Klimaya topraklama çubuğu ile topraklama yapmalı mıyım?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Sadece klima için klimanın tam altına 6-8 mm kalınlığında 40-50 cm uzunluğunda saf bakır topraklama kazığı çakıp klimaya topraklama yapmak istiyorum. Sizce yapmalı mıyım? Şuanda binanın ana topraklı hattına bağlı şekilde çalışıyor. Değer 10 ile 4 arasında gezdiğinden güvenemiyorum.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
50x50 1,5 luk bakır levha ile yapman daha iyi olur. 1,5 metre derine gömeceksin. Söylediğin 8 mm lik 50 cm bakır çubuk çakman istediğini vermeyecektir.

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
1.5 metre imkansız yani orayı en fazla 50 cm kazabilirim. Birde bu levhalar çok pahalı tek cihaz için daha uygun olanlardan alsam iş görmez mi? (Boyut olarak)

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Sadece klima için klimanın tam altına 6-8 mm kalınlığında 40-50 cm uzunluğunda saf bakır topraklama kazığı çakıp klimaya topraklama yapmak istiyorum. Sizce yapmalı mıyım? Şuanda binanın ana topraklı hattına bağlı şekilde çalışıyor. Değer 10 ile 4 arasında gezdiğinden güvenemiyorum.

KOLAY GELSİN .

Değer 10 ile 4 arasında gezdiğinden güvenemiyorum.

Bu ölçümü hanği cihaz ile yaptınız ?
Ölçüm bu link kalibrasyonlu cihaz ( topraklama meğeri ) ile yapılmalıdır .

Önceki yazılarınızdan doğalgaz firmasında çalışıyor olmalısınız .
İlk açılış doğalgaz kontrol eden arkadaşlarınızda bu cihaz ( topraklama megeri ) vardır sanırım .
ve bilğiler ve yardım almanız daha iyi olacaktır .

Klimanının topraklaması yerine binanın topraklamasının ölçümü ve uygun değilse binanın topraklaması iyileştirmek .

Diyelim klima topraklandı , ya diğerleri ne olacak ?

Multimetre ile yapıldı ise topraklama ölçümü için cihaz kullanılmaz .

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Multimetre ile yapıldı. Ben dogalgaz tarafinda denetleyen kisimdayim arada sök tak yapıyorum tesisatla ilgilenmiyorum. Evdeki toprak hattına elektrikçi klimanın topragini sararak ek yaptı oksitlenme vs de olabilir heralde.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bir metrelik metal L demir çakıp (Malum buralar köy yerleri) bendeki DT9052 ile kontrol eder ve klimaların enerjisini o şekilde verirdim klima montajı yaptığım yıllarda.

Sıfıt toprak dediğimiz köy evlerinde (Yani bir faz ve bir de nötr olan evlerde) ben en azından kendi cihazımı garantiye almak için bunu yapardım ve bendeki makine ile (Bu makinenin üretim amacı topraklamayı ölçmek) kontrol edip kriter dahilinde görüp fotoğraflarını çeker ve sistemi sonra açardım.

Yani elbette ki iletkenlik anlamında bakır gibi yok ancak sadece bilgi olsun diye uygulanmış halinde ne ile karşılaştığımı bilmenizi istedim :ok

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Multimetre ile yapıldı. Ben dogalgaz tarafinda denetleyen kisimdayim arada sök tak yapıyorum tesisatla ilgilenmiyorum. Evdeki toprak hattına elektrikçi klimanın topragini sararak ek yaptı oksitlenme vs de olabilir heralde.

oksitlenme vs de olabilir heralde.

Hocam işin derinine inmişiniz ama bir bakıma tabiki korumak ve gündemde tutmak iyidir , olması gerekende budur .
Oksitlenme ve diğer bağlantı kopukluğu istenilen bir durum değildir .
Olacağı varsa engelleyemezsiniz anca kontrol , test edersiniz sürekliği sağlamak için .
Niye kaçak akım testi veya diğer bakımlar istenir .

Benim düşüncem bina topraklamasını kontrol ettirmeniz uygun değilse uygun halle getirmenizdir .
Tüm dairenin topraklaması önemli .
İsterseniz extra topraklama yapabilirsiniz ve extra kaçak akım rölesi .

Arkadaşlarınızdan varsa bence topraklama meğeri olması gerekir
Temin edip kontrol ettirmeniz .

Multimetre ile yapıldı. Sağlıklı bir ölçüm cihazı değildir

Pahalı cihazlar
Topraklama meğeri ve prizden topraklama cihazı işine özel cihazdır .
Mutimetre ile ölçüm olsaydı niye bu tip cihazlar üretiliyor ve bu kadar para verip almaya ne gerek var .
En ucuz multimetre al işini yap .

Üst 2 adet yayın videoları seyretmeniz mantığı .

Örneğin
Çeşit çeşit pensampermetre var
Biri normal diyelim , değeri motorler için ilk akım değerini ölçümü diğeri için diğeri kaçak akım pensampermetresi işine özel artı özellikli vs gibi .

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
1.5 metre imkansız yani orayı en fazla 50 cm kazabilirim. Birde bu levhalar çok pahalı tek cihaz için daha uygun olanlardan alsam iş görmez mi? (Boyut olarak)

Ben uygulamacı değilim. Arkadaşlara, eşe dosta yardım ediyorum. Ben bu şekilde yapıyorum. Hatta toprağı eleyip, altta gider, su yatağı yoksa kaya tuzu da ekliyorum. Sizin böyle bir imkan yoksa en azından üç tane bakır kazığı yelpaze şeklinde çakın.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı Klima ısıtmada çalışırken elektrik kesildiğinde 1 saniyelik bir gaz sesi duyuyorum bu normal mi? Gaz dış üniteye mi gidiyor? Bu olayın klimaya bir zararı var mı?
Elektriğin kesilmesi ile birlikte dört yollu valinin de enerji kesilmesine bağlı yön akış değişimi kaynaklı duyduğunuz bu anlık sesin hiçbir sakıncası yoktur ??

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt