LG İnverter Buzdolabı Arıza

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Öncelikle hepinizin bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Bu bayramda yine buzdolabımız su koyuverdi. Arıza şu şekilde.

Kurban etlerini koymadan önce eşim içini bir temizleyeyim demiş. Hem kapaklar hem de fişi takılı bir şekilde 15-20dk temizlik işlemi sürmüş. Bu işlemin ardından 30dk sonra buzdolabı durdu. Dondurucu sıcaklığı - 5 derecelere kadar düşmesine rağmen çalışmadı. Kontrol ettiğimde motor çok sıcaktı. Soğumasını bekledik, çalıştı. Ama -12 dereceye kadar soğuttu tekrar durdu. Bu böyle birkaç kez devam etti. Şimdi etler kondu açtım -6'ya kadar geldi tekrar durdu. +10'a geldi çalışmadı. Bende plastik buz kalıplarıyla motoru soguttum. Tekrar devreye girdi. Ama bu son çalışmasından itibaren motora direk gelecek şekilde vantilatör çalıştırıyorum. Dondurucu bölümü -15 derecede motor sıcaklığı ise optimum seviyelerde ve vantilatörde açık. Vantilatörü kapatmaya korkuyorum vallaha ☺ Bu arada kendi fanı düzgün bir şekilde çalışıyor. Onunda belirtmiş olayım. Kompresörde de fanda da arıza olduğunu düşünmüyorum. Çünkü yaklasik 5 saattir vantilatör desteği ile de olsa çalışıyorlar. Termik mi devreye giriyor dersiniz?

Bu şekilde -23'e kadar çalıştırıp-18'e set edeyim diyorum. Uzunca bir süre çalışmaz o süre zarfında da motor iyice soğur. Durumu toparlarız düşüncesindeyim. Sizce süreci nasıl kontrol etmeliyim?

Herkese değerli bilgileri için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Çok yanlış zamanda, çok yanlış bir işlem yapıldığını belirtmek isterim.

Senenin en sıkıntılı döneminde dolabın bütün kütle ısısını kaybettirmek 15 dakika, toparlanması duruma göre iki gün sürer.

Aynı hakem heyetinde görevli olduğum çalışma arkadaşımın buzdolabı 5 gün önce yani bayramdan 3 gün önce arıza yaptı. Abimin şirketten güvendiğim bir ustayı yönlendirdim. Role termik arıza yapmış, üstünden bir gün geçmiş, hem buzluktaki gıda maddeleri, hem de dolabın kendi kütle sıcaklığı kalmamış neredeyse oda sıcaklığına denk hale gelmiş. İşlem sonrası ertesi gün beni aradı ve buzluğa koyduğu bir litre suyun halen donmadığını söyledi, ben durumun ne oldupunu bilsem de, riske atmamak adına dolaba iki adet testo cihazı yolladım. Ertesi gün yani arefe günü testolar bana geldi, verileri pc ye çekip kontrol ettiğimde her şeyin normal olduğunu görmekle birlikte aynen ekg gibi soğutma eğrisini ve zaman aralığını, defrost ve termostat sürelerini de gördüm.

Yani bu mevsimde edinilmiş bir soğuk havayı kaybetmeniz 15 dakika sürer fakat bunu geri kazanmak saatler ve bazen 2 güne yakın sürebilir.

Soğutma işinde esas olan tek veri rakamlardır.

Baktığım dolabın verilerinden bir ekran alıntısı

Screenshot_20200801-231027_Video-Player.jpg

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
Yapacağınız diğer bir iyilik dolabın kapılarını bir kaç gün için oldukça az açmak ve açıldığında çabuk kapatmak. Fanın hava üflediği bir borulu sistem var siyah renkli oraya hava tutarak oradaki tozları temizlerseniz dolap bir nebze rahatlıyor. 6 ayda bir ben bu temizliği yapıyorum. Diş fırçası ile birlikte aralardaki tozlarıda alıyorum.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Çok yanlış zamanda, çok yanlış bir işlem yapıldığını belirtmek isterim.

Senenin en sıkıntılı döneminde dolabın bütün kütle ısısını kaybettirmek 15 dakika, toparlanması duruma göre iki gün sürer.

Aynı hakem heyetinde görevli olduğum çalışma arkadaşımın buzdolabı 5 gün önce yani bayramdan 3 gün önce arıza yaptı. Abimin şirketten güvendiğim bir ustayı yönlendirdim. Role termik arıza yapmış, üstünden bir gün geçmiş, hem buzluktaki gıda maddeleri, hem de dolabın kendi kütle sıcaklığı kalmamış neredeyse oda sıcaklığına denk hale gelmiş. İşlem sonrası ertesi gün beni aradı ve buzluğa koyduğu bir litre suyun halen donmadığını söyledi, ben durumun ne oldupunu bilsem de, riske atmamak adına dolaba iki adet testo cihazı yolladım. Ertesi gün yani arefe günü testolar bana geldi, verileri pc ye çekip kontrol ettiğimde her şeyin normal olduğunu görmekle birlikte aynen ekg gibi soğutma eğrisini ve zaman aralığını, defrost ve termostat sürelerini de gördüm.

Yani bu mevsimde edinilmiş bir soğuk havayı kaybetmeniz 15 dakika sürer fakat bunu geri kazanmak saatler ve bazen 2 güne yakın sürebilir.

Soğutma işinde esas olan tek veri rakamlardır.

Baktığım dolabın verilerinden bir ekran alıntısı

Screenshot_20200801-231027_Video-Player.jpg
Çok haklısın Adem abi. Ne yapalım oldu bir kere. İçişleri bakanını uyardım. Sakın bir daha böyle bir şey yapma diye.

Bu arada bu grafik tam benimki gibi ☺ -12 daha sonra bir süre sonra -6. Şimdi toparlıyor yavaş yavaş. Şu an itibariyle -15'erdeyiz.

15963205818142287451806038974885.jpg

Peteği elimden geldiğince her yerini temizledim.

Kompresör sıcaklığını da anlık takip ediyorum. Kompresör veri yaprağında 32 derece dış sıcaklıkta 54 derecede olmalı demiş. Şu anda bulunduğu ortam 36 derece anlık kompresör sıcaklığının 55 56 derecelerde.

15963209035084392564410363008816.jpg

Buzdolabı dondurucu kısmı -15
15963209522051323781598039970375.jpg

Mini bir yoğun bakım ünitesinde kendisi, bende başında. ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Çok haklısın Adem abi. Ne yapalım oldu bir kere. İçişleri bakanını uyardım. Sakın bir daha böyle bir şey yapma diye.

Bu arada bu grafik tam benimki gibi ☺ -12 daha sonra bir süre sonra -6. Şimdi toparlıyor yavaş yavaş. Şu an itibariyle -15'erdeyiz.

15963205818142287451806038974885.jpg

Peteği elimden geldiğince her yerini temizledim.

Kompresör sıcaklığını da anlık takip ediyorum. Kompresör veri yaprağında 32 derece dış sıcaklıkta 54 derecede olmalı demiş. Şu anda bulunduğu ortam 36 derece anlık kompresör sıcaklığının 55 56 derecelerde.

15963209035084392564410363008816.jpg

Buzdolabı dondurucu kısmı -15
15963209522051323781598039970375.jpg

Mini bir yoğun bakım ünitesinde kendisi, bende başında. ?

A Adem Helvacı abi ben bunun arka kapağını takmasam ısısını daha rahat atmasına yardımcı olur muyum? Yoksa daha fazla mı toz toplamasına neden olurum?

Bir de kompresör sıcaklığı kaç derecelere kadar normal kabul edilebilir? Radyatör temizliği yapmadan evvel 60 derecelerdeydi. Şimdi 54 minimum 58 maksimum gözlemlediğim değerler.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Son bir sorum da sizin grafikte de görünen (gece 04:00-04:30 arası) -16 derecelerde -6 dereceye yükselmiş. Bu kapakta açık degilse neden oluyor? Örnek olarak bende -17'ye geldi diye sevinirken birden durdu. Defrost da yapsa su gelirdi gelmedi 20dk durdu. O sırada sıcaklık 10 derece (-7'lere geldi) yükseldi. 20dk sonra başladı çalışmaya. Bu kadar kısa sürede neden bu kadar ısı kaybetti? Ve hedef sıcaklığa ulaşmadığı halde neden kendini kapattı?

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Durması için belli gerekçeler var. Termostat, kompresör ısı yükselişi, defrost vs gibi. Hepsinin de süre ve sonuçları değişkendir. Bendeki grafikte uzun vadeli durma süreci defrost time, kısa vadeliler ise termostat. Aynı zaman da gelişmiş sistemlerde belli bir zaman dilimi boyunca çalışan kompresör, o süre içerisinde termostata geçememiş ise motor koruma devreye girer ve mühendisin yazılımda belirlediği zaman dilimi kadar bir daha çalışmaz. Burada temel amaç motoru korumaktır.

Sizin dolap düzelecek merak etmeyin, sadece başta da belirttiğim üzere temizlik için zamanlama yanlıştı :)

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Abi artık dediğiniz gibi düzeldi sanırım. Yerine yerleştireceğiz. Yukarıda belirttiğim gibi arka muhafazasını kapatmasam problem olur mu dersiniz?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi artık dediğiniz gibi düzeldi sanırım. Yerine yerleştireceğiz. Yukarıda belirttiğim gibi arka muhafazasını kapatmasam problem olur mu dersiniz?
Aslında daha iyi bir absorbasyon sağlat fakat bu da daha sık temizleme zorunluluğu getirir size :)

"Bozulursa ne yaparım ben?" gibi bir korkum olmaması nedeniyle yapmıyor olsam da, ek bir soğutma unsuru ile dolabın arkasında oluşan sıcaklığı daha çabuk tahliye etmeyi mantıklı bulurum :ok

Ek fan gibi mesela

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri