Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
döviz yükseldimi aynı günün akşamı fiyatları yükseltiyorlar durumuna görede her gün fiyatı artırıyorlar fakat düşünce ya yaprak kımıldamıyor fiayatlarda yada inadına dahada yükseltiyorlar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
döviz yükseldimi aynı günün akşamı fiyatları yükseltiyorlar durumuna görede her gün fiyatı artırıyorlar fakat düşünce ya yaprak kımıldamıyor fiayatlarda yada inadına dahada yükseltiyorlar.
Pandemi nedeniyle market ürünleri hariç alım-satım ciddi daralma var. O yüzden fiyatları yüksek tutma anlamında pek direneceklerini sanmıyorum.

O Çevrimdışı

Ozkan331

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sota Sota A Adem Helvacı F fikoloji
Merhabalar. Yeni evimize inşallah klima almayı planlıyorum.
Evimiz İzmir'de. Mahalle azcık tepe bir semt olduğundan ev -1' de kalıyor.
Altımda da üstümde de daire var. Alt daire pek güneş görmüyor.
Oda 18 m2.
Pencere alanım ortalama 3.5 m2, çift cam.
Gün boyu güneş alıyor, güney cephe.
Daire briket malzeme, yalıtım yok, oda önünde sanırım sıva yok.
Klimayı taktırmayı düşündüğüm oda ile arkadaki oda arasında da 2 m2 tek cam ara pencere var ve o oda güneşi, bu klimayı taktırmayı düşündüğüm odadan alıyor, dolayısıyla güneş alan sıcak bir oda değil arkadaki.
3 kişiyiz.
Zemin laminat, altında yalıtım var mı bilmiyorum.
Aydınlatma 120 watt
Tavan 2.45-2.50 m civarı.
Yaz kış ısıtma soğutmada kullanmayı planlıyorum.
Açıkçası 12000 BTU ile 15000 BTU arasında kaldım. Hangisini tercih etmeliyim bilemedim. Yarını da düşünerek hareket etmek istiyorum, ilerde başka ev olur diye, fakat elektrik sarfiyatı, motor sesi ve BTU yönüyle 18'lik büyük olur diye düşünüyorum.
Tercihim bütçe ve fiyat performans ürünleri olması sebebiyle LG-Arçelik-Beko-Altus'tan yana.
Hangi BTU doğru tercih olur? Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
18lik alın dersek
o evde nekadar süre oturacağınız,
yeni evinize de büyük gelme olasılığı,
ilk alım maliyetinin yüksekliği
gibi durumlar ortaya çıkıyor.

bu sebeple 12lik daha doğru tercih olacaktır.

O Çevrimdışı

Ozkan331

Kayıtsız / Doğrulanmamış
18lik alın dersek
o evde nekadar süre oturacağınız,
yeni evinize de büyük gelme olasılığı,
ilk alım maliyetinin yüksekliği
gibi durumlar ortaya çıkıyor.

bu sebeple 12lik daha doğru tercih olacaktır.
15'lik nasıl olur? Açıkçası sarfiyatindan ve termostat yapmasından da çekiniyorum fakat daha verimli olur diye de düşünüyorum. Dezavantajı ne olabilir? Arçelik 15325 ve Beko 31525 modeller ideal diye düşünüyorum.

O Çevrimdışı

Ozkan331

Kayıtsız / Doğrulanmamış
@Ozkan331, Sota Sota
15'lik nasıl olur? Açıkçası sarfiyatindan ve termostat yapmasından da çekiniyorum fakat daha verimli olur diye de düşünüyorum. Dezavantajı ne olabilir? Arçelik 15325 ve Beko 31525 modeller ideal diye düşünüyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
@Ozkan331, Sota Sota
15lik o odaya büyük gelir. çalışmasını iyi takipleyebilirseniz çok fazla termostat yaptırmadan kullanma sansınız var.

derece ve fan ilişkisini iyi ayarlamalısınız.

O Çevrimdışı

Ozkan331

Kayıtsız / Doğrulanmamış

15lik o odaya büyük gelir. çalışmasını iyi takipleyebilirseniz çok fazla termostat yaptırmadan kullanma sansınız var.

derece ve fan ilişkisini iyi ayarlamalısınız.
Sota Sota En düşük fan seviyesinde ve optimum sicaklikta kullanilirsa sorun olmaz diye düşünüyorum. 12lik alan insanların sonradan yaşadıkları "ısıtmıyor, soğutmuyor" diye ifade ettikleri pişmanlıkları açıkçası yaşamak istemiyorum. Anladığım kadarıyla termostatin kötü yanı bir otomobilin ilk kalkışta yakmış olduğu yakıt misali sarfiyatı artırıyor. Büyük kapasiteden ötürü her ne kadar kısa süre çalışıp çabuk soğutsa ya da ısıtsa da, daha düşük kapasite ile daha düzenli çalışması elbette daha mantıklı. Ama optimum değerler yakalanır diye düşünüyorum. En düşük fan seviyesi ve en optimum sıcaklıkta sorun olmaz diye düşünüyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258

Sota Sota En düşük fan seviyesinde ve optimum sicaklikta kullanilirsa sorun olmaz diye düşünüyorum. 12lik alan insanların sonradan yaşadıkları "ısıtmıyor, soğutmuyor" diye ifade ettikleri pişmanlıkları açıkçası yaşamak istemiyorum. Anladığım kadarıyla termostatin kötü yanı bir otomobilin ilk kalkışta yakmış olduğu yakıt misali sarfiyatı artırıyor. Büyük kapasiteden ötürü her ne kadar kısa süre çalışıp çabuk soğutsa ya da ısıtsa da, daha düşük kapasite ile daha düzenli çalışması elbette daha mantıklı. Ama optimum değerler yakalanır diye düşünüyorum. En düşük fan seviyesi ve en optimum sıcaklıkta sorun olmaz diye düşünüyorum.
termostat sonrası çalışmada tüketim haliyle yükselir. Asıl önemli olan termosta esnasında odanın kışın soğuması, yazın ısınması
yani odanın konforunun bozulması.

en düşük fan gerektiği kadar sürkülasyon sağlamaz 2-3-4 kademelerini (22-23-24 optimum sıcaklık değerleri) tektek deneyerek için uygun sıcaklık ve fan eğrisini yakalamanız gerek.

B Çevrimdışı

Bursaspor

Yeni Üye
3 Ara 2020
13
33
Selamünaleyküm arkadaşlar. buradaki arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine LG dual plus 9000 BTu klima aldım yatak odama Isınma amaçlı kullanıyorum şuan Makinadan oldukça memnunum gayet güzel ısıtıyor İstenilen ısıyı yakaladığı zaman yaklaşık 0.3 0.4 kW elektrik tüketimi mevcut bence gayet uygun bir tüketim Çok az defrosta giriyor. Klima almak isteyen arkadaşlarıma gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim bu cihazı.

F Çevrimdışı

Fatih009

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Selamünaleyküm arkadaşlar. buradaki arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine LG dual plus 9000 BTu klima aldım yatak odama Isınma amaçlı kullanıyorum şuan Makinadan oldukça memnunum gayet güzel ısıtıyor İstenilen ısıyı yakaladığı zaman yaklaşık 0.3 0.4 kW elektrik tüketimi mevcut bence gayet uygun bir tüketim Çok az defrosta giriyor. Klima almak isteyen arkadaşlarıma gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim bu cihazı.
Hayırlı olsun hocam. Kıskandım seni ? bende alacaktım ama fiyatları yukarıya uçurdular bir anda beklemeye karar verdim.
Kaç metrekare yerde kullanıyorsun ve hangi ilde kullanıyorsun.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kaç derecede kullanıyorsun.

B Çevrimdışı

Bursaspor

Yeni Üye
3 Ara 2020
13
33
Dual plus9000 btu aldım. Bursa inegölde kullanıyorum ısıtmak amaçlı kullanıyorum şuan. Evim 4. Katta üst çatı mantolama var doğalgaz ile ısıtınca derece 18lerde kalıyordu. Klima 22 derecede en düşük fan hızında 13metrekare odada kullanıyorum içeriyi 21 21,5 derece arasında sabit tutuyor. Geçen ay 15 gün Hiç kapatmadan 24 saat çalıştırdım 103 tl elektrik faturası geldi bir ay kullansam 200 tl civarı fatura gelir sanırım bence bu konfora bu fatura birşey değil.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri