LG OLED55CX6LA

O Çevrimdışı

Omers

Yeni Üye
9 Kas 2020
15
43
Herkese iyi akşamlar. Forumda daha önce paylaştığım ve amazon üzerinden satın aldığım 58PUS8505 modelini beyaz leke sorunu, 4.5 saniyeyi bulan kanal geçiş hızı, hareketli sahnelerdeki karelenme ve düşük performans, beyaz sahnelerde köşelerde gördüğüm siyah alanlar, siyah görüntülerde arkanın alacalı bir griden hallice gözükmesi sebepleriyle iade etmek zorunda kaldım. Sağ olsun amazon iademi kabul etti ve para iadesini hemen yaptı.

Bu arada ben de şikayet ettiğim problemler için hiçbir led tv'nin yarama merhem olmayacağını düşündüğüm için oled tv arayışına girdim ve 3 gün önce Teknosa'da ekstra indirime giren LG OLED55CX6LA model oled tv'yi 11.000 TL'ye satın aldım.

Öncelikle bugün boyunca kurcaladığım bazı özellikleri hakkında bilgi verip daha sonra detaylı bir inceleme, yorumlar, görüşler paylaşacağım.

ARTILAR:

* 120 hz yenileme hızı ve 3.Nesil α9 AI 4K İşlemcisi sayesinde hareketli sahnelerde muhteşem bir performans gördüm. Bir önceki tv yi test ettiğim Bumblebee filminin girişi sahnesinde ve youtube'daki bazı kısa test videolarında 58PUS8505 tel tel dökülürken, LG donanım üstünlüğü ile bu sahnelerde çok iyi iş çıkardı.

* Tüplü televizyondan full hd Led tv ye ilk tefi ettiğim 2008 yılında ne kadar şaşırdıysam, Led - OLed değişiminde de aynı tepkiyi gösterdim. LG'nin kendi sanat galerisi modu gibi bir modu var. Burada ünlü ressamların tabloları ekrana geliyor. Açıkçası odaya ilk gelen birisi orada tv olduğunu bilmese çerçevesiyle bir resim asıldı zanneder.

Hele karanlık sahnelerde beni önceki tv'de çok rahatsız eden o ışık parlamaları ve gri tonlamalarından çok farklı bir dünya var oled'de. Her piksel kendi ışık denetimine sahip olduğu için, karanlık sahnelerde ilgili piksel kendini tamamen kapatıp tam siyah bir görüntü alabiliyorsunuz. Gerçekten çok farklı bir deneyim.

* HDMI 2.1 desteği mevcut ve NVIDIA GSYNC uyumluluğuna sahip ilk TV. Ama PS 5 bulup deneme şansım olmadı.

* Webos işletim sistemini hiç kullanmamış birisi olarak stremio dışında android tv'ye ihtiyaç duyacağım bir eksiklik görmedim. Amazon prime, nertflix, bein connect ..v.s. hepsi var. (Kodi, iptv kullanmıyorum). Hatta bein connect andriod tv de olsa da, bein sports android tv'de yoktu. Ancak webos'ta olduğunu gördüm. (Sadece maç özetleri için iyi oluyor)

* Türkçe destekli akıllı ses tanıma özelliği ve LG sihirli kumandanın kullanım kolaylığı.

* Ekstra bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulmadığı için inanılmaz ince ve şık bir tasarım dili kullanabilmişler.

EKSİLER

* Kanal geçiş hızı 58 PUS8505'den 2 saniye kadar daha hızlı. Nispeten kabul edilebilir. Ancak hala 100-150 TL'lik harici receiverler kadar hızlı değil.

* Yukarıda bahsettiğim gibi her piksel kendi aydınlatmasına sahip ve ekstra bir led bara ihtiyaç yok. Ancak bunun bir handikapı olarak nit değerleri oledlerde düşük oluyor ve düşük parlaklık sebebiyle ledlere rakip olamıyor bu açıdan. Ben gece ve karanlık ortamda film/dizi izlemeyi sevdiğimden fazla takmıyorum. Hatta iş yerindeki monitörümü bile çok düşük parlaklıkla kullanırım gözlerim yorulmasın diye. Ancak bazı kullanıcılar için direk tv ye doğru güneş ışığı alan aydınlık odalarda bu bir sıkıntı olabilir.

* Amblight gerçekten çok güzel bir teknoloji. Açıkçası bu televizyonda olsaymış diye aradığım tek şey o oldu. Ancak philips oledlerin uçuk fiyatları sebebiyle yanına bile yaklaşmam mümkün olmadı.

Şimdilik kısa değerlendirmelerim bu kadar. Sorunuz olursa yazabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
B Çevrimdışı

babayorgun

Yeni Üye
19 Haz 2016
6
Hayırlı uğurlu olsun. Kullanım şekliniz nasıl acaba. Konsol 4k içerik ağırlıklı mı tv de izliyor musunuz?

O Çevrimdışı

okannn

Yeni Üye
27 Ocak 2021
8
34
65qled ve 55 oled arasında çok gidip geliyorum hala karar veremedim :( bir de panel korkusu var, yanar vs diye LG ye yanaşamıyorum :( qled oled arasında gerçekten tüplü lcd farkı var mı

N Çevrimdışı

Nautilus

Aktif Üye
13 Haz 2019
294
43
65qled ve 55 oled arasında çok gidip geliyorum hala karar veremedim :( bir de panel korkusu var, yanar vs diye LG ye yanaşamıyorum :( qled oled arasında gerçekten tüplü lcd farkı var mı
Oledi hiç düşünmeden tercih edin.QLed hayal kırıklığı bu sene.Eğer LED alacaksanız Sony alın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Q70R 2019 serisi bence daha tercih edilebilir durumda.2020 QLED serileri fiyasko yazık olur paranıza.
Bu yıl üretilen serilerde sanki üretim sorunu var gibi, DH'de memnuniyetsiz pek çok insan vardı.
Gerçek midir bilmiyorum tabi.

OLED kontrast konusunda bir numaradır. Uygun içerik tüketildiğinde mükemmel keyif verir.
Ama dikkatli kullanımda fayda var.

Ciddi paralar ödeyip pişman olacaksanız en ufak bir durumda almayın derim.
Tabi çeşitli işlemlerle (saatlerce video oynatma vs.) bazı sorunların üstesinden gelinebiliyor.

Ama herkese gelecek bir panel değil o kesin.

Benim de o kadar gömecek param olsa ben de bir düşünürdüm. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt