Mazot bozulur mu?

S Çevrimdışı

sdalluha

Yeni Üye
25 Haz 2024
21
39
Merhabalar. Evde mazotlu kalorifer kazanı var. Yanında büyük bir deposu var.ağzı kapalı idi açtım ve fenerle baktım tahmini 150-200 lt mazot var içinde. Şimdi o mazot oraya konalı minimum 20 sene oldu, geçen zaman içinde o mazot özelliğini yitirmiş midir? Sistemi çalıştırmak istiyorum fakat o mazot bozuksa o kadar mazotun tahliyesini nasıl yapacağım onu da bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Mazot bozulmaz fakat tam dibini kullanmayın.
Mazot içinde nem,su varsa zamanla dibe çöker.

Depoyu çalkalamadan üstten vakumlayarak yakıtı başka yere aktarın.
Deponun dip temizliğini yapıp sonra eski yakıtı geri ekleyin.

S Çevrimdışı

sdalluha

Yeni Üye
25 Haz 2024
21
39
Mazot bozulmaz fakat tam dibini kullanmayın.
Mazot içinde nem,su varsa zamanla dibe çöker.

Depoyu çalkalamadan üstten vakumlayarak yakıtı başka yere aktarın.
Deponun dip temizliğini yapıp sonra eski yakıtı geri ekleyin.
Eyvallah hocam. Üstten vakumladığımdan bir 60 lt süzüp benim 1.6 TDI i beslersem sıkıntı olmaz herhalde. Motor da sevinir 25 senelik yakıt diye :). Bir de hocam yemin ediyorum o kadar araştırdım web de YouTube da bir tane video bulamadım bu kazanlarla ilgili. Yani temizliği falan nasıl yapılır, sökülür, çalıştırılır falan hiçbir şey yok. Mecbur usta çağırcam.

P Çevrimdışı

Pascall35 

Aktif Üye
3 Haz 2020
163
43
Eyvallah hocam. Üstten vakumladığımdan bir 60 lt süzüp benim 1.6 TDI i beslersem sıkıntı olmaz herhalde. Motor da sevinir 25 senelik yakıt diye :). Bir de hocam yemin ediyorum o kadar araştırdım web de YouTube da bir tane video bulamadım bu kazanlarla ilgili. Yani temizliği falan nasıl yapılır, sökülür, çalıştırılır falan hiçbir şey yok. Mecbur usta çağırcam.
1.6tdi gibi yeni nesil bir motora o kadar esk8 mazotu neden koyuyorsunuz ? yakıt hattında bir sorun olusursa enjektorler dahil zarar gorur tahmin edemeyeceginiz masraflar çıkar ...

S Çevrimdışı

sdalluha

Yeni Üye
25 Haz 2024
21
39
1.6tdi gibi yeni nesil bir motora o kadar esk8 mazotu neden koyuyorsunuz ? yakıt hattında bir sorun olusursa enjektorler dahil zarar gorur tahmin edemeyeceginiz masraflar çıkar ...
O işin şakası üstad. Şimdi şöyle bir sorum var deponun yanında 2 tane yedek bidon gördüm açtım içlerini normal mazot vardı üst kısmında. Bir bardağa koydum sıfır koku. Zerre kokmuyor mazot sonra baktım mazot çökeltmiş kendini herhalde fotoğraftaki gibi:

EDD9B6D7-BE47-43B7-A5D8-5F74B9F0503F.jpg

Koyu görünen kısım mazotun yeşil kısmı. Alt tarafı da herhalde bir maddesi ama. Dediğim gibi sıfır koku. Biraz çalkalasam düzelir herhalde. En kötü gazlambasına koyarım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
o mazotu yeni nesil motora kesinlikle koyma :hayir

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,066
64
O kazanda en önemli yer elbette brülör ,sonra da mazot filtresi ve devir daim pompası (su için) elindeki beklemiş mazot elbette çalıştırır ama sanırım yağ dibe çökmüş,bir zamanlar köye iken 5 lt almıştım, sonra onu unuttum, her tekrar gelirken (köye gelirken) 5 litre alıyordum,sanırım 8-9 yıl 5 litre ilk aldığımı unuttuğum mazotu hurdaların arasında buldum (12 Hp çapa makinamda kullanıyordum) ,aynen senin elindeki gibi olmuş, yağ dibe çökmüştü karıştırdım ve 9 yıl sonra kullandım ,bir ara Bayındır'da bir benzinciye sormuştum "kullandım ama sakıncası olabilir mi" diye ,çakma mazot değilse olmaz demişti,sonra çakma mazotu anlatmıştı :) Yani karıştır ,süz ve kullan.Gelelim kazana, eğer petekleri besleyen borularda tıkanıklık yoksa ve petekler de tıkalı değil ise yapman gereken kazan temizliğidir (brülör,ateşleyici v.s)
Bu arada yer nerede :alala

S Çevrimdışı

sdalluha

Yeni Üye
25 Haz 2024
21
39
O kazanda en önemli yer elbette brülör ,sonra da mazot filtresi ve devir daim pompası (su için) elindeki beklemiş mazot elbette çalıştırır ama sanırım yağ dibe çökmüş,bir zamanlar köye iken 5 lt almıştım, sonra onu unuttum, her tekrar gelirken (köye gelirken) 5 litre alıyordum,sanırım 8-9 yıl 5 litre ilk aldığımı unuttuğum mazotu hurdaların arasında buldum (12 Hp çapa makinamda kullanıyordum) ,aynen senin elindeki gibi olmuş, yağ dibe çökmüştü karıştırdım ve 9 yıl sonra kullandım ,bir ara Bayındır'da bir benzinciye sormuştum "kullandım ama sakıncası olabilir mi" diye ,çakma mazot değilse olmaz demişti,sonra çakma mazotu anlatmıştı :) Yani karıştır ,süz ve kullan.Gelelim kazana, eğer petekleri besleyen borularda tıkanıklık yoksa ve petekler de tıkalı değil ise yapman gereken kazan temizliğidir (brülör,ateşleyici v.s)
Bu arada yer nerede :alala
Anladım o zaman depoyu da temizlerim, yazık günah milli servet en kötü 150 litre mazot var :). o bidonları da bir çalkalayacağım bakalım kendine gelecek mi. Devir daim pompası depoya konulmuş daha rahat bassın diye herhalde. Tabi elektriğini kesmiştim ben başka iş için. Yer Trabzon da, artık bulmam birini kışın kalma kesinleşirse. 1 soba bir şeye yetmez.

715AA2C9-34B6-4AC4-B669-B8954B16252D.jpg

Hey gidi mübarek be termometresi hala çalışıyor :) ya da takılı kalmış da olabilir. Gavurun web bir kılavuzu bişeyi olaydı keşke.

Geri
Üst Alt