Kombi düzgün çalışmıyor mu? (Çözüldü)

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Beko BK 20 EKT M markalı kombi olan bir dairede oturuyorum. Kombinin kazan sıcaklığı 50 derecede, oda termostatı da 23 derecede kullanıyorum. Fakat kombi petek suyunu ısıtırken hızlıca 60 dereceye kadar çıkıyor sonra düşmeye başlıyor 33 dereceye kadar düşüyor ve uzun süre 33 derecede bekliyor. Bu esnada petekler soğuyor odanın içi soğuyor. Sonra yine hızlıca 60 dereceye çıkıyor ve yine düşmeye başlayıp 33 dereceye kadar düşüp uzun süre orada kalıyor. Böyle devam edince ısınamıyoruz haliyle.

Bazen ise düzgün çalışıyor. 60 dereceye kadar çıkıp bir süre orada durup sonra yavaş yavaş 45 derecelere iniyor ve tekrar ateşleme yapıp 60 dereceye çıkıyor böyle olduğunda petekler güzel ısınıyor.

NTC sensörü arızalı olabilir mi? Videosunu da ekliyorum. 0:23'de ısıtmaya başlıyor sonrası malum. (Bu arada bu videoyu çekerken termostat 25 dereceye ayarlı, oda sıcaklığı o esnada 21 dereceydi yani termostat açık)

teraspy teraspy Umut Barış Umut Barış TEKNOwest TEKNOwest B baran5454

DÜZENLEME: Kombiyi 65 dereceye alıp bir süre çalıştırdım daha sonra su filtresini söktüm fazlaca çamur görüntüsü vardı ve ayrıca pompa fazlaca ısınmıştı. Bunun üzerine petek temizliğinin mantıklı olduğunu düşündüm bir kombici arkadaşa 250 TL bayılmak suretiyle petek temizliği ve kombi bakımı yaptırdım. Şuan için sorun çözülmüş görünüyor petekler de gayet güzel ısındı. İlginiz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ani değişkenlik gösteriyorsa cevap ntc "olabilir" , aslında çok bilgim yok ama yüklenen videoya göre bir sıkıntının olduğu açık.Peki oda termostatı kombi ile uyumlu mu acaba ,ilk aklıma gelen uyumsuzluk gibi,yani oda termostatının derecesini daha yükseğe mesela 29 gibi ayarlayı deneme yaptın mı :alala

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Ani değişkenlik gösteriyorsa cevap ntc "olabilir" , aslında çok bilgim yok ama yüklenen videoya göre bir sıkıntının olduğu açık.Peki oda termostatı kombi ile uyumlu mu acaba ,ilk aklıma gelen uyumsuzluk gibi,yani oda termostatının derecesini daha yükseğe mesela 29 gibi ayarlayı deneme yaptın mı :alala

Geçen yıl düzgün çalışıyordu kış bitimine doğru yine böyle yaptı çok önemsemedim havalar ısınmıştı diye. Termostatı sona getirsem de durum aynı. Zaten termostatı oda sıcaklığı üzerinde bir değere getirince çıt sesiyle beraber kombiyi ateşliyor o yüzden sağlam olduğunu düşünüyorum.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Geçen yıl düzgün çalışıyordu kış bitimine doğru yine böyle yaptı çok önemsemedim havalar ısınmıştı diye. Termostatı sona getirsem de durum aynı. Zaten termostatı oda sıcaklığı üzerinde bir değere getirince çıt sesiyle beraber kombiyi ateşliyor o yüzden sağlam olduğunu düşünüyorum.

Ben kullanıcıyım ve başka marka konbi sahibiyim .

İlk plan .

Kombi pislik tutucuların temizliği . ( kendiniz yapabilirmisiniz ? )

Petek havası ve pompanın havası ( bilmiyorsanız kısmen gerek yok ) alınması
Tesisat tıkanığı olabilir , diğer .

Kombi oda termostatı olması çözümü zorlaştıryor .
Kombi üzerindeki gösterge su ısısı .
Termostat üzerindeki gösterge hava ortam ısısı .
Farklı derece konumları . Test zor .

Termostat devreden çıkarılıp test edilmesi . ( ilk konum hali )

Örneğin : ( derece varsayımdır )
Bu marka ve modeli kombide noktalar var . ( kombi üzerindeli ayar anahtarı )

1 . nokta 40 derece su sıcaklığı olsun .
40 derece çalışma 45 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 35 derece tekrar çalışma

2 . nokta 45 derece su sıcaklığı olsun .
45 derece çalışma 50 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 40 derece tekrar çalışma

3 . nokta 50 derece su sıcaklığı olsun .
50 derece çalışma 55 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 45 derece tekrar çalışma

4 . nokta 55 derece su sıcaklığı olsun .
55 derece çalışma 60 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 50 derece tekrar çalışma

vs gibi .

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Ben kullanıcıyım ve başka marka konbi sahibiyim .

İlk plan .

Kombi pislik tutucuların temizliği . ( kendiniz yapabilirmisiniz ? )

Petek havası ve pompanın havası ( bilmiyorsanız kısmen gerek yok ) alınması
Tesisat tıkanığı olabilir , diğer .

Kombi oda termostatı olması çözümü zorlaştıryor .
Kombi üzerindeki gösterge su ısısı .
Termostat üzerindeki gösterge hava ortam ısısı .
Farklı derece konumları . Test zor .

Termostat devreden çıkarılıp test edilmesi . ( ilk konum hali )

Örneğin : ( derece varsayımdır )
Bu marka ve modeli kombide noktalar var . ( kombi üzerindeli ayar anahtarı )

1 . nokta 40 derece su sıcaklığı olsun .
40 derece çalışma 45 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 35 derece tekrar çalışma

2 . nokta 45 derece su sıcaklığı olsun .
45 derece çalışma 50 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 40 derece tekrar çalışma

3 . nokta 50 derece su sıcaklığı olsun .
50 derece çalışma 55 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 45 derece tekrar çalışma

4 . nokta 55 derece su sıcaklığı olsun .
55 derece çalışma 60 derece kadar çıkma su derecesi düşmesi 50 derece tekrar çalışma

vs gibi .
Yarın pislik tutucuları temizlemeyi deneyeyim geçen yıl temizlemiştim aslında pek kirli değildi. Petek havalarını aldım su basıncı 2 bar. Son olarak termostatı söküp de denerim olmazsa. Şuan 53de çalıştırıyorum 60a hızlıca çıkıyor hemen düşmeye başlıyor 31e kadar düşüyor orda uzun süre bekliyor sonra tekrar aynı döngü.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Yarın pislik tutucuları temizlemeyi deneyeyim geçen yıl temizlemiştim aslında pek kirli değildi. Petek havalarını aldım su basıncı 2 bar. Son olarak termostatı söküp de denerim olmazsa. Şuan 53de çalıştırıyorum 60a hızlıca çıkıyor hemen düşmeye başlıyor 31e kadar düşüyor orda uzun süre bekliyor sonra tekrar aynı döngü.

2 bar fazla saylır .
1.5 bara düşürmeniz

Tesbit yapmak .
Kombi pilot alev alıyor , alevi devam ediyormu ?
Yoksa alev alıyor kısa bir süre içinde sönüyor durumu .
Isı yükselti hissediyor gazı kesiyor olabilir .

Pislik tutucu arasına alt üst vana kullandım çok rahat oluyor .
Suyu boşaltma derdim yok . Kolaylık .

Kombiyi kapatın ve siğortadan
Kombi su vanaları kapatın .
Tahliye musluğu yoksa .
Petekten hava aldığınız yerden su boşaltın .
Bar sıfıra düşsün , sonra temizlik .

Annemdeki sorun .
Kombi alev alıyor ( ilk çalışma )
Hızla derece yükseliyor gazı kesiyor ( 15 sn diyelim )
Derece düştü
Derece düştü
3-4 kez aynı
Sonra normal çalışıyor . ( 1 kez )
sonra aynı şekilde .
40 derecede su sıcaklığında daha kötü idi .
Daire ısınmıyor yoksa .
45 derecede su sıcaklığında getirdim

Mehter yürüyüşü , Termostat takılmış gibi .
İade ediyoruz . 10 yılı geçti kombi .
Gaz harcaması azaldı sanki .

Arıza tesbiti için servisi çağırdım .
Çağırman bile boşuna masrafmış .
Saymadığı parça kalmadı . Petek temizliği vs gibi .

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Kombiyi 65 dereceye alıp bir süre çalıştırdım daha sonra su filtresini söktüm fazlaca çamur görüntüsü vardı ve ayrıca pompa fazlaca ısınmıştı. Bunun üzerine petek temizliğinin mantıklı olduğunu düşündüm bir kombici arkadaşa 250 TL bayılmak suretiyle petek temizliği ve kombi bakımı yaptırdım. Şuan için sorun çözülmüş görünüyor petekler de gayet güzel ısındı. İlginiz için teşekkür ederim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Kombiyi 65 dereceye alıp bir süre çalıştırdım daha sonra su filtresini söktüm fazlaca çamur görüntüsü vardı ve ayrıca pompa fazlaca ısınmıştı. Bunun üzerine petek temizliğinin mantıklı olduğunu düşündüm bir kombici arkadaşa 250 TL bayılmak suretiyle petek temizliği ve kombi bakımı yaptırdım. Şuan için sorun çözülmüş görünüyor petekler de gayet güzel ısındı. İlginiz için teşekkür ederim.
Oh,iyi hadi güle güle ısının :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt