Kobe çelik İtirafı ve Bakır üzerine yaptığımız tartışmalar

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Selamlar;

Amacım bir kinaye değil öncelikle konunun yanlış taraflara çekilmemesini rica ederim.

http://www.haberturk.com/japonya-da-metal-ve-turevlerinde-hile-skandali-1668675-ekonomi

Haberde de görüleceği üzere çelik öncelikli metal üretiminde bir dev olan Kobe çelik, dayanıklılık raporlarının sahte olduğunu itiraf etti.

Aylarca ve hatta yıllarca, klimalarda kullanılan bakır madenininin de eski bakırlar olmadığını iddia etmiştim ki hep söylediğim gibi konuyu matematiksel ve ekonomi boyutu ile takip edip Londra Metal borsasındaki inanılmaz bakır fiyat artışının bunun en basit göstergesi olduğunu hep öne sürmüştüm.

Konunun direkt olarak klima sektörü ile ilgisi yok gibi düşünülse de bunun bir yanılgı olduğunu da beyan etmek isterim. 9 aylık endekste %47 fiyat farkına ulaşan cevher bakır madenine paralel klima fiyatlarının yerinden oynamaması da bunun bir başka göstergesidir.

Diyeceğim o ki, biliyorum bana kızıyorsunuz bu bakış açım nedeniyle lakin, Ben sırf bu güvensizlik nedeniyle konuya hiç bir zaman marka bazlı yaklaşmadım. Zaten üretimin Japon olmadığını biliyorduk da, Bu noktadan sonra JAPON kelimesi dahi insana ne derece güven verir bilemiyorum. Benim için önemli olanı bana verilen yasal teminat. Kaldı ki bu itiraf sadece GÖRÜNEN kısmı. Bir de düşünmek lazım acaba görünmeyen kısımda neler neler dönüyor.  :ok:

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
Cvp: Kobe çelik İtirafı ve Bakır üzerine yaptığımız tartışmalar

Ado' Alıntı:
Konunun direkt olarak klima sektörü ile ilgisi yok gibi düşünülse de bunun bir yanılgı olduğunu da beyan etmek isterim. 9 aylık endekste %47 fiyat farkına ulaşan cevher bakır madenine paralel klima fiyatlarının yerinden oynamaması da bunun bir başka göstergesidir.

Son 1 Yılda Klıma Fıyatlara Iyı Bındırme Yapıldı Kım Ne Derse Desın

Bu Fark Kur Kaynaklı mıdır yada Uretımdekı Gırdı Malıyetının Yukselıgınden Orasını Bılemem

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Sota' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Son 1 Yılda Klıma Fıyatlara Iyı Bındırme Yapıldı Kım Ne Derse Desın

Bu Fark Kur Kaynaklı mıdır yada Uretımdekı Gırdı Malıyetının Yukselıgınden Orasını Bılemem

He sana bedava versinler degilmi canim.

Sonrada gel ahkam kes eriyik teknoloji asigi.

Senin var ya sen kendine mosyü manlardansin alis fiyatina birebir sahit olsan adamin zarar etmesune bile yutkunan zihniyetgillerdensin cengiller muhahahahaaa naberlen  soto..

@ado kardesim guzel konuya dikkat cekmis   pcden yazsaydim keske ama yine az cok biseler  yazayim.

Ado lardesim neden kinaye olsun . Bu konularda col yanlis anladilmalar oldugunu biliyoruz hic karistirmaya gerek yok. Yanliz hurda bakir madenine uzuz malzeme eklenen bakir cs biz o konulari 5 6 yil once isliyorduk zaten dh de  bakir samsunglarin gaz kacirmasiyla alakali baya yazilarimiz hatta servis itiraflari bile mevcut.

Dediginizde gercektrn dusundurucu  piyasayi elinde tutan kstistiran daikin belirleyici oluyor ille bir yerlerinden calinmis uretim olmasa bu kadar ucuz olmayabilir.

Zaten belli badli uretuciler istedigin kalitede mali uretiyirlar.

Bu isin esasinda cook incelecek yerleri varda yurt disina bedava benzin satiyoruz yillarfir  yazilir durur .
Simdide dhde okudum yeni burda 7bucuk tlye satilan ayni marka burdan ihrac bira orda 3 tl 3 bucuk tl

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

Japonlar da işe hile karıştırmaya başladı arkadaş.önceden japon demek kalite sağlamlık güven demekti.bugün gelinen noktada ise şahsi fikrim eski japonlar öldü global dünyaya ayak uyduran japonlar çıktı.

Ayak uydurayım derken eski güvenirliklerini birçok sektörde yitirdiler.japonyada üretimmi kaldıki zaten sözde japon özde çin veya benzeri ülkeler.hiçbir sektörün bana göre eski kalitesi yok.birkaç teknelojik ufak tefek buluşlarda insanların gözleri boyanıyor.nerde eski üretimler nerde şimdiki üretimler.teknelojiyi yakaladık derken kaliteyi kaybettik.

araba sektöründen örnek verecek olursak nerde kullanılan o eski saç ve kalınlıkları nerde şimdiki üretimler.plastik kalitesi o su busu alayı çalmasyondan geçiyor.

Bakın işin tuhaf ve okadarda pazarlamacı kısmına:

Neymiş full+fullmuş.peki neye göre full kardeşim bu araba.sayıyım;duble ekran,navigasyon,dokunmatik müzikçalar,gündüz ledleri,geri ileri görüş kamerası,park sesnsörleri,koktuk ısıtması gibi birçok incik cincik.bunlarla gözler dolduruluyır artık.şaka gibi gerçekten bunlar büyük buluşlarmı yada arabayı araba yapan etkenlermi.

Motordan bahseden yok,yakıttan bahseden yok,mekanik aksamla büyük bir değişim buluş yok ama nasıl oluyorsa full oluyor.insanoğlunu ne hale getirdi uyanıklar.

Klimadada öyle eski boru sıklığı yok,boru çapları yok,cüzdan kadar kompresör .....tekneloji ney,gözümüz oldu klimada, başkada hiçbirşey yok bana göre.neymiş az,yakıyormuş ulen az  yakar tabi eski klima nominal btu ları kaçtı şimdikiler kaç.ona keza max btular.çalmadılarmı çaldılar hemde bütün hepsi çaldı.peki fiyatları düştümü yook işte o olmaz cepeleri az para görür.neymiş düz iç ünite ,siyah iç ünite nerde bizim manda ünite başımız sağolsun öleli çok oldu.

Peki düz iç ünite ile manda iç ünite arasında ki kullanılan malzeme çoğunluğu aynımı oda yok.ama önemli değilki fanın çapını büyüttük o ısıtır soğutur bizi nede olsa.

İşin detayına inersek bitti gerçekten bitti .günümüzde artık TEKNELOJİ ADI ALTINDA KALİTESİZLİK YARIŞIYOR.ve bütün sektörlerde aynı.bizede düşen ilk önce kendimizi kandırmak daha sonrasındada bu kalitesizlerin içinden en kalitelisini seçmek tabi paramız yeterse.

Lafı fazla uzattım gelelim kobe çeliğe yada yansımalarına.belli başlı markalar gözleri kapalı mal çekmezler.mutlaka kendi argelerindede belli başlı testlerden gözlemlerden geçirirler.dünya markası olan bir marka kendini bitirmez bile bile .öyleya şaka değil bu boru arkadaş.

Çekenlerde bana göre bilerek çeker şimdik suçta kobe çeliğin oldu.aa biz bilmiyorduk bizi kandırdı kobe çelik.hadi kobe üretti sattı sen neden testlerini yapmadın kontrolünü yapmafın bu malzemeyi kullandın.dünyaya ben kaliteyim diye lanse ediyorsan bunlarıda yapacaksın arkadaş.altta kalanın canı çıksın misali yaptılar bu işi.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Evet güzel noktalara değinilmiş, İşte kullanılan madenin BAKIR olmasını elbette istiyoruz lakin bu bakırın cevher mi toplama mı geri dönüşüm mü olduğunun yanı sıra, KESİT gibi çok çok önemli bir unsurun da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Kağıt gibi yırtılan incelikte 3/4 boru ile, eğim vermek isterken bükülen 5/8 boru ile yaptığım montajları bilirim, Neymiş? BAKIR  :yuh:  Mukavemet yok, dayanıklılık yok, izolasyon yok, dolayısı ile iyi düzeyde iletim yok. işte bu şekilde kullanılan bakırın da bize maalesef bir faydası yok. 

Ben bu işin yansımasının OTOMOTİV sektöründe ne gibi büyük yankılara sebep olacağını da merak ediyorum.

Eğer büyük abiler konuya dahil olup olayı örtbas etmezlerse tabi.  :ok:

Geri
Üst Alt