maksat aşı karşıtı değilim sadece mRNA karşıtıyım demek...

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Geleneksel aşılar ruhsatlıdır üretim teknolojileri yıllar içersinde kanıtlanmış tüm aşıların arkasındayız ve asla aşı karşıtı değiliz!

Peki karşı olduğumuz nedir;

Sadece ako(acil kullanım onayı) izniyle sunulmuş RUHSATSIZ bir aşı adayının sanki güvenli gösterilmesi.

Aşı adaylarının herkes için güvenli olabilmesi için bilimsel prosedüre göre tüm faz çalışmaların bitmesi gerekir bunun için en az 3 yıl gereklidir.

Uzun süreli yan etkileri görmek için aşılanmış kişi sayısı değil geçen süre önemlidir!

Bu aşı adaylarının, insanların ONAMI alınıp enjekte edilerek ilaç firmalarının tüm yükümlülüğü aşı olana yüklemesi

Bu hızda mutasyona uğrayan viruslar için etkili bir aşı üretilmesi için gereken süre en az 100 gündür(ben değil biontech kendisi söylüyor) dolayısıyla hem mantıken hem pratikte salgının önüne geçmek eldeki aşı adaylarıyla asla mümkün değildir ki bunun açık kanıtı için israile bakmak yeterlidir.

Sonunda can alıcı noktaya geldik. Aşı adayı destekçilerinin şiddetle karşı çıktığı ancak aşı üreten firmaların nedense suspus olduğu kanıtlı konu ise;

İçeriğinde %99 oranında toksik bir madde olan grafen oksit tespit edilmiştir ki İspanya Madrid Almeria üniversitesinde bağımsız labaratuvar da, elektron mikroskobu altında yapılmış tek gerçek araştırmadır!

Kendi namı hesabıma karşı okduklarımı yazdım peki ya sizler?
güya aşı karşıtı değilmiş...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bu hızda mutasyona uğrayan viruslar için etkili bir aşı üretilmesi için gereken süre en az 100 gündür(ben değil biontech kendisi söylüyor) dolayısıyla hem mantıken hem pratikte salgının önüne geçmek eldeki aşı adaylarıyla asla mümkün değildir ki bunun açık kanıtı için israile bakmak yeterlidir.

Şu cümle sadece ciddiye almamak için yeterli.
İyi ki bir bilgi paylaştı adamlar. (Onu da eksik paylaştılar.)
Bu kafalar entübe olmadan anlamayacak maalesef bunu.

İçeriğinde %99 oranında toksik bir madde olan grafen oksit tespit edilmiştir ki İspanya Madrid Almeria üniversitesinde bağımsız labaratuvar da, elektron mikroskobu altında yapılmış tek gerçek araştırmadır!

Demek ki sorgusuzca aldığı ilaçların içeriğini araştırsa, ölüp gidecek sinirden. :haha1

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Güzel bir laf var;

Bilmiyorsan bu boku, git mektebinde oku.

Kardeşim ben bu işin mektebini okumadım ve bir poh da bilmiyorum ama okuyup ilmini yapmış adama saygı duydum ve gittim aşımı vuruldum.
Diğeri 5 Ağustos tarihinde, alabilirsek daha erken tarihe alıp yine gidip 2 inciyi olacağız.

Haaaa istendiği gibi olmadı mı?

Ben den yana bu çalışmaları yapanlara hakkım helaldir kardeşim adamlar uğraşıyor mücadele veriyor.
İstedikleri gibi olmadı da ben öldüysem canları sağ olsun, benden sonrakilerin kurtulması için denek olmuşumdur ''feda olsun'' ne diyek..

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Malasef bizde de mRNA aşılarına karşı güvensizlik ve önyargı var.Bu nedenle başta eşim ve yaşlı ninem öncelikle olmak üzere tüm sevdiklerime sinovac olması yönünde konuştum.Bazı kişiler sinovac aşısına tuzlu su muamelesi yapsa da etkinlik oranı %80 küsürlarda açıklandı ,üstelik biontech gibi üretici firma verisi olarakda değil.

Olana saygım sonsuz da , uzunca yıllar güvenirliği kanıtlanmış bir aşı türü varken niye , yeni bir teknoloji aşıyı olup üzerine onam formu imzalarsınız merak etmişimdir.Varsın diyelim %20 daha fazla etkili ancak olası ağır yan etkileri ve uzun vadede bilinmeyen yan etkileri ve riski göze almaya değer mi bilmiyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Malasef bizde de mRNA aşılarına karşı güvensizlik ve önyargı var.Bu nedenle başta eşim ve yaşlı ninem öncelikle olmak üzere tüm sevdiklerime sinovac olması yönünde konuştum.Bazı kişiler sinovac aşısına tuzlu su muamelesi yapsa da etkinlik oranı %80 küsürlarda açıklandı ,üstelik biontech gibi üretici firma verisi olarakda değil.

Olana saygım sonsuz da , uzunca yıllar güvenirliği kanıtlanmış bir aşı türü varken niye , yeni bir teknoloji aşıyı olup üzerine onam formu imzalarsınız merak etmişimdir.Varsın diyelim %20 daha fazla etkili ancak olası ağır yan etkileri ve uzun vadede bilinmeyen yan etkileri ve riski göze almaya değer mi bilmiyorum.
Bence yaşımızın etkisi vardır sevgili Mert :kiskis

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bence yaşımızın etkisi vardır sevgili Mert :kiskis
Abi yaştan ziyarede görüş meselesi diyorum.Haklı olarak Çin e çinlilere güvenmeyenler de var.Bakıyorum adam haklı olarak diyor , dünyanın pislik kaynağı Çin e güvenmektense disiplin, gelişmişlik içersindeki Almanlara , ondan da öte aşıyı bulup üreten Türk e güvenirim diyor vatandaş.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi yaştan ziyarede görüş meselesi diyorum.Haklı olarak Çin e çinlilere güvenmeyenler de var.Bakıyorum adam haklı olarak diyor , dünyanın pislik kaynağı Çin e güvenmektense disiplin, gelişmişlik içersindeki Almanlara , ondan da öte aşıyı bulup üreten Türk e güvenirim diyor vatandaş.
''Ne Alaka?'' Diyebilirsin sevgili Mert lakin ben bir Merkel Bacıma, bir de Uğur gardaş ile eşi hanımefendiye güvendim, malum o hanımefendinin kendi kişiliği yok o nedenle Uğur Bey'in eşi olması yeterli benim için. :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
''Ne Alaka?'' Diyebilirsin sevgili Mert lakin ben bir Merkel Bacıma, bir de Uğur gardaş ile eşi hanımefendiye güvendim, malum o hanımefendinin kendi kişiliği yok o nedenle Uğur Bey'in eşi olması yeterli benim için. :)
Demek istediğim de buydu zaten abi.Hatta sorduğum soruya cevabı kendim buldum .Demekki biontech tercih edenlerin nedeni güvenmiş.??

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
mrna karşıtı olanların büyük çoğunluğunun, dna, rna, kromozom, hücre, bağışıklık sistemi ve benzeri kavramların ne olduğunu bile bildiklerini sanmıyorum. art niyetli belli başlı kaynaklar var, geri kalan da onların her dediğini doğru belleyen, kendi düşünceleri olmayan kişiler. önce mrna aşının içinde ne olduğu belli değil diyorlardı, içerik paylaşıldı, şimdi de ilerde ne zararlar vereceği belli değil, diyorlar. saatli bomba mı bu? bir zarar verecekse vücuda dahil olduğunda vermesi gerekmez mi? ilk aşıdan beri aylar geçti. fol yok yumurta yok ortada. unutmayın, zamanında kadınlara oy hakkı verileceği ortaya atıldığında, "kadınlara oy hakkı verirseniz, toplum çöker, aile kavramı biter, dünya batar..vb" söylemleri ateşli savunan gericiler vardı. her yenilik onlarda alerji yapar. aşı alerjisi bile hiç kalır bunun yanında. :hoba1

haaa bu arada dünya yıvarlak olsa gayıp düşmez miyiz genarından loo? :kas

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
mrna karşıtı olanların büyük çoğunluğunun, dna, rna, kromozom, hücre, bağışıklık sistemi ve benzeri kavramların ne olduğunu bile bildiklerini sanmıyorum. art niyetli belli başlı kaynaklar var, geri kalan da onların her dediğini doğru belleyen, kendi düşünceleri olmayan kişiler. önce mrna aşının içinde ne olduğu belli değil diyorlardı, içerik paylaşıldı, şimdi de ilerde ne zararlar vereceği belli değil, diyorlar. saatli bomba mı bu? bir zarar verecekse vücuda dahil olduğunda vermesi gerekmez mi? ilk aşıdan beri aylar geçti. fol yok yumurta yok ortada. unutmayın, zamanında kadınlara oy hakkı verileceği ortaya atıldığında, "kadınlara oy hakkı verirseniz, toplum çöker, aile kavramı biter, dünya batar..vb" söylemleri ateşli savunan gericiler vardı. her yenilik onlarda alerji yapar. aşı alerjisi bile hiç kalır bunun yanında. :hoba1

haaa bu arada dünya yıvarlak olsa gayıp düşmez miyiz genarından loo? :kas
Aşı gibi biyolojik bir olayı kadınlara seçme seçilme ile benzetmişsin ya hocam evet sen haklısın.Biz bilmiyoruz.Hiç biyoloji derside görmedik zaten hoca hiç derse gelmezdi.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Aşı gibi biyolojik bir olayı kadınlara seçme seçilme ile benzetmişsin ya hocam evet sen haklısın.Biz bilmiyoruz.Hiç biyoloji derside görmedik zaten hoca hiç derse gelmezdi.
hocam mrna yeni bir teknoloji. buradaki yeni kavramı baz alındı. yeni olana karşı ilk tepkiyi hep olanı en iyi sananlar verir. bu kafa hakim olsaydı, bugün halen daha mağaralarda yaşıyorduk.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
hocam mrna yeni bir teknoloji. buradaki yeni kavramı baz alındı. yeni olana karşı ilk tepkiyi hep olanı en iyi sananlar verir. bu kafa hakim olsaydı, bugün halen daha mağaralarda yaşıyorduk.
Hocam hastane içinde çalışan biri olarak çokça kez hocalarla sohbet ve müdahale ye şahit oldum.Hocaların tıp hakkındaki ortam yorumları şudur ki , bizde 2+2 her zaman 4 etmez derler.

Söz konusu sağlık tıpsa öyle yenilikler yazılım güncellemesi gibi olmuyor.Ciddi araştırma deneme süreleri oluyor.Bu aşıların ise deneme süresi 1 yıl oldu olmadı.Zaten sadece acil kullanım onayları var.Aşılara önyargılı olanlara özellikle mRNA aşılarına çekinceli davrananlara ben sonuna kadar hak veriyorum.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Demek istediğim de buydu zaten abi.Hatta sorduğum soruya cevabı kendim buldum .Demekki biontech tercih edenlerin nedeni güvenmiş.??
Virüsler aslında mRna taşıyıcılarıdır. Siz benden daha iyi biliyorsunuzdur zaten sağlık alanında olduğunuz için. Vücuda girdikten sonra vücuttaki hücrelerin içine sızar ve kendi kopyalarından üretilmesini emreder. Vücut hücreleri bu virüsü kanser gibi kendisi çoğaltır.

Etkinliğini kanıtlamış klasik yöntemde;
- İnaktif virüsler vücuda enjekte edilir (bu virüslerin kendini çoğaltma ve zarar veren bazı yetenekleri ellerinden alınmıştır)
- Bağışıklık sistemindeki halihazırda farklı genomlara sahip antikorlardan bu virüsü algılayanlar saldırır
- Bu virüslere saldırıda başarılı olan antikorların kopyalarından vücut bolca üretir

Böylece aktif virüs geldiğinde dolaşımda ona saldıracak antikor sayısı çoğaltılmış olur ve tek seferde 100 bin kadar virüs girişine karşı belirli bir süre yeterli antikora sahip olunur.

Avantajlar;
- Neredeyse her ülke bu teknikle üretim yapabilir, çünkü eski ve basit bir tekniktir
- Ucuzdur
- Nakliyesi sıradan buzdolaplarıyla bile sağlanabilir
Dezavantajlar;
- Üretim daha yavaştır (inaktif virüslerin yetiştirilme süreci olduğu için)
- Aktif virüsün genetiği değiştirilerek üretilmesinden ötürü bazı virüse ait uzun dönem yan etkilerin aşıda da var olma ihtimali
- Aktif virüsün yeni mutasyonlarına karşı etkisinin üretimin kalitesine değil şansa bağlı olması

mRna yönteminde;
- Vücuda koronavirüse benzer protein yapısına sahip ama zararsız bir virüs enjekte edilir
- Bu virüs aynı zararlı virüs gibi hücrelere sızar ve kendi kopyalarından üretim emri verir

- Bağışıklık sistemindeki halihazırda farklı genomlara sahip antikorlardan bu virüsü algılayanlar saldırır
- Bu virüslere saldırıda başarılı olan antikorların kopyalarından vücut bolca üretir

Böylece aktif virüs geldiğinde dolaşımda ona saldıracak antikor sayısı çoğaltılmış olur ve tek seferde 100 bin kadar virüs girişine karşı belirli bir süre yeterli antikora sahip olunur.

Burada farklı olan bu ilk iki maddenin avantajları;
- Aşı daha hızlı üretilir
- İnaktif tekniğe göre daha fazla virüs örneği vücut içinde üretileceğinden daha fazla antikor üretimini sağlar
- Aktif virüsün yan etkilerini yok eder veya inaktif tekniğe göre ciddi azaltır (En bilineni kalp kası iltihabıdır, korona geçirip (belirtisiz olsa bile) iyileştikten sonraki aylar veya yıllar içerisinde kalp krizi ile ölüme sebebiyet verebileceği tahmin ediliyor. )
- mRna tekniği tecrübesi ile bilime katkı sağlamak (ki bu ileride kansere karşı aşı yapılabilmesine ön ayak olacak)

Dezavantajları;
- Soğuk zincir ile nakliye gerekmesi
- Pahalı olması
- Aşı bölgesinde oldukça yaygın ağrılara yol açması (neticede kas hücrelerine saldırarak vücudu eğitiyor)
- mRna'yı hücreye ulaşana kadar korumakla görevli zırhın bazı alerjileri olan insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep verebilmesi

Bizler gibi sıradan insanlar için bu şekilde özetlenebilir. mRna tekniği İnaktif tekniğinin güvenilirlikleri konusunda hiç bir fark yok aslında. Çünkü birinde aşının üretim tekniğinin yan etkisinden korkulurken, diğerinde aşının içerisindeki orijinal virüsün zayıflatılmış halinin yan etkisinden korkuluyor.

Koronavirüs hayatımıza yeni girmediği gibi hemen de çıkmayacak. Bildiğimiz nezle bağışıklığı çökmüş herhangi bir insanda da kalp krizine, zatürreye sebebiyet verebilir. Koronavirüs, bu bildiğimiz nezleyle aynı aileden gelmekte ve daha hızlı vücut içinde çoğalabildiği için bağışıklığa karşı daha güçlü oluyor. O yüzden bu aşıların üretilmesi veya bulunması öyle yıllarca sürmedi.

Faz 4 bitmemiş gibi cümleler de kuruluyor. Faz 4 biten bir faz değil. Aşı kullanıldığı sürece devam eden incelemelere deniliyor Faz 4. Aşı piyasadan kalkmadıkça da devam ediyor.

Ben bu veriler ışığında mRna aşılarına daha çok güveniyorum. Virüsün kendisinin genetiğinin, insan üretimi mRna genomundan daha tehlikeli olduğunu düşünüyorum.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Hocam hastane içinde çalışan biri olarak çokça kez hocalarla sohbet ve müdahale ye şahit oldum.Hocaların tıp hakkındaki ortam yorumları şudur ki , bizde 2+2 her zaman 4 etmez derler.

Söz konusu sağlık tıpsa öyle yenilikler yazılım güncellemesi gibi olmuyor.Ciddi araştırma deneme süreleri oluyor.Bu aşıların ise deneme süresi 1 yıl oldu olmadı.Zaten sadece acil kullanım onayları var.Aşılara önyargılı olanlara özellikle mRNA aşılarına çekinceli davrananlara ben sonuna kadar hak veriyorum.
mrna teknolojisi ile kanser tedavisi çalışmaları da sürüyormuş. gelişmelere kapalı olmak iyi bir şey değil.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri