Lada Vega yığılma sorunu

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
180
Açtığım konulara bakıyorum da hep sorun hep sorun :sirit
Arkadaşlar; İyi kötü edindiğim bir lada vegam var. 2005 1,5 16 valf. Her ne kadar tarihi eser ve pek tercih edilmeyecek bir araç olsa da (en azından ben bir daha tercih etmem) ilk aracım ve 3 yıldır kullanıyorum. Sağolsun sayesinde oto sanayi esnafını iyi tanıdım. İyi kötü idare ediyoruz. Elektrik arızları hiç bitmez tam herşey tamam derken mutlaka başka yerden su koyveriyor. En son 3 ay kadar önce komple motor ve şanzıman yaptırdım ve sorunsuz giderken sorun çıkarmaya başladı. Çekişi düştü. 4. vites ile çıktığım yokuşu 2 ile çıkıyorum. Virajları dönerken tıkanıyor durma noktasına geliyor vites düşürür ya da tamamen gazdan ayağımı çekip pompalarsam toparlıyor. Örenğin 3. viteste giderken sebepsiz yavaşlamaya başlıyor ara gaz verdiğim zaman toparlıyor. Sizce sebep ne olur? Sanayide ki çalışma prensibini çözdüm esnafın. Yöntem şu:
Kelebek sensöründen değişelim. Değiştirilir. Arıza devam eder.
Usta: Demek ki ondan değilmiş.
Ben: Eee sıfır aldık geri almazlar değiştirdik ama.
Usta : Değişmiş oldu işte yenilendi. Kesin benzin pompoasından. Değiştirelim.
Değişir ama arıza devam.
Usta : Benzin pompası da sağlammış neyse onuda yenilemiş olduk. Neden oluyor ki acaba? Bu şekilde devam edip sonunda arıza düzeltilir. Hesap kısmına gelince;
Şimdi, sensör değiştirdik, pompa değiştirdik, bujiler değişti...... hepsinin işçiliği şu kadar. Gel de cinnetin eşiklerinde gezinme? Altarnetifler olsa oraya gideceğim ama yok ki. Hepsi aynı arkadaş.
Sözün özü: Bu arıza hakkında bir fikri olan, bu arabadan kullanıpta aynı sorunu yaşayan var mıdır acaba? Kendi deneme yanılma metodumuzu kendimiz yapalım.

A Çevrimiçi

A.Bozoğlu 

Süper Üye
25 Eki 2017
622
Lada vega 1.5 8valf sedan versiyonunu kullandım 2yıl kadar, evet araç sıkıntılı helede işten ve bu araçtan anlamayan bir ustanın eline düşerseniz çok büyük sıkıntı. semt neresi bilmiyorum ama istenbulda iseniz önerebileceğim yerler var, lada_forum'ada yazın bence. ben 4yıl önce yolumu ayırdım, 1.3 dizel albea aldım, kısa bir süre takside çalışmış olsada çok şükür üzmedi beni. 4 yıldır triger zinciri ve lastik dışında büyük bir masrafım olmadı.

Son düzenleme:
TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Acaba bundan mı acaba şundan mı diye diye insan kafayı yeme derecesine geliyor. Heleki sanayi esnafına bir düştün mü Allah yardım etsin. Alayı tornavida ustası.. Benim önceden başımdan bir olay geçmişti bir araç ile, yazsam destan olur. Sorununuz bencede ado ustanın dediği gibi yada ateşleme elektrik sistemi gibi de bütün olabilir. Yada hallolunca satın kurtulun. Bir daha uğraşmayın.. Dicem ama alan kişi de uğraşmaz inşallah..

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
mevsim ortalamasına göre yakıt değerlerinde ciddi artış varsa baskı balata değişimi gerekebilir ama bana daha çok ateşleme kaynaklı gibi geldi. bujiler, buji kablosu, şarj dinamosu, distribütör kapağı veya komple distribütör kaynaklı olabilir, çıkma parça ile özel servisinde deneme yaptırabilirsiniz.

hiçbir masrafa girmeden önce bütün buji kablolarını söküp içlerini havayla temizleyin ve özellikle şarj dinamosuna giren yerin tam oturduğundan kablo diplerinde yırtılma aşınma olup olmadığından varsa şase kablosunda temassızlık olup olmadığından emin olun.

C Çevrimdışı

chetyner

Aktif Üye
25 May 2018
61
40
Abimde de var vega station 2007 model 1.6 16 valf olanından. Yaklaşık 8 yıldır biniyor ve adam arabasına aşık imkanı olduğu halde değiştirmiyor. Sıfır dacia lodgy aldı ladanın verdiği sürüş zevkini vermiyor dedi lodgy yi sattı. Diyeceğim sorunsuz bi araca denke gelirseniz memnun eder hoş konfor sıfır ama biniliyor işte. Tavsiye vermek yasakmı bilmiyorum ama facede lada garage diye bi sayfa var orda çok yardımlaşma oluyor. İyi ustalara bulabilirsiniz oranın tavsiyesiyle. Bi bakmanızı öneririm

devrimeren Çevrimdışı

devrimeren 

Aktif Üye
1 Mar 2019
279
Araç enjeksiyonluysa rolanti sensörü yada motorumu ne deniliyor çok pahalı bişey değil ona bi baktırın derim. Bendede lada kalina vardı 2 kere o sensör değişti aynı sorunlar var gibiydi bendede. Zaten vegalarla kalinaların parçaları hemen hemen aynı sadece kasa değişik

turkaahmet Çevrimdışı

turkaahmet

Aktif Üye
24 Ocak 2019
108
44
türkiyede malesef ne servislere ne ustalara bir türlü itimat edemiyorum yaptıklarını görünce tabi her usta bir değil doğru ustayı bulunca aman kaybetmeyin.

bendeki varsayım motoru toplayan tam sentesinde ayarladı mı acaba? motorun hararet durumu nedir? arıza lambası yanıyor mu ? motor düzeneğinde devre dışı sensör falan var mı ? hava filitre kutusu ve filitre orjinal mi ? :) çok soru sordum ama kusura bakmayın

güngörende sık sık önünde trabant lada vaz serçeler gördüğüm bir tamirci var iyi midir bilmem istanbuldaysanız şansınızı deneyin derim

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
180
turkaahmet turkaahmet, Aracı başka bir şehirdeki özel serviste yaptırmıştım. Motor komple yeniden yapıldı. Şanzuman nerdeyse yenilendi. Kaputun içinde ne kadar boru,vana, dirsek vs varsa yenilendi. Kablolar yenilendi. Bilenler bilir bu araçların arıza lambası sürekli yanıp hiç sönmez. Akünün kutup başlarını söküp takarsanız belki 1-2 saat sönüp sonra tekrar yanmaya başlar. Ben kelebek boğazında kurum olmasından şüphelendim. Ateşleme ile ilgili sorun olsa sarsma yapar diye düşünüyorum. Oto test ustasına bıraktım bakalım ne diyecek. Buji kablolarında çatlak vs. olduğu zaman da böyle yapabiliyor daha önce başıma geldi ama kablolar değişeli daha 4-5 ay olmamıştır. Ne yazık ki olduğum yerde bu arabadan anlayan usta yok. Bu arabaların dili biraz zor galiba konuşabilen usta nadir çıkıyor. Yalnız 3 ay kadar önce marş motoru arızalanıp değişmişti. Elektrikçinin yanında araba yapılırken gelen meraklı bir motor ustası şöyle bir söyledi. (Usta kuş serilerinin ustasıydı) Bu tür beyinli arabalarda arıza olduğu zaman beyine arıza olduğu bildiriliyormuş. Arızayı tamir ettikten sonra eğer beyin sıfırlanmazsa araç kendini arızalı zannedip sorunlu çalışmaya devam ediyormuş.
Beyinden kasdettiği bilgisayar desek hiç öyle beyinli gibi gelmiyor bu araba bana. Varsa ki beyni tam bir kuş beyinli sanırım. Sanayiden çıkamıyoruz ikimiz. Sanırım sanayiyi küçük beyniyle evi gibi görüp çıkmamak için elinden gelen arızayı yapıyor.

turkaahmet Çevrimdışı

turkaahmet

Aktif Üye
24 Ocak 2019
108
44
motosikletle haşır neşirim motosikletlerde bu tip durumlar var arıza resetlemek gibi; sizin lada için acaba özelleştirilmiş ecu yazılımı var mıdır bir araştırmalı

mesela bir motosiklette tps sensörünü soketini çekince ecu none algılayıp standart bir değer üzerinden çalışmasına devam ediyor diye söylemişti arkadaşım, performans kazancı azalıyor tabi o ayrı mesele ama sürücüyü yolda bırakmıyor.
farklı bir markadada tps bozulunca motorun marşına basıp çalıştıramıyorsunuz bırakın dengesiz çalışmayı

markaların mühendislikleri değişiyor, her yiğidin bir yoğurt yiyişi var olayı tamda bu aslında

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
180
Usta kelebek boğazını temizlemiş baya kurum bağlamış dedi. Şimdiki halde iyi ama ben nedense bu iyiliğe pek inanmıyorum. Bakalım kaç gün geçmeden yine sanayi yollarına düşüp alakasız kaç parça değiştirecez? Yedek parçacı ve usta 2-3 ay gitmesem merak ediyor acaba bana birşey mi oldu diye? O kadar alıştık ki ve olağan hale geldik ki çok ara veripte gidersem ustaya hayırdır çoktandır gelmiyorsun araba niye bozulmuyor yoksa başkası mı var artık diyor. Bu sanayi esnafıyla biz neler yaşıyoruz yahu?
Kafamda deli sorular...????

K Çevrimdışı

kamersah 

Aktif Üye
8 Mar 2018
180
Evet arkadaşlar. Sanayici ve yedek parça dostu kullanıcı düşmanı ezakar arabam sırf ben yalancı çıkmayayım diye su koyverdi yine. Aman ne şaşırdım bilemezsiniz. Ailecek şaşkınız :ara Sabah itibari ile henüz 100 km bile dolmadan tıkanır gibi oldu. Öğlen ise marşı alıp 3-4 saniye çalışmışken stop edip durdu. Şimdi çalışıyormuş gibi yapıp çalışmıyor. Tam marş alıyor 1 sn bile çalışmadan stop ediyor. Marşı aldığı anda gaz da versem gaz almayıp stop ediyor. Bana trip mi atıyor ne yapıyor anlayamadım. Bari sanayiye giripte çalışmayaydı. Bakalım başımıza ne iş açacak.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Çok anlamam ama,acaba varsa LPG ile sorun olmasın,veya hava ayarı gibi basit ayar olmasın,aklıma gelen bunlar ,ki arkadaşımda vardı yıllarca kullandı,sorun yaşamadı ama ne zaman lpg taktırdı sorunlar başladı (mesai arkadaşımdı),sonunda sattı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri