Led değişimi sonrası tavsiyeleriniz nelerdir ?

R Çevrimdışı

rhino

Yeni Üye
10 Eyl 2019
20
80
Tekrar merhaba arkadaşlar. Birkaç hafta önce televizyonumda led arızası olduğu için şöyle bir başlık açmıştım.
Kazasız belasız ledleri değiştirip televizyonumu eski halime getirdim. Fakat birkaç soru sormak istiyourm.
1. Tv yi topladıktan sonra sol alt kısım ve yan kısımda ışık sızması görmeye başladım. Daha önce yoktu sanki. Çok sırıtmıyor fakat niye olduğunu merak ediyorum. Işık sızmalarının nedeni polarizer ı tam oturtamadığım için olabilir mi yoksa başka bir nedeni var mıdır ?

2. Benim orjinal ledlerimde merceklerin altındaki aşagıdaki resimdeki gibi beyaz halkalar var.
Fakat yeni temin ettiğim ledlerde bu halkalar yok alttaki resimde yeni aldığım ledlere bakabilirsiniz.
Bu beyaz kağıtlardan olmamasının ne gibi bir dezavantjı olur acaba ? Bu konuda bilgi alabilirsem çok sevinirim. Ledleri komple değiştirdim bu arada.

3. Piyasada hep türk malı led barlar var fakat benim bu aldığım ürün aliexpressten gelme. Burdaki bir satıcı stok olarak almış burda satıyor. Sanırım ithal ile türk malları arasında bir kalite farkı olmaz degil mi ?

4. Son olarak led barların en çok ısınmadan arıza çıkardığını ögrendim. Isınmaması içinde led barları asla %100 olarak çalıştırmamak gerekliymiş. Ben patlayan led barlarımı 4 senedir %80 de kullanıyordum. Sizce ledlerin uzun ömürlü ve daha az ısınıp sorunsuz çalışması için % kaçta kullanmak gerekiyor ? Bir de benim tvm lg 47la620s bu tv de energy saver özeliği var bu özellik açık olunca ledleri otomatik olarak minimum, orta, yüksek, ve çok yüksek şekilde ayarlayıp arka ışıgı kısıp yükseltiyor. Bu ayar bende kapalı bunu aktif etmek mi daha mantıklı yoksa arka ışık kısmını manuel ayarlardan belli bir yüzdeye ayarlayıp kullanmak mı daha mantıklı olur. Son olarak televizyonun renk ayarı olsun, contrast değeri olsun, parlıklık değeri olsun bunlar da led bari etkiliyor mu ? Kısasacası bir daha böyle bir sorunun başıma gelmemesi için ne gibi önerileriniz olur. Tavsiyeleriniz ve bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum. A Adem Helvacı

Najaz Çevrimdışı

Najaz

Aktif Üye
7 Ağu 2019
84
46
"Kısasacası bir daha böyle bir sorunun başıma gelmemesi için ne gibi önerileriniz olur."

TV'yi mümkün olduğu kadar az izleyin :)

Evdeki TV'yi aldığımdan beri backlight ayarını %60'ta kullanıyorum. Çok aydınlık bir ortamda TV izlemiyorsanız, daha fazlasına gerek olmuyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Öncelikle her türlü yine sorun yaşayacaksınız bunun kaçar tarafı yok maalesef.
Elektronik aygıtların bir numaralı düşmanı ısı dır. Mümkün olduğunca bu nedenle hava sirkülasyonu olan yerler, üzerini kapatmamak vs çok önemli.
Led bar üretiminde aluminyum soğutucu kullanılmış olması büyük avantaj
Ledlerin montajı esnasında led bar unsurunun kasaya yani ana gövdeye TAM TEMASI kesinlikle çok önemli.
kulakları çınlasın sevgili Can abinin tabiri ile baklit ayarı ne kadar yüksek ise, voltaj o kadar fazla, akım o kadar yüksek, ısı o kadar çok demektir. Bu da elbette chip ömrünü kısaltır..

Bazı çakal tamirciler, led barları değiştirmek yerine chip tamir edip milleti çarptıktan sonra tüketici tv nin eskisi kadar parlak göstermediğini söyler, bunun da sebebi birçok art niyetli tamircinin baklit ayarını düşürmüş veya ayar özelliğini kapatmış olmasıdır.

R Çevrimdışı

rhino

Yeni Üye
10 Eyl 2019
20
80
Led barlar aluminyum sogutuculu adem hocam. TV'm den söktügüm ledler ise bakırdı. Işık sızmaları hakkında da bikaç şey sormuştum bu ışık sızmalarının polarizer ile alakası oluyor mu yoksa farklı bir nedeni mi var hocam ? bir de ledlerin altındaki beyaz halkalardan bahsetmiştim o konu hakkında bilginiz varmı ? ORjinal ledlerde merceklerin altında beyaz kagıt halkalar vardır ama yeni aldıgım ledlerde öyle kagıt halkalar yok. Bunların halkaların amacı ne oluyor tam olarak. Yeni ledlerde olmaması sıkıntı çıkarır mı ? Son olarak led leri %40 ta kullanmak bir nebze daha yavaş bozulmalarına sebep olur mu sizce ? Bu sorularımı cevapyalabilirseniz çok sevinirim. A Adem Helvacı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri