Klima için yer seçimi ve Montaj

F Çevrimdışı

Foxbat

Yeni Üye
4 Ağu 2021
18
23
Öncelikle iyi günler,
İzmir'de yaşıyorum geçtiğimiz günlerde Airfel marka 18.000 Btu bir klima satın aldım. Yarın teslim edilmesini bekliyorum. Salonumda kullanacağım fakat yer seçimi yapmakta ve montaj konusunda kafamda bazı soru işaretleri var. Öncelikle yer olarak nasıl bir seçim yapmalıyım, Montajda elektrik tesisatı konusunda nasıl bir yol izlemeliyim bunu sormak istiyorum.
Cevaplarınız için teşekkürler amerikan mutfaklı salonumun planını resim olarak ekledim.

Ekran-3313.jpg

F Çevrimdışı

Foxbat

Yeni Üye
4 Ağu 2021
18
23
Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Yerinizde olsam batı duvara koyardım, zira kapı karşısı. Gerektiğinde evin kalanına da transferi kolaylaştıracaktır.
Öncelikle teşekkürler Ömer Bey. Evin geri kalanına bir kullanım düşünmüyorum yine de batı cephesine koymam ileriye dönük faydalı olur gibi, ayrıca 18.000 btu klimalar için ayrı bir sigorta gerekli midir ? kullanacağım prizlerin olduğu sigorta da yalnızca bir televizyon bağlı umarım bir sorun çıkarmaz.

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
ayrı bir elektrik tesisatı isteyeceklerdir muhtemelen. keşif vs yaptırmadınız mı acaba? gelen arkadaşlar söylerdi size.
batı duvarı gayet mantıklı görünüyor. tabi arkasında dış ünite için musait yer var mı o da muhim. yada servis oraya kolayca ulaşabilir mi

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Öncelikle teşekkürler Ömer Bey. Evin geri kalanına bir kullanım düşünmüyorum yine de batı cephesine koymam ileriye dönük faydalı olur gibi, ayrıca 18.000 btu klimalar için ayrı bir sigorta gerekli midir ? kullanacağım prizlerin olduğu sigorta da yalnızca bir televizyon bağlı umarım bir sorun çıkarmaz.
Sigorta yettiği sürece sorun olmaz. Yeri geliyor direkt prize fişle bağlıyorlar. Kaldı ki bu konuda karar sizde. Servis prizde veya hatta test ettikten sonra bağlantıyı elektrikçiye yaptırmanızı söyleyip gidiyor. Daha doğrusu yasal sebeplerle böyle yapmaları gerekiyor da eğer gerekli görmezlerse hattı bağlayabiliyorlar.

Yani onlar hattı açık bıraktıktan sonra kendiniz dilediğiniz bağlantıyı yapabilirsiniz. Priz hatlarında 16A sigorta kullanılıyor. Klimanın çekeceği en yüksek 10A olacaktır. Anma akımı inverter klimalarda çok yüksek olmuyor. Olur da 16A bu sebepten yetmezse 32A sigorta ile değiştirebilirsiniz. Herhangi bir risk yaratmayacaktır.

F Çevrimdışı

Foxbat

Yeni Üye
4 Ağu 2021
18
23
ayrı bir elektrik tesisatı isteyeceklerdir muhtemelen. keşif vs yaptırmadınız mı acaba? gelen arkadaşlar söylerdi size.
batı duvarı gayet mantıklı görünüyor. tabi arkasında dış ünite için musait yer var mı o da muhim. yada servis oraya kolayca ulaşabilir mi
Yok hayır herhangi bir keşif desteği almadım, kendim bir seçim yaptım. Daikin tarafından montaj yapılacağı söylendi umarım onlar da yardımcı olacaktır.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sigorta yettiği sürece sorun olmaz. Yeri geliyor direkt prize fişle bağlıyorlar. Kaldı ki bu konuda karar sizde. Servis prizde veya hatta test ettikten sonra bağlantıyı elektrikçiye yaptırmanızı söyleyip gidiyor. Daha doğrusu yasal sebeplerle böyle yapmaları gerekiyor da eğer gerekli görmezlerse hattı bağlayabiliyorlar.

Yani onlar hattı açık bıraktıktan sonra kendiniz dilediğiniz bağlantıyı yapabilirsiniz. Priz hatlarında 16A sigorta kullanılıyor. Klimanın çekeceği en yüksek 10A olacaktır. Anma akımı inverter klimalarda çok yüksek olmuyor. Olur da 16A bu sebepten yetmezse 32A sigorta ile değiştirebilirsiniz. Herhangi bir risk yaratmayacaktır.
Teşekkürler Ömer Bey.

D Çevrimdışı

denizket

Yasaklı Üye
26 Eyl 2022
14
34
Hocam nereye koydun tam olarak? Bilgi alabilir miyim rica etsem?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri