Laptop Dahili Hoparlör Watt/Ohm Değerleri Ne Olmalıdır ?

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
Öncelikle merhaba arkadaşlar, Asus K555ub dizüstü bilgisayarımın dahili hoparlörlerini değiştirmem gerekiyor. Ancak Veco x555m model orijinal hoparlörlerin üzerinde watt/ohm bilgisi yazmamakta. Ses kartı basit bir şey olduğunu düşündüğüm Realtek Alc256, 25* serisi için bir datasheet buldum ancak kılavuzu doğru anlayıp yorumlayacak bilgiye sahip değilim, denedim :) Teknik bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim. Yahut ya da böyle basit çiplerde genelde kullanılan bir standart var mıdır 8 ohm 2 watt gibi ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
En babası 3 4 watt civarıdır. Empedans tutsa yeter. Ses çipinin çıkışında op-amp de olabilir. Anakartı iyi analiz etmeniz lazım. Hoparlörlerin üzerinde seri numarası vs yok mu? Oradan aratsaydınız?

Şu linkte hoparlör mevcut sanırım;

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
Umut Barış Umut Barış hocam set olarak satılıyor zaten hoparlör. Ben sadece buzzer kısmını değiştirerek ekonomik yollu gidermeye çalışıyorum sorunu. Veco firmasına mail de attım ama henüz dönüş yok :)

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
Umut Barış Umut Barış hoparlörün sadece kendisini kastetmek istedim hocam kasası olmadan. Tamamını alacak olsam ürün Ben ise doğru değerlerde bir şey alıp kendi kasasına yerleştirmeyi planlıyorum. Hatta bir ihtimal ses kartı var olandan daha yüksek bir watt değerini kaldırıyorsa, bir tık da olsa daha iyi bir hoparlör takmış olurum diye düşünüyorum. Datasheet den bir çıkarımda bulunabildiniz mi acaba ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış hoparlörün sadece kendisini kastetmek istedim hocam kasası olmadan. Tamamını alacak olsam ürün Ben ise doğru değerlerde bir şey alıp kendi kasasına yerleştirmeyi planlıyorum. Hatta bir ihtimal ses kartı var olandan daha yüksek bir watt değerini kaldırıyorsa, bir tık da olsa daha iyi bir hoparlör takmış olurum diye düşünüyorum. Datasheet den bir çıkarımda bulunabildiniz mi acaba ?
Datasheet'e bakmadım. Anakartı inceleyin. Ses kartı çıkışı nereye gidiyor anlamaya çalışın. Hoparlörleri besleyen bir opamp olabilir. Bahsettiğiniz şekilde aliexpress de varsa vardır. Yoksa benzer seriden çıkma uydurmaya çalışın.

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
Umut Barış Umut Barış hocam doğru değerlere bir türlü ulaşamadım ama 4 ohm 2 watt civarı olduğunu tahmin ediyorum. Garantilemek adına 8 ohm 3 watt bir hoparlör tercih etsem, ses kartının max 2 watt verebildiğini varsayarsak, nasıl bir sonuçla karşılaşırım ?. Hoparlör çalışır mı ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut Barış Umut Barış hocam doğru değerlere bir türlü ulaşamadım ama 4 ohm 2 watt civarı olduğunu tahmin ediyorum. Garantilemek adına 8 ohm 3 watt bir hoparlör tercih etsem, ses kartının max 2 watt verebildiğini varsayarsak, nasıl bir sonuçla karşılaşırım ?. Hoparlör çalışır mı ?
Hoparlör çalışır.
Yüksek empedans takmanızda sakınca olmaz.
Orjinal hoparlörde ses çipi veya bulabildiyseniz op-amp ısınıyor mu bir bakın.
Sonra da takacağınız hoparlörle son seste müzik açıp bir test edin, elinizi değdirdiğinizde ses çipinde aşırı ısınma var mı yok mu diye.
Aşırı ısınma yoksa sorun yoktur.

B Çevrimdışı

boranoglu 

Aktif Üye
6 Ocak 2018
84
eketen eketen cihaz Asus k555ub hocam, x555ub ile aynı aslında. İşlemci i5 6200u, anakart için aidata aşağıdaki bilgiyi veriyor ama oradan bir yere varamayız sanırım.
Kod:
63-0100-000001-00101111-042915-Chipset$0AAAA000

C Çevrimdışı

confickerbelasi 

Yasaklı Üye
27 Eyl 2021
677
47
2watt garanti resmini koy...

758442033_tn50_0.jpg

bu benim kinin Mikado MD3012 ile kullanıyorum...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt