LG Televizyon Görüntü Kalitesizliği İade Olur mu?

S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
Lg 43NANO796NE kullanıcısıyım,bir konu kafama çok takılıyor.Arkadaşlar 8 senelik bozuk(kendi kendine kanal silen-kanal sıralamsını resetleyen) Sunny televizyonum bile şu Lg 4k televizyondan 3-4 kat daha net gösteriyor.Kanallarda geziyorum bir tek Trt Hd,Kanal D Hd ve Atv Hd güzel geri kalan hd kanallar berbat.Görüntü atmaya açıkcası çok gerek duymadım çünki Youtubeyi açıp videoyu 360p yapın aynı o şekilde.
Aceba benim televizyonda mı sıkıntı var bir ayarı falan var da biz mi bilmiyoruz yoksa Lg 4k'lar genellikle böyle mi?Yani böyleyse nasıl oluyorda 8 senelik afedersiniz kıytırık televizyon daha iyi gösterebiliyor?Ailem izleye izleye alıştığı için belki çok farketmiyor ama ben her baktığımda resmen kahroluyorum,şu makineye nasıl 4,5 verdik A101'den 2bin TL'ye televizyon alsaydık daha iyiydi diyorum.
Aldığım sürenin üzerinden 1 sene geçmesine rağmen iade olur mu onu da bilmiyorum(1 sene daha garantisi var)Bunu başarabilmiş arkadaş varsa direk bende başvuracağım.(Olmazsa da 2.el olarak satmayı zararına da olsa şeytan devamlı kafama sokuyor)
Yine Lg 4k benzer model televizyonu olan arkadaşıma soruyorum aynı şeyden o da şikayetçi.Mağazadakiyle ürünün alakası yok resmen kandırıyorlar Millet'i.

İade için yeni mi aklın başına geldi 1 senedir ne yapıyordun demeyin yaramı deşmeyin :)

E Çevrimdışı

erendemir

Aktif Üye
24 Mar 2021
62
41
Bende de lg 4k var, 43inç gayet memnunum. Sizin ayarlarda sıkıntı var bence. isf den kendiniz ayar yapmayı deneyin parlak oda veya karanlık oda. varsayılan resim ayarları düzgün değil.

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Ülkemizdeki uydu yayın kalitesi çok kötü. FHD yayınlara 5.5-6 mbit bitrate veriliyor. TVler büyüdükçe yayınlardaki dandiklik daha da göze batmaya başlıyor. Muhtemelen Sunny Tvnizin ekran boyutu düşük olduğu için inch kareye düşen pixel sayısı yüksek çıkıyor. Bu da görüntünün daha iyiymiş gibi görünmesine neden oluyordur. Turksat harici 2. bir uyduya bakan çanak anteniniz varsa ( genelde Hotbird oluyor) rastgele bir kanalı açıp izleyin derim. 576p kanallar bile bizim FHD kanallara 5 çektiği için , yine aynı sorunu yaşarsanız satın gitsin. LG servisleri kullanıcı taraflı olmamak için ant içmişler.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Shiki 

Yeni Üye
17 Mar 2022
42
32
Ülkemizdeki uydu yayın kalitesi çok kötü. FHD yayınlara 5.5-6 mbit bitrate veriliyor. TVler büyüdükçe yayınlardaki dandiklik daha da göze batmaya başlıyor. Muhtemelen Sunny Tvnizin ekran boyutu düşük olduğu için inch kareye düşen bit sayısı yüksek çıkıyor. Bu da görüntünün daha iyiymiş gibi görünmesine neden oluyordur. Turksat harici 2. bir uyduya bakan çanak anteniniz varsa ( genelde Hotbird oluyor) rastgele bir kanalı açıp izleyin derim. 576p kanallar bile bizim FHD kanallara 5 çektiği için , yine aynı sorunu yaşarsanız satın gitsin. LG servisleri kullanıcı taraflı olmamak için ant içmişler.
O zaman ayrıyeten 4k'ya para vermek tam bir reklam tuzağı,bunu ben yeni anlıyorum maalesef.

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
O zaman ayrıyeten 4k'ya para vermek tam bir reklam tuzağı,bunu ben yeni anlıyorum maalesef.
Tam olarak öyle söyleyemeyiz. Ne için nasıl kullanılacağı ile alakalı. Sadece uydu yayını izlenecekse hdready bile yeterli fakat sürekli film-dizi izlenecekse 4k almak mantıklı oluyor.
Anlık olarak 2 farklı uydudan farklı yayınların kaydını aldım.
Turksat 42' TLC HD :
Hotbird 13' Rai1 HD :

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
4K Aktif değil daha oturmadı 4K yayın yayına geçilmedi LCD TV'ler gelişme aşamasında,

Günümüz şartlarında kusursuz TV yok hepsinde belli sorunlar oluyor .

4k TV alarak ileriye yönelik bir yatırım yapmış olursunuz ama satılan TV'ler ne kadar 4k orası tartışılır.

Harici kaynaklar üzerinden 4k yayın film izleyebilirsiniz.. 4k diye satılan çoğu TV de 4k değil

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Panel 3840x2160, yayın 1920x1088.
Farkın nedeni bu.

111a5d794cacb594054.png

Turuncu olan izlediğiniz TV kanalı diyelim.
Yeşil olan da sizin TV ekranı.
Turuncuyu yeşilin ölçülerine getirdiğinizde netlik kayboluyor.
Bunu hakkıyla yapanlar var elbet ama onlar da iyi para.
Çok istiyorsanız pahalı bir uydu alıcısı alabilirsiniz ama bu TV kanallarına değmez bence. :kiskis

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
FullHD ile 4K arasındaki fark tam olarak 4 kat olduğundan dolayı her pixeli 4 pixele yayarak görüntü verebiliyor. Upscaling oldukça düzgün oluyor. Siz FullHD TV'de izler gibi kalite alıyorsunuz. Sizin anlattığınız durumda da bu böyle gözüküyor halihazırda.

Bildiğim kadarıyla Türkiye'deki HD yayınlar FHD değil, yani 720p. Onlar 4K'ya upscale edilirken pixel doldurma algoritmaları çalışmak zorunda kalıyor. Genellikle de kenar yumuşatma özellikleri olmadığından pek başarılı olamıyorlar. Ayarlardan keskinliği bir miktar düşürmek biraz işe yarayabilir.

HD olmayan yayınlarsa 480p ve 576p yayınlar zaten. Youtube 360p'ye benzer kalite vermesi oldukça doğal.

Ben de sizin gibi 43 inç 4K TV kullanıyorum fakat uydu kablosu bağlı bile değil. Tamamen BluTV, Netflix, Youtube ve bazen de laptobu bağlayarak korsan film izliyorum. Dolayısıyla 4K'nın nimetlerinden faydalandığım için 4K'yı kesinlikle gereksiz görmüyorum ve ciddi anlamda başarılı buluyorum. Yıllar önce 480 > 720 > 1080 olarak yükselirken bir anda 2160'a çıktığımız için teknolojiye uyum sağlamak biraz yavaş oldu. Özellikle bu popüler medya sektörü nedense gelişime acayip uzaktan ayak uyduruyor. Uydu teknolojisi internet teknolojisine göre tek banttan sınırsıza yakın cihaza yayın verebildiğinden inanılmaz verimliyken.

43 değil de 50-65 inç kullansaydınız şikayetiniz daha da büyük olacaktı. Şimdi yine daha normal bir görüntü görüyorsunuz muhtemelen. Problemin TV yayınında olması ve TV'nin bunu bertaraf etmek zorunda kalması gerçekten içler acısı. Dediğim gibi çok verimli bir teknolojiden faydalanıyorlar, her antene 50Mbps kanal başı yayın verseler bile zorlanmamaları gerekiyor, ancak durum bundan çok uzak. Çünkü 1 antene 50Mbps yayın vermek ile 1000 antene 50Mbps yayın vermek arasında klasik internetteki gibi 1000 kat veri farkı yok.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Sn.Shiki sizin LG tv'nizin kabahati yok,tamamen kanalların yayın kaliteleriyle ilgili.Sizin tv 2160 piksel çözünürlükte,güzel dediğiniz kanallar 1080 piksel çözünürlükleri yakın olduğundan ondan güzel görünüyor.Kötü dediğiniz kanallar 720 piksel,sizin tv'nizin çözünürlüğüyle arada piksel farkı çok olduğundan görüntü size berbat geliyor.Eski tvnizin çözünürlüğü berbat dediğiniz kanalların hem pikseline yakın olduğundan hem de muhtemelen ekranı küçük olduğundan size güzel görünüyor.Kafanıza fazla takmayın.Bende yabancı uydular da var,bizim kanallarla karşılaştırınca aradaki farkı görmek lazım.İyi günler. :ok :bye

Geri
Üst Alt