Klima Vakumu Yapmaktan Kaçan Teknisyen Kardeşlerim.

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
elinize sağlık ado hocam. güzel video olmuş.

Son düzenleme:
GoGoBaBa Çevrimdışı

GoGoBaBa

Yeni Üye
25 May 2018
29
54
şuraya
https://tavsiyeforumu.com/konu/a101-ve-bim-satisi-seg-12000btu-a-klima-inceleme.1854/post-37640
yazıverdim burayı da az çok ilgilendiriyor , buraya alıntılayım

işte olay budur, sayenizde A Ado üstadım bilgilendik. Ben kendi açımdan dikkat edilmesi gerekenleri öğrendim. Heleki zaten ömrümde 1 kez bir klima sahibi oldum 5-6 yıl kadar önceydi sanırım BAXİ duvar tipi Split Klima BAC-12CHS ELITE almıştım. Ama burayı TAVSİYEFORUMU ile çok yeni tanıştım sayenizde aldığım klimanın, montaj yerinin , inverter nedir ne işe yararın bile cahiliymişlim. Şu anda montajın yapılmasını hayal meyal anımsıyorum kesinlikle vakumu yapılmadı, evdeki montajda duvardan gelen matkaptaki tozu bile yahu bir elektrikli süpürge tutup bari tpzu çekseydik dememe kadar, montaj yaptıkları yerin penceresini kullanamayack şekilde yapmaları halbuki 5 santim kıpırtadıp pencereyi açılır hale getirmelerini söylediğimi, ne bileyim ne kadar bilinçsiz imişim. Şimdiki burayaı ve bu tür videoları izlemiş olsam VAKUM diye direten arkadaşa saygı duyardım , montaja gelen tipler ADO 'nun anlattığı ceptel ile cebelleşen çok genç tecrübesiz arkadaşlar idi, evet aceleleri var idi evi berbat edip, montajı savsaklayıp yapıp, herşeyi ile hatalı hemde , yönü yeri vs neyse kendime kızdım, bizimde TÜKETİCİ OLARAK bu tür yerlerden bilgi edinip bilinçlenmemiz ne kadar önemli öğrendim kötü bir tecrübe ile.

İlerde alacağım ürünlerde burdaki TAVSİYE leri FORUM arkadaşlarımdan öğreneceğiz başka yolu yok.

Emeklerinize sağlık. Bilgilendirdiğiniz her tüketici ile bu ülke gelişecek buna inanıyorum. Yoksa daha çok kar yaptım ucuza aldım diye zarar ederiz biz. Ülke ekonomiside atıl çöp ürünlere ödenen paralara gider. Maalesef benim etrafımda böyle duyarlı ustalar yok.

T Çevrimdışı

tkutluay 

Yeni Üye
20 Eyl 2018
16
51
Hocam tam anlamıyla ellerinize sağlık.. Vakum olayına maalesef kimse girmiyor tam dediğiniz gibi... Ekovat yağı eklenmesi gerekiyormu kompresör için desem...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam tam anlamıyla ellerinize sağlık.. Vakum olayına maalesef kimse girmiyor tam dediğiniz gibi... Ekovat yağı eklenmesi gerekiyormu kompresör için desem...
Günaydın güzel kardeşim, sizin de yüreğinize sağlık.

Bu ürünler için bu koşullarda ekovat yağına gerek yok lakin borulama mesafesi uzayacaksa ürün tipi ve btu durumuna göre metre başına ilave gaz gerekmektedir :ok

T Çevrimdışı
8 May 2019
48
34
Bugün arçelik servisi montaj icin is yerine geldi. Montaj yapılırken vakum yapcaniz mi dedim yok dedi. Vakumunuz yoksa vereyim bende var dedim. 32 gaza vakum yapılmıyor bu gazın özelliği bu dedi. Nasıl yani dedim tamam dis ünite de zaten gaz var peki iç ünite ve borular kismindaki hava nem noluyo dedim. 32 gaz yanıcı olduğu için yasakmış vakum. Bu gaza özel komple herseyi plastik olan vakum pompası varmış onunla yapılıyormus. Ya dedim teknik olarak böyle bir şey mümkün değil. Boruda ki havayi nemi cekmeden sadece pistlamaylami vakum yapmış sayılıyo dedim. Egitimlerde yetkililer vakum gerek yok demis. Aklıma 32 gazı nemle tepkime yapmıyor acaba donmuyormu bu gaz nemi görünce diye geldi. Mantıklı bisey gelmedi bana. Bu arada 32 yanıcı mi parlayıcı mi parlayici galiba. Neden böyle bi gaz urettiler ki. Bu konuda ne düşünüyorsunuz

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt