Midea Xtreme Save ve Xtreme Save Lite farkının muammalığı

M Çevrimdışı

merth

Yeni Üye
24 Tem 2024
4
34
Herkese merhaba değerli arkadaşlar,

Geçtiğimiz seneden beridir bir klima almak istiyor ve marka, verim, fiyat gibi araştırmalar neticesinde Midea Xtreme Save modeline göz koymuştum. FGeurope websitesi üzerinden bulduğum, yakınımda olan çok ilgili bir bayii ile görüştüm. Sağolsunlar ücret dahi almadan, alışveriş tamamlanmadan eve kadar geldiler, ürünün ücretini de kurulum esnasında ya da kurulumdan sonra bile ödeyebileceğimi söylemişlerdi ancak geldiklerinde getirdikleri ürünün Midea Xtreme Save Lite series olmasından dolayı kafamda soru işareti kaldığı için satın almayı şimdilik ertelemek durumunda kaldım. Klimayı geri götürdüler.

Şimdi forumda daha önce açılan konularda bu Midea Xtreme Save'in eco save lite hepsinin tek bir ürün olduğu iddia edilmekte ancak Midea Xtreme Save ve Midea Xtreme Save Lite'ın iki ayrı, birbirinden farklı ürünler olduğunu düşünmeme neden olan bir takım bilgilere ulaştım.

Bu bilgilerde iki ürün arasında aşağıdaki gibi farklar yer almakta ve tabi fiyatları da farklı ;

Midea Xtreme SaveMidea Xtreme Save Lite
Enerji SınıfıA+++A++
SEER8.57.0
SCOP5.85.5
Dış ünite ağırlığı26.4 kg23.7 kg

Bu iki farklı ürüne ve bilgilere aşağıdaki yabancı web sitesi üzerinden ulaştım.
Xtreme Save____ Link :
Xtreme Save Lite Link :

Bu bilgilere istinaden Xtreme Save Lite biraz kısılmış ve Xtreme Save'e göre daha az verimli ve daha az tasarruf eden bir ürün olduğu kanısına varabilir miyiz ?

Şayet bunlar iki farklı ürün ise ve ben Lite versiyonu almak istersem yukarıdaki değerlerin kıyaslanması sonucu ortaya çıkan fark faturaya ne kadar yansır, farkedilir mi ?
Yukarıdaki kıyastaki fark pek matah ve farkedilebilir bir fark değilse Midea niçin bu şekilde iki farklı versiyon üretmeyi tercih etmiş ?

Bu konu ile ilgili detaylı bir bilgilendirmeye hiçbir yerde ulaşamadım doğrusu. Şimdi ben Xtreme Save Lite versiyonunu alırım ama bir ay sonra Xtreme Save versiyonu biryerlerden çıkagelirse tatsız bir durum olur diye almaktan vazgeçtim. FG europe websayfasında ürün Xtreme Save diye pazarlanmakta ancak ürün geldiğinde karşılaştığınız Xtreme Save Lite series.

Bu konu hakkında detaylı ve yüreklere su serpecek bir açıklamanın yetkililerce yapılmasını şayet burayı okuyorlarsa rica ederim. Yoksa konu ile ilgili bilirkişi, teknik uzman ya da sizlerin tüketici olarak yorumunu rica ederim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
iç üniteler aynı olabilir fakat dış üniteler kg ve seer değeri bambaşka. Bu verimliliği yazımsal olarak bu şekilde arttıramazsınız.

kompresör ve kondenser yüzey alanı genişletmeden olmaz. buna bağlı olarak cihaz içindeki gaz miktarı bile artar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
anlatmak istediğiniz çok yerinde olmuş, aynı kalite ve verimliliği daha ucuza almak varken bir üst seğmenti neden alayayım ki.?

M Çevrimdışı

merth

Yeni Üye
24 Tem 2024
4
34
anlatmak istediğiniz çok yerinde olmuş, aynı kalite ve verimliliği daha ucuza almak varken bir üst seğmenti neden alayayım ki.?
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, B BENSALM arkadaşımızın vermiş olduğu link sansürlü görünüyor, sanırım farklı bir foruma da açmış olduğum bu konunun aynısı ve gelen bir yoruma göndermiş olduğum şu cevab'a istinaden yazdınız;

Yorum;

Xtreme Save Serinin genel ismidir 2 seriden oluşur.
1-Xtreme Save Pro
2-Xtreme Save Eco
İkiside birbirinden farklı ürünlerdir Türkiyeye Gelen ürünlerde sadece Xtreme Save in Eco serisidir başka ürün yok bukadar begenilen sevilende bu eco serisidir Türkiyede Pro serisi yok. Mideanın Türkiyede olmayan tek serisi bu değil çinde üretilip dünyaya satılan birkaç seri daha yok Türkiyede mideanın sitesinin teknik özelliklerinde klimanın tüm bilgileri yazıyor xtreme save serisinin teknik özellikleri Eco nun özellikleri zaten seri kod numarasıda eco olarak geçiyor cihaz üzerindede eco yazıyor hangisini eco almamın bana ne zararı olur tüketimi çok etkilermi demişsin pro su yokki zaten oyüzden böyle bir karşılaştırma yapmana gerek yok eğer 12 lik klima arıyorsan Xtreme,All Easy, Brezeless E, Breezeless, Gaia arasında bir tercih yapıp almalısın karşılaştırman bu şekilde olmalı şuanlık Türkiyede bulunan 12 likler bunlar.

Cevabım;

Genel hatlarıyla anladığım kadarıyla Xtreme Save'in en yalın ve en ucuz olan versiyonu distribütör tarafından en ucuza getirilmiş ve en ucuza olabilecek şekilde Türkiye pazarına mümkün mertebe daha fazla müşteriye hitap etsin diye Xtreme Save adıyla sürülmüş.

Xtreme Save'in asıl versiyonundaki SEER ve enerji sınıfı değerlerini ancak All Easy Pro karşılayabiliyor ve onunda satıldığı fiyat 10 bin TL (280€) fazla, halbuki Xtreme Save'in asıl versiyonu olsaymış bu fark tahmini olarak 2000 TL- 2500TL (50€-60 €) kadar olacakmış, yukarıdaki paylaştığım yabancı sitede yazan fiyat farkına göre.

Yani temizlik için kolay söküp takma olayından vazgeçerek sadece 2000-2200 TL farkla all easy pro performansında bir cihaza sahip olabilirdik gibi bir çıkarımda bulunabiliyorum.

Belki de Xtreme Save'in asıl versiyonu kasıtlı olarak getirtilmedi çünkü tahminimce çoğu müşteri sadece kolay söküp takma için 10 bin TL daha fazla ücret ödemek istemezdi diye düşünüyorum
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu durum ile ilgili etrafta net ve açıklayıcı bir bilgi olmaması, FG europe web sayfasında ürün kodları yerine sadece ürün ismi ve verim etiketinin müşteriye sunulması, Xtreme Save'in asıl versiyonu ve Midea All Easy Pro'nun tesadüfi bir şekilde aynı performans ve verim değerlerine sahip olması gibi BİRDEN FAZLA unsurları bir araya getirdiğimde ve Türkiye pazarında hem esnaflığın hemde kurumsal çeşitli firmaların hali hazırda haberdar olduğumuz türlü kurnazlıklarını da birleştirerek ister istemez bunun bir satış ve pazarlama kurnazlığı olacak şekilde; All Easy Prolar ellerinde kalmasın, herkes aynı performans ve verime eşdeğer Xtreme Save'in asıl versiyonunu tercih etmesin diye kasıtlı olarak yapılan bir durum olduğuna kanaat getirebiliyorum.

Müşteri, sadece Xtreme Save Lite getirtilererek satın alma mecburiyetinde bırakılıyor. Ya bunu satın alacaksın ya da 10 bin lira ateşleyip All Easy Pro.

Zaten Midea markasını tercih eden vatandaşın tercih etme sebebi ekonomik sebeplerden dolayı, hitap ettiği kitle belli ve cebi diğer kaliteli markalara nazaran az yakması, neden Xtreme Save'in asıl versiyonunu getirmek yerine kısılmış olan versiyonunu getirerek bu işin cılkını çıkarıp zaten zor durumda olan vatandaştan iyice, dibine kadar kar etmeye çalışasınız ki. Ne olacak yani asıl ve gerçek Xtreme Save getirdiğiniz zaman FG europe firması batacak ve yok mu olacak ?

İyi o zaman madem beni All Easy Pro alma mecburiyetinde bırakıyorsunuz bende kendimi gidip Mitsubishi Electric Kirigamine Zen alma mecburiyetinde bırakıyorum. Şimdi gidip 2 tane Xtreme Save parasını veriyorum, yapacak birşey yok bir iki ay çift mesai çalışırız, en azından kafamda distribütör değişir de garantim çöp olur mu, çin malı alıyorum ama acaba biryerinde bişey çıkar mı, bana Xtreme Save adıyla kısılmış olan lite mı satılıyor gibi şüphelere yer bırakmam.

B Çevrimdışı

BENSALM

Yeni Üye
21 Eki 2021
24
53
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, B BENSALM arkadaşımızın vermiş olduğu link sansürlü görünüyor, sanırım farklı bir foruma da açmış olduğum bu konunun aynısı ve gelen bir yoruma göndermiş olduğum şu cevab'a istinaden yazdınız;

Yorum;

Xtreme Save Serinin genel ismidir 2 seriden oluşur.
1-Xtreme Save Pro
2-Xtreme Save Eco
İkiside birbirinden farklı ürünlerdir Türkiyeye Gelen ürünlerde sadece Xtreme Save in Eco serisidir başka ürün yok bukadar begenilen sevilende bu eco serisidir Türkiyede Pro serisi yok. Mideanın Türkiyede olmayan tek serisi bu değil çinde üretilip dünyaya satılan birkaç seri daha yok Türkiyede mideanın sitesinin teknik özelliklerinde klimanın tüm bilgileri yazıyor xtreme save serisinin teknik özellikleri Eco nun özellikleri zaten seri kod numarasıda eco olarak geçiyor cihaz üzerindede eco yazıyor hangisini eco almamın bana ne zararı olur tüketimi çok etkilermi demişsin pro su yokki zaten oyüzden böyle bir karşılaştırma yapmana gerek yok eğer 12 lik klima arıyorsan Xtreme,All Easy, Brezeless E, Breezeless, Gaia arasında bir tercih yapıp almalısın karşılaştırman bu şekilde olmalı şuanlık Türkiyede bulunan 12 likler bunlar.

Cevabım;

Genel hatlarıyla anladığım kadarıyla Xtreme Save'in en yalın ve en ucuz olan versiyonu distribütör tarafından en ucuza getirilmiş ve en ucuza olabilecek şekilde Türkiye pazarına mümkün mertebe daha fazla müşteriye hitap etsin diye Xtreme Save adıyla sürülmüş.

Xtreme Save'in asıl versiyonundaki SEER ve enerji sınıfı değerlerini ancak All Easy Pro karşılayabiliyor ve onunda satıldığı fiyat 10 bin TL (280€) fazla, halbuki Xtreme Save'in asıl versiyonu olsaymış bu fark tahmini olarak 2000 TL- 2500TL (50€-60 €) kadar olacakmış, yukarıdaki paylaştığım yabancı sitede yazan fiyat farkına göre.

Yani temizlik için kolay söküp takma olayından vazgeçerek sadece 2000-2200 TL farkla all easy pro performansında bir cihaza sahip olabilirdik gibi bir çıkarımda bulunabiliyorum.

Belki de Xtreme Save'in asıl versiyonu kasıtlı olarak getirtilmedi çünkü tahminimce çoğu müşteri sadece kolay söküp takma için 10 bin TL daha fazla ücret ödemek istemezdi diye düşünüyorum
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu durum ile ilgili etrafta net ve açıklayıcı bir bilgi olmaması, FG europe web sayfasında ürün kodları yerine sadece ürün ismi ve verim etiketinin müşteriye sunulması, Xtreme Save'in asıl versiyonu ve Midea All Easy Pro'nun tesadüfi bir şekilde aynı performans ve verim değerlerine sahip olması gibi BİRDEN FAZLA unsurları bir araya getirdiğimde ve Türkiye pazarında hem esnaflığın hemde kurumsal çeşitli firmaların hali hazırda haberdar olduğumuz türlü kurnazlıklarını da birleştirerek ister istemez bunun bir satış ve pazarlama kurnazlığı olacak şekilde; All Easy Prolar ellerinde kalmasın, herkes aynı performans ve verime eşdeğer Xtreme Save'in asıl versiyonunu tercih etmesin diye kasıtlı olarak yapılan bir durum olduğuna kanaat getirebiliyorum.

Müşteri, sadece Xtreme Save Lite getirtilererek satın alma mecburiyetinde bırakılıyor. Ya bunu satın alacaksın ya da 10 bin lira ateşleyip All Easy Pro.

Zaten Midea markasını tercih eden vatandaşın tercih etme sebebi ekonomik sebeplerden dolayı, hitap ettiği kitle belli ve cebi diğer kaliteli markalara nazaran az yakması, neden Xtreme Save'in asıl versiyonunu getirmek yerine kısılmış olan versiyonunu getirerek bu işin cılkını çıkarıp zaten zor durumda olan vatandaştan iyice, dibine kadar kar etmeye çalışasınız ki. Ne olacak yani asıl ve gerçek Xtreme Save getirdiğiniz zaman FG europe firması batacak ve yok mu olacak ?

İyi o zaman madem beni All Easy Pro alma mecburiyetinde bırakıyorsunuz bende kendimi gidip Mitsubishi Electric Kirigamine Zen alma mecburiyetinde bırakıyorum. Şimdi gidip 2 tane Xtreme Save parasını veriyorum, yapacak birşey yok bir iki ay çift mesai çalışırız, en azından kafamda distribütör değişir de garantim çöp olur mu, çin malı alıyorum ama acaba biryerinde bişey çıkar mı, bana Xtreme Save adıyla kısılmış olan lite mı satılıyor gibi şüphelere yer bırakmam.
dediginize katılıyorum deselerkı xrem saw eco exrem saw pro fıyatını yazın alan alır sunuda belırteyım ben exrem saw ecop kılıma aldım 5 ay oldu cok ufak bır ses sorunu yasadım evdekıler duyulmuyor dedıler gercı 1 metre yakınında fan 60 80 de duyuyordum servıse soyledım fan motoru degıstı servıs konusunda ıyı servıs ne ısterse yollanıyor elektrık konusuna gelınce az yakıyor dogru keske turkıye sartları ınsanın isttedıgını almaya güçü yetse ımkan dahılınde butcemıze gore ıyıyı arıyoruz uzun oldu kusura bakmayın

M Çevrimdışı

merth

Yeni Üye
24 Tem 2024
4
34
dediginize katılıyorum deselerkı xrem saw eco exrem saw pro fıyatını yazın alan alır sunuda belırteyım ben exrem saw ecop kılıma aldım 5 ay oldu cok ufak bır ses sorunu yasadım evdekıler duyulmuyor dedıler gercı 1 metre yakınında fan 60 80 de duyuyordum servıse soyledım fan motoru degıstı servıs konusunda ıyı servıs ne ısterse yollanıyor elektrık konusuna gelınce az yakıyor dogru keske turkıye sartları ınsanın isttedıgını almaya güçü yetse ımkan dahılınde butcemıze gore ıyıyı arıyoruz uzun oldu kusura bakmayın
Servis ve bayii konusunda hakkını kesinlikle vermek lazım. Aradığım bayii ve görüştüğüm servis personeli ciddi anlamda ilgili ve anlayışlıydı. Çok fazla ilgilendiler ve şu yoğun dönemlerde bir haftadan kısa bir süre içinde kurulum için geldiler, ben de bu soru işaretlerinden dolayı iptal etmek istediğim için kendilerine mahcup oldum ama gene de anlayışlıydılar.

Forumlarda okuduğum Midea servis deneyimleri de çoğu durumda ilgili ve en kısa sürede destek sağladıkları yönünde, beni biraz da Midea almam konusunda ikna eden bu durum olmuştu ama madem ev eşyası alıyorum, tasarruf ve verim değerleri de en iyisi olsun ki az para ödeyerek aldığım klimanın parası bir iki sene de faturaya daha fazla para olarak yansıyıp cebimden gene çıkmasın diyeydi.

Ancak ürün satılırken Xtreme Save adıyla satılması ve gelen ürünün Xtreme Save Lite olması gibi bir durum söz konusuyken bu o kadar da küçümsenecek bir olay değil.

Biliyorsunuz bazı elektronik ürünlerde lite ibareleri vardır, daha ucuzdur ama performansı da kısılmıştır. Telefonlarda özellikle bunu sık görmekteyiz.
"bilmemne telefonu 12" var birde "bilmemne telefonu 12 Lite" var, ikisi arasında fiyat ve performans farkı farkedilir seviyede mevcuttur.
Siz "bilmemne telefonu 12" alıyorsunuz, eve kargonuz geliyor ve kutuyu bir açıyorsunuz size gelen ürün "bilmemne telefonu 12 lite"

Markayı destekleyen onca video, içerik ve güzel yorumların varolması zaten markayı memnun etmeliydi, satışlarını artırıyor bu bir gerçek, satın alan arkadaşlarımızın yorumlarını her yerde görüyoruz ama böylesine ufak bir ali cengiz oyunuyla kar etmeye hiç gerek yoktu açıkçası.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,123
43
İç ünitede eco yazıyor.

17219333110577807152197287160778.jpg

Dış ünite kutusunda lite.

17219334751254279122864141180322.jpg

Enerji etiketi de bu şekilde.

17219336379394395989044958568350.jpg

Daha önce kullandığım airfel marka klimanında enerji etiketini paylaşıyım. (İkiside midea üretimi dir)

IMG_20220810_203937e2b202b06532db04.jpg

Bu arada yurt dışında satılan save modeli 10 yıl garantili. İnsan madem aynı makine burada neden bu garantiyi vermiyorsunuz diyor. 7 seneye de razıyız.

Screenshot_20230805-143245.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Arkadaşlar midea onlarca modeli mevcut fakat TR tarafına sadece belirli modeller getiriliyor.
Bunun nedenini 3 segment (giriş, orta, premium) dayatmasından ibaret.
Sizin örnekte olduğu gibi orta segmentte premium cihazların verimliliği verebilecek cihazları mevcut.
Kimse kusura bakmasın Midea tepe modellerine para vermem.
Midea'nın fason üretici olduğunu unutmayın.

Ayrıca yeni serilerin gereksiz yere pahalı olduğu ısrarla söylüyorum. Sizlerinde fark ettiği üzere fiyatlarını ufak ufak revize ediyorlar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Sevgili Pitbull Pitbull, bu garantiyi distribütör cihazın bakımlarını yapılması koşuluyla veriyor yani midea bağımsız garanti süreci işletiliyor.

Olurda distribütör el değiştirdi bakım karşılığı verilen ek garantinin muhatabı kim olacak.?

M Çevrimdışı

merth

Yeni Üye
24 Tem 2024
4
34
İç ünitede eco yazıyor.

17219333110577807152197287160778.jpg

Dış ünite kutusunda lite.

17219334751254279122864141180322.jpg

Enerji etiketi de bu şekilde.

17219336379394395989044958568350.jpg

Daha önce kullandığım airfel marka klimanında enerji etiketini paylaşıyım. (İkiside midea üretimi dir)

IMG_20220810_203937e2b202b06532db04.jpg

Bu arada yurt dışında satılan save modeli 10 yıl garantili. İnsan madem aynı makine burada neden bu garantiyi vermiyorsunuz diyor. 7 seneye de razıyız.

Screenshot_20230805-143245.jpg

Evet, bana gelen dış ünite de böyleydi, kutunun üzerinde Lite ibaresini görünce bu işin içinde bir iş var diyerek vazgeçtim açıkçası.

Bu durum daha önce bazı konularda sorulmuş ama üzerinde HİÇ durulmadan "aman abi al geç, eco lite save hepsi aynı, düşünmeyin" denilerek hep geçiştirilmiş, üzerinde durulmamış. Ancak kesinlikle aynı ürün değil arkadaşlar.

Site üzerinden belirli bir ürün koduyla satılsa ve bu kod Xtreme Save'in kısılmamış versiyonu olsa ve gelen ürün Lite çıksa burda net olarak "yahu satın aldığım ürünle gelen ürün birbirini tutmuyor" denilebilirdi ama sitede ürün koduyla satış yapılmıyor, direkt Xtreme Save yazıyor. Burada bir hak arayışına girsen ya ürün adını eksik yazmışız diyip işin içinden çıkarlar ya da sitede yazan Xtreme Save ama biz sana Extreme Save Lite gönderdik, eksiği yok hatta fazlası var derler.

Extreme Save'in kısılmamış asıl versiyonu mevcut, böyle bir ürün var ama varlığından kimsenin haberi yok. Kimsenin haberi yok nasıl olsa diyerek biz sadece gelen ve satılan ürünü Xtreme Save diye biliyoruz ki o da Xtreme Save'in Lite olanı.

Geri
Üst Alt