Klima kokusu yüzünden inverterden nefret ettim.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Airfel LTXN35UB model 12.000 btu bir klima var salonumda. Alalı daha 12 ay olmadı ve klima fan modundayken koku yapıyor.

Derecesini 27’ye ayarladığımda minimum btu değeri 3000 olduğundan 350watt’ın altına düşmesi gerektiğinde soğutma işlevini kesip 20watt’a kadar iniyor. Haliyle o anda fan modunda çalışmış oluyor ve en nefret ettiğiniz insanın ter kokusunu alıyormuşsunuz gibi bir koku geliyor.

Keşke 20watt’a düşüp fan döndürmek yerine eski nesiller gibi kapatsa kendini.

Elma sirkesi evde bulamadığım için pirinç sirkesiyle güzelce temizledim. Pompalı ilaçlama bidonu da aldım bu gün gelir herhalde. Bir kere de onunla daha yoğun bir şekilde deneyeceğim. Pirinç sirkesini bir çok konuda övmüşler fakat ilk gün iyiydi ama sonrasında eski koku aynen geri döndü.

Klimayı şu an 23 derecede açıp üşüdükşe kapatıp piştikçe açıyorum.

Yatak odamda aynı markanın LTXN25UB 9000btu modeli var. Yaklaşık 6 ay oldu alalı ve onda sorun yok.

Yılda 2 kere temizlemek gerektiği söyleniyor fakat ben yılda 2 kere 400₺ vermek istemiyorum. Daikin bu markanın servisi ve aradığımda yerinde 400₺ söküp götürürsek 650₺ dedi. Buralara yeni taşındığım için de işçiliğine güvendiğim serbest çalışan birini bulma şansım yok. Deneme yanılma yapmayı da sevmiyorum.

Evimde de 4 kedi var. Biri bronşit. Haliyle kimyasallardan da uzak durmam gerekiyor. Kaldı ki ben o 400₺’yi versem de sadece azalacakmış, komple düzelmeyecekmiş. Ben aza kanaat etmeyi bilmeyen ve öğrenmek de istemeyen biriyim.

Eski toprak tavsiyelerine ihtiyacım var ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ahmetim gereken reçeteyi zaten yazmış.

Mutlaka ama mutlaka sezon girişlerinde klimaların bakımlarını yaparım, duruma göre koruyucu bakım veya tam bakım.
Belli aralıklarla da sezon içerisinde sirkeli müdahaleden çekinmem. karbondioksit,azot,sülfür,yağ,toz,is,pis hepsinin biriktiği yerdir klima eşanjörü o nedenle bu kokuları yapmaması için dişlerimizi fırçalara kadar olmasa da ona yakın düzeyde koruyucu bakımları yapmalıyız.

Benim meşhur 9 luk Hotpoint klimayı bilenler bilir, hani traktör gibi çalışıp da değişen klima. Hah işte 4 sene sonra geçen hafta letgoda sattım klimayı, Satın alan kişiyi hiç görmedim, sökmeye gelen klimacı kardeşimiz ile sohbet ettik biraz, iç ve dış üniteleri yerinden alınca çocuk bana ''Abi maşallah tertemiz klimalar'' dedi, fan pervanesinin aralarına bakıyor bir şey yok, tertemiz, ''hepsini anladım da pervaneyi nasıl temiz tuttun?'' diyor :kiskis

Kardeşim bizdeki manyaklık herkeste yok, aslında o pervaneleri temiz tutmak inanılmaz kolay, birgün onun da yöntemini kısa video ile anlatırım, öyle bakımdan bakıma temizlenmesine de gerek kalmaz, hep temiz kalır böylece :kop

O Hotpoint yerine şimdi Midea Xtream Save takılacak, sizin kafanızı bu yaz Xtream Save ve All Easy Pro modelleri ile şişireceğim :kop

Montaja bugün geleceklerdi, ben her yeri hazırladım ama bizim şevko kardeşimiz biraz rahatsızlanmış, 9.30 randevularına gelmeyince aradım o zaman öğrendim. Bakalım yetişirlerse bugün, yoksa yarın montaj bitmiş olur :ok

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
bizim Arçelik kimbilir nasıldır hiç birşey yapılmıyor ona regal vardı söktürttü annem sonra bu gelmiş...
Pervaneleri kirli gözüküyor, muhtemelen küflü. Bu koku da ondan geliyor. Ortalığı baya bi batırarak sirkeli su ve kolonyalı su ile güzelce spreyledim sonra da daha seyrek kolonyalı su ile duruladım.

Tam 2 saatimi aldı ve sökmeden yani işi layıkıyla yapmadığım halde acayip etkili oldu. Umarım uzun süre de dayanır ve zarar vermemişimdir inş.

https://resim.tavsiyeforumu.com/images/1032EE71-1ED9-4BE4-A270-E372512D036A.jpg

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Havalar tam ısınmadı. Dış ve iç ortam arasında ki ısı farkı az olduğunda
klima derecesini yüksek tutarsınız termostat kaçınılmaz olur.
25 dereceyi deneyin.

Her sene kışa girerken temiz yaparım :ok

merhaba sota hocam nasılsınız

yazlığa geldim bende 26 ayarlı çalışıyor klima ama sık sık duruyor termostata giriyor

durunca koku oluyor

ısı farkı az olduğu için mi termostata giriyor

koku neden oluyor sadece termostata girince koku oluyor

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,448
merhaba sota hocam nasılsınız

yazlığa geldim bende 26 ayarlı çalışıyor klima ama sık sık duruyor termostata giriyor

durunca koku oluyor

ısı farkı az olduğu için mi termostata giriyor

koku neden oluyor sadece termostata girince koku oluyor
Merhaba Adana da hala güneş altinda termometre 32-33 geçmiyor.
iç-dış ortam farkı düşük olursa termostat yapması normal.
dereceyi 24-25 alıp deneyin.

önceki sene klimayı kullandın fan,drenaj kanalı,evap toz topladı Bu sene kullanmaya başlayınca
toz nemle birlikte bakteri,mantar oluşumunu tetikledi.
her yıl yaza girişte klimanın temizlenmelidir.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Merhaba Adana da hala güneş altinda termometre 32-33 geçmiyor.
iç-dış ortam farkı düşük olursa termostat yapması normal.
dereceyi 24-25 alıp deneyin.

önceki sene klimayı kullandın fan,drenaj kanalı,evap toz topladı Bu sene kullanmaya başlayınca
toz nemle birlikte bakteri,mantar oluşumunu tetikledi.
her yıl yaza girişte klimanın temizlenmelidir.

güzelce temizlettim her yerini

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt