A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam geçtiğimiz senelerde aynı anlattığınız gibi 24 saat mantığıyla ısındık. Açıkçası klimanın devreye girdiği süreler bile daha düşük oluyordu. Duvarlardan v.b. noktalardan ısı kayıplarının minimum olması için bu kaçınılmaz yöntemdi. Ancak atladığımız bir durum vardı. Bizim bulunduğumuz yer çok nemli. Aynı zamanda müstakil olduğu için havanın sirkülasyonunu sağlamayınca bir süre sonra nem ve küf herşeyi ele geçirmeye başladı. O yüzden bu yıl artık on off devam ediyoruz. Günün uygun zamanlarında da havalandırma yapıyoruz. Ben tüketimi kullanım alışkanlıkları haricinde çok hesaplayamıyorum çünkü kliniğim evle bitişik. Toplam tüketim yüksek ama birden fazla klimanın, hasta geldiyse ani ısıtıcıların, başka elektrikli cihazların kullanımı çok yoğun olabiliyor. O yüzden mümkün olan sağlıklı değerlerle devam ediyoruz. Isınırken bu sıcaklıkları seçerken, yazında klima sıcaklıklarını genelde 24-25 te kullanıyoruz. Çünkü ortam değişikliklerinde aradaki ısı farkı ne kadar artarsa hastalıklara o kadar davetiye çıkarmış oluyoruz.

Biraz fazla uzattım sanırım, :) sözün özü teorik olarak baktığımızda daha fazla tüketeceği konusunda hemfikiriz. Ancak pratikte geçen senelerle bu seneyi kıyasladığımda ekstraları da hesapladığım zaman çok büyük bir fark oluşmadığını gözlemledim. O yüzden bizde böyle devam. :)
Aslında benim de amacım, herkes herşeyin farkında olsun, neyi nasıl kullanmak istiyorsa yine öyle kullansın :kiskis

Biz de Midea Prime klimayı on off kullanıyoruz mesela, 120m2 ev, çoluk yok çocuk yok evde yaşayan yok. Ben sabah çıkıyorum ofise geliyorum, hatun genelde dışarı çıkar, çıkmasa da evin sadece bir odasında durur o zaman 120 m2 evi sıcak tutmaya çalışmak veya soğuk tutmaya çalışmak için enerji harcamak neden? diye ister istemez sorgularız elbette.

Kütle sıcaklığını kaybetmek ciddi zarar ettiriyor, süre anlamında da ben madem ki geldiğimde yatak odam sıcak olsun istiyorum o zaman 1-2 saat önceden açıyorum olup bitiyor diye bakıp öyle de kullanmak isteyebilirim, ''yahu nasılsa aynı elektriği tüketiyor, makineyi zorlayıp yormanın anlamı yok kendi kendine 200- 300 watt değerlerde tüketip takılsın içerisi 22 de sabit kalsın da diyebilirim.

İşte bendeki amaç, kim kendine neyi uygun görüyorsa öyle kullansın :ok

Bu arada nem konusunda haklısınız çünkü evimiz izolasyonsuz, biz bu binaya sıfır bitmiş hali ile girmiştik ama şimdi 6 yaşında, iç ortam sürekli sıcak, dış ortam sürekli soğuk olup izolasyon da olmayınca özellikle kolon köşelerin dip bölgelerinde oluşan nem, bir süre sonra küfe dönüşüyor o nedenle klimayı kapatmasak dahi yine de hava sıcaklığını kaybetse de kütle sıcaklığını kaybetmeyecek ölçüde (30-45 dakika civarı) çift pencere ve kapıyı açıp ciddi bir sürkülasyon sağlayıp bu sorunu öyle aştık.

Meraktan bunun da ölçümlerini yaptım tabi :kiskis

Duvara delik delip dereceyi sokup etrafını dış havadan izole edip duvar içi sıcaklık o 45 dakika ortalamalı zaman diliminde ne derece kayıp yaşıyor ona da baktım :kop

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Aslında benim de amacım, herkes herşeyin farkında olsun, neyi nasıl kullanmak istiyorsa yine öyle kullansın :kiskis

Biz de Midea Prime klimayı on off kullanıyoruz mesela, 120m2 ev, çoluk yok çocuk yok evde yaşayan yok. Ben sabah çıkıyorum ofise geliyorum, hatun genelde dışarı çıkar, çıkmasa da evin sadece bir odasında durur o zaman 120 m2 evi sıcak tutmaya çalışmak veya soğuk tutmaya çalışmak için enerji harcamak neden? diye ister istemez sorgularız elbette.

Kütle sıcaklığını kaybetmek ciddi zarar ettiriyor, süre anlamında da ben madem ki geldiğimde yatak odam sıcak olsun istiyorum o zaman 1-2 saat önceden açıyorum olup bitiyor diye bakıp öyle de kullanmak isteyebilirim, ''yahu nasılsa aynı elektriği tüketiyor, makineyi zorlayıp yormanın anlamı yok kendi kendine 200- 300 watt değerlerde tüketip takılsın içerisi 22 de sabit kalsın da diyebilirim.

İşte bendeki amaç, kim kendine neyi uygun görüyorsa öyle kullansın :ok

Bu arada nem konusunda haklısınız çünkü evimiz izolasyonsuz, biz bu binaya sıfır bitmiş hali ile girmiştik ama şimdi 6 yaşında, iç ortam sürekli sıcak, dış ortam sürekli soğuk olup izolasyon da olmayınca özellikle kolon köşelerin dip bölgelerinde oluşan nem, bir süre sonra küfe dönüşüyor o nedenle klimayı kapatmasak dahi yine de hava sıcaklığını kaybetse de kütle sıcaklığını kaybetmeyecek ölçüde (30-45 dakika civarı) çift pencere ve kapıyı açıp ciddi bir sürkülasyon sağlayıp bu sorunu öyle aştık.

Meraktan bunun da ölçümlerini yaptım tabi :kiskis

Duvara delik delip dereceyi sokup etrafını dış havadan izole edip duvar içi sıcaklık o 45 dakika ortalamalı zaman diliminde ne derece kayıp yaşıyor ona da baktım :kop
Ellerinize sağlık. Bu ölçümlerin kullanıcılara en büyük artısı genel tabirle "Amerika' yı yeniden keşfetmeden" tekrar tekrar deneme ve testler yapmadan seçimlerini belirleyerek kullanımlarını ona göre devam ettirmeleri. Umarım bir kullanıcı da olsa paylaşılan bilgiler çerçevesinde verimli kullanım adına tercihlerini sağlamış olur, çünkü hesap yalnızca maliyet değil, aynı zamanda enerjinin fazla kullanımı, kirlilik, özetle İSRAF. Emeklerinize sağlık.

Golge46 Çevrimdışı

Golge46 

Aktif Üye
6 Ağu 2021
128
35
Aman abi şeytan kulağına diyelim klima için.

İklim konusunda ise sonuna kadar size katılıyorum, Meteoroloji 10 gün boyunca kesintisiz yapmuş verdi bizim bölge için ama 5 gündür 2 kere ya yağdı ya yağmadı, genelde çok başarılı tespitleri olurdu ancak bu sefer tam tutmadı, biz güneşi severiz çünkü sıcak suyumuz bedavaya geliyor ama ülke genelinde bu yağmursuzluk hayra alamet değil gerçekten.
A Adem Helvacı aynen abi maşallah diyeyim Allah herkese nasip etsin en iyisini 🙏 dediğiniz gibi sonumuz hayrola 🥹

Erinç Çevrimdışı

Erinç

Aktif Üye
25 Kas 2020
262
39
Herkese Merhaba, Midea Duvartiplerinde yalnızca de geçerli olacak Ramazan Kampanyası bugün itibarı ile başladı. Montaj dahil güvenli şekilde gerçek Midea teknolojisi klimalara ulaşmak isteyenler resmi site üzerinden ulaşabilirler. Saygılarımla, herkese hayırlı ramazanlar.

E Çevrimdışı

erdem35

Yeni Üye
21 May 2023
2
41
Merhabalar.Midea all easy pro araştırmasındayım. 24 m2 izolasyonsuz dört duvarın yarısı güney ve batı çephesine bakan bir odada kullanacağım.Kullanım tarzım günde 7-8 saat olacak.İzmir için bakmaktayım.Yazın sıcaklık 40 derece üzeri seyretmekte. BTU hesaplamalarına göre ihtiyac 12000-13000 aralığında olacak sanırım. Ancak izolasyon olmaması , güney ve batı cepheye bakan duvarın fazla olması gibi nedenlerle arada kaldım. Planım18000 btu klima ama kararsızım. Midea all easy pro 18000 btu için teknik bilgiler kağıt üstünde soğutma için 6800-20900 ısıtma için 4600-23100 btu aralığında çalıştığını gösteriyor.(Hatta yurtdışı bazı sitelerde de soğutma 12800-20900 btu ısıtma 8800-23100 btu olarak verilmiş.).Verdiğim bilgilere göre 18000 lik All easy pro fazla gelirmi? İnverter motorun on off şeklinde çalışması gibi durumla karşılaşırmıyım? Konfor için kaç btu önerirsiniz?Teşekkürler..

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Merhabalar.Midea all easy pro araştırmasındayım. 24 m2 izolasyonsuz dört duvarın yarısı güney ve batı çephesine bakan bir odada kullanacağım.Kullanım tarzım günde 7-8 saat olacak.İzmir için bakmaktayım.Yazın sıcaklık 40 derece üzeri seyretmekte. BTU hesaplamalarına göre ihtiyac 12000-13000 aralığında olacak sanırım. Ancak izolasyon olmaması , güney ve batı cepheye bakan duvarın fazla olması gibi nedenlerle arada kaldım. Planım18000 btu klima ama kararsızım. Midea all easy pro 18000 btu için teknik bilgiler kağıt üstünde soğutma için 6800-20900 ısıtma için 4600-23100 btu aralığında çalıştığını gösteriyor.(Hatta yurtdışı bazı sitelerde de soğutma 12800-20900 btu ısıtma 8800-23100 btu olarak verilmiş.).Verdiğim bilgilere göre 18000 lik All easy pro fazla gelirmi? İnverter motorun on off şeklinde çalışması gibi durumla karşılaşırmıyım? Konfor için kaç btu önerirsiniz?Teşekkürler..
12lik klima aslında yeterli gelir ama kalabalık misafir kabul ettiğinizde durumlar tersine dönebilir.
ayrıca aç-kapa olarak kullanacağınız için oda rejimi bulması uzun sürebilir.

Fiyat olarak ne aldınız.?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,740
Aynı koşullarda (Güney-Batı izolasyonsuz güneşli) 35 m2 için 24000 btu salon tipi kullanıyoruz. Sota Sota ' nın dediği gibi 12000 btu yüke bindiği, içerisi kalabalık olduğu zaman sıkıntı yaratabilir. Oda ısısını çok afaki değerlere ayarlamadıktan sonra inverter' ın devreye girip çıkması her zaman on-off tarzı çalışmaya yol açmaz. O yüzden 18000' lik olana bakmanız daha sağlıklı olur.

E Çevrimdışı

erdem35

Yeni Üye
21 May 2023
2
41
Yanıtlarınız için teşekkürler..web sitesinde bu hafta sonuna özgü 18000 btu için 27% ,12 lik için19% kampanya var. 18 lik all easy .25590, 12lik ise 18368 satışta şu anda..

H Çevrimdışı

hasan35 

Aktif Üye
28 Ağu 2017
157
Değerli kard 2017 den bugüne midea klima kullniyirum 9 binlik ve 24 luk iki klmdanda memnunum bu klmsrin bakımı kendin yapıyorum iç ünite ve dış ünitesi ancak yüzeysel bana bu klimarin iç ünite plastik kapağı nasıl sokulur bilgisi olan varsa yazabilirmi iç ünite gözle görünen yerleri temzliyom ancak içteki motor pervaneleide temizlemek istiyorum bu nasıl olur teskl

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri