Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
Bu midea prime da wifi kit ile wifi kitsiz hali arasındaki fark nedir?

Golge46 Çevrimdışı

Golge46 

Aktif Üye
6 Ağu 2021
128
35
Dış ünite terleme yapar, çiğ atar, kırağı yağar vs, dış ünite de malum soğuk üfler, esintinin de etkisi devreye girince o serpantinlerin arasından geçen soğuk hava oradaki nemi dondurur, kar yapar buz yapar. Sistem bunu eritmek için, aslında iç üniteye yollaması gereken sıcak akışkanı dış üniteye yollayıp onları eritir, birkaç dakika sonra iç üniteye geri yol açar. Yapması anormal değil, yapmaması ise cidden başarı.

Benim olefini daha 2-3 derecelerdeyken gecede 2-3 defrost yapıyorsa oturup düşünmek lazım :)
A Adem Helvacı 4 gündür hava -5 lerde abi maşallah şuana kadar 3kezz anca düştük defrosta çözülmesi 2dk bile sürmüyor hemen geri devreye giriyor bazi yerlerde okudum 5dk yi bulanlar oluyor Muş ayrıca hava çok soğuk diye hic ara vermemesi çok iyi inverter burda kendini gösteriyor sanırım benim evde yalıtım yok hava eksiye düşünce seti 28e dayadim (kütle sıcaklığı olayı ile bizi öyle kurtarıyor) yeri geliyor 30a dayıyorum hiç perişan etmedi bizi 4gun 24saat hiç ara vermedi havadan dolayı maşallah ? yalitimim olsa sete yuklenmesem 3kez bile düşmezdi belki de

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hoşbuldum tekrardan.

Erinç bey sizinle irtibatımız olmuştu elektronik posta vasıtasıyla wifi aparatı için hatırlarsanız. Bir arkadaşımda aldı ona alırken bir yerine iki tane kit almasını rica ettim o şekilde çözüme kavuşturdum bilginiz olsun.
Bu arada postama öyle hızlı cevap aldım ki rekor olabilir. Sabah saatlerinde yazmıştım, ben telefon elimde iken gelen spam postalara o hızla karşılık veremiyorum. İşinizi hakkıyla yaptığınız belli.
Bundan sonra da deneyimlerimi aktarmaya devam edeceğim. Burdan ilginiz için teşekkür ederim tekrardan.

Ticaret Bakanlığı fakat gümrük muayene memuruyum abi taşra teşkilatı İstanbul Bölge Müdürlüğü uhdesinde. İç Ticaret kısmı ve sizin içeriklerinizde seslendiğiniz bizim de desteklediğimiz Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tamamen branşım dışında. Beyzbol sopasına :cay ile karşılık verip dış ticaret ve gümrük mevzuatıyla ilgili naçizane her konuda destek verebileceğimi belirtmek isterim:bye.

Yine videonuz üzerinden gidecek olursam bahsettiğiniz hibrit kullanımın merkezi sistem pay ölçer kullanılan dairelerde çok daha verimli ve kârlı olabileceğini düşünüyorum, şöyle ki;
videoda evi 17 derecede tutmak için 30 derece kombi su sıcaklığında harcanan tutar olarak 600 TL belirtmiştiniz.
Benim wattmetrem, loglarım, problarım veya mekanik kumpasım yok :hoba1. Ama maliyeti direk hesaplayabileceğim aidat listelerim ve elektrik faturalarım var. Örnek olarak aşağıda atacağım fotoğraf Nisan 2021 dönemine ait aidat listesidir. İşaretlediğim alan bana düşen yakıt bedeli tutarını göstermektedir.

7A08982F-BF47-4B66-88DC-598BD4476940.jpg

Bu dönemde evdeki tüm termostatik vanalar 3.5-4 aralığında kullanılmakta oda sıcaklıklarıda stabil olarak kazanın açık olduğu saatlerde (06:30-22:30) 23 derece +/- 0.5 derece aralığında seyretmektedir. (Bu arada 23 derece benim konfor şartlarım. Kimi insan 19 derecede rahatça oturabilirken kimi insan 27 derecede yazlık kıyafetlerle gezmeyi tercih edebilir.)

Bu arada merkezi sistem/pay ölçerli binalarda; apartmana gelen doğalgaz faturasının %30’u dairelere eşit oranda pay edilir, kalan %70’lik tutar ise her dairenin kullanımına göre pay ölçerin uzaktan okunması marifetiyle pay edilir.

Nisan/2021 ayı için 448 TL ısınma bedeli ödediğim görülecektir. Meskenlerde kullanılan doğalgaza Mayıs ve Haziranda birer puan Temmuz 2021’de ise %12 zam yapıldığı bilinmektedir. Pratik olsun diye %15 zamlı kabul edebiliriz Aralık/2021 itibariyle. 515 TL bugünkü değeri pratik olsun diyede 500 TL diyelim. Nisan ayı ile Kasım ayını güneşlenme süreleri aynı olmasa bile ortalama sıcaklık olarak(13.4 , 13.7 sırası ile) birbirine denk kabul edebiliriz İstanbul için;

A701D97A-0233-4806-9985-09B8DD5597B6.jpg

Yani konutun ısınma ihtiyacıda denk diyebiliriz doğrudan(her iki ay 30 gün).

Şimdi Kasım/2021 ayı itibariyle gelen aidat listesine bakalım.

85D5A268-2101-4967-83C2-43DA9A327E04.jpg

Yalnızca salona takılan Midea prime 12000 btu klimanın salonu 24.5 derecede sabit tuttuğunu, diğer tüm odalarıda en arka oda hariç 23 derece değerinin üzerinde tuttuğunu önceki mesajımda göstermiştim. Bu aidat listesindende görüleceği üzere altta isaretledigim hiç termostatik vanalarını açmadığını tahmin ettiğim dairelerin, %30 genel ısınma payı giderinden 103-104 TL ısınma bedeli ödeyeceği, kendi daireme düşen 168 TL bedelin yalnızca bir petek açık durum olduğunu göstermek istedim. Önceki mesajımda evin hiçbir şekilde(gece dahil) 18 derece altına düşmediğini belirtmiştim.

Sözün özü kombili bir evde 600 TL ödeyerek evi ancak 17 derecelere getirebilirken, merkezi sistemli bir evde hiç termostatik vana açmayarak aynı koşula 103-104 TL ödeyerek ulaşabileceğimiz, konfor koşullarına ise klima takviyesi ile çok daha ekonomik bir şekilde ulaşabileceğimizdir. Tabi burada İstanbul şartları esas alınmıştır.

Testlerinizi merakla bekliyorum abi. Görüşmek üzere.
Saygılarımla…
Saygı bizden abi, inanılmaz farklı bir bakış açısı olmuş.
Hayatımda ilk defa duyduğum bir yöntem.

Sonra bana diyorlar ki ''Neden forum?''

Yahu işte bu yüzden forum dünyası hep bambaşkadır.

Var olun Sota Sota başkan ve tüm emeği geçen dostlar :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu midea prime da wifi kit ile wifi kitsiz hali arasındaki fark nedir?
Birisinde uzaktan erişim sağlayabiliyorsun birisinde sağlayamıyorsun.

24 saat kullanmayıp, eve gelmeden evvel yoldan bir komut vererek evi ısıtmak isteyen çalışan çiftler için ideal.

Priz ile de çözülebilme durumları var olduğu bilgisi youtube da geldi, Buradaki dostumuz da IR linki paylaşıp alternatif çözüm önerisi sundu yani uzaktan erişebilme duruma göre ciddi avantaj sağlayabiliyor.

MİDEA AİR uygulaması ile bu klimanın wifi kit özelliğine erişiyorsunuz, bana göre en büyük eksik güç tüketim göstergesi olmayışı.

Kıytırık vestelde bile var :dry

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı 4 gündür hava -5 lerde abi maşallah şuana kadar 3kezz anca düştük defrosta çözülmesi 2dk bile sürmüyor hemen geri devreye giriyor bazi yerlerde okudum 5dk yi bulanlar oluyor Muş ayrıca hava çok soğuk diye hic ara vermemesi çok iyi inverter burda kendini gösteriyor sanırım benim evde yalıtım yok hava eksiye düşünce seti 28e dayadim (kütle sıcaklığı olayı ile bizi öyle kurtarıyor) yeri geliyor 30a dayıyorum hiç perişan etmedi bizi 4gun 24saat hiç ara vermedi havadan dolayı maşallah ? yalitimim olsa sete yuklenmesem 3kez bile düşmezdi belki de
E tabi sen dereceyi yükselttikçe dışarısı daha da zorluyor, hava debisi daha yükseliyor donma oranı daha yükseliyor. aman abi şu zamana kadar sanırım en zorlu koşul testlerimizin dönüşü senden geliyor.

Bu güne kadar kış koşulları referansım sensin, benim yaptığım test sadece grafik üzerinde konuyu anlatabilmemize yarayacak ancak klimanın GERÇEK SAHA TESTİ sonucu bence senden gelecek.

İzolasyon olmaması ciddi sıkıntı zira hem makineyi hem bütçei sorluyorsun gereksiz yere.

Golge46 Çevrimdışı

Golge46 

Aktif Üye
6 Ağu 2021
128
35
E tabi sen dereceyi yükselttikçe dışarısı daha da zorluyor, hava debisi daha yükseliyor donma oranı daha yükseliyor. aman abi şu zamana kadar sanırım en zorlu koşul testlerimizin dönüşü senden geliyor.

Bu güne kadar kış koşulları referansım sensin, benim yaptığım test sadece grafik üzerinde konuyu anlatabilmemize yarayacak ancak klimanın GERÇEK SAHA TESTİ sonucu bence senden gelecek.

İzolasyon olmaması ciddi sıkıntı zira hem makineyi hem bütçei sorluyorsun gereksiz yere.
A Adem Helvacı öyle valla abi hava soğudukca yükleniyor uz yalıtımın değerini çok iyi anlıyorum senin son video daki kütle ısısı hesabı ?

N Çevrimdışı

notsoimportant

Yeni Üye
12 Ara 2021
9
24
Abiler selamlar, klimanın dry yani nem alma özelliği nasıl kullanılıyor?
Bir de otomatik mod nasıl çalışıyor? Teşekkür ederim.

O Çevrimdışı

Onur Kösoğlu

Yeni Üye
16 Kas 2021
4
39
Abiler selamlar, klimanın dry yani nem alma özelliği nasıl kullanılıyor?
Bir de otomatik mod nasıl çalışıyor? Teşekkür ederim.
Selamlar.
Dry modu özellikle yaz aylarında yüksek nemli bölgelerde(kıyı bölgeler genellikle) akşam saati ve geceleri kullanılması tavsiye ediliyor. Örneğin terle uyanırsınız bazı geceler içten “ne sıkıntılı hava” dersiniz “esmiyor, yaprak kımıldamıyor dersiniz” tamda o zaman kullanmak için kendi tecrübemle. Oda bağıl nemi %40’a düşünce nem almayı bırakır. Klima takılırken ustamız 2 saatten fazla kullanmamamız gerektiğini belirtmişti.

Otomatik modda iç ünitenin bulunduğu alan sıcaklığı 24 derece (Toshiba için, Midea hakkında bilmiyorum.) üzerindeyse klima soğutma modunda, 24 derece altındaysa ısıtma modunda çalışıyor. Tercihi klima yapıyor sensör ve algoritmasıyla.
Saygılar.

Son düzenleme:
N Çevrimdışı

notsoimportant

Yeni Üye
12 Ara 2021
9
24
Selamlar.
Dry modu özellikle yaz aylarında yüksek nemli bölgelerde(kıyı bölgeler genellikle) akşam saati ve geceleri kullanılması tavsiye ediliyor. Örneğin terle uyanırsınız bazı geceler içten “ne sıkıntılı hava” dersiniz “esmiyor, yaprak kımıldamıyor dersiniz” tamda o zaman kullanmak için kendi tecrübemle. Oda bağıl nemi %40’a düşünce nem almayı bırakır. Klima takılırken ustamız 2 saatten fazla kullanmamamız gerektiğini belirtmişti.

Otomatik modda iç ünitenin bulunduğu alan sıcaklığı 24 derece (Toshiba için, Midea hakkında bilmiyorum.) üzerindeyse klima soğutma modunda, 24 derece altındaysa ısıtma modunda çalışıyor. Tercihi klima yapıyor sensör ve algoritmasıyla.
Saygılar.
Çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için...

N Çevrimdışı

notsoimportant

Yeni Üye
12 Ara 2021
9
24
İyi günler dilerim,
Adem abinin klimalarda kasa genleşme sesini izledim. Bende de klimadan aynı tarzda sesler çıkıyor. Fakat bende 5dkda geçse aynı 10dkda geçse aynı tarzda ses çıkıyor. Ta ki dış ünite durup flap yukarı kalkana kadar. Bu normal midir? Çok sinir bozucu oluyor. Klimada başka sıkıntı yok. Bu çıtırtı sesinin sürekli çıkması kafamı karıştırdı.

G Çevrimdışı

graveskf

Yeni Üye
27 Eyl 2016
12
Benim klimalar henüz takılmadı ama Midea klimalar ile ilgili bir durum fark ettim. Apartmanda klima montajı için ayrılan 3 tarafı duvar bölümlerin genişliği yaklaşık olarak 75 cm olduğu için acaba dış ünite hava çıkışı önünde ne kadar mesafe olmalı diye araştırma yaptım internette. Genel bilgi olarak 30-50 cm boşluk olması gerektiği belirtilirken, web de bulduğum midea montaj klavuzlarında 200 cm mesafe öneriliyor, daikin ve mitsubishi electrikc montaj klavuzlarında bu mesafe 30-40 cm olarak belirtilmiş. Acaba bu durum kompresör pervane kanatları geometrisi ile ilgili bir durum mudur, dısarı verilen hava basıncı ile mi ilgilidir bilemedim. Mideaların kompresörün 40 cm önünde duvar olması uğultuya neden olur mu? Klima performansını etkiler mi?

T Çevrimdışı

thorbank

Yeni Üye
20 Kas 2021
9
40
Midea Blanc ile Midea Prime arasında sadece wifi farkı mı var ? Birinde standart birinde opsiyonel.Bayi kit için 350 tl fiyatı olduğunu soyledi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt