P Çevrimdışı

PoineMaia

Aktif Üye
5 Mar 2024
67
44
Arkadaşlar merhaba, herkese iyi forumlar. Foruma yeni katıldım. 3+1 90 m2 evimize klima almayı düşünüyorum. Evimiz Toki konutu. İl olarak Osmaniye merkezde yaşıyoruz. Yazın sıcak bir yer haliyle. Öncelikle yazın soğutma için kullancağım, kışın da ihtiyaç olursa açarım. Oturma odası 25m2 civarı tahminen. Klima konusunda fazla bilgim yok. İnternetten araştırma halindeyim. Fikirkerinize ihtiyacım var. Hangi marka tercih edilir ? Yerli veya ithal? Hangi firmadan almak lazım? Bayiden mi almak lazım? İnternetten alınabilir mi? Teşekkürler iyi forumlar diliyorum.
Bütçenizi belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışalım.

K Çevrimdışı

Kasim8780

Yeni Üye
30 Eyl 2024
4
36
Siz 90 M2 tüm evimi soğutmayı ve ısıtmayı düşünüyorsunuz ?
Hayır. Evde merkezi sistem kalorifer var, yazın soğutma için lazım klima. Kışın gerekli olursa açarım. Aslında oturma ve yatak odası için 2 adet (18 lik ve 9 luk) düşünüyorum bütçeyi aşıyor.
24 lük her yeri soğutur mu mesela? Sadece fikir olarak soruyorum? Kusura bakmayın fazla soru sordum ama detaylı bilgim yok o yüzden.

P Çevrimdışı

PoineMaia

Aktif Üye
5 Mar 2024
67
44
Tek klima ile 90 M2 evi soğutamazsınız bir kere onda mütabık olalım, ha ne oldur tek klima alırsınız x bir odaya kurarsınız kurduğunuz oda çok sizi rahatsız edecektir diğer odadalarda kısmen ılık bir ortam sunacaktır. Fakat klima size hem homojen olmayan bir ortam hazırlayacak hemde cebinizdeki parayı elektrik faturası olarak fazlasıyla alacaktır. Ben tek klimayı size tavsiye edemem. 25 M2 odanıza 12.000 Btu klima yeterli gelecektir. Yinede ben tüm evi soğutmak istiyorum derseniz evinizin krokisini çizip atabilirseniz biraz kafa patlatmaya çalışırız.

K Çevrimdışı

Kasim8780

Yeni Üye
30 Eyl 2024
4
36
Tek klima ile 90 M2 evi soğutamazsınız bir kere onda mütabık olalım, ha ne oldur tek klima alırsınız x bir odaya kurarsınız kurduğunuz oda çok sizi rahatsız edecektir diğer odadalarda kısmen ılık bir ortam sunacaktır. Fakat klima size hem homojen olmayan bir ortam hazırlayacak hemde cebinizdeki parayı elektrik faturası olarak fazlasıyla alacaktır. Ben tek klimayı size tavsiye edemem. 25 M2 odanıza 12.000 Btu klima yeterli gelecektir. Yinede ben tüm evi soğutmak istiyorum derseniz evinizin krokisini çizip atabilirseniz biraz kafa patlatmaya çalışırız.
Teşekkürler cevap için hocam. Detaylı kroki çizip tekrar paylaşırım İnşallah. İyi forumlar.

M Çevrimdışı

marslan

Yeni Üye
4 Nis 2019
26
Acele etmeyin akşam pc geçince cihazların tasarım yüklerini karşılaştırayım çünkü 18lik oraya sınırda kalacak.
Sizi tekrar rahatsız ediyorum ama Toshiba vs derken (oda 2 farklı firma varmış anlamadım) Mitsubishi Heavy Diamond 18.000 SRK50ZSX-W(S) araştırırken buraya kadar çıktım ama ben sadece etiket verilerine göre değerlendirebildigimden kafa iyice karıştı araştırdıkça yok alüminyum bakır vs vs Arçelik Vestel le hiç bakmadım gerçi müsait olursanız bir öneri yd değerlendirmenizi rica ediyorum teşekkürler.

P Çevrimdışı

PoineMaia

Aktif Üye
5 Mar 2024
67
44
Altus 18.000 BTU Klima 15,888 TL den koymuşlar fiyat bedava fakat yanlışlıkla koymuş olabilirler, şansını denemek isteyen varsa linki bırakıyorum.

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
761
Merhaba.
Arkadaşlar 75 yaşında Manisanın köyünde yaşayan bir teyzeye acil klima alacağız.
Ben artık odun, kömür ile uğraşamıyorum diyor.
Takılacak yer direk sokağa açılan 10 metre kare bir oda.
Ama karşıda diğer oda var.
Uzun kenara taktıracağız.
Klimayı istemekde ki amacı iyi ısınmak.
Şu klima iş görür mü yoksa başka öneriniz var mı.
Bütçe olarak bunu seçtik.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
Merhaba.
Arkadaşlar 75 yaşında Manisanın köyünde yaşayan bir teyzeye acil klima alacağız.
merkeze uzaksanız öncelikle servis hizmetini iyi alabileceğiniz markaları belirleyin.

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
761
Merkeze 40 km imiş ve hiçbir servis yakın değil.
Turgutludan servis gelecek.
Şimdi soru şu bu model klima karasal iklimde teyzemizi ısıtır mı yoksa biraz daha ver şunu al dermisiniz.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
19,102
Merkeze 40 km imiş ve hiçbir servis yakın değil.
Turgutludan servis gelecek.
Şimdi soru şu bu model klima karasal iklimde teyzemizi ısıtır mı yoksa biraz daha ver şunu al dermisiniz.
satın almadan önce servisle görüşün oturduğunuz bölgeye hizmet veriyorlar mı öğrenin.
Kış aylarında dış ortam ısısı kaça kadar düşüyor.?
Soba ısısına alışmış birisi klimanın verdiği ısıyı beğenecek mi.?

P Çevrimdışı

PoineMaia

Aktif Üye
5 Mar 2024
67
44
Merhaba.
25 M2 'ye kadar işinizi görür fakat klimayı bayii den almanızı öneririm.

Geri
Üst Alt