Mi Box S 4K vs Botech Wzone 4K Ürün Özellikleri

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Şu iki ürünün özellikleri, fiyatını aynı başlık altında bir karşılaştıralım bakalım. Öncelikle her iki üründe de Netflix ve Youtube lisansı var, iki platformda da içerikleri 4K izleyebiliyoruz. Her iki üründe yazılım ve donanım açısından stabil ve seri, her iki üründe de güncelleme desteği var.

Xiaomi Mi Box S 4K

Ürün Özellikleri

Üretici: Xiaomi ( Çin )
İşlemci: Amlogic S905X Cortex-A53 1.5 ghz
GPU: Mali 450
RAM: 2GB DDR3
Depolama: 8GB
Sistem: Android 8.1 > Android 9 güncelleme aldı
Video Çıkışı: HDMI 2.0
Wifi: 2.4ghz/5ghz
Bluetooth: BT 4.2
USB: 1 adet
Micro SD: Yok
Ethernet: Yok
Ürün Fiyatı: 500 - 550 TL arası

Botech Wzone 4K

Üretici: SEI Robotics ( Çin )
İşlemci: Amlogic S905X3 Cortex-A55 1.9 ghz
GPU: Mali-G31
RAM: 2GB DDR3
Depolama: 8GB
Sistem: Android 10
Video Çıkışı: HDMI 2.1
Wifi: 2.4ghz/5ghz
Bluetooth: BT 4.2
USB: 3 adet
Micro SD: Var
Ethernet: Var
Ürün Fiyatı: 850 - 900 TL arası

Son düzenleme:
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Botech Wzone 4K tercihim bu olur fakat kur nedeniyle fiyat aşırı şişik.
Aynen fiyatı Mi Box S'e göre yüksek, fiyat farkı çok olduğundan Mi Box tercih edilecektir. Wzone ürüne 3 adet usb koymuşlar, ethernet girişi, micro usb girişi derken, yani usb girişi 1 adet olsa diğerleride olmasa Mi Box gibi, cihazın fiyatı bi 100 - 150 TL daha düşerdi ?

T Çevrimdışı

tabula rasa

Yeni Üye
6 May 2020
48
35
Üst düzey olduğu iddial edilen android boxlar da apple ürünleri gibi bir hal aldı. Benim yazılımım kuvvetli diyerek donanımı gramla veriyorlar, 2gb RAM ve 8gb hdd'nin başka açıklaması yok. Hadi Mi'ye alıştık da Botech'in yeni ürünü bu şekilde çıkarması ilginç.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bir kutu yapıyor olsam öncelikle iyi donanım koyardım. Ardından da iyi bir yazılım.
Yani dahili ethernet koymuyorsan bari dahili wi-fi'yi iyisinden koy.

Ucuza güzel kutu yapmanın dezavantajları.
Nvidia, üzümlü kekim. :coskun

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Fiyat ne yazık ki en büyük tercih etmeni. Artık 2gb ramli boxlardan bıktık.

B Çevrimdışı

beratozguner

Aktif Üye
25 Mar 2021
101
31
Bir bilgisayar mühendisi ve yazılımcı olarak iyi bir yazılım ile sizin 100mb raminiz olması bile önemli olmaz. Apple başarısını koyduğu ram miktarına göre belirlemiyor. Öyle olsa androidler 6-8-10 diye giderken kendileri 2gb ram koymazlardı :)

Android tv'lerde ram 2. planda çünkü uygulamalar tüketime göre özelleştiriliyor. Çalışacağı cihaz gamı belli oluyor. Ancak siz android tv'ye dışarıdan apk vs. yardımıyla uygulama yüklersenzi ram yetmez. Zaten sorun da burada. Playstore kısıtlı android tvlerde. Onlara özel dışında uygulama inmez. Bizim insanımız ise ne bulursa yüklüyor. Android telefon olmadığı için cihazda donma takılma yapıyor.

Sonuç olarak ram, işlemci önemlidir ancak yazılım daha önemlidir. Seçim olarak bence stabil gördüğüm mi box önde f/p olarak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bir bilgisayar mühendisi ve yazılımcı olarak iyi bir yazılım ile sizin 100mb raminiz olması bile önemli olmaz. Apple başarısını koyduğu ram miktarına göre belirlemiyor. Öyle olsa androidler 6-8-10 diye giderken kendileri 2gb ram koymazlardı :)

Android tv'lerde ram 2. planda çünkü uygulamalar tüketime göre özelleştiriliyor. Çalışacağı cihaz gamı belli oluyor. Ancak siz android tv'ye dışarıdan apk vs. yardımıyla uygulama yüklersenzi ram yetmez. Zaten sorun da burada. Playstore kısıtlı android tvlerde. Onlara özel dışında uygulama inmez. Bizim insanımız ise ne bulursa yüklüyor. Android telefon olmadığı için cihazda donma takılma yapıyor.

Sonuç olarak ram, işlemci önemlidir ancak yazılım daha önemlidir. Seçim olarak bence stabil gördüğüm mi box önde f/p olarak.
Apple bile 6 ya kadar geldi RAM konusunda. (6 GB)
Bahsettiğiniz şey donanıma özel yazılım meselesi.
Apple'da donanım yazılıma göre yeterli seviyede tutulur.
Buna depolama, işlemci de dahil.
Yazılım da, donanım çeşiti sınırlı olduğundan yeterli seviyede optimize edilir.
Bir de markete konulacak bir uygulama, sorunlu çıkartılamayacağı için sonuç iyi olur.

Ama konu, Linux, Android, MS Windows tarafında ne yazık ki öyle değil.
Donanım kombinasyon çeşiti fazla ve üreticinin keyfine kalmış durumda.
Derlenecek firmware'in veya build'ın kalitesi de aynı şekilde.
Tonla Android kutu olmasının ve bir çoğunun sadece elektronik çöp olmasının nedeni de tam olarak bu.

Bahsettiğiniz kısım doğru, Android TV platformunun marketi kısıtlı ama Google'da Android TV'ye fazla elletmiyor.
Kendi tarayıcısını buna uyarlamış olsa, böyle bir eksiği kapatmış olsa konu çözülebilirdi bence en başında.
Ben kutu kullanmadığım için durumu bilmiyorum tabi, Chrome kumanda arayüzüne göre özelleştirildiyse beni düzeltin.

Donanım tarafında bazı kriterlerin altına inilmemesi lazım bunun için.
Çünkü yazılım geliştirme tarafı, market tarafı o kadar da sıkı denetlenmiyor Google'da.
WhatsApp'in sahtesi bile yüklendi zamanında, bu kadar umursamazlar yani.

Android'in güzel tarafı, kurcalanabilir ve esnek olması.
Ama bunun iyi çalışması için ya yazılımın güzel yazılımış olması lazım, ya da donanımın da bunu kurtarabilmesi lazım.
Yani sonuçta iyi yazılım da asgari gereksinime ihtiyaç duyar.

Mesela Mi Box'ta durum nasıldır bilmiyorum ama içindeki bellek tek kanal mı, çift kanal mı bilmiyorum.
Depolama EMMC bildiğim kadarıyla. Bunun yerine koyacağım UFS depolama daha fazla performans gösterir.

50 dolarlık kutunun performansı da 50 dolarlık oluyor tabi.
Xiaomi'ye hak veriyorum.
Ama kutuyu 50 değil de 60 yapsa 70 yapsa yine satar.

İçinde ufak bir donanım değişikliği yapıp Pro diye satmaktan çekinmemesi konuya yaklaşımını gösteriyor.

Tabi burada tüketicinin de profili önemli.
Avrupa'daki Amerika'daki adama abonelikli servis kullanmak koymaz.
Ama bizde mesela adam IPTV kullanmak istiyor, tarayıcıdan film sitesine girmek istiyor, haliyle cihaz tıkanabiliyor bu konuda.
Ki Wi-Fi performansı sorunlu bir cihaz diye hatırlıyorum.

İsteklerle, cihazın potansiyeli uymayınca böyle oluyor.
4K TV alan üyelerimizin mesela IPTV veya film sitesinden film izlemeye çalışması gibi.
O sitelerde veya o IPTV'lerde alınabilecek bitrate belli.
Panele ödenen paraya yazık diyesim geliyor.

Ben de Netflix'e her zaman para ödeyemiyorum tabi, o ayrı.
Ki sürekli abonelik ücreti ödemek de bana saçma gelebiliyor.
Müzikte, filmde, oyunda sonsuza dek bir yasal kopya sahibi olmak daha iyi hissettiriyor.
Ama müzikte bunu yapmıyorum, çünkü Spotify veya Apple Music daha kullanışlı.
Spotify yıllık bana 80-90 liraya geliyor.
Itunes'dan parça satın almaya kalksam senelik 100 parça ediyor en fazla.
Peki ben aynı 100 parçayı mı dinliyorum hep, tabi ki hayır. :hihi

B Çevrimdışı

beratozguner

Aktif Üye
25 Mar 2021
101
31
Apple bile 6 ya kadar geldi RAM konusunda. (6 GB)
Bahsettiğiniz şey donanıma özel yazılım meselesi.
Apple'da donanım yazılıma göre yeterli seviyede tutulur.
Buna depolama, işlemci de dahil.
Yazılım da, donanım çeşiti sınırlı olduğundan yeterli seviyede optimize edilir.
Bir de markete konulacak bir uygulama, sorunlu çıkartılamayacağı için sonuç iyi olur.

Ama konu, Linux, Android, MS Windows tarafında ne yazık ki öyle değil.
Donanım kombinasyon çeşiti fazla ve üreticinin keyfine kalmış durumda.
Derlenecek firmware'in veya build'ın kalitesi de aynı şekilde.
Tonla Android kutu olmasının ve bir çoğunun sadece elektronik çöp olmasının nedeni de tam olarak bu.

Bahsettiğiniz kısım doğru, Android TV platformunun marketi kısıtlı ama Google'da Android TV'ye fazla elletmiyor.
Kendi tarayıcısını buna uyarlamış olsa, böyle bir eksiği kapatmış olsa konu çözülebilirdi bence en başında.
Ben kutu kullanmadığım için durumu bilmiyorum tabi, Chrome kumanda arayüzüne göre özelleştirildiyse beni düzeltin.

Donanım tarafında bazı kriterlerin altına inilmemesi lazım bunun için.
Çünkü yazılım geliştirme tarafı, market tarafı o kadar da sıkı denetlenmiyor Google'da.
WhatsApp'in sahtesi bile yüklendi zamanında, bu kadar umursamazlar yani.

Android'in güzel tarafı, kurcalanabilir ve esnek olması.
Ama bunun iyi çalışması için ya yazılımın güzel yazılımış olması lazım, ya da donanımın da bunu kurtarabilmesi lazım.
Yani sonuçta iyi yazılım da asgari gereksinime ihtiyaç duyar.

Mesela Mi Box'ta durum nasıldır bilmiyorum ama içindeki bellek tek kanal mı, çift kanal mı bilmiyorum.
Depolama EMMC bildiğim kadarıyla. Bunun yerine koyacağım UFS depolama daha fazla performans gösterir.

50 dolarlık kutunun performansı da 50 dolarlık oluyor tabi.
Xiaomi'ye hak veriyorum.
Ama kutuyu 50 değil de 60 yapsa 70 yapsa yine satar.

İçinde ufak bir donanım değişikliği yapıp Pro diye satmaktan çekinmemesi konuya yaklaşımını gösteriyor.

Tabi burada tüketicinin de profili önemli.
Avrupa'daki Amerika'daki adama abonelikli servis kullanmak koymaz.
Ama bizde mesela adam IPTV kullanmak istiyor, tarayıcıdan film sitesine girmek istiyor, haliyle cihaz tıkanabiliyor bu konuda.
Ki Wi-Fi performansı sorunlu bir cihaz diye hatırlıyorum.

İsteklerle, cihazın potansiyeli uymayınca böyle oluyor.
4K TV alan üyelerimizin mesela IPTV veya film sitesinden film izlemeye çalışması gibi.
O sitelerde veya o IPTV'lerde alınabilecek bitrate belli.
Panele ödenen paraya yazık diyesim geliyor.

Ben de Netflix'e her zaman para ödeyemiyorum tabi, o ayrı.
Ki sürekli abonelik ücreti ödemek de bana saçma gelebiliyor.
Müzikte, filmde, oyunda sonsuza dek bir yasal kopya sahibi olmak daha iyi hissettiriyor.
Ama müzikte bunu yapmıyorum, çünkü Spotify veya Apple Music daha kullanışlı.
Spotify yıllık bana 80-90 liraya geliyor.
Itunes'dan parça satın almaya kalksam senelik 100 parça ediyor en fazla.
Peki ben aynı 100 parçayı mı dinliyorum hep, tabi ki hayır. :hihi
Andorid tv kanalı telefon kanalı gibi çöplük değil o yüzden daha stabiller. Google resmi desteği olan cihaz alırsanız ios gibi standart özellikleri belli oluyor aslında. Mi box s buna en güzel örnek. Diğer cihazlar android box olarak geçiyor zaten. Mi box alıp kısıtlı kullanmak gerekli. Sonrasında pişman oluyor insanlar. Netflix vs.

Amaç Tv smart olsun olup bizim milletimiz kadar çok uygulama yükleyende yok. Samsung tizen çok güzel örnek buna. Özelleştirilmiş uygulamalarla 0 sorun çıkarıyor. Tarayıcıdan dizi film izleme işi zaten korsan için var. Bu olunca iş karışıyor. İptv desteği legal hepsinde var ama tarayıcı olayı önbellek muhabbeti işleri değiştiriyor.

Sonuçta yinede tv box olarak mi box güzel :)

Greylights Çevrimdışı

Greylights

Aktif Üye
13 Haz 2019
56
26
Eğer 4k içeriklerden tamamen faydalanmak istiyorsanız hdmi 2.1 kesinlikle olmalı, usb den izleyecekseniz usb 3.0, nas-pc-modem den çekecekseniz 1000mbps ethernet kartı yada wifi ac standart olmalı alacağınız üründe. Mi box un yeni bir sürümü çıkacak yakında onu beklemenizi öneririm.

Fakat internetten film dizi izleyip 4k netflix amazon kullanacaksanız sadece şuan satılan mi box yeterli, usb girişine ihtiyacınız yoksa eğer Google TV (Chromecast 2020) kesinlikle öneririm.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt