A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem bey ilk sorumu sormak isterim 5 katlı binanın 1.katındayım 33 M2 salona takıldı cihazım.servis burası için 12 binlik yetersiz kalabilir keşke 18 Lik alsaydın dedi.bende daha önce bu salonda 12 binlik eski bir midea klima kullandığımı onun yettiği için bunu aldığımı söyledim.o cihaz inverter değildi tabi. Evim bütün gün güneş görmekte bu arada.soruma gelirsek usta klimaya bir cihaz taktı cihazın anlık kaç watt çektiğini kaç derece üflediğini vs servis kağıdına yazdı.klimada 24 derece gösterir iken onun cihaz 14.5 derece üflediğini söyledi.açıklama yaptı kısa ama ben anlamadım. Randımanlı olarak kaç derecede çalıştırmalıyım cihazı sizce biraz uzun oldu kusura bakmayın.
Hoşgeldiniz, uzun kısa fark etmeksizin dilediğiniz zaman soru sorabilirsiniz bu forumda hem de her konuda :ok

Klimaların emiş sıcaklığı ile üfleme sıcaklığı verilerini bir öngösterim olarak düşünün lütfen.
Ortam sıcaklığı ile üfleme sıcaklığı arasındaki makas aralığına bakar ustalarımız.

Eskiden on/off zamanlarında iyi klimalar için 20, orta klimalar için 15, kötü klimalar için 10 derece fark olsa yeter gözü ile bakılırdı ki bunun teknik hiç bir dayanağı yoktur aslında. (O biraz karışık ve uzun konu)

Bu gün böyle bir KESİN kıstas yoktur zira kompresörün sensör verilerini nasıl okuyup hangi frekansta çalıştığını o an için bilemeyiz.

Bunun test modları vardır ve 54hertz değerinde sabit frekansta kontrolleri sağlanır normalde.

Yine de sistemin temel çalışma prensiplerinin biliniyor olmasının verdiği özgüven ve tecrübe ile ustalar (Her markada böyledir) ortam sıcaklığına göre üfleme değerini karşılaştırır durumu kısacık analiz eder.

Genel olarak kaç olması gerekir derseniz bu durum Öncelikle dış ortamın içeriye oluşturduğu sıcaklık basıncı, iç ortamın mevcut sıcaklık değeri ve kullanıcının setlediği değerin sentezlenmesi neticesi ortaya çıkacaktır.

Örnek veriyorum, dış ortam 32, iç ortam 30, istenen yani setlenen sıcaklık değeri 28.
Sistem bunun gayet kolay bir operasyon olacağını düşündüğünden dolayı kompresörü alt frekanslarda çalıştıracak, enerjiyi çok az harcayacak ve üfleme değeri olarak muhtemelen ortaya 21-22 derece gibi bir değer çıkacaktır.

Bunun yerine dış ortamı 38, iç ortamı 32, setlenen değeri 25 olarak kabul edersek sistem bunu çok farklı analiz edecek, kompresörü sıkıştıracak ve üfelem değeri 12 15 derece arasında olacaktır.

Daha da değişken durumlarda daha değişik sonuçlar çıkacaktır elbette lakin buna üfleme devrinin de etken olduğunu belirtmek gerekir.

Art niyetli ustalar (Bunun testlerini Donanımhaberdeyken defalarca yapıp yayınladım) montaj bitince test esnasında 18 e setler, önce turboyu devreye sokar ve makineyi sıkıştırır, kompresör en üst frekansta iken fan devrini en düşüğe alır ve sıcaklık (Soğuk da olsa onun adı sıcaklıktır) değerini alır.

klima kompresörü aynı frekansta çalışırken fan devri max olduğunda 11 derece üfleyen klima, min fan ayarında 6 derece gösterir mesela ;)

Neden? eşanjörden hava ne kadar az geçerse, soğutulmuş akışkan o derece baskın görünür ancak bunun ciddi bir yan etkisi vardır, Geri dönen soğutucu akışkanın soğuk olduğunu algılayan dönüş hattı sensörü kompresöre der ki ''Birader sen bi soluklan, dönüş hattı soğuk geldiğine göre içerisi iklimleniyor demek ki'' :)

Bu da hatalı okumaya sebep olur ve içerisi soğumamış olsa da klima devir düşürür vs.

Sonuç itibari ile ustamızın uygulamasında da, okunan değerde de anormal bir durum yok.

Yine aklınıza takılan bir şey olursa yazın lütfen.

D Çevrimdışı

Dina35

Yeni Üye
17 Tem 2021
7
35
Çok teşekkür ederim adem bey.bir detay daha vermek isterim salonumuzda kapı yok dolayısıyla burada bir kaybımız var.şuan Midea Air uygulamasından gördüğüm kadarıyla dışarısı 31 oda 30 derece gösteriyor. 10 dkdır süper modda çalıştırıyorum.daha önce 24 teydi fan otomatikte çalıştı verim alamadım. Tabi bu klimadan değil ben neyi yanlış yaptım yada yapıyorum sizce
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yarım saattir en soğuk süper modda ama verdiği hava hiçte yeterli değil gazında bir sıkıntı olabilir mi acaba içerisi ile dışarısı arası 1 derece oynuyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bir sorun var soğutmayı düzgün yapmıyor şuan sanırım servisi aradım üflemesi hiç soğuk değil gazı mı kaçık dedim olamaz vakumlama da belli olurdu dedi şuan klimayı kapattırdı şalteri indirdik bekliyorum bakalım

Son düzenleme:
D Çevrimdışı

Dina35

Yeni Üye
17 Tem 2021
7
35
Son bir ekleme yapayım başka bir klimam daha var 12 Lik onu açtığımda buz gibi üflüyor. Şimdi mideada durum enteresan bir şekilde sağ kanat daha soğuk üflerken sol kanat daha ılık üflüyor servis yarın gelip bakacak bakalım biraz moralim bozuldu açıkçası.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Son bir ekleme yapayım başka bir klimam daha var 12 Lik onu açtığımda buz gibi üflüyor. Şimdi mideada durum enteresan bir şekilde sağ kanat daha soğuk üflerken sol kanat daha ılık üflüyor servis yarın gelip bakacak bakalım biraz moralim bozuldu açıkçası.
Hmmm ilginç durum. Bana göre de ilk bakışta bir akışkan kaçağı belirtileri gibi duruyor.
Ahtapot çıkışında serpantinin sadece tek kanalına geçiş yapıyordur eğer kaçak oldu ise kaldığı kadarı ile ve o da zaman ile kesilecektir.
Veya Soğutucu akışkanda eksilme veya kaçak yok fakat kompresör frekansı yükseltmiyordur ama o durumda kanatçık ayırımı yapmazdı.

Servis kontrolü sonrası durumu öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum :ok

O Çevrimdışı

Oğuzhannn..

Yeni Üye
16 Tem 2021
13
27
Screenshot_20210718-131650.png
bana her konuda ber mecradan yardımcı olan Adem bey. İşte cesaret, işte feraset, işte fazilet. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz :)

D Çevrimdışı

Dina35

Yeni Üye
17 Tem 2021
7
35
Adem bey sorun iç üniteye bağlı bakır boruda kaçaktan kaynaklıymış.saolsun murat teknik servis geldi halletti.şuan gayet iyi bir şekilde çalışıyor.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Adem bey sorun iç üniteye bağlı bakır boruda kaçaktan kaynaklıymış.saolsun murat teknik servis geldi halletti.şuan gayet iyi bir şekilde çalışıyor.
fujıplus gibi dandik bir klimadada gaz kaçağı olmuştu (takıldıktan kısa bir süre sonra).zaten klimada berbat satanda berbat takanda berbat..fakat mıdea gibi markada olması hayal kırıklığı yarattı bende.

D Çevrimdışı

Dina35

Yeni Üye
17 Tem 2021
7
35
Merhaba ben yanlış aktardım sanırım sorun aslında ustanın bakır boruyu az sıkması kaynaklıymış.midea klimada bir sorun yoktu.aksine fgeurope servisler müdürü ile bile telefonda konuşuldu hemen değiştirelim sıkıntı ünitede ise denildi. Ben ustayı beğendim işçiliği vs bu tip durumlar olabilir diye büyütmedim açıkçası gazını bastı şuan bir sorun kalmadı.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ustanın ilk ölçüm değeri ile sonradan sizin anlattıklarınızı sentezleyince ortaya bu sonuç çıkıyordu, teşhisimiz doğru çıkmış sevindim. Bu istenmeyen bir durum aslında ama olsun yeter ki ürün kaynaklı sorun olmasın. :ok

S Çevrimdışı

Smhyldz

Yeni Üye
18 Tem 2021
1
29
Merhaba öncelikle harika bir iş yapıyorsunuz teşekkür ederim. Klima alayım ne alayım nelere dikkat etmek gerekir diye araştırırken en tatminkar sizin icerikleriniz oldu sırayla hepsini izledim yorumlara cevaplarinizi okudum derken baktım forumda var. E forumda indirimide duydum valla bende isterim:) Kocaeli de ikamet ediyorum. Burada yetkili satıcı kimdir vs vs siz nasıl yönlendirmeniz gerektiğini daha iyi bilirsiniz :) Yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.

A Çevrimdışı

Aykut Aydemir

Yeni Üye
17 Tem 2021
4
38
Sevgili Aykut Aydemir Merhaba;

Teknik olarak aynı m2 salonumda 12 lik klima uzun yıllardır kullanıyorum ki Midea gibi bir performansa sahip olmayan kliamalardı bunlar ve ona rağmen hem ısıtma hem soğutma hiç sorun yaşamadım. Çok özel durumlar olmadıkça da (Alt katın ekmek fırını olması gibi mesela) her şekilde Midea 12 lik sizin alan için yeterli olacaktır kaldı ki ısıtmada zaten kullanmayacağınızı belirttiniz.

Düşünün ki İlçenin de İlçesinde yaşayan birisi olarak sizlerin tereddütlerini çok iyi anlarım.

İlçemizde kargo şubesi yok
İlçemizde yetkili HİÇ BİR yetkili servis yok
İlçemizde doğru düzgün hizmet de yok zaten.
Hatta sanırım Bizim burada da MİDEA yetkili servisi yok :kiskis

Oğuzhan sağ olsun Fethiye Merkezden destek veriyor bu bölgeye.

Yazdığınız mesajda minik bir detay var onu açıklığa kavuşturmak isterim.

MONTAJ hizmeti opsiyonel gibi görünse de bana göre klima ürün grubunda zorunlu hizmettir ve ücretsizdir.
ARIZA hizmeti garanti dahilinde firmanın sorumluluğunda olan bir durumdur ve zorunlu hizmettir, ücretsizdir.
BAKIM hizmeti ise teknik olarak ÖZEL hizmet sınıfına girer netice itibari ile satın aldığınız ürünün genel bakım koşullarını yerine getirebilecek kapasitedeyseniz kendiniz yapabilirsiniz ve ürüne zarar vermediğiniz sürece kimse size NEDEN YAPTIN diyemez.

Lakin bu sizin yetkinlik alanınızın dışında ise ve bunu işin profesyoneline yaptırmak istiyorsanız o özel hizmet sınıfına girdiğinden dolayı her markada mutlaka size ücret yansıtılacaktır.

Aşağıda linkini paylaştığım videoda ilgili markanın Servis Müdürü Sn Turgut Çınar ile daha dün yaptığım görüşmede ise kendileri bu konuya değindiler ve belli koşullarda tüketicilerin periyodik bakımlarının en azından ilkinin ücretsiz yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduk.

İlgili videoda zaten sizlere danışıp ''Sizler neler düşünüyorsunuz?'' diye sormamın nedeni de bu idi aslında vaktiniz var ise izlemenizi tavsiye ederim.

Sonuç itibari ile Montaj Ücretsiz, Arıza durumunda ürün garantili olduğu için arada mesafe de olsa yine ücretsiz ancak ÖZEL olarak talep edilen her konu için firmanın ücret yansıtması kadar doğal bir durum yoktur.

Aklınıza takılan ne var ise çekinmeden sorun lütfen zira ben öyle yapıyorum.
:ok

Adem abicim çok teşekkür ederim yorumların için.
Öyleyse bende aranıza katılayım ?
İzlediğim videolarda ve araştırdığım kadarı ile 12000 BTU luk model işimi görür gibi düşünmüştüm ama bunu sendende duymak daha iyi oldu.
Balıkesir/Bandırma'da bulanan temsilci ile görüştüm ellerinde kalmamış bayramdan sonra geleceğini söyledi abi bana km olarak en yakın servis olduğu için orayı tercih edicem sanırım.Bayramdan sonra ürünü alınca satın alımdaki, ilk kurulumdaki ve kullanım sonrası tecrübelerimi paylaşırım.
Her şey için çok teşekkür ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba öncelikle harika bir iş yapıyorsunuz teşekkür ederim. Klima alayım ne alayım nelere dikkat etmek gerekir diye araştırırken en tatminkar sizin icerikleriniz oldu sırayla hepsini izledim yorumlara cevaplarinizi okudum derken baktım forumda var. E forumda indirimide duydum valla bende isterim:) Kocaeli de ikamet ediyorum. Burada yetkili satıcı kimdir vs vs siz nasıl yönlendirmeniz gerektiğini daha iyi bilirsiniz :) Yardımcı olursanız memnun olurum şimdiden teşekkürler.
Sevgili Erinç Erinç kardeşimizi etiketleyelim, her ne kadar indirim aslında etkin üyeler için geçerli olsa da, biz istisna talep ediyoruz kırmıyorlar genelde sağ olsunlar.

Sizleri de bu kulüpte görmekten mutluluk duyarım :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem abicim çok teşekkür ederim yorumların için.
Öyleyse bende aranıza katılayım ?
İzlediğim videolarda ve araştırdığım kadarı ile 12000 BTU luk model işimi görür gibi düşünmüştüm ama bunu sendende duymak daha iyi oldu.
Balıkesir/Bandırma'da bulanan temsilci ile görüştüm ellerinde kalmamış bayramdan sonra geleceğini söyledi abi bana km olarak en yakın servis olduğu için orayı tercih edicem sanırım.Bayramdan sonra ürünü alınca satın alımdaki, ilk kurulumdaki ve kullanım sonrası tecrübelerimi paylaşırım.
Her şey için çok teşekkür ederim.
Çok sevindim sizin adınıza inanın.

Ürün atılması bir yana (ki o benim sorunum değil biliyorsunuz) bu kadar insanın memnuniyet içerikli hep burada olması ayrı güzellik ve mutluluk.

Allah utandırmasın, bu gün bir başka FG EUROPE yetkilisi ile yaptığım görüşmede (Sağ olsun hemen her gün bir başka yetkili arayıp tüketici adına yapabilecekleri bir şey var mı diye soruyorlar) yedek parça konusunu konuştum dostlar olası bir arıza durumunda da yıllarca herhangi bir sorun teşkil etmeyecek durumdalar.

Hatta bu markanın eski temsilcisinin sattığı modellerin dahi, sırf ürünün markasına leke gelmesin diye yedek parçalarını stoklamışlar.

Daha ne detaylar var bildiğim lakin reklama girer her şeyi anlatırsam, sadece içiniz rahat etsin istedim. :ok

Montaj öncesi sırası sonrası mutlaka detayları görselleri bekliyoruz :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt