Koku problemli klimamı temizlettim.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29
Bu 2022 yazına girerken fark ettiğim koku problemini sirkeli su ve kimyasal klima temizleme köpüğü gibi yöntemlerle 3 kere temizlemeyi denemiştim şu ana kadar. Bu sabah da biraz üşüyünce yaklaşık 1 aydır kullanılmayan klimamı ısıtma modunda açtım ve ilk 10 dakikada gelen berbat kokudan dolayı "pembe patik giymeyi" tercih edip klimayı kapattım.

Soğutma modunda pek hissedilmezken klima güç kesip fan moduna girdiğinde veya ısıtma modundayken çok hissedilen ağır bir koku bu bahsettiğim koku.

Şu iş ilanı açılabilen armut isimli uygulamada ilan açtım. Yaklaşık 1 saatte 2 teklif geldi. Biri 450₺, diğeri 500₺ (iki klima için).

İlk teklifi veren arkadaşla telefondaki diyalog aşağı yukarı şu şekilde;

- Klimacı: Banyonuzu kullanabilir miyiz? Veya balkonunuzda hortumla musluk varsa balkon da olur.
- Ben: Tabi, balkonum oldukça uygun. İsterseniz banyomu da kullanabilirsiniz. Fakat basınçlı su kullanıyorsunuz değil mi?
- Klimacı: Basınçlı su pompasını eve taşıyamıyoruz. Buraya getirirsek ekstra 100₺ masrafla işletmemizde temizleyebiliriz.
- Ben: Şu vakum polemikleri yaşanmaması için sökülmesini istemiyorum.
- Klimacı: Sizin evde de temizlemeden önce sökeceğiz zaten tamamen. Balkonda o şekilde yıkayacağız.
- Ben: Sizi kırmak istemem ama hem sökülmesini istemiyorum hem de o şekilde temizliğin benim yaptığımdan pek de farklı olacağını düşünmüyorum. Ben düşünüp tekrar dönüş yapayım size.

Diyalog özetindeki gibi klima temizleme ilacının da işe yaramadığını görünce basınçlı su konusunda ısrarımı sürdürdüm.
İkinci arkadaşla olan diyalogun sonucunda da basınçlı su pompası getireceğine ve iç+dış üniteyi komple temizleyeceğine ikna olduktan sonra onaylayıp randevulaştık.

İşlemler yaklaşık 2 saat kadar sürdü ve ben bu özenme seviyelerini açıkçası beklemiyordum. İlk geldiklerinde basınçlı su pompasının basıncını düşük bulduğumdan hafif hayal kırıklığı yaşayıp ulaşacağımı düşündüğüm sonuçtan hafiften korkmuştum. Şu bauhaus yada metro'daki taşınabilir otomobil yıkama pompaları gibi bir şey bekliyordum. İlaçlama makinesi kıvamında ama el pompalarından biraz daha güçlü bir şarjlı makine ile geldi. Fakat galiba istenen sonuç için yeterli. En azından benim durumumda böyle oldu.

Velhasıl;
- İç ünitenin dış plastiklerini söktüler.
- Kendi hazırladıkları bir solüsyon ile klasik el pompasıyla güzelce ilaçladılar.
- O elektrikli pompayla su tutarak yıkadılar (1-2 dakika sonra).
- Fanlarda biriken küf konusunda fazlasıyla titiz davranarak ekstra özendiler.
- Sanırım tahliye bölgesine kenarıdan fazladan su tutarak oralara da özendiler (ki bu benim yapmadığım bir şeydi).
- Bunları yaparken ortalığı fazlasıyla temiz tuttular.
- Dış üniteyi sökmeden pompayla su tuttular ama o basit müdahale bile çok sağlam bir kir çıkışı sağladı.

Son olarak gitmeden önce de;
- Abi, kokunun çok azalacağına eminim ama tamamen kesilmeyebilir. Yani çok az hissetmen biraz normaldir. Zaten telefonda da söylemiştim. Ama ekstra özendik sen de gördün, yani tamamen kesileceğini düşünüyorum. Ama şimdi işin tazeliğiyle çok dikkat edeceğinden hafiften belki duyarsın.
şeklinde özetlenebilecek bir diyalogla akşamı kapattık.

Sonuçta ise koku tamamen gitmiş durumda. Sıcak modda fandan gelen havayı direkt kokladığım halde herhangi bir koku almadım. O diyalog öncesinde hafif ilaç kokusu alabilirsin demişti ve ben o kokuyu da almadım. Kısaca sonuçtan fazlasıyla memnun kaldım.

Klima koku problemi yaşayıp klima temizliğinden randıman alamayacağını düşünenlere (benim gibi) biraz ışık tutmasını umarak paylaşmak istedim.
Fiyatlar tabi zamana ve bölgeye göre değişebilir. Bu gün Kasım 2022 için 500₺ muhtemelen Kasım 2023 için 900₺ olacak. Kasım 2024 için 1650₺ olacak. Bu hizmetleri satın alırken bu fiyatlara takılmayın. Sandığın başına geçtiğinizde düşünmeniz gereken konular bunlar.

Klimalarım 9.000 ve 12.000 BTU Airfel LTXN__UB serisi klimalar. Servisi Daikin.
Şansıma gelen çalışanlardan lider olan Daikin servisinden ayrılmış biriydi. Klimalara fazlasıyla hakimdi. Sanırım spot işleri yapıyor sormayı unuttum. Ama muhabbetlerden çıkardığım sonuca göre vakum konusunda en az bizler kadar takıntılı ve bilinçli bir arkadaş.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri