Luxell Börekçi Fırın LX- 3575 Isıtma sorunu.

K Çevrimdışı

Krycek

Yeni Üye
20 Eki 2020
14
54
Luxell Börekçi Fırın LX- 3575

Fırının alt kısmı iyi ısıtmıyor. Yaklaşık 12 senelik.
Rezistanslarda patlama, çatlama, şişme yok.
Her iki rezistansı ölçü aleti ile kısa devre modunda en uç noktalardan kontrol ettiğimde bip sesi geliyor.
Doğrudan prize bağlanan ve akım değerlerini gösteren cihazla ayrıca baktım;
---Sadece alt rezistans açıkken 1000W çektiğini gösteriyor.
---Sadece üst rezistans açıkken 650W.
---İkisi birlikte açılırsa 1650W.
İç kısımdaki tüm bağlantıları kontrol ettim, paslanma, küf vs... yok.
Kontrol kalemi ile elektrik gelen bağlantı noktalarını kontrol ettiğimde sorun gözükmedi. Her noktaya elektrik geliyor.
Komütatör üstte bahsettiğim gibi alt veya üst veya alt-üst modlarında farklı watt değerleri çekerek çalıştığını gösterdi. Ayrıca ölçü aleti ile kısa devre modunda kontrol ettiğimde bip sesi geliyor.
Termostat düzgün çalışıyor. Mesela fırın belli dereceye gelip termostat kapanınca, düğmeden sıcaklık ayarını artırırsam anında açılıyor veya sıcaklığı azaltırsam hemen kapatıyor.

Rezistans sağlam gözükmesine rağmen bozulmuş olabilir mi? Sorun başka yerden olabilir mi?
Rezistanslardan birinin 1000W, diğerinin 650W çekmesi normal mi?
Fırın etiketinde maximum 1650W çeker diye belirtmişler.

2022-04-05-14-47-179427e580da98d660.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Fırın 1650 watt üst 650 altta 1000 watt rezistans kullanılmış rezistanslar sağlam gibi.

Bu sorun termostat arızasına benziyor içerdeki sıcaklığı yanlış algıladığı için gücü erken kesiyor

1650 watt çekiyorsa fırın rezistans arızası yok diyebiliriz termostatı değiştirip öyle deneyin..

K Çevrimdışı

Krycek

Yeni Üye
20 Eki 2020
14
54
10-15 dakika, boş ve kapağı kapalı olarak önceden çalıştırılmaya başlanıyor.

Edit:
Fırına konan malzemenin üst kısmı normal, beklendiği gibi pişiyor. Sadece alt kısımda sorun var. Böyle olması da termostat arızasını mı işaret eder?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
10-15 dakika, boş ve kapağı kapalı olarak önceden çalıştırılmaya başlanıyor.

Edit:
Fırına konan malzemenin üst kısmı normal, beklendiği gibi pişiyor. Sadece alt kısımda sorun var. Böyle olması da termostat arızasını mı işaret eder?
Ön ısıtma tamam ?
Termostat pulb ucu doğru yerde mi ? Bı parlak metal vardır içeride termostat ucu

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
İki parçadan biri arızalı ya rezistans yada termostat sorunlu istenilen watt değeri çekildiği için .

Rezistansı eledik geriye termostat kaldı bu tip fırınlarda ya termostat yada rezistans arızası olur.

Başka arıza yapacak parça yok bu ikisinden biri sorunlu anlatımınıza rezistans sağlam görünüyor..

sidar2000 Çevrimdışı

sidar2000 

Aktif Üye
3 Ocak 2019
311
38
Konu dışı ; bende kumtel aldim zamaninda sirf ucuz diye. Sütlaç bile pisirmedi. Uğraşmadım. Süs olarak kullandim. Sonra Bosch aldim. Abi adamlar yapmis be dedim. ( Bu postta , zorunlu olarak marka adı kullanılmıştır. )

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aşağıda mı durması lazım? Ne yapmak gerekiyor?
Aşağıdaki termostatı satın al azcık para sıkışmış yeni termostat alıp değiştirince düzelir..

Bu üniversal termostat belki vida yeri uymaz vida yeri açman gerekebilir fırına göre ayarlayacaksın..

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aynı fırından bende de var hem rezistans hem termostat değiştirdim depoya kaldırdım.

Hala çalışıyor aynı şekilde ısıtmama sorunu vardı termostat değiştirince düzeldi.

Fırına iyi bakmışsınız sizinki yeni gibi bizimki dökülüyor depoda :kiskis

1649852000196.jpg
1649852000191.jpg

K Çevrimdışı

Krycek

Yeni Üye
20 Eki 2020
14
54
Model numarası aynı ama düğme tipleri, alt-üst düğmesindeki grafik ve yerleri bile bambaşka bizdekinin. Bir süre her ürüne aynı model ismini vermiş olabilirler. :)

Termostat değiştirip deneyeceğim. Yardımcı olan herkese teşekkür.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Model numarası aynı ama düğme tipleri, alt-üst düğmesindeki grafik ve yerleri bile bambaşka bizdekinin. Bir süre her ürüne aynı model ismini vermiş olabilirler. :)

Termostat değiştirip deneyeceğim. Yardımcı olan herkese teşekkür.
Ortadaki termostat düğmesi orijinal değil termostatı değiştirdim düğmede değişti üretim değişiyor model aynı

Kullanılan malzemeler değişiyor sizin fırın yeni seri üretim bizimki eski seri üretim.

Üretim yılına göre ufak değişiklikler oluyor bütün cihazlarda oluyor..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt