Klimayla Isıtma ve Soğutma

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Cvp: Klimayla Isıtma ve Soğutma

Arkadaşlar yeni evleneceğim pazar günü düğünüm var. Evim inşaat halndeydi 1 yıldır tadilatla uğraştım sonunda herşeyi gönlümce yaptım. Klimalarımı aldım, kombimi aldım herşeyimi dört dörtlük yaptığımı düşünüyorum. 

Yer izmir evime 1 adet ME SF35 aldım 3800 TL, Midea mission 9btu 2050 TL aldım.

Kombi sistemine bosch condernse 2500, oda termostatı, termostatik vanalar, petekler takıldı.  Toplam 6300 TL evin içine ve 1400 TL zemin kattan 3. kata kadar gaz borularına harcadım.

Şimdi neden bunları yazdım.  Zemin katta ailemler yaşıyorum evimizde eski nesil bosch 18.000 btu klima var ve kesinlikle bi kombinin sıcaklığını vermiyor. Komşulara gidiyorum bütün odalar sıcak evin neredeyse her yeri eşit sıcaklıkta ve ödenen rakam 300 TL 25 C de devamlı sıcaklıkta kullanılıyor. Ben bunu 2 klimaylada yaparım ama her oda sıcak olmayacak ki. Birde kombi sistemi klima kadar havayı kurutmuyor.  Bu düşüncelerim tamamen dışarıdan gördüklerim.  ileride çocuk olduğunda kış aylarında kombi olmazsa olmaz olacaktır diye düşüniyorum.

B Çevrimdışı

bozdem

Yeni Üye
20 Ağu 2017
204

emin616' Alıntı:
Arkadaşlar yeni evleneceğim pazar günü düğünüm var. Evim inşaat halndeydi 1 yıldır tadilatla uğraştım sonunda herşeyi gönlümce yaptım. Klimalarımı aldım, kombimi aldım herşeyimi dört dörtlük yaptığımı düşünüyorum. 

Yer izmir evime 1 adet ME SF35 aldım 3800 TL, Midea mission 9btu 2050 TL aldım.

Kombi sistemine bosch condernse 2500, oda termostatı, termostatik vanalar, petekler takıldı.  Toplam 6300 TL evin içine ve 1400 TL zemin kattan 3. kata kadar gaz borularına harcadım.

Şimdi neden bunları yazdım.  Zemin katta ailemler yaşıyorum evimizde eski nesil bosch 18.000 btu klima var ve kesinlikle bi kombinin sıcaklığını vermiyor. Komşulara gidiyorum bütün odalar sıcak evin neredeyse her yeri eşit sıcaklıkta ve ödenen rakam 300 TL 25 C de devamlı sıcaklıkta kullanılıyor. Ben bunu 2 klimaylada yaparım ama her oda sıcak olmayacak ki. Birde kombi sistemi klima kadar havayı kurutmuyor.  Bu düşüncelerim tamamen dışarıdan gördüklerim.  ileride çocuk olduğunda kış aylarında kombi olmazsa olmaz olacaktır diye düşüniyorum.

İşte dediğimiz gibi yere göre ihtiyaca göre kişiye göre yorumlar değişebilir onun için siz hangisiyle daha mutlu oluyorsanız onu yapmalısınız :)

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

bu konuda bir iki kelamda ben etmek isterim.gerçi zaman zaman konulara yazıyorum bu tip konuları.öncelikle güzel şeyler çıkıyor ortaya herkeze teşekkür ederim.

ısınma konusu herkişiye,ile,yöreye,konuta vs vs çok göreceli ve değişken bir durum.burda odak noktası tabiki insan.kullanıcı insan olduğuna göre diğerleri bizim araçlarımız.ben şunu idda edebilirim.kaliteli bir klima kesinlikle ve kesinlikle doğalgazdan iyi ve çok karlıdır.bir ayrıntıyıda kaçırmayalım iklimi çok sert illeri bu işin dışında tutalım.

evinizde alt kalite bir klima yada klimalar vardır o zaman kombi tüketimini geçebilir.ama orta düzey ve üstü klimalar var kullanıcıda bilinçli olduğu sürece klima herzaman karlıdır.ama klima hiçbir zaman sağlık yönüyle bakılırsa kombi gibi olmaz.kombi bu konuda daha iyi ortam koşulları sunar.

ben gene kendi evimden örnekler vermek isterim gerçi çevremdede bu durumlara çok şahit oldum.benim evimde kombi tesisatı,artı olarak bir odada doğalgaz sobası tesisatı,ve 4 adet klimam var.iklimlendirmeye çok para harcadım.

kombi ile ısınmaya kalktığımda cüzdan ciddi olarak yandı.normal kullanımda bu günki değerlerde 500 tl den aşağı gelmez.gerçi ben bu rakamı yıllar öncce ödedim bu gün daha fazla gelir.doğalgaz sobasını test ettiğimde iki klimanın yaktığını yakıyor tüketim olarak.test ettiğim yıllarda iki klimadan fazla gelmişti fatura.kısacası bu gün kendi evimde doğalgaz ile ısınmaya kalktığımda ortalama rakam 450 en az tutarı olur buda.

gelelim klima ile ısınmaya.4 klimadan kışın 3 tanesi çalışır.ve bana evin elektiriği dahil gelen en yüksek fatura şuan bulamadım faturayı 182 yada 192 olması lağzım.ki zaten standart süprizler yapmaz fatura çok şükür.oda sadece bir ay gedi 140 küsür bir ay,130 küsür bir ay gelmişti.ortalama kaba taslak kendi evimde doğalgaz klima tüketim karşılaştırması yarı yarıya.

deniliyorki yalıtımlı evde kombi yakmıyor çok az tüketim oluyor.evt aynen öyle ve çevremde yeni binalarda oturanlar komik rakamlarla ısınıyor.ama şuda hep unutuluyor .aynı korunaklı evde klima olsa oda tüketimi daha az olacak yakmayacaktır.

benim görüşüm şuki:

klima ile kombi arası tüketim farkı sert iklim şartları yaşayan bölgelerde çıkar ortaya.normal iklimlerde herzaman klima ağır basar.örneğin izmir klima kullanımı için çok uygun ve çoğunluk görüşüm gene klima kullanıcılarından yana.izmirde doğalgaz tesisatına verilen paraya yazık bana göre.evde mutfak ve diğer sıcak su ihtiyaçları için kullanılır ama ısıtma için harcanacak olan paraya gider adam gibi klima alır kullanılır.

tek klima yada iki klima ile evi ısıtma işi herzaman bana ters olmuşturki klima siteminede terstir.bazı evlerin projeleri klimaların bu şekilde kullanılmasına müsait olduğunda o zaman belki derim ama normal şartlarda sağlıklı olmayan bir yöntem.zira böyle olsa bende evime 4 tane klima almaz iki tane alırdım.

iki klimada olsa tek klimada olsa evinizin heryeri aynı iklim şartlarında olmaz.bir odanın diğerinden farkı olacaktır mutlaka.fazladan tüketim olmasıda  kaçınılmaz bir durum.bebek olan bir evde ve bütün odaları faal kullanılan bir evde klima deilde kombi kullanılması akıllıca olur.

çok aşırı farklı durumlar var bu işlerde o yüzden net bir genelleme yapmak zor iş.şahsen kendim için söylersem klimada klima derim

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt