Mesh Teknolojisi olmadan Wifi Tek Ağ Olurmu?

U Çevrimdışı

umut101010 

Aktif Üye
23 Eyl 2020
127
32
Arkadaşalar merhaba yeni taşındığım evim metrekare olarak büyük olduğu için wifi problemi yaşamaktayım şimdi benim merak ettiği bir durum var yardımcı olursanız çok sevinirim.

- Evde normal vdsl modem var türk telekomun eksta olarak elimde xiomi router 4A gigabit versiyon router var. Bu routeri kablolu yada kablosuz olarak yönledirici olarak ayarlıyorum örnek gerekirse

vdsl modemin wifi ismi : umut

router wifi ismi: umut plus oluyor

şimdi sorum şu 4A router mesh desteklemiyor yani mesh teknlojisi olmadan tek ağ olarak nasıl kullanırım yani;

- vdsl modem + 4A router wifi ismi: umut

4A router + Yeni alınan 4A router wifi ismi: umut

-

olacak şeklinde ayarlamam mümkünmü? birden fazla ağ ismi değilde tek ağ ismi olsun istiyorum.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Mesh teknolojisinin olayı esasen tek ssid görünüp sinyal gücü en uygun istasyona kesintisiz ve çok hızlı aktarım yapması.

Sizin verdiğiniz örnek de çalışır. Lakin, ev içersinde hareket ettiğinizde sinyal gücü düşerse veya kesilirse diğer istasyona aktarımı anlık olmaz. Voip vb gibi anlık yürüyen işlerde kopmalar olabilir. Bazen zayıf istasyona takılı kalır daha iyi olan diğerine geçmez. Yine de iş görür.

U Çevrimdışı

umut101010 

Aktif Üye
23 Eyl 2020
127
32
hocam çok teşekkür ederim peki hangi seçenekten yapmamız gerek dediğim gibi kablosuz yönlendirici olarak ayarlıyorum ancak ağ ismi farklı oluyor?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bazı cihazlar aynı ad ile izin vermez farklı ad girmenizi ister.

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
33
Benzer bir olayı uzun süre boyunca yapmaya çalıştım ve kullandım. Aynı ssid şifre ve kanal yaparak modem + farklı bir modemi de dağıtıcıc olarak kullanmaya çalıştım. Windows'ta ve telefonlarımda kablosuz ağ bulma türünü agresif yapıp en ufak sinyal düşmesinde yakın olana kendi geçer umuduyla tüm ayarları gerçekleştirdim. Fakat olmuyordu. Sonrasında dağıtıcı olarak kullandığım modemdeki ayarları farklı bir ssid ile yaptım ve bir süre kendim manuel geçiş yaparak idare ettim. Yine de kablolu olarak çekmeme rağmen yatak odama yakın olan 1 duvar ve 1 gardropu aşamıyordu sinyaller. Sizde eğer internet hızı tatmin edici geliyorsa farklı ssid yapıp manuel geçiş yaparak kullanabilirsiniz. Fakat bu durum benim canım tak etti ve yazın amazonda tplink deco m5 3lü 4bin tl den 3bin tl ye düşmüştü. 9 taksitle aldım bir delilik yapıp. Gelince kolayca kurdum, daha sonra modemi kablolu modda kullanmak da ortalıkta fazla cihaz ve kablo kalabalığına sebep oluyordu, wan girişi de varmış fiber internetimin gpon cihazından gelen wan kablosunu taktım ve internete de erişebildiğini gördüm. Hem modem hem mesh olarak mutlu mesut bir şekilde kullanıyorum. En ufak stabilite problemi yok. Evimin en uzak köşesinde dahi 100mbps internet hızımın %90'ından fazlasını alabiliyorum. Uzun ömürlü ve kesin bir çözüm istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

U Çevrimdışı

umut101010 

Aktif Üye
23 Eyl 2020
127
32
Benzer bir olayı uzun süre boyunca yapmaya çalıştım ve kullandım. Aynı ssid şifre ve kanal yaparak modem + farklı bir modemi de dağıtıcıc olarak kullanmaya çalıştım. Windows'ta ve telefonlarımda kablosuz ağ bulma türünü agresif yapıp en ufak sinyal düşmesinde yakın olana kendi geçer umuduyla tüm ayarları gerçekleştirdim. Fakat olmuyordu. Sonrasında dağıtıcı olarak kullandığım modemdeki ayarları farklı bir ssid ile yaptım ve bir süre kendim manuel geçiş yaparak idare ettim. Yine de kablolu olarak çekmeme rağmen yatak odama yakın olan 1 duvar ve 1 gardropu aşamıyordu sinyaller. Sizde eğer internet hızı tatmin edici geliyorsa farklı ssid yapıp manuel geçiş yaparak kullanabilirsiniz. Fakat bu durum benim canım tak etti ve yazın amazonda tplink deco m5 3lü 4bin tl den 3bin tl ye düşmüştü. 9 taksitle aldım bir delilik yapıp. Gelince kolayca kurdum, daha sonra modemi kablolu modda kullanmak da ortalıkta fazla cihaz ve kablo kalabalığına sebep oluyordu, wan girişi de varmış fiber internetimin gpon cihazından gelen wan kablosunu taktım ve internete de erişebildiğini gördüm. Hem modem hem mesh olarak mutlu mesut bir şekilde kullanıyorum. En ufak stabilite problemi yok. Evimin en uzak köşesinde dahi 100mbps internet hızımın %90'ından fazlasını alabiliyorum. Uzun ömürlü ve kesin bir çözüm istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.
hocam ben akitf olarak mi AX1800 royter kullanıyorum zaten 2 adet mesh sistemi olarak şimdi onları kendi evime götüreceğim evleneceğim için üstüne ailemde taşındı ve şu an ki evleri daha büyük ve AX1800 ler gidince sıkıntı olacak diye düşündüm ama olmadi mi router 4A biraz farklı konumlandırınca tüm evde çekiyor sorunsuz benim korkum tv lerin çekmemesiydi onlarda sorunsuz bağlandı şu an içi hızda 100 mb fiber internette 5G de salon ve 2 oda da 90 mb üzeri 1 oda ve mutfakta 70 mb üzeri alıyor şu an için :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri