MiBox-S 4K + Z-5500 + Technowood TV

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Selam.
Z-5500 ses sitemi, VU+ Solo 4K STB, MiBox-S 4K STB ve TechWood marka bir TV'den oluşan sistemim var.
Z-5500'ü TV'ye optik kabloyla, STB'leri TV'ye HDMI ile bağladım.
Aklıma geldikçe yerli yabancı forumlara kurcalıyorum ama henüz surround hoparlörlerden ses alamıyorum.

Bununla test ediyorum, sağ sol center subwoofer tamam, ama surround yerine yine ön hoparlörden ses geliyor. Ama en sonunda hepsi birden çalarken, arka hoparlörden de ses geliyor. Bu videoyu her iki STB ile de denedim, değişen bir şey yok.
Z-5500'ü TV'den bağlıyorum, TV'deki bir "eksiklik" ya da ayarlarında bir sorun olabilir mi?
Yorumlarınız nedir?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Bahsettiğiniz cihazların hiçbirini kullanmadım, sadece mantık yürütüyorum. TV'den optik kabloyla ses sistemine stereo ses gidiyor. Ama bu stereo sesi 5.1 sese çevirip arka uydulardan da ses alabilmek için ses sisteminin kontrol unitesinden Dolby prologic II moduna almak gerek sanıyorum.

T Çevrimdışı

tim_ozz 

Aktif Üye
29 Eki 2019
104
36
Mi Box'ta optiğinde 2+1 ses çıkış desteği var normalde. Optikten 5.1 sesi alamıyorsunuz. Fakat farklı şekillerde ses almayı başarmış insanlar var. Birde test yaparken youtube değil Netfilix test patten'i kullanırsanız daha iyi olur. Youtube'ta 5,1 testleri genelde stereo oluyor.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Bahsettiğiniz cihazların hiçbirini kullanmadım, sadece mantık yürütüyorum. TV'den optik kabloyla ses sistemine stereo ses gidiyor. Ama bu stereo sesi 5.1 sese çevirip arka uydulardan da ses alabilmek için ses sisteminin kontrol unitesinden Dolby prologic II moduna almak gerek sanıyorum.
Stereo ses, 5.1'e çevrilmez. Tersi olabilir.
Stereoyu 5.1'de çevirme olayı, pseudo = sözde çevirmedir. Siyah beyaz filmi renkliye çevirme, düşük çözünürlüklü görüntüyü upscale etme gibi.
Kaynakta 5.1 varken önce stereoya sonra 5.1'e çevirmek çok anlamsız olur.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Mi Box'ta optiğinde 2+1 ses çıkış desteği var normalde. Optikten 5.1 sesi alamıyorsunuz. Fakat farklı şekillerde ses almayı başarmış insanlar var. Birde test yaparken youtube değil Netfilix test patten'i kullanırsanız daha iyi olur. Youtube'ta 5,1 testleri genelde stereo oluyor.
Doğrudur, önerilerde bu yüzden 5.1'i optikten değil, ancak HDMI'den alınabileceği söyleniyor. Bunun için HDMI=>HDMI+optik bir çeviriciyi araya koymak veya TV'den optik ses çıkışı almak öneriliyor, bu yüzden TV'den aldım çıkışı.
Ama youtube'da 5.1 demoların 5.1 ses vermeyebileceğini düşünmemiştim. Netflix'i bir arayayım, umarın bulabilirim.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
surround hoparlör kablosunda kopukluk temassızlık olabilir
Cevap için teşekkürler. Ancak ilk mesajımda belirttiğim gibi, "en sonunda hepsi birden çalarken, arka hoparlörden de ses geliyor"
Videonun başında tek tek hoparlörlerden ses gelirken arka yerine önlerden ses geliyor ama, videonun sonunda tüm hoparlörler birlikte çalarken arkalardan da ses geliyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Cevap için teşekkürler. Ancak ilk mesajımda belirttiğim gibi, "en sonunda hepsi birden çalarken, arka hoparlörden de ses geliyor"
Videonun başında tek tek hoparlörlerden ses gelirken arka yerine önlerden ses geliyor ama, videonun sonunda tüm hoparlörler birlikte çalarken arkalardan da ses geliyor.
harici mp3 player telefon vs ile test edin cihaz sorunsuz çalışıyorsa sıkıntı yok tv ses dosyası vs uyumsuzluk olabilir desteklemez tv ile ses sistemi arası donanım iletişim versiyon codek sorunu olabilir bu şekilde kullanın fazla sorun yok

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Youtube'daki 5.1 testinin stereo olacağı aklımın ucundan geçmemişti ve bütün sorun buymuş. Sistemim gayet güzel 5.1 destekliyormuş.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
harici mp3 player telefon vs ile test edin cihaz sorunsuz çalışıyorsa sıkıntı yok tv ses dosyası vs uyumsuzluk olabilir desteklemez tv ile ses sistemi arası donanım iletişim versiyon codek sorunu olabilir bu şekilde kullanın fazla sorun yok

Youtube'daki 5.1 testinin stereo olacağı aklımın ucundan geçmemişti ve bütün sorun buymuş. Sistemim gayet güzel 5.1 destekliyormuş.
Senin adına sevindim ,güle güle kullan :ok

T Çevrimdışı

tim_ozz 

Aktif Üye
29 Eki 2019
104
36
SenolEker SenolEker, sevindim hocam problemi bulmanıza. Bir ara bende 5.1'e çok kafa yormuştum. Kendime Test dosyları hazırladım bu sebepten. DD, DTS gibi kodekli daha önce denenmiş dosyalarım var. Simdi de passthrough mu yoksa DD mi gönderebiliyorsunuz. Eğer passthrough desteklerse kodek işini ses sistemi yapacağından belki daha kaliteli ses alabilirsiniz. Vestel tvlerde başlangıçta sesi auto modda DD'e çevirip öyle çıkış veriyor diye biliyorum.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
SenolEker SenolEker, sevindim hocam problemi bulmanıza. Bir ara bende 5.1'e çok kafa yormuştum. Kendime Test dosyları hazırladım bu sebepten. DD, DTS gibi kodekli daha önce denenmiş dosyalarım var. Simdi de passthrough mu yoksa DD mi gönderebiliyorsunuz. Eğer passthrough desteklerse kodek işini ses sistemi yapacağından belki daha kaliteli ses alabilirsiniz. Vestel tvlerde başlangıçta sesi auto modda DD'e çevirip öyle çıkış veriyor diye biliyorum.
Emin değilim, sanırım passthrough. Çünkü sesi ne MiBox'tan ne de TV'den ayarlayamıyorum. Passthrough olup olmadığını nereden anlayabilirim? Bu arada, DD ne demek bilmiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri