olur diye düşünüyorum.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ustam çok teşekkür ederim. Yalnız o görünen iz birikintiden ziyade oluşan arktan kalan yanık izi. Alev ya da kıvılcım derken trafonun tüm gücü orada ark yaratıyor. Dalıp çalışır bıraksam bayağı yakacak heryeri.

Ayrıca nem v.s. gibi bir ihtimalden dolayı (dediğiniz gibi) kasayı açtım. Klima v.s. Bir de nem alıcı çalıştırdım. Gözle görülmeyen bir nem kontağı mı diye. Şu anda öyle açık şekilde bekliyor.

Bir video paylaşırsam daha net olur diye düşünüyorum.

Kapasitörü sökün üzerinde yazan değerde alıp değiştirin hocam fazla ark var.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Kapasitörü sökün üzerinde yazan değerde alıp değiştirin hocam fazla ark var.
Hocam çok garip ama, kapasitörü söküp ölçtüm doluyor. Diyotu da ölçtüm o da kısa devre değil. Bu arada ark diyotun bağlı olduğu ayak/bıçakta oluyor. O ayakta şase bağlantısı. Sanki şaseden kaynaklanan bir dengesizlik var gibi gelmeye başladı aklıma ama emin değilim.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Hocam çok garip ama, kapasitörü söküp ölçtüm doluyor. Diyotu da ölçtüm o da kısa devre değil. Bu arada ark diyotun bağlı olduğu ayak/bıçakta oluyor. O ayakta şase bağlantısı. Sanki şaseden kaynaklanan bir dengesizlik var gibi gelmeye başladı aklıma ama emin değilim.
Resimdeki işaretli plastik kısmı kesip atın işaretli olan o plastik kısımda kapasitörün gövdesine doğru kömürleşme var kömürleşme kapasitörün gövdesine elektriğin akmasına (Ark) Neden oluyor kestiğiniz kısıma bant sarın kapasitörün gövdesindeki kararmayı da bıçakla sıyırın ark bitecektir yeni bir kapasitör kullanmak daha isabetli bir karar olur.

kkkk.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ben seni normal kulacı sandım ölçü aleti varmış. By_Trol By_Trol hocamın dediği gibi temizleyip bant ile izole edersen ark kesilir.
Olmazsa yenisini al tak hocam

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Ustalarım yardımlarınız için çok teşekkür ederim. @TC Yıldırım , By_Trol By_Trol.

@TC Yıldırım Ustam Beko servisliği zamanım geldi aklıma siz öyle söyleyince, güzel günlerdi. :)

İkisini de deneyip sonuçları bildireceğim. Ben asıl sebebe yoğunlaşınca o ark kalıntısının durumu devam ettireceğini tamamen aklımdan çıkardım. Şu an Aydındayım ama önümüzdeki hafta Antalyaya geçeceğim. Kondansatörü oradan daha rahat bulurum diye düşünüyorum. Bulduğum anda yenisini diyotla birlikte takayım diyorum. Peki bu metal kalıntısının oluşmasına ilk etken ortam nemi olabilir mi ustalarım?

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Ustalarım yardımlarınız için çok teşekkür ederim. @TC Yıldırım , By_Trol By_Trol.

@TC Yıldırım Ustam Beko servisliği zamanım geldi aklıma siz öyle söyleyince, güzel günlerdi. :)

İkisini de deneyip sonuçları bildireceğim. Ben asıl sebebe yoğunlaşınca o ark kalıntısının durumu devam ettireceğini tamamen aklımdan çıkardım. Şu an Aydındayım ama önümüzdeki hafta Antalyaya geçeceğim. Kondansatörü oradan daha rahat bulurum diye düşünüyorum. Bulduğum anda yenisini diyotla birlikte takayım diyorum. Peki bu metal kalıntısının oluşmasına ilk etken ortam nemi olabilir mi ustalarım?
Tabii ki nem arızaya da neden olur.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Tabii ki nem arızaya da neden olur.
Ustalarım aklınıza sağlık. Görsellerde de görüldüğü gibi tüm açık soket v.s. kısımları izole ettim. ( 3m temflex 1300e kullandım.) Şu anda sorunsuz çalışıyor. Isıtmasını test ettim bir problem yok. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Konu başlığını çözüldü olarak güncelleyeyim mi?

P_20221206_144015_1_p552ac656b24a1f2c.jpg
P_20221206_144012_1_p7af3bec6e8fcd4ad.jpg
P_20221206_144004_1_p542354b104a9572d.jpg

Son düzenleme:
By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Ustalarım aklınıza sağlık. Görsellerde de görüldüğü gibi tüm açık soket v.s. kısımları izole ettim. ( 3m temflex 1300e kullandım.) Şu anda sorunsuz çalışıyor. Isıtmasını test ettim bir problem yok. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Konu başlığını çözüldü olarak güncelleyeyim mi?
Sizin de elinize sağlık görsel eklenmemiş başlığı da güncelleyebilirsiniz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri