Laptop Soğutucu Tavsiyesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Kaliteli bir şey parasıyla orantılı ama değer mi bilemem.
Size şunu diyeyim, laptobun altı ne kadar açıklıkta olursa o kadar soğutma verimi alırsınız.
Laptop çıkışına vakum yapan fanlar var, onlar bence güzel etki yapabilir.
Ben açıkçası laptop kullanmadığım için bu soğutma mevzularıyla çok ilgilenmedim.
Bütçe sorun değilse metal standları tercih edin, kullanırken zorluk çıkartmaz.
Bana kalsa şunu yapın derim, standı kendiniz yapın, o standa yüksek basınçlı kasa fanlarından takın.
Tabi maliyet aynı kapıya çıkabilir, malum döviz aldı başını gitti.

Bir de şöyle bir gerçek var, laptobunuzun soğutma sistemi kötüyse çok fazla beklentiye girmeyin derim.
Mesela ilk üretilen Asus TUF AMD Ryzen H serisi işlemcili dizüstü bilgisayarlar, ASUS'un saçma tasarımı nedeniyle daha fazla ısınıyordu.
Hata ise fanın olduğu kısmın kapalı yani havalandırma delikleri olmadan gelmesiydi.
Aynı makinenin Intel olanı ise öyle değildi, nasıl bir kasıt var(?) gerisini siz düşünün.

Ucuz yollu bir stand alıp ona da daha iyi fan takabilirsiniz.
Ama illa USB'den besleyeceğim diyorsanız o zaman işiniz biraz zor.
Çünkü kasa fanları 5V ile beslenmiyor.
Beslersiniz ama tam performans alamazsınız.
Bu sefer de 5V ile çalışan iyi fan bulmanız lazım.

Deep Cool, Cooler Master, Thermaltake markalarına bakın derim.
Tabi ne kadar iyiler onu bilmiyorum, ilgilendiğim ürünler değil.

Ben de zamanında Clevo üretimi Exper dizüstü vardı (Intel 3. nesil), ayaklarının altına şişe kapağı koyup yükseltiyordum.
O yetiyordu :)

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
412
Kaliteli bir şey parasıyla orantılı ama değer mi bilemem.
Size şunu diyeyim, laptobun altı ne kadar açıklıkta olursa o kadar soğutma verimi alırsınız.
Laptop çıkışına vakum yapan fanlar var, onlar bence güzel etki yapabilir.
Ben açıkçası laptop kullanmadığım için bu soğutma mevzularıyla çok ilgilenmedim.
Bütçe sorun değilse metal standları tercih edin, kullanırken zorluk çıkartmaz.
Bana kalsa şunu yapın derim, standı kendiniz yapın, o standa yüksek basınçlı kasa fanlarından takın.
Tabi maliyet aynı kapıya çıkabilir, malum döviz aldı başını gitti.

Bir de şöyle bir gerçek var, laptobunuzun soğutma sistemi kötüyse çok fazla beklentiye girmeyin derim.
Mesela ilk üretilen Asus TUF AMD Ryzen H serisi işlemcili dizüstü bilgisayarlar, ASUS'un saçma tasarımı nedeniyle daha fazla ısınıyordu.
Hata ise fanın olduğu kısmın kapalı yani havalandırma delikleri olmadan gelmesiydi.
Aynı makinenin Intel olanı ise öyle değildi, nasıl bir kasıt var(?) gerisini siz düşünün.

Ucuz yollu bir stand alıp ona da daha iyi fan takabilirsiniz.
Ama illa USB'den besleyeceğim diyorsanız o zaman işiniz biraz zor.
Çünkü kasa fanları 5V ile beslenmiyor.
Beslersiniz ama tam performans alamazsınız.
Bu sefer de 5V ile çalışan iyi fan bulmanız lazım.

Deep Cool, Cooler Master, Thermaltake markalarına bakın derim.
Tabi ne kadar iyiler onu bilmiyorum, ilgilendiğim ürünler değil.

Ben de zamanında Clevo üretimi Exper dizüstü vardı (Intel 3. nesil), ayaklarının altına şişe kapağı koyup yükseltiyordum.
O yetiyordu :)

teşekkürler bende düşündüklerimin linkini ekliyorum ama bunlar standart 15,6" için yapılmış 17" de biraz taşıyor diyorlar o yüzden bakmadım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
teşekkürler bende düşündüklerimin linkini ekliyorum ama bunlar standart 15,6" için yapılmış 17" de biraz taşıyor diyorlar o yüzden bakmadım.

Laptobunuzun ölçülerine bakın, ona göre karar verin.
Basit bir şey, bir tanıdığa da yaptırabilirsiniz.

Geri
Üst Alt