Lcd ve led televizyonlarda renkler karışık , görüntü mor arızası

barbarosso Çevrimiçi

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
314
Bugün itibarı ile arıza (ekran mavilesmesi) giderildi.sureci ozetliyorum;aynı tür arızası olanlara klavuz olabilir.
Öncelikle ;TV bir ay aşkın süre renklerin mavi,mor olmasıyla? ha bugün ha yarın ledbarlari değiştirmek gerek düşüncesindeyken bir sabah TV acilmayinca? " iş başa düştü, zaten bu forumda da ustalarımız var sora izleye ben bu arızayı bulacağım " dedim.?
Önce TV yi parçalara ayırmadan,ledbar sipariş etmek gerekti.sagolsun Adem hocam'in yardımıyla ledbar sipariş geçildi.bir süre vaktim olmadı yedek parça ve TV bekledi .
birgün; adım adım video izleyerek ledlere kadar ulaştım.eskileri söktüm yenileri yapıştırdım. tam yansıtma parlak beyaz kağıdı serdim.o da ne??
Ledbarlar soktuklerimle aynı değil,LED sayısı farklı,haliyle delikler uymadı.hevesim de kırılmadı değil hani.
Firmayı daha sonra aradım.sagolsun şimdi ismini unuttuğum arkadaş ilgilendi.biz size yenisini gönderelim dedi.fakat gelen ürünü montajladim için geri yollayamayacagimi,tüketici olarak benim de bu durumda dikkatsizligim olduğunu söyleyerek (sonuçta ürünü açtığımızda doğru ürün olduğunu bile bilemiyorsak,bu tecrübenin de bir bedeli olmalı?)yeni siparişi verip bekledim.
Ledbar ,fmr firmasından geldi.montajladim(tabii artık" tecrübe kazanmış usta "havalarına girerek hanıma "gel bak kurdeleyi sen kes" dedim.calismadi tabii?
Dalga geçmesi biraz kızdırdı ama hirslandirdi sonuçta...
Nette ilgili bulduğum tüm videoları izledim.diyot, direnç, transistör, kondansatör vs . Elemanları tanıma ve olcumlemeyi biraz da olsa öğrendim.bir de multimetre sipariş ettim.
Netice olarak emek vermeden bilgi ,bilgi sahibi olmadan da bir sonuca varmak olmuyormuş.
Bu konu başlığında da bahsettiğim üzere en son ti-con kartta kısa devre ölçtüm ve arkadaşların önerisi ile arızalı parçanın yerinden sökülüp yenisiyle değiştirmenin malzeme ve tecrübe gerektiğini de bu vesileyle öğrendim.
Ti-con kartı İstanbul merkezli bir firma olan televizyonkartı.net den sipariş ettim.
Bugün parçayı montajlayip,uzun süredir salon yemek masasında kadavra gibi yatan TV yi ayağa kaldırdık.kaldirdik diyorum;kucuk kızıma da bu vesile ile teşekkür ederim az buz vida sıkmadı ?

IMG_20201215_184559.jpg
IMG_20201215_184535.jpg
IMG_20201215_184337.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bugün itibarı ile arıza (ekran mavilesmesi) giderildi.sureci ozetliyorum;aynı tür arızası olanlara klavuz olabilir.
Öncelikle ;TV bir ay aşkın süre renklerin mavi,mor olmasıyla? ha bugün ha yarın ledbarlari değiştirmek gerek düşüncesindeyken bir sabah TV acilmayinca? " iş başa düştü, zaten bu forumda da ustalarımız var sora izleye ben bu arızayı bulacağım " dedim.?
Önce TV yi parçalara ayırmadan,ledbar sipariş etmek gerekti.sagolsun Adem hocam'in yardımıyla ledbar sipariş geçildi.bir süre vaktim olmadı yedek parça ve TV bekledi .
birgün; adım adım video izleyerek ledlere kadar ulaştım.eskileri söktüm yenileri yapıştırdım. tam yansıtma parlak beyaz kağıdı serdim.o da ne??
Ledbarlar soktuklerimle aynı değil,LED sayısı farklı,haliyle delikler uymadı.hevesim de kırılmadı değil hani.
Firmayı daha sonra aradım.sagolsun şimdi ismini unuttuğum arkadaş ilgilendi.biz size yenisini gönderelim dedi.fakat gelen ürünü montajladim için geri yollayamayacagimi,tüketici olarak benim de bu durumda dikkatsizligim olduğunu söyleyerek (sonuçta ürünü açtığımızda doğru ürün olduğunu bile bilemiyorsak,bu tecrübenin de bir bedeli olmalı?)yeni siparişi verip bekledim.
Ledbar ,fmr firmasından geldi.montajladim(tabii artık" tecrübe kazanmış usta "havalarına girerek hanıma "gel bak kurdeleyi sen kes" dedim.calismadi tabii?
Dalga geçmesi biraz kızdırdı ama hirslandirdi sonuçta...
Nette ilgili bulduğum tüm videoları izledim.diyot, direnç, transistör, kondansatör vs . Elemanları tanıma ve olcumlemeyi biraz da olsa öğrendim.bir de multimetre sipariş ettim.
Netice olarak emek vermeden bilgi ,bilgi sahibi olmadan da bir sonuca varmak olmuyormuş.
Bu konu başlığında da bahsettiğim üzere en son ti-con kartta kısa devre ölçtüm ve arkadaşların önerisi ile arızalı parçanın yerinden sökülüp yenisiyle değiştirmenin malzeme ve tecrübe gerektiğini de bu vesileyle öğrendim.
Ti-con kartı İstanbul merkezli bir firma olan televizyonkartı.net den sipariş ettim.
Bugün parçayı montajlayip,uzun süredir salon yemek masasında kadavra gibi yatan TV yi ayağa kaldırdık.kaldirdik diyorum;kucuk kızıma da bu vesile ile teşekkür ederim az buz vida sıkmadı ?

IMG_20201215_184559.jpg
IMG_20201215_184535.jpg
IMG_20201215_184337.jpg
Son olarak daha önce sorduğum; kart no sonundaki BF yerine BE kodlu ürün geldi.calistigina göre,bir sakıncası yokmuş.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Bu konuyla çok alakalı mı bilmiyorum ama bende ki hi level de görüntüde gölge kalma gibi bişey başladı haber programlarında büyük puntolu yazılar vestel menu ikonları kanal değiştirirken siyah ekran da gölge gibi duruyor sanki OLED panellerdeki yanık gibi ama çok uzun süreli kalmıyor

Servis çağırmak için biraz daha belirgin hale gelmesini bekliyorum

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504
Bu konuyla çok alakalı mı bilmiyorum ama bende ki hi level de görüntüde gölge kalma gibi bişey başladı haber programlarında büyük puntolu yazılar vestel menu ikonları kanal değiştirirken siyah ekran da gölge gibi duruyor sanki OLED panellerdeki yanık gibi ama çok uzun süreli kalmıyor

Servis çağırmak için biraz daha belirgin hale gelmesini bekliyorum
Bir önceki görüntünün izi kalıyor panel sizlere ömür. Garanti varsa süre bitmeden servise müracaat edin.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Bir önceki görüntünün izi kalıyor panel sizlere ömür. Garanti varsa süre bitmeden servise müracaat edin.

Aynen refresh yapılan pixellerde belli olmuyor fakat siyah kalan yerlerde bariz belli

Tabi şu da var 8 ayda bu hale gelmesi enteresan LG IPS Panel

F fikoloji

Servis paneli mi değiştirir tv yi mi değiştirir yoksa para iadesi veya farklı model mi teklif eder

Sen olsan ne yapardın yoksa direk vestel mi karar veriyor

Son düzenleme:
digital71 Çevrimdışı

digital71

Yeni Üye
29 May 2018
43
44
Merhabalar. Bende Jvc 50vu73t Bim tv si var. Tv açılıyor jvc yazısı geliyor daha sonra siyah ekranda kalıyor. Bir çözümü varmıdır? Kırmızı ışık sürekli yanıp sönüyor.

Y Çevrimdışı

ylmzelektronik

Yeni Üye
24 Ocak 2021
2
66
Merhaba Vestel marka Model NO : 26VH300 26" LCD TV miz var. Panel Numarası: 30061998
Arızası Fotoğrafta olduğu gibidir. Yardımcı olabilir misiniz?

IMG-20210124-WA0001.jpg

R Çevrimdışı

Rem1903 

Yeni Üye
20 Tem 2020
25
37
Herkese merhaba iyi pazarlar.
1 ay kadar önce eski televizyonun panel arızası sebebiyle değişimi sağlandı, Vestel eskisinin yerine 55u9500 verdi ama televizyonda bir problem var.

Mi box bağlı televizyona, YouTube Amazon blutv vs tüm uygulamalarda, özellikle siyah görüntülerde, bir önceki görüntünün gölgesi kalıyor feci şekilde.

Ancak televizyonun kendi YouTube uygulaması ile bakınca, bunu çok fazla göremiyorum. Forumdan bilen bir arkadaş, anakart arızası olabileceğini söyledi, yarın servis geliyor, sizce sorun başka birşey olabilir mi ? Servise gelen arkadaşlara ona göre konuşayım, önceki televizyondan çok çekmiştim, bundan da aynı şeyi yaşamak istemiyorum artık.

IMG_20210128_225038.jpg

IMG_20210124_2220022378539329de15a1.jpg

IMG_20210116_05540940fd349c71ff353b.jpg

H Çevrimdışı

hbbayrak 

Yeni Üye
17 Haz 2018
32
44
A Adem Helvacı ustam Benim tv nin panel ledleri mavileşti. Toplamda 35 led den 5 tanesi beyaz yanıyor. Biraz el yatkınlığım var bugün söktüm tv yi resimlerini çektim. Kayseride ikamet ediyorum.

IMG_20210205_115351328f167f45fb7d15.jpg

İnternetten biraz araştırdım. Merter elektronik firmasında 130 liraya 2 adet a type 2 adet b type satılıyor. Dirma 6 ay değişim garantisi veriyor. Kayseride ikamet ediyorum. Önerebileceğin bir yer veya site varsa önerilerinden yararlanmak isterim ustam. Şimdiden teşekkürler .

IMG_20210205_182744_188.jpg
IMG_20210205_122405c5eb4ec968be3f2d.jpg
IMG_20210205_1224007ff7930c6772b763.jpg
IMG_20210205_12203404772e232d8e92fa.jpg
IMG_20210205_121756ef137bfc55f9b4a3.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri