kumanda zayıfladı

elitia Çevrimdışı

elitia 

Yeni Üye
2 Nis 2020
8
47
2017 Vestel 49 UB Smart uhd televizyonun kumandası artık zayıfladı. Önceleri tv nin aksi yönüne doğru bile tuşlara bassam tv tepki veriyordu. Şimdi tv nin alıcısını isabet ettirmem gerekiyor. Bu normal mi? Zamana bağlı olarak, ya da başka nedenlerle, devre elemanlarından biri zayıflamış, etkisi azalmış vs olabilir mi? Bunlardan birinin yenilenmesi kumandayı eski gücüne kavuşturur mu?
NOT: Piller yeni, devre kartı ve tuşlar temiz, tuşlardan basmayan yok, mesafe 3 m.

kumnda.jpg

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kumandanın içinde birtane küçük kondansatör olmalı eski kumanda varsa ondan söküp değiştirirseniz

Verimliliği artar o kondansatör değeri düşük vs olduğunda kumanda çalışmıyor yada algılama sorunu oluyor

1641222226263.jpg

elitia Çevrimdışı

elitia 

Yeni Üye
2 Nis 2020
8
47
Teşekkür ederim arkadaşlar. Mesele halloldu gibi.
Piller en fazla birkaç aylık olduğu için pillerin zayıflayıp kumandanın gücünü düşürebileceğini hesaba katmamıştım. Yaptığım ölçümde birinden 1450-1490 , diğerinden ise 800-900 aralığında bir değer aldım. Yani iki pil aynı anda alınmış olmasına rağmen biri diğerine göer çok zayıflamış. Birinci etken bu idi Allahualem.
Asıl güç artışı ise, infrared ledi kumandadaki yuvasından biraz dışarıya doğru çıkarınca oldu. Ledin neredeyse sadece ucu görünüyordu. Öne çekince led daha iyi performans vermeye başladı. Kumandayı tv nin aksi istikametine doğru bile tutsam tvden tepki aldım. Bunu yapmazdan evvel sadece tv nin alıcısına isabet ettirmem gerekiyordu.
Şimdi piller de yenileriyle de değişince daha kararlı çalışacak inşallah.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Teşekkür ederim arkadaşlar. Mesele halloldu gibi.
Piller en fazla birkaç aylık olduğu için pillerin zayıflayıp kumandanın gücünü düşürebileceğini hesaba katmamıştım. Yaptığım ölçümde birinden 1450-1490 , diğerinden ise 800-900 aralığında bir değer aldım. Yani iki pil aynı anda alınmış olmasına rağmen biri diğerine göer çok zayıflamış. Birinci etken bu idi Allahualem.
Asıl güç artışı ise, infrared ledi kumandadaki yuvasından biraz dışarıya doğru çıkarınca oldu. Ledin neredeyse sadece ucu görünüyordu. Öne çekince led daha iyi performans vermeye başladı. Kumandayı tv nin aksi istikametine doğru bile tutsam tvden tepki aldım. Bunu yapmazdan evvel sadece tv nin alıcısına isabet ettirmem gerekiyordu.
Şimdi piller de yenileriyle de değişince daha kararlı çalışacak inşallah.
Bizim kumanda da sorun çıkartmaya başladı, bir sökmem gerekecek muhtemelen. :kiskis

M Çevrimiçi

mu5tafa 

Aktif Üye
17 Haz 2018
241
36
Benim kumanda da zayıflamıştı. Ve çok büyüktü. N11 den vestel kumanda aldım hem kibar ve küçük hemde alıcısı güçlü. Vestel inatla kumandayı zeballah gibi yapıyor nedense.

vestel-lcd-led-tv-kumandasi__1444589025403484.jpg

Geri
Üst Alt