kollektör motoru çalışmıyor yardım

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Selamlar, yerden ısıtmalı doğalgaz sistemime fotoğraftaki parçaları alıp taktırdım ancak sorunum şu, termostatik kollektör üzerindeki motorlu kafadan herhangi bir hareket yok, vanayı açıp sisteme su göndermiyor konu hakkında bilgisi tecrübesi olan varsa yorum yapabilir mi?

IMG_20230824_112328.jpg
IMG_20230824_112301.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
ürün belirli sıcaklıkta açılıp kapanması için programlandığı göre kapalı konumda duruyor olabilir mi.?

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
ürün belirli sıcaklıkta açılıp kapanması için programlandığı göre kapalı konumda duruyor olabikollektörüde motorlu kafanın takılı olduğu hat normalde kapalı konumda, kombi açıkken termostat içerisini 27 gösterirken 30 a set ettiğimde kafanın termostatın komutuna yanıt verip vanayı açması kombiden gelen sıcak suyu sisteme vermesi lazım. Ancak bu durum gerçekleşmiyor. Sıcak su kollektöre kadar geliyor kafa açılmadığından kombi 30 saniyede durup sisteme su gitmiyor.

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Sota Sota ilgin için teşekkür ederim. motorlu kafa enerji verilerek çalışıyor, altındaki kollektörün kafası tetikleme çıt çıt şeklinde.
Sanırım sorun ayrı bir ototmasyona ihtiyaç olması, bu termostat ile kafa keni arasında iletişim kuramayacak aşağıdaki üründen temin etmem gerekecek

IMG_20230827_114821.jpg

ürün hiçbir şekilde tetik almıyor

Son düzenleme:
osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
13 Tem 2021
2,970
59

E erdem215

Selamlar, yerden ısıtmalı doğalgaz sistemime fotoğraftaki parçaları alıp taktırdım ancak sorunum şu, termostatik kollektör üzerindeki motorlu kafadan herhangi bir hareket yok, vanayı açıp sisteme su göndermiyor konu hakkında bilgisi tecrübesi olan varsa yorum yapabilir mi?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Erdem 215 öncelikle iyi geceler bende yerden ısıtmalı sistem kullanıyorum ve kollektör sistemli ancak anlamadığım böyle bir sisteme neden gerek duyduğun ve üstelikte resinden anladığım kadarıyla 4 yere gidiyor bu durumda şu aklıma geliyor kombin yeterli değilmi yoğuşmalı değilmi bu tür alttan ısıtmalı sistemlerde mutlaka yoğuşmalı kombi kullanımı tavsiye edilir biz böyle bir sisteme hiç gerek duymadık ve üstelık bizde mutfak,banyoda dahil tam 7 odayı ısıtıyor biz sadece biraz daha tasarruflu olsun diye oda termostatı ilave ettik smart olanlardan her yerden müdahale edebiliyorsun benim anladığım kadarı ile senin bu kollektöre taktığın sistem oda termostatına uygun değil termostat sistemi görmüyor onun içinde açmıyor sıcak suyu göndermiyor eğer kombin yoğuşmalı ise ve yeterli ise bence bu sistemi boşuna kurmuşssun exra masraf sana o olmadan hiç denedinmi normal bir şekilde ısıtıp,ısıtmadığını birde şu var kombiye termostat taktığında normal çalışıyormuş gibi değil kombiyi 50 derece,ye çıkarman gerekli daha sonra termostat,tan oda sıcaklığına göre ayarlaman gerekli bu işlemleri kendinmi yaptın yoksa bir su tesisatçısından veya bu işten anlayan bir ustadan yardım alarak,mı taktın eğer bu işi yapan kim ise bilgisi yeterlimi bunu tam ayarlamadan neden bırakıp gitti .kolay gelsin

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Sota Sota ilgin için teşekkür ederim. motorlu kafa enerji verilerek çalışıyor, altındaki kollektörün kafası tetikleme çıt çıt şeklinde.
Sanırım sorun ayrı bir ototmasyona ihtiyaç olması, bu termostat ile kafa keni arasında iletişim kuramayacak aşağıdaki üründen temin etmem gerekecek

IMG_20230827_114821.jpg

ürün hiçbir şekilde tetik almıyor
linkteki ürünün klemens kutusu olduğu yazıyor. (teyit etmeden ürünü almayın)

tetikleme çalışmıyorsa bosch markalı üründe sorun vardır.

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
osmanke osmanke
Selamlar. Evimde yaşadığım yüksek tüketim konfor sorunuyla ilgili olarak yaptığım araştırmalar sonucu ürünleri danışarak aldım.
Kombim hexel lina marka yoğuşmalı bir cihaz. Evim 2+1 kuzey güney cepheli. Normal general oda termostatını güney cephede yer alan oda veya salona koyunca kuzey cepheli oda ısınmıyor, kzeu cepheli odaya koyunca da güne cephedeki oda ve salon mutfak aşırı sıcaktan durulmaz hale geliyor. Bu parçaları alıp sistemi oluşturma amacım buydu.

aşağıda firma ile mail yazışmalarım mevcuttur.

Screenshot-2023-08-28-at-08-58-21-urun-tavsiye---cargadocerebrogmail.com---Gmail.jpg

Screenshot-2023-08-28-at-09-10-08-urun-tavsiye---cargadocerebrogmail.com---Gmail.jpg

Sota Sota
klemens kutusu ürünü teyit etmeden almayacağım, sorun sadece bosch termosttta değil diğer termostatlar da kafaları yönetemiyor. Bugün firmadaki yetkili ile görüşüp olayı çözmeye çalışacağım. Sonuçları buradan paylaşırım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
osmanke osmanke
Selamlar. Evimde yaşadığım yüksek tüketim konfor sorunuyla ilgili olarak yaptığım araştırmalar sonucu ürünleri danışarak aldım.
Kombim hexel lina marka yoğuşmalı bir cihaz. Evim 2+1 kuzey güney cepheli. Normal general oda termostatını güney cephede yer alan oda veya salona koyunca kuzey cepheli oda ısınmıyor, kzeu cepheli odaya koyunca da güne cephedeki oda ve salon mutfak aşırı sıcaktan durulmaz hale geliyor. Bu parçaları alıp sistemi oluşturma amacım buydu.

aşağıda firma ile mail yazışmalarım mevcuttur.

Screenshot-2023-08-28-at-08-58-21-urun-tavsiye---cargadocerebrogmail.com---Gmail.jpg

Screenshot-2023-08-28-at-09-10-08-urun-tavsiye---cargadocerebrogmail.com---Gmail.jpg

Sota Sota
klemens kutusu ürünü teyit etmeden almayacağım, sorun sadece bosch termosttta değil diğer termostatlar da kafaları yönetemiyor. Bugün firmadaki yetkili ile görüşüp olayı çözmeye çalışacağım. Sonuçları buradan paylaşırım.

Çok basit tetikleme sinyali gidecek parçalar arası uyum olacağını hiç sanmıyorum.

başka termostatlarında selonoid valfi tetikleyememesi enteresan.

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
kafaları aldığım firma ile görüştüm termostat bağlantılarını istediler gönderdim, hatalı bağlantı olmuş bir tanesinin doğru halini attılar, bosch ve general termostatın da doğru bağlantı şeklini gönderecekler, yarın düzeltirip sonucu paylaşacağım

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
kafaları aldığım firma ile görüştüm termostat bağlantılarını istediler gönderdim, hatalı bağlantı olmuş bir tanesinin doğru halini attılar, bosch ve general termostatın da doğru bağlantı şeklini gönderecekler, yarın düzeltirip sonucu paylaşacağım
ozaman 3 adet klemes bağlantısı var 2 adet kabloyu 3 fark şekilde baglayarak sonuca ulaşabilirsin.
zaten birisini denedin.

ilk önce soldan ikisi bagla dene olmadi sağdan ikisini bagla.

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
hexa control marka olan termostatı bugün bağladım motorlu vana çalıştı, diğer ikisini de yarın halledeceğim. koskoca kombi servisinin şu bağlantıyı (fotodaki) becerememesi bunların teknik ve mesleki yeterliliğinin sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.

IMG-20230828-WA0028.jpg

Geri
Üst Alt