Lenovo Ideapad 700 şarjda iken batarya 0'a düşüyor

Barış Bayraktar Çevrimdışı

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Merhaba, bilgisayarıma bu ilk 3 ay önce olmuştu. Şarja takılı iken batarya birdenbire 0'a düşüyor ve kapanıyor. Ama sadece ilk açılışta oluyor. İlk olduğu gün bu iki kere olup düzelmişti. Şimdi 3 gündür yine oluyor. Sabah yine iki kez oldu, şimdi çalışıyor ancak artık batarya hiç şarj olmuyor. 6 senelik olduğu için batarya öldü diyorum ama başka bir problem olabilir mi acaba?

Şarja takılı neden kapanıyor onu anlamadım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
6 senelikse batarya ölmüştür. Yani hücrelerin ömrü, kullanıma bağlı olsa da, azalmıştır ama bir ihtimal şarj entegresi sorunlu olabilir. 6 yaşında kenarda duran batarya bile eski kondisyonunda olmaz. Siz bataryayı değiştirmeyi deneyin. Hala aynı sorun varsa sorun anakarttadır.

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
6 senelikse batarya ölmüştür. Yani hücrelerin ömrü, kullanıma bağlı olsa da, azalmıştır ama bir ihtimal şarj entegresi sorunlu olabilir. 6 yaşında kenarda duran batarya bile eski kondisyonunda olmaz. Siz bataryayı değiştirmeyi deneyin. Hala aynı sorun varsa sorun anakarttadır.
Cevap için teşekkür ederim. Mesela şu an hiç sıkıntı yok. Sadece ilk açılışta oluyor o şarja takılı iken kapanma.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu linkteki yöntemle pil kapasitesine bakın.
Ya da Aida64 gibi programlarla da batarya kapasitesine bakabilirsiniz. Atıyorum batarya 14.000 mAh ama dolan kapasite 2000. O zaman anlayın ki batarya şarj tutmuyor, hücreler veya piller ölü.

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Adaptör orijinal mi? Verdiğim linke bakıp kontrol edin.
Evet

Bu linkteki yöntemle pil kapasitesine bakın.
Ya da Aida64 gibi programlarla da batarya kapasitesine bakabilirsiniz. Atıyorum batarya 14.000 mAh ama dolan kapasite 2000. O zaman anlayın ki batarya şarj tutmuyor, hücreler veya piller ölü.

Lenovo Vantage iyi durumda diyor da şimdi attğınıza bakacağım.

Son düzenleme:

Barış Bayraktar 

Aktif Üye
23 Mar 2022
381
25
Bir bakın bakalım. Kapasite ne okuyor. Pilin içinde entegre olur ya da anakartta. O da hatalı okuyor olabilir ya da bozuk olabilir. Driver sistem vs eminseniz eğer.
Yüzde 0,05'e düşmüş sağlık :(
Battery:Last Full Charge (%)
The battery stored less than 40% of the Designed Capacity the last time the battery was fully charged.
Battery ID1259SMPL14M3P24
Design Capacity45000
Last Full Charge2370
Last Full Charge (%)5

E Çevrimdışı

enginoner

Yeni Üye
21 Mar 2022
12
37
Sürekli şarjda kullanıyorsanız ve çok güç gerektiren program oyun vs çalıştırıyorsanız bataryanın 6 senede ölmesi çok normal hocam.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
batarya için roket yakıtı kullanınca doğal sonuç daha doğrusu kasıtlı yapılan bişey.
Üstadım ne ilgisi var roket yakıtıyla veya kasıtıyla :hoba1

Düşük boyutta yüksek enerji depolayabilen her teknolojinin döngüsel ömrü kısa oluyor. O batarya da taş çatlasın 500 kere doldur boşalt yapabilir. Maximum kapasiteyi %80 ve minimum da %40 kullanmak pratik olsa bu şekilde kullanarak 1000'e çıkarılabildiğini gösteren araştırmalar var.

Zamansal ömrü uzatmak için bu cihazları prizdeyken kullanmak gerekiyor. Böylece doldur boşalt yapılmadığından ömrü azalmıyor. Bunun hakkında bitiremediğim üniversiteye bitirme tezi hazırlayana kadar ben tam tersi biliyordum. Zira çevredeki tüm bilgisayarcılar bunun böyle olduğunu iddia ederdi :hihi

Derslerde döngü konusu çok anlatılırdı da nedense 7 yıl boyunca "Eğer döngü kapasitesi varsa prizde kullanmamak hatalı" çıkarımını yapmaya aklım yetmemiş. Zaten yetseydi 7 yıl değil 4 yıl okurdum ve bitirmeden atılmazdım gerçi :hihi

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Şarj adaptöründen kaynaklanıyor olabilir aniden kapanma. Batarya sağlam değilse pc adaptöre yüklendiğinde adaptörde de arıza varsa yeterli gücü sağlayamayıp aniden kapanabiliyor başıma geldi.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Üretici kaynaklı engelleme oluyor pillerde pil sağlam olsa dahi üreticinin belirlediği şarj limitine gelince.,

Akımı otomatik kesiyor piller şarj olmuyor cihazı korumak adına alınmış bir önlem diyor üreticiler,

Pil şişmesin cihaza zarar vermesin diye eprom yazılım ile sınırlamışlar şarj döngüsünü..

Eski tip laptop pillerinde eprom olmadığı için arızalı pili değiştirip az masrafla pil sorunu çözülüyordu.

Yeni tip pillerde üreticini belirlediği şarj döngüsü ne ise o kadar piller sağlam olsa bile şarj almıyor..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt