Klima iç ünite yer değişimi !?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Adem abi bilgi verinceye kadar bildiklerimi aktarayım.

Sökme takma olarak iki ayrı ücretlendirme yapılıyor.Ama pazarlıkla anlaşmayla tek fiyata anlaşılabilir.Ama resmiyette sökme takma olarak yapılıyor.Yani yetkili servise fatura ile ysptıracaksanız böyle oluyor diye biliyorum.

İlave boru metre başı ücret alınır gidiş dönüş hattı ayrı ayrı , rekorlu yapılcaksa rekor ücreti ,kaynaklı yapılacaksa kaynak ücreti ustaya yada servise kalmış.

Vakum şart bunu sizin en başında belirtmeniz lazım ,süre konusunda da ısrarcı olun gelen servise klima montajında bilgili olduğunuzu ima ettirin.

Ücret konusunda bizim edirne de 250 altına yapan yer duymadım.

Yanlışım varsa doğruyu öğrenmemiz adına Adem abi gerekli bilgileri bizimle paylacaşaktır.iyi günler dilerim .

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
1. Klima gazı dış üniteye toplanacak.
2. Büyük ihtimal montaj boruları gevrediği için yan odaya uygun şekilde kivrim verilemeyecek. (yeni boru alman gerekebilir)
3. Yeni boru aldığını yada eski boruyu kullanarak montajin yapıldığını varsayalım.
4. Vakum pompası bağlanarak evap ve borulardaki nem,hava,toz partikülleri sistemden vakumlanır.
bu işlemle aynı zamanda sistemin sızdırmazlık kontrolünü de yapmış olursun.
5. Ver coşkuyu aç vanalari gaz aksın :)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sevgili Mert ve Ahmet zaten gerekeni yazmış, ben de bir kaç kelam edeyim.

Klima yer değişikliklerinde en önemli etken eski donanımın yaşı ve durumu. Özellikle bakır borular, 2 yaşından sonraki süreçte sıcak soğuk etkisinden dolayı oldukça sertleşir ve nakiller esnasında büyük dert çıkartır.

Ya bükülürler, ya da kırılırlar. Esneme toleransları kalmadığı için yer değişikliği esnasında yeni duvarlara, yeni kıvrımlara adapte edilemezler bu nedenle genelde ustalar eski bakır boruları kullanmaz, yenisi ile değiştirme yoluna giderler. Alüminyum boru ise hiç sorun yok ver coşkuyu gitsin onlar her şekilde işlem görür.

Gaz ilavesi sormuşsun, mevcut metrajın üzerine eklenecek her 1 metre için ilave gaz elbette şarj edilmeli, bunu belirleyecek olan etken klimanın BTU değeridir. Metre başına 20 gram olanı var, metre başına 80 gram olanı var burada klimadır belirleyici olan.

Ahmetin de Mertin de belirttiği üzere vakum olmazsa olmazımız. hele ki metraj da arttığına göre bu çok daha önem kazanıyor.

Eski mesafe kısa, yeni mesafe uzun olan durumlarda genelde aradaki haberleşme kablosuna ek yaparlar ancak lütfen bunu tercih etmeyin.
Bakır boruyu kaynak yöntemi ile yapmak istiyorsa ustamız elbette, ellerine sağlık deriz ancak elektrik lütfen hangi yöntemle olursa olsun ek olmasın. onu lütfen blok halde yeniletin.Drenaj hortumu için de aynı şey geçerli. Zaten ucuz bir materyal, bir ucunu keski ile yarıp ağzını büzüp diğerinin içine geçirip üzerişne bant saranlar var ki lütfen bunu da yaptırmayın, orta ve uzun vadede sorun yaşarsınız.

Merak ettiğiniz her ne var ise biz atladıysak siz yazın lütfen onu da cevaplarız :ok

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
şota ustam salondaki eski lg beko klimayı söktürüp dükkana taktımak istiyorum.oturma odasındaki fujıplus klimayıda söktürüp salona taktırmak istiyorum.yani 2 klima sökülüp takılacak.ne kadar tutar acaba birde neler dikkat etmek gerekiyor.(kazık yememek için).teşekkürler.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
edirne de bir arkadaşta aynı durum var birkaç kişiye sordum kimse 700+malzeme den aşağıya fiyat vermedi.Borular tekrar kullanılamaybilirmiş.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
edirne de bir arkadaşta aynı durum var birkaç kişiye sordum kimse 700+malzeme den aşağıya fiyat vermedi.Borular tekrar kullanılamaybilirmiş.
lgbeko klima15 yıllık onun boruları mecburen zaten değişecek artık mahvolmuştur.oturma odasındaki fujıplus ise daha 2 yıllık klima acaba onunda boruları değişmek gerekecekmi.birde kime yaptırmak lazım malum eline anahtar alan klimacı oldu vakum hak getire hele sıfır klimada yok fabrikadan vakumlu geliyormuş yok gerekmezmiş gibi bir sürü yalan dolan söylüyorlar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
şota ustam salondaki eski lg beko klimayı söktürüp dükkana taktımak istiyorum.oturma odasındaki fujıplus klimayıda söktürüp salona taktırmak istiyorum.yani 2 klima sökülüp takılacak.ne kadar tutar acaba birde neler dikkat etmek gerekiyor.(kazık yememek için).teşekkürler.
Bizim burda sök tak 200tl
pazarlıkla 300tl bitiremeye çalış.

klimalardan biri r22 diğeri r410 ise
boruyu diğer cihazda kullanmayınız.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Bizim burda sök tak 200tl
pazarlıkla 300tl bitiremeye çalış.

klimalardan biri r22 diğeri r410 ise
boruyu diğer cihazda kullanmayınız.
eski lg beko nun zaten borularını atacağım yeni boru taktıracağım.fakat fujıplus klima 2 senelik onun boruları oturma odasından salona taşınırken değişmesi gerekirmi.yani 2 klima sök tak borular hariç 300 -350 tl arasımı tutar.(işçilik).teşekkürler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
eski lg beko nun zaten borularını atacağım yeni boru taktıracağım.fakat fujıplus klima 2 senelik onun boruları oturma odasından salona taşınırken değişmesi gerekirmi.yani 2 klima sök tak borular hariç 300 -350 tl arasımı tutar.(işçilik).teşekkürler.
Boru gevrememisse taşınır.
boru fiyatı hariç 300tl veya altina bitirebilirsen güzel olur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt