Kombi Türleri Nedir / Neler İçerir / Farkları Nedir - Sizler İçin İnceliyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere kombi türlerini, bu kombilerin neler içerdiklerini, bu kombiler arasındaki farkların ne olduğundan bahsedeceğim. 

Öncelikle belirtmek istediğim bir konu, ben herhangi bir teknik / yetkili serviste çalışan / çalışmış bir teknisyen değilim.
Sadece meraklı, eli biraz alet tutan sıradan biriyim.  :sırıtma:

Size aktaracağım bilgiler, kendi deneyimlerim ve okuduğum yazılardan oluşacak birer kompozisyondur. 
Arıza gibi konularda size maalesef yardımcı olamam. 

Pratik yollardan mantık yürütebilen / ilgisi olan, dikkatli biri değilseniz bu cihazları sökmemenizi tavsiye ederim.

Kombi üç farklı maddeyi bir arada barındıran bir makinedir. (Gaz, elektrik, su.) 
Bu üç farklı madde güvenli bir biçimde bir araya geldiğinde evimizi ısıtıyor. 
Ancak bunlardan birinde önlemeyecek güvenlik ihlali olursa, bu size maddi ve fiziksel zarar olarak geri dönebilir. 
Zehirlenebilir, yanabilir, çarpılabilir ve sonucunda ölebilirsiniz!

Bilinçli bir tüketici olmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler belli. Araştırmak, tek bir kaynağa bağlı kalmamak. 

Gelelim kombi çeşitlerine. 

Kombilerin çeşitlendirilmesinde iki yöntem kullanılır. 

1. Yakılan gaz atığının nasıl atıldığına göre,
  2. Yanma veya ısıtma teknolojisine / prensibine göre sınıflandırılır. 
Yakılan gazın atmosfere nasıl atıldığına (veya baca türüne) göre iki çeşit kombi vardır. 

1. Bacalı kombi,
  2. Hermetik (hava geçirmez / sızdırmaz) kombi.

Bacalı Kombi : İsminden de anlaşılacağı üzere atık gazı binaların tuğla bacalarından atan kombi çeşididir. Bu tip kombilerde fan yoktur. Atık gaz bacadaki hava akışı sayesinde gider. İyi hava çekimi olan bir bacanız yoksa, bu can güvenliğinizi tehlikeye atar. Yanma işlemini gerçekleştirebilmek için gerekli oksijeni bulunduğumuz ortamdan alır. Tıpkı katalitik sobalar gibi. Yaşanan zehirlenme / ölüm vakaları nedeniyle bu tip kombilerin projelerde kullanılması gaz şirketlerince yasaklanmıştır. Bildiğim kadarıyla artık firmalar da bu tür kombileri üretmemektedir.  

Hermetik Kombi : İngilizce "hermetic" sözcüğünden gelir. Hava geçirmez, sızdırmaz anlamları vardır. Bu tür kombilerde yakılan gaz bir fan yardımıyla, çelik bir baca borusundan atmosfere atılır. Yanma işleminin gerçekleşebilmesi için gerekli oksijen, ev ortamı yerine dışarıdan çekilir. Böylece evdeki oksijen tüketilmez.

Kombilerde bulunan fan; 

(Fanın iç yapısı üretilen ürünün özelliklerine değişkenlik gösterir.)

Bu çelik bacalarda iki ayrı kanal bulunur. 

İçeride bulunan kanal yanmış atık gazın atmosfere iletilmesini sağlar. Kombi fan çıkışı buraya bağlıdır. Fan gerekli hava itiş gücünü üreterek gazı hızlıca dışarıya basar. Bu sayede yanmış gaz, kombi ortamından güvenle dışarı atılmış olur. 

İçeride bulunan kanalın etrafında bir kanal daha vardır. İçteki kanalın etrafını saracak şekilde tasarlanmıştır. Buradan dışarıdaki temiz oksijen gelir. Bu kanal doğrudan kombinin yanma odasıyla bağlantılıdır. Kombi yanma odasında gazın yanması için gerekli oksijen, bu kanaldan tedarik edilir. 

Günümüzdeki en güvenli kombi çeşidi Hermetik kombidir. Ancak dikkat etmemiz gereken şey çelik baca kullanmamızdır

Çelik bacalar paslanmaz ve sızdırmazdır. Anahtar+kilit gibi uyumludur.
Alüminyum folyo borular ise kolay hasar alır, sızdırır ve paslanır. 

Folyo boruların kullanımı yasaktır. Fiyatları ucuzdur. Bu nedenden dolayı ülkemizde üniversite öğrencileri zehirlenme nedeniyle öldü. 
Çelik baca boruları maliyetlidir. Tek dezavantajı budur.

Kombinin çalıştırıldığı ortam koşullarına göre baca bağlantısı yapılması gereklidir. 
Dikey / Yatay & Tek / İkiz baca gibi kombinasyonlar bulunur. 

Hepsinde amaç en iyi şekilde atık gaz atışı yapmak ve en iyi şekilde temiz hava çekişi sağlamaktır. 
Baca bağlantısı / konumlandırması rastgele yapılmaz. Uyulması gereken ölçü kuralları vardır. 
Bu ölçü aralıklarında en verimli / güvenli sonuç alınır. 
Bu bilgiler üreticilerin verdikleri kullanım / kurulum kılavuzunda yer alır. 

Bir başka şeye daha değinmek istiyorum, kullandığımız kombiler aslında iki çeşittir. Konvansiyonel (geleneksel) ve yoğuşmalı. 

Hermetik diye bir kombi çeşidi yoktur. Hermetik bir baca çeşididir. 
Yoğuşmalı kombiler de hermetikdir. İkisinde de çelik, sızdırmaz borular / dirsekler kullanılır. 

Yanma veya ısıtma teknolojisine göre de iki çeşit kombi vardır. 

1. Konvansiyonel (geleneksel) kombi,
  2. Yoğuşmalı kombi. 

1) Konvansiyonel (Geleneksel) Kombi : Klasik alışagelmiş kombi çeşididir. Bir kombide olması gereken ana parçalar ve buna uygun emniyetler vardır. Başlangıç maliyeti yoğuşmalı kombilere göre düşüktür, halk arasında normal kombi diye anılır. 

Monotermik (Çift Eşanjör), Bitermik (Tek Eşanjör) olmak üzere iki çeşidi vardır. Bunlar barındırdıkları eşanjör sayısı ve türünü ifade eder.

A) Monotermik (Çift Eşanjörlü) kombi, çift eşajör barındırır. Bunlar ana ve ikincil eşanjör olmak üzere iki tanedir. ​
Monotermik kombilerde alevle ısıtma sadece bir adet ana eşanjörde yapılır. Bu yüzden monotermik denir.​
Yanma odasında, brülör üzerinde bulunan parça ana eşanjördür. ​
Kireç tutma oranının düşük olması ve ısı transferinin verimli olması için bakırdan imal edilir. ​

İkincil eşanjör ise paslanmaz çelikten imal edilir. Plakalı eşanjör diye adlandırılır. Bu eşanjör kombinin alt, arka tarafında bulunur. ​
Burada kullanım suyu ısıtılır. Alevle temas söz konusu değildir. ​
Ana eşanjörde ısıtılan su, üç yollu motorize vananın yönlendirmesi vasıtasıyla, bu eşanjörden geçirilir. ​
Bu eşanjördeki plakaların bu su sayesinde ısıtılmasıyla, buradan geçen kullanım suyu hattındaki su da ısınır. ​
Bu eşanjörde kullanım suyu ve ana eşanjörden gelen su kesinlikle birbirine karışmaz, ayrı kanallardan geçer. ​

Şu videoda bu sistem güzel bir animasyon ile gösterilmiş. (Emeği geçen kişiye teşekkür ederiz.) ​

Çift eşanjörlü kombilerde ana eşanjör mutlaka temizlenmelidir. ​
Ana eşanjör zamanla kireç tutabilir, delinmelerle karşı karşıya kalınabilir. ​
Bazı kaçakların kaynakla onarılabildiği söyleniyor. Ne kadar güvenilirdir bilemem. Ama değişimi maliyetli bir parçadır. ​

Kullanım suyunun ısıtıldığı plakalı eşanjör ise, ısısı 85 dereceyi geçemediğinden kireç tutmaz. ​
Böylece kullanım suyuna da kireç akma gibi bir ihtimal yaşanmaz. Fakat kalorifer dönüş suyu içinden geçtiği için, temizlenmesinde fayda var.​

Çift eşanjörlü kombilerde arıza yaptığına en sık rastlanan parça üç yollu motorize vanaymış. ​

Bu kombilerde emisyon oranı yoğuşmalı kombilere göre yüksektir.​
Bu kombilerde modülasyon aralığı yoğuşmalı kombilere göre daha dardır.​

B) Bitermik (Tek Eşanjörlü) Kombi, adından da anlaşılacağı üzere bir adet eşanjöre sahiptir. Patenti Ferroli firmasına ait. ​
Fakat bu eşanjör birleşik eşanjördür. Halk arasında tek eşanjör diye anılır, satıcılar da öyle söylüyor maalesef. ​
Kalorifer hattının ve kullanım suyu hattının ısıtılacağı eşanjör tek bir yapıda birleştirilmiştir. ​
Kalorifer suyu ve kullanım suyu ayrı borulardan dolaşır. ​
Kesinlikle birbirlerine karışmaz. Tek musluktan kullanım suyu almada yüksek verimli olduğu söyleniyor. ​

Çift eşanjörlü kombilerdeki 3 yollu motorize vana, bu kombilerde kullanılmamaktadır. ​
Onun yerine daha basit bir mekanizma olan akış kontrol anahtarı kullanılmaktadır. ​
3 yollu motorize vana olmadığı için arıza riski olmamakla beraber, kombinin müşteriye olan maliyetini düşürmektedir. ​

Çift eşanjörlü kombiye göre kullanım suyu başlangıç ısıtma hızı yüksektir.​
Fakat alev altında kalan eşanjörün bir kısmı aniden soğuk suya maruz kaldığı için kılcal çatlamalar meydana gelebilmektedir. ​

Bu kombilerin bir diğer özelliği ise, kullanım suyu modunda iken devirdaim pompasının çalışmayı durdurmasıymış. ​
Kullanım suyu girişi doğrudan ısıtılan eşanjör içinden geçtiği için, ısıtma için bir pompaya ihtiyaç duymaz. ​
Bu da ısıtma suyu kullanımı sırasında elektrik tüketiminin düşmesine ve devirdaim pompasının ömrünü artmasına neden olmaktadır.​

Bu kombide de emisyon oranı yoğuşmalı kombiye göre yüksektir.​
Bu kombide de modülasyon aralığı yoğuşmalı kombiye göre dardır.​

GELELİM KAFALARIMIZI KARIŞTIRAN O MEŞHUR KOMBİ ÇEŞİDİNE

2) Yoğuşmalı Kombi : 

Gönüllerde taht kuran, satıcıların pek sevdiği bir kombidir. ​
Teknoloji itibariyle konvansiyonel kombilerde olmayan teknolojiyi barındırır. ​

Konvansiyonel kombiye göre başlangıç maliyeti yüksektir. (Konvansiyonel kombilerden daha pahalıdır.)​
Konvansiyonel kombiye göre modülasyon aralığı geniştir. Bu da tüketim ve ısıtmayı doğrudan etkiler​
(Ancak modülasyonlu oda termostatı ve dış ortam sensörü (her kombi desteklemeyebilir), ile desteklenirse verim daha iyi olur.) ​
Konvansiyonel kombiye göre emisyon orası düşüktür. Daha çevrecidir.​
İçlerinde barındırdıkları yoğuşma teknolojisine özgü parçalardan ve birimlerden dolayı, konvansiyonel kombilerden daha fazla yer kaplarlar. ​

Konvansiyonel kombilerle arasındaki fark yanma teknolojisidir. Bu teknoloji beraberinde ısıtma ve tüketim verimini getirir. ​
Ancak yoğuşmalı kombi almak, doğrudan tasarruf edeceğiniz anlamına gelmemektedir. ​
Isıtma bir mühendislik işidir. Ve evimizin projesini de mühendislik firmalarına yaptırırız. ​
Bir evin projesi ne kadar doğru tasarlandıysa, o işten alacağınız verim ve tasarruf da o kadar yüksek olur.​
Ama projede bazı maliyetlerden kaçınıldıysa ve tesisat verimsiz bir şekilde tasarlandıysa / yapıldıysa, o evde ısınabilmek için gereğinden fazla tüketim yapmak zorunda kalırsınız. ​
Ve en önemlisi ısıtma sistemi yap-boz misali bir bütündür. Verimliliği artıracak ufak eklemeler yapılarak, tüketimde iyileştirme yoluna gidilebilir. ​

Bunu evinizde modülasyonlu oda termostatı kullanarak ve otomatik regülasyon sağlayan termostatik vanalarla yapabilirsiniz. ​

Modülasyonlu oda termostatının modülasyonsuz olandan farkı keskin geçişleri olmamasıdır.​
İkisi de oda sıcaklığını ölçerek kombiyi ayarlar fakat modülasyonsuz termostatlar, ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığında kombinin çalışmasını durdurur.​
Modülasyonlu termostatlar ise kombinin ayarlanan sıcaklığa geldiğinde kapasitesini düşürmesini sağlar. Kombi daha düşük gaz tüketimiyle çalışmasına devam eder. Sıcaklık sabit tutulur. ​

Dur-kalk yapan bir kombi, her bekleme süresi sonrasında ayarlanan sıcaklığa ulaşmaya çalışacağından dolayı, ayarlanan sıcaklığa gelene kadar ayarlanan sıcaklığın karşılığı olan basınçta gaz tüketir. ​

Yoğuşmalı kombilerde, tam yoğuşmalı ve yarım yoğuşmalı olmak üzere iki farklı türün var olduğu zannedilir. ​
Aslında böyle birşey yoktur. Kullanılan teknik ve alınan sonuç farklıdır. Bu, ısıtma teknolojisindeki gelişmelerden kaynaklıdır. ​

Şu an en yeni yanma ve ısıtma teknolojisi Premix'tir arkadaşlar. 
Premix olmayan bir yoğuşmalı kombi aldığınızda da kombiniz yoğuşmalıdır, o konuda endişeniz olmasın. ​
Ancak verimi Premix'e göre düşük kalır. Buna da üzülmeyin, konvansiyonele göre avantajlıdır. ​
(Bu cümle, konvansiyonel kötü demek değildir. Önemli olan senaryo ve projedir.) ​

Yoğuşmalı ve konvansiyonel kombilerin sistemlerinin farkını aşağıdaki resimden görebilirsiniz;​
(Resimdeki tasarım Premix'e benzese de Premix değildir.) ​

Yoğuşmalı kombiyi yoğuşmalı yapan nedir? 

Yoğuşmalı kombilerde yakılan gaz sonucu oluşan sıcak atık hava, bacaya verilmeden önce fan vasıtasıyla eşanjöre benzeyen  bir bölmeye gider ve burada ısı farkı ile karşılaşması sonucu yoğuşur. Bunun sonucunda ortaya su çıkar. Yoğuşmalı kombi kullananlar bilir, bu kombilerden su tahliye edilir ve bunu ya bir gidere verirsiniz ya da bir kova kullanır doldukça boşaltırsınız. Bazı ithal kombilerde buna karşı kombinin içinde bir bölme ilave edilmiştir ve su oraya dolmaktadır. Aşağıdaki resimde, bu sistemi daha detaylı görebilirsiniz; ​

(Eşanjörden çıkan su borusu, yoğuşturucuya girmektedir.) ​

Peki, yeni çıkan Premix teknolojisi nedir? 

Premix kombiler de birer yoğuşmalı kombidir. ​
Önceki yoğuşmalı kombilerden farkı, yoğunlaştırma teknolojisinin ve yanma teknolojisinin daha verimli hale getirilmesidir. ​

Premix kombi iç görünümü;

Premix kombilerde brülör ve eşanjör tasarımı daireseldir. Brülör iç görünüşü;​

Bu tasarım yoğuşmanın ve yanmanın verimini artırmaktadır. Bu da ısıtmayı ve tüketimde verim elde edilmesini sağlar.​

Peki bu nasıl olur? ​

Klasik tasarım yoğuşmalı kombilerde yoğuşma işlemi, yanma odasının dışında yakılmış gaz ile gerçekleştirilmektedir. ​

Bu tasarımda ise yoğuşma yanma odasının içinde gerçekleşmektedir. Evet, yoğuşma yanda odasında gerçekleşmekte ve oluşan suyu atacak kanal artık yanma odasından aşağı inmektedir. ​

Sadece yoğuşma değil, yanmada da verim artırıldığını söylemiştik. Peki bu nasıl oluyor? ​

Premix kombilerde, resimde göreceğiniz üzere, fan kombinin yanma odasının üstünde değil, altında yer almaktadır. ​

Yani Premix kombilerde baca girişi, yanma odasının altındadır. ​

Gaz valfinden çıkan gaz fandan gelen temiz hava ile karıştırılarak, brülörün ön tarafındaki kanal tarafından brülörün içine basılır. ​

Brülörün içinde elektrod kıvılcım çakar ve yanma başlatılır. Bu gaz+hava karıştırımı, kombi yakıldığı müddetçe sürekli gerçekleştirilir.​

Böylece aynı gazla daha fazla yanma ve daha fazla ısı elde edilmiş olur. Aynı yerde bir de yanmış havanın yoğunlaştırılması sayesinde çıkış sıcaklığına sıcaklık ilave edilir ve ayarladığınız sıcaklığa daha az gaz yakarak ulaşmış olursunuz. ​

Şu an modülasyon aralığı en yüksek kombi çeşidi Premix kombilerdir. (1:5 , %22-%100 arası modülasyon oranı)​

Fanı, gaz valfi modüle edilebilen kombi daha verimli çalışabilen kombidir. Kombi alırken bunlara dikkat edin. ​

Ortam verilerine göre tüketimini ayarlar. (Tabi bu daha çok modülasyonlu termostat ve dış ortam sensörü ile gerçekleştirilir.)​

Modülasyon oranı kombinin alt ve üst çalışma eşiğini belirler. Alt eşik ne kadar düşük olursa kombiden o kadar verim alınır. ​

Edinip, derleyebildiğim, doğrulayabildiğim bilgileri size aktarmaya çalıştım. Bazı prensipleri anlatırken hatalar yapmış olabilirim. Bilgilendirirseniz, hepimiz için en iyisi olur. İnternette her kafadan farklı bir ses çıkıyor. Elimden geldiğince merak edilenleri, edinilmesi uğraştırıcı olan bilgileri sizlere aktarmaya çalıştım. 

Konuyu bitirmeden önce sizlere ısınma/tüketim verimi üzerine tekrar hatırlatmak istediklerim var,

Öncelikle verim, pahalı bir kombiyi tek başına satın almak veya opsiyonel tüm elemanları satın almakla doğrudan elde edilmez. 
Bu iş yapboz gibi bir bütündür. Evinize yapılan proje, projede hangi tür ve çapta boruların kullanıldığı çok önemlidir.
(Kalın boru ve az dirsek olması devirdaim pompasını zorlamaz, ısınmayı hızlandırır. Pompanın çalışma hızı bunu etkiler.)

Seçtiğiniz güçteki kombiye takılan toplam petek metrajı önemlidir. 
Evinizde ısı kaybı olup olmaması önemlidir. 
Evinizin tabandan ve dış/iç cepheden yalıtımını mutlaka yaptırın. 
Özellikle tabandan yalıtımı, giriş kat / altında dükkan, bodrum /boş daire olanlara tavsiye ediyorum. 
Evinize henüz parke yaptırmadıysanız, parkenin altına XPS köpük döşetin. (Kalın olmasına dikkat edin.)
Şebeke suyunuz aşırı kireçliyse mutlaka tesisat ve kombinizin yıllık bakımlarını aksatmayın. 
Her sene tesisatınızı temizleyin veya temizletin. 
Tesisatınıza kireç çözücü/koruyucu gibi ilaçlar attırmayın. Bu ilaçlar tesisat kurulumu sonrası ilk doldurmada bile dökülmüyor, su petekleri içten hemen paslandırmaz. Uzun yıllar temizlenmeyen tesisatların veriminde düşüş olur ve sıkıntılar başlar. Yıllık temizliği kesinlikle aksatmayın. Her yaz tesisat suyunuzu yenileyin, filtreleri temizleyin. 

Yoğuşmalı kombiler daha verimlidir. Özellikle Premix model kombiler.
Fakat bu konvansiyonel kombilerin de evinizi ısıtamayacağı anlamına gelmez. 
Yoğuşmalı kombilerde KW seçeneği olduğu gibi, konvansiyonel kombilerde de güç seçenekleri vardır.
Önemli olan doğru projelendirme, projenin taahhüdünün projeye uygun yapılmasıdır. 
Proje yanlış, uygulama yanlışsa, her türlü daha fazla tüketim yapmak zorunda kalırsınız. 

Aslında burada yanlıştan kasıt, verimin düşmesidir. İyi verimin bir maliyeti oluyor. 
Bu maliyete hem tesisat döşerken seçtiğiniz kombi, boru ve proje, hem de döşettikten sonrası için alacağınız dış ortam sensörü, modülasyonlu oda termostatı gibi elemanlar da dahil.

Bu iş bir yapboz gibidir, etikete değil bütüne odaklanın. Bakımları aksatmayın. 

İyi forumlar.  :cay1:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bu konuyu hazırlamak yarım günden fazlamı aldı. Bugünlük bu kadar yeterli benim için.

Sizler için kendi kombimi söktüm. 

Yarın da kendi kombimde neler var, neler kullanılmış onları göstereceğim sizlere. 

Ve kombi temizliği nasıl yapılır, petek temizliği nasıl yapılır, tesisat nasıl temizlenir onları anlatacağım. 

Keyifli okumalar herkese.  :nargile:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Bu arada konvansiyonel kombilerin satışına bu yıl yasak gelecek sanırım. (Emin değilim, net tarih verilmiş ama?)

AB'ye uyum süreci nedeniyle, emisyonu (yoğuşmalılara göre) yüksek olan konvansiyonel kombilerin üretim ve satışı 21 Nisan 2018 tarihinden itibaren yasaklanacakmış. 

Bu yasak yeni projelerde geçerli olacakmış.

Hali hazırda bu tarihten önce kullanıma geçmiş ve ezelden beridir kullanan arkadaşları etkileyen bir durum olmayacakmış.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sota' Alıntı:
Ellerin Dert Gormesin
Dokturmussun Masallah :ok:

Teşekkür ederim. Konuya acayip kafayı taktım ve bir sürü kaynağı kıyaslama macerasıyla bu noktada sonlandırdım işi.  :sırıtma:

İnsanlara biraz olsun bilinç kazandırabilirsek ne mutlu bize.  :sırıtma:

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Cvp: Kombi Türleri Nedir / Neler İçerir / Farkları Nedir - Sizler İçin İnceliyorum

Umut Barış' Alıntı:
Bu konuyu hazırlamak yarım günden fazlamı aldı. Bugünlük bu kadar yeterli benim için.

Yarın da kendi kombimde neler var, neler kullanılmış onları göstereceğim sizlere. 

Ve kombi temizliği nasıl yapılır, petek temizliği nasıl yapılır, tesisat nasıl temizlenir onları anlatacağım. 

Merakla bekliyor olacağım.
Elinize sağlık. :ok:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
unreleased' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:

Günaydın.  :smart:
Kendi satın almış olduğum bir ürün olmadığı için, her parçasını sökmedim. Ailemin çenesiyle uğraşamam.  :sırıtma2:

Söküp görüntülediğim kısımlar ve elektronik aksama dair bir takım detaylar aktaracağım.

Amaç sadece merak gidermek. 

Petek temizliği konusun da da, sıradan bir ev kullanıcısının yapabileceği basit bilgiler vereceğim. 

Zaten öyle uzmanlık gerektiren bir konu değil temizlik. Düzenli yapıldı mı, benim gibi uğraşmazsınız.  :kop2:

(Petekleri söküp, kovaya boşaltıp, banyoya götürüp; içlerine tazyikli su bastım. )

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422
Cvp: Kombi Türleri Nedir / Neler İçerir / Farkları Nedir - Sizler İçin İnceliyorum

Umut Barış' Alıntı:
unreleased' Alıntı:

Kendi satın almış olduğum bir ürün olmadığı için, her parçasını sökmedim. Ailemin çenesiyle uğraşamam.  :sırıtma2:

Söküp görüntülediğim kısımlar ve elektronik aksama dair bir takım detaylar aktaracağım.

Petek temizliği konusun da da, sıradan bir ev kullanıcısının yapabileceği basit bilgiler vereceğim. 

Zaten öyle uzmanlık gerektiren bir konu değil temizlik. Düzenli yapıldı mı, benim gibi uğraşmazsınız.  :kop2:

(Petekleri söküp, kovaya boşaltıp, banyoya götürüp; içlerine tazyikli su bastım. )

Günaydın. :flag:

12 yıldır aynı kombiyi kullanıyoruz, hiç bakım yaptırdığımızı falan hatırlamıyorum. :kıskıs:
Geçenlerde su basıncı sürekli düşmeye başladı, onu da servis parça vs. değiştirmeden halletti çok şükür. :clap: (aman nazar değmesin :kıskıs:)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
unreleased' Alıntı:
Umut Barış' Alıntı:

12 yıldır aynı kombiyi kullanıyoruz, hiç bakım yaptırdığımızı falan hatırlamıyorum. :kıskıs:
Geçenlerde su basıncı sürekli düşmeye başladı, onu da servis parça vs. değiştirmeden halletti çok şükür. :clap: (aman nazar değmesin :kıskıs:)
Biz de kiracıyız ve kombiyi ilk kullanan kişiyiz. Daire tadilat yapılınca taşındık. Dairenin el değiştirmesinden sonra ilk kiracısı biziz yani. 

Bizim kombi de 7 yıldır çalışıyor fakat peteklerin yarısından aşağısı ısınmamaya başladığı için duruma müdahale etmek durumunda kaldım. 

Petekleri önce boşaltıp, sonra tesisata yeniden su doldurdum fakat bu işe yaramamıştı. Çünkü peteklerde tortu birikmişti. 

Kombimiz şu an çalışıyor fakat olası arızalarla ilgili sinyal veriyor. 

Devirdaim pompasından tiz bir çalışma sesi geliyor. Nedeni pompanın kirlenmesi ve üzerinde baskı oluşması. 

Kombiyi kısa bir süre çalıştırdım ve pompaya elledim. Pompanın motoru ısınmıştı. 

Aynı şekilde eşanjöre giren ve çıkan borularda da minik sızıntılar var. (Resimler kendi kombimden)

Sizin sorununuza gelecek olursak, büyük ihtimal kombinizin genleşme tankındaki hava bitti. O yüzden sürekli su bitiyordu. 
Gelen arkadaş bildiğimiz pompa ile veya kompresör ile tanka hava basmıştır. 

Özet olarak, sizin kombiniz çalışıyor olabilir fakat içinde ne olup bittiğini görmediğiniz müddetçe sağlam olduğunu zannedersiniz. 

Ülkemizde şebeke suyu çoğu şehirde kireçli.

Tesisatınıza hazır su bassanız bile kireç, tortu, çamur oluşabilir. 
(Ki üreticiler hazır su basmayı kesinlikle tavsiye etmiyor, daha kolay kireçleniyormuş (onların söylediğine göre)) 

En azından filtreleri çıkarıp yıkayın ve petek sularını kovaya boşaltın, tesisata kombinin su girişinden temiz su doldurun. Hiçbir şey yapmadan sağlıklı ısınabilmek çok minik bir ihtimal bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sota' Alıntı:
Ya Kombiyi Değiştir Yada Evi Çok Fazla Alternatifin Yok  :haha:

Kim için söylediniz anlamadım?  :sırıtma:

Tesisat bir bütündür. Uygun yapılmadıysa ve evin ısı kaybı varsa kombinin suçu ne?  :jeo:

Tabi ev sizin değilse ve binadaki komşularınızın yalıtım yapmak gibi bir niyeti yoksa, durumunuz varsa taşının. 

Bugün bir taşınma 2000 TL'yi buluyor. Her aboneliğin transferi, üstüne alması ayrı para. 

Nakliyesi ayrı para. Eşyalarınız sök tak yapa yapa laçkalaşıyor. 

Kiracı olmak zor iş.  :nargile:

unreleased Çevrimdışı

unreleased 

Aktif Üye
7 Ocak 2018
422

o
Umut Barış' Alıntı:
unreleased' Alıntı:

Biz de kiracıyız ve kombiyi ilk kullanan kişiyiz. Daire tadilat yapılınca taşındık. Dairenin el değiştirmesinden sonra ilk kiracısı biziz yani. 

Bizim kombi de 7 yıldır çalışıyor fakat peteklerin yarısından aşağısı ısınmamaya başladığı için duruma müdahale etmek durumunda kaldım. 

Petekleri önce boşaltıp, sonra tesisata yeniden su doldurdum fakat bu işe yaramamıştı. Çünkü peteklerde tortu birikmişti. 

Devirdaim pompasından tiz bir çalışma sesi geliyor. Nedeni pompanın kirlenmesi ve üzerinde baskı oluşması. 

Kombiyi kısa bir süre çalıştırdım ve pompaya elledim. Pompanın motoru ısınmıştı. 

Aynı şekilde eşanjöre giren ve çıkan borularda da minik sızıntılar var. (Resimler kendi kombimden)

Sizin sorununuza gelecek olursak, büyük ihtimal kombinizin genleşme tankındaki hava bitti. O yüzden sürekli su bitiyordu. 

Özet olarak, sizin kombiniz çalışıyor olabilir fakat içinde ne olup bittiğini görmediğiniz müddetçe sağlam olduğunu zannedersiniz. 

(Ki üreticiler hazır su basmayı kesinlikle tavsiye etmiyor, daha kolay kireçleniyormuş (onların söylediğine göre)) 

En azından filtreleri çıkarıp yıkayın ve petek sularını kovaya boşaltın, tesisata kombinin su girişinden temiz su doldurun. Hiçbir şey yapmadan sağlıklı ısınabilmek çok minik bir ihtimal bence.

Şuan için herhangi bir sıkıntım yok, yumurta kapıya dayanmadan bir şey yapmayacağım bu gidişle.  :kıskıs:

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
unreleased' Alıntı:
o
Umut Barış' Alıntı:

Şuan için herhangi bir sıkıntım yok, yumurta kapıya dayanmadan bir şey yapmayacağım bu gidişle.  :kıskıs:

İçini gördünüz mü kombinin peki? Herhangi bir sıkıntı var mı attığım resimlerdeki gibi?

Kombiniz konvansiyonel mi, yoğuşmalı mı?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri