Mb230 Hdmi Arc - Cec Sorunu

O Çevrimdışı

ozaniskender

Aktif Üye
20 Eki 2020
62
29
Selamlar,

Konu açmadan önce baya bir uğraştım ettim forumda, internette araştırdım ama ben bu işe çözüm getiremedim. Mb230 hdmi cec / arc diye arattığımda forumda benzer bir konu buldum ama sonuca ulaştırılamamış. Sizlere sorunu anlatayım belki bir bilen çıkar.

Öncelikle;

TV: Regal 55r856u, Mb230, 50.19.3 son sürüm ( önceki sürümlerde de sorun aynı)

Soundbar: Grundig gsb 910 s

Tv Box: Mi Box S

Mi box hdmi 1 üzerinden bağlı, Grundig hdmi 2 (arc) üzerinden bağlı.

Cec, Cec otomatik açılış seçenekleri aktif.

Ses çıkışı hdmi arc seçili.

Şöyle ki normalde ben tv kumandasına bastığımda mi box ve grundig otomatik açılmalı ve tv kumandası bu cihazları yönetmeli.

Şuan ki durum ise tv kumandasına bastığımda sadece tv açılıyor. Benim ayrı ayrı mi box ve grundig'i kendi kumandasından açmam gerekiyor. Mi box açıldıktan sonra otomatik olarak tv kumandası onu kontrol etmeye başlıyor. Ama tv kapalı iken mi box kumandasından açarsam tv'de açılıyor ? (Garip durum 1)

Gelelim asıl problemin başladığı yere, Tv kumandasından açtığımda grundig soundbar açılmadığı için onu ayrıca açmam gerekiyor, açıyorum fakat o da ne ses yok. TV'den ayarlara giriyorum hdmi arc ses çıkışı seçili. Tv kumandasının ses tuşları pasif olmuş yani hdmi arc için aslında hazır ama ses yok. ses çıkışını farklı bir şey seçip sonra tekrar hdmi arc seçtiğimde ise ses geliyor!

Yani tvyi her açtığımda sonrasında soundbar'ı açıp sonra ayarlardan zaten seçili olan hdmi arc seçeneğini tekrar seçmem gerekiyor ses gelmesi için. (Garip durum 2) İşin diğer ilginç yanı tv kumandasının ses tuşları soundbar'ı başta kontrol etmezken 5-10 dakika sonra kontrol etmeye başlıyor :)

-

Mb130s ana kartlı regal tv vardı 1 hafta önce, onda her şey düzgün çalışıyordu (kablolar ve soundbar'da sorun yok yani)

ben bu işin altından kalkamadım valla :)

O Çevrimdışı

ozaniskender

Aktif Üye
20 Eki 2020
62
29
+ olarak akıllı kumanda ve sanal uzaktan kumanda seçenekleri açık olmasına, tv ve telefon aynı wifi ağında olmasına rağmen, vestelin smart remote (farklı applerde denedim) uygulaması da televizyonu bulamıyor. Önceki regal tv'de sorunsuz kullanıyordum.

ssceb8c1308e59371f.jpg

F fikoloji TEKNOwest TEKNOWEST hosbulduk hosbulduk A Adem Helvacı

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
+ olarak akıllı kumanda ve sanal uzaktan kumanda seçenekleri açık olmasına, tv ve telefon aynı wifi ağında olmasına rağmen, vestelin smart remote (farklı applerde denedim) uygulaması da televizyonu bulamıyor. Önceki regal tv'de sorunsuz kullanıyordum.

ssceb8c1308e59371f.jpg

F fikoloji TEKNOwest TEKNOWEST hosbulduk hosbulduk A Adem Helvacı
Bende de uzaktan kumanda aktif ama ayda yılda 1 görüyor çıkıp girince TV yi bulmuyor bile. Cec hakkında pek bilgi sahibi değilim. Mb230 da daha öncede bu sorunlar bahsedildi isterseniz servise başvurun onlarda fabrika ile irtibata geçsinler

O Çevrimdışı

ozaniskender

Aktif Üye
20 Eki 2020
62
29
Tv de hdmi düzenli den gelismis moda aldınız mı fikir amaçlı belki çözüm olur
Denedim hocam nafile :(
Bende de uzaktan kumanda aktif ama ayda yılda 1 görüyor çıkıp girince TV yi bulmuyor bile. Cec hakkında pek bilgi sahibi değilim. Mb230 da daha öncede bu sorunlar bahsedildi isterseniz servise başvurun onlarda fabrika ile irtibata geçsinler
Peki bana bir akıllı kumanda tavsiyeniz olurmu tv ve soundbarı progranlamak adına

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Vestel tv ler kendi kafasina göre davraniyor görünüyor ,uygulamalarda ki islemlerde bir sistematigi yok görünüyor .Iki adet mb230 ayni telefondan widi ile baglanmaya calistigimda bir tv ye cani isterse baglanti kuruluyor, digerine hemen kuruluyor.Yazilim versiyonlari ayni , modlama yapilmamis halde ikiside.. Sorununuzun neden kaynaklaniyor olabilecegi hakkinda fikir yürütmek zor biraz...
kumanda icin vestel smart center uygulamasi tv leri sorunsuz buluyor

Screenshot_20210102-190644.png

O Çevrimdışı

ozaniskender

Aktif Üye
20 Eki 2020
62
29
Vestel tv ler kendi kafasina göre davraniyor görünüyor ,uygulamalarda ki islemlerde bir sistematigi yok görünüyor .Iki adet mb230 ayni telefondan widi ile baglanmaya calistigimda bir tv ye cani isterse baglanti kuruluyor, digerine hemen kuruluyor.Yazilim versiyonlari ayni , modlama yapilmamis halde ikiside.. Sorununuzun neden kaynaklaniyor olabilecegi hakkinda fikir yürütmek zor biraz...
kumanda icin vestel smart center uygulamasi tv leri sorunsuz buluyor

Screenshot_20210102-190644.png

bu uygulama direkt gördü dediğiniz gibi ama remote kısmı hiç kullanışlı değil tabi. güzel bir akıllı kumanda bulabilsem direkt alacağım ama piyasada hep dandik ürünler var gördüğüm kadarıyla.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Akilli kumanda olarak bilgisayara baglanarak istenilen ürüne ait kodlarin aktarilabildigi olan kumandalar mevcut ,tr de de vardir büyük ihtimalle,yoksa digerleri tusa bas bekle sonra tus aktif olunca farket kaydet uzun is..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Üretim maliyetinde fazla ucuza kaçmanın bedeli bu bence.
Yıllar önce biz Vestel TV aldığımızda LG'lerde ARC ve CEC varken Vestel'in hiç bir serisinde esamesi bile okunmuyordu.
Şimdi de düzgün çalışmaktan aciz halde. :bilmiyom

I Çevrimdışı

Igor28

Yeni Üye
22 Eki 2020
19
39
Bire bir aynı sorunu ben de Toshiba 65UL3063DT televizyonumda yaşıyorum.

Tv ile ses sistemi arc ile birbirine bağlı ve ses çıkışı arc modunda iken sorunsuz çalışıyor. Tv yi kumandası ile kapatınca ses sistemi de kapanıyor. Tekrar tv yi açtığımda ses sistemi otomatik açılmıyor. Ses çıkışı ayarlarından hdmı arc tan tv ye alıyorum sonra tekrar hdmı arc a alınca ses sistemi açılıyor. Tvyi her açtığımda ses çıkışını arctan tv ye alıp tekrar arc a getirmem gerekiyor ki ses sistemi çalışsın.

Çok can sıkıcı bir durum gerçekten.

O Çevrimdışı

ozaniskender

Aktif Üye
20 Eki 2020
62
29
Bire bir aynı sorunu ben de Toshiba 65UL3063DT televizyonumda yaşıyorum.

Tv ile ses sistemi arc ile birbirine bağlı ve ses çıkışı arc modunda iken sorunsuz çalışıyor. Tv yi kumandası ile kapatınca ses sistemi de kapanıyor. Tekrar tv yi açtığımda ses sistemi otomatik açılmıyor. Ses çıkışı ayarlarından hdmı arc tan tv ye alıyorum sonra tekrar hdmı arc a alınca ses sistemi açılıyor. Tvyi her açtığımda ses çıkışını arctan tv ye alıp tekrar arc a getirmem gerekiyor ki ses sistemi çalışsın.

Çok can sıkıcı bir durum gerçekten.
Ben televizyona takla attırmak hariç her şey yaptım hocam çözemedim. Son çare optic kabloyla bağlayıp, arc işinden vazgeçtim

I Çevrimdışı

Igor28

Yeni Üye
22 Eki 2020
19
39
Ben yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum. Ama vestel in yazılım ekibi bu sorunu çözer mi? Hiç sanmıyorum. Hatta sorundan haberleri bile yoktur diye düşünüyorum.

En büyük pişmanlığım bütçem el vermesine rağmen ne kadar kötü olabilir ki diyerek, yerli malına bir şans vereyim diye gidip Vestel üretimi bir tv almak. Lg ya da Samsung almadığım için çok pişmanım.

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
141
38
benzer bir senaryoyu ben de kullanıyorum fakat yağ gibi çalışıyor.

tv: vestel 49ud8200
stb: apple tv 4
ses sistemi: lg soundbar

lg soundbar tvye optik ile bağlı. apple tv kumandasından herhangi bir tuşa bastığımda tv ve soundbar açılıyor, soundbarı apple tv kumandası ile kontrol ediyorum. apple tv'yi kapatınca soundbar ve tv kapanıyor. çiçek gibi çalışıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri