Klima yer değiştirme

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
Herkese merhaba. Siemens marka 8.000 BTU luk klimam var. Apartman yönetimi toplantısında ünitenin alt komşuya gürültüsünün gitmesinden dolayı ve dış cephenin görüntüsünü bozması nedeniyle sökülmesi kararı alındı. Klimanın garantisi devam ettiği için bu işlemi yetkili servise yaptıracağım. Apartmanın en üst katındaki dubleks dairedeyim, oda alt katta. Klimanın bulunduğu odadan havalandırmaya çıkan bir baca deliği mevcut. Buradan havalandırma boşluğundan terasa boru çekilerek üniteyi oraya alabileceğim konuşuldu toplantıda, ancak merak ettiğim, boru mesafesi maksimum ne kadar olabilir. Uzun boru nedeniyle klima performansında düşüş meydana gelir mi? Bunun yanında dikkat etmem gereken başka hususlar nelerdir?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Selamlar;

Her klimanın gerek yatay, gerekse dikey boru mesafesi yani yatayda mesafe, dikeyde ise kot farkı oranı vardır ki sizin klimada btu küçüklüğüne bağlı olarak dikey kot fark oranı 3 metreyi geçmemeli teknik olarak. :ok

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
Selamlar;

Her klimanın gerek yatay, gerekse dikey boru mesafesi yani yatayda mesafe, dikeyde ise kot farkı oranı vardır ki sizin klimada btu küçüklüğüne bağlı olarak dikey kot fark oranı 3 metreyi geçmemeli teknik olarak. :ok

Selamlar üstad. Peki yatayda boru mesafesi maksimum ne kadar olabilir? İkinci opsiyon iki yan odaya boru uzatmak olacak.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Selamlar üstad. Peki yatayda boru mesafesi maksimum ne kadar olabilir? İkinci opsiyon iki yan odaya boru uzatmak olacak.

Aslında üretici firmanın kalitesine göre değişir bu mesafeler. Ben 3 metre dedim ancak belli performans kayıplarını göze alarak bu mesafe 6 metre olarak da kabul edilebilir. Yine de toplam mesafe 10 metreyi bence geçmemelidir. (yatay dikey toplamı)

Dikey mesafe her zaman sorundur, yatay daha kabul edilir bir pozisyon olur ve 9 veya 12 grubunda bir klima için mümkünse yatayda da 7 metreyi geçmemelidir. 10 metreye kadar yatayda destekleyeceğini biliyorum ancak performans anlamında sorun yaşamayacağınızın %100 garantisi veremem . :ok

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
Aslında üretici firmanın kalitesine göre değişir bu mesafeler. Ben 3 metre dedim ancak belli performans kayıplarını göze alarak bu mesafe 6 metre olarak da kabul edilebilir. Yine de toplam mesafe 10 metreyi bence geçmemelidir. (yatay dikey toplamı)

Dikey mesafe her zaman sorundur, yatay daha kabul edilir bir pozisyon olur ve 9 veya 12 grubunda bir klima için mümkünse yatayda da 7 metreyi geçmemelidir. 10 metreye kadar yatayda destekleyeceğini biliyorum ancak performans anlamında sorun yaşamayacağınızın %100 garantisi veremem . :ok

Üstad günaydın, kullanım kılavuzunu incelediğimde mesafelerin bir hayli cömert verildiğini gördüm. Mevcut durumda klimanın performansı çalıştığı odanın ölçüleri de dikkate alındığında fazlasıyla güçlüydü, bu nedenle bir miktar kayıp hissedilmez diye ümit ediyorum, ne dersin?

Screenshot_20190226-082611_1.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,256
kullanma klavuzunda rakamlar maksimum borulamayi ifade eder.
ordaki rakamları baz alip borulama yapilir ciddi sekilde performans kaybi olacagini bilmenizi isterim. Buna ek olarak
r410 gazi karisim olmasi nedeniyle ustune ekleme yapilamaz.
klima icerisinde gaz 5mt borulamaya gore yuklenmistir.
siz 20mt yaptiginizda
klima icerisinde tum gaz bosaltilip
vakumlanip dis unitede yazan gramajda
gaz eklenip buna ek olarak boruyu 15mt uzattığıniz icin
15 × 20gr = 300gr fazlada gaz sarji yapmak zorundasiniz.

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
kullanma klavuzunda rakamlar maksimum borulamayi ifade eder.
ordaki rakamları baz alip borulama yapilir ciddi sekilde performans kaybi olacagini bilmenizi isterim. Buna ek olarak
r410 gazi karisim olmasi nedeniyle ustune ekleme yapilamaz.
klima icerisinde gaz 5mt borulamaya gore yuklenmistir.
siz 20mt yaptiginizda
klima icerisinde tum gaz bosaltilip
vakumlanip dis unitede yazan gramajda
gaz eklenip buna ek olarak boruyu 15mt uzattığıniz icin
15 × 20gr = 300gr fazlada gaz sarji yapmak zorundasiniz.

Takribi 8-10 metre arası hesapladım ben boru mesafesini, sizce ciddi kayıp olur mu? oda küçük bir oda bu arada, 10-12 metrekare civarıdır, ki çoğunu da gardrop vs işgal ediyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,256
dikey mesafeyi fazla tutmadiktan sonra
problem cikmaz.
yeni yerine montaj esnasinda mutlaka vakumlatin.
borulama artmasi nedeniyle gaz sarji olayını servisle gorusun.
yeni gaz koymadan cihazi bir muddet test edin. baktiniz sorun yok devam ederdiniz.
performans dusuk olursa
yeni gaz sarji yaptirirsiniz.

L Çevrimdışı

lunarstrain

Yeni Üye
6 Haz 2018
40
43
dikey mesafeyi fazla tutmadiktan sonra
problem cikmaz.
yeni yerine montaj esnasinda mutlaka vakumlatin.
borulama artmasi nedeniyle gaz sarji olayını servisle gorusun.
yeni gaz koymadan cihazi bir muddet test edin. baktiniz sorun yok devam ederdiniz.
performans dusuk olursa
yeni gaz sarji yaptirirsiniz.

Teşekkür ederim, dikey mesafe bu senaryoda sıfır olacak, biraz olsun içim rahatladı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri