Klima en fazla ne kadar ısıtır?

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Merhabalar sevgili Pitbull

Sonbahar aylarında, yani kış soğukları bastırmamış ise, hemen hemen her klima bulunduğu ortamı 30 dereceye kadar ısıtabilir.

Ancak normal kış soğuklarında, normal bir klimanın, oda sıcaklığını 30 dereceye getirmesi çok zor. (Bence imkansız)

Ancak üst seviye yani 15-20 bin liralık bir klima var ise elimizde, evet bu klima uygun şartlar sağlanır ise, oda sıcaklığını 30 dereceye kadar ısıtır.

Bakınız normal şartlardan bahsediyorum arkadaşlar, eğer kışın +10 derecede standart bir 12btu klimayı 12 metre kare alanda kullanırsanız, elbette 30 derece sıcaklığa ulaşırsınız.

Burada önemli olan klimanızı iyi tanımanız, cihazınızın performans verilerine vakıf olmanız, kullanacağınız alanın yalıtım durumunu bilmeniz, ve klianın çalışma prensibini öğrenmiş olmanız gerek.

Giriş seviyesi bir performansa sahip bir klima, normal kış şartlarında ege bölgesinde dahi 30 derece iç ortam sıcaklığına ulaşamaz.

Buraya sayfa sayfa anektod ve tahmin yazabiliriz, klima ve klima kullanımı yazmakla bitmez...

Yazılım işi başka bir mevzu ancak şöyle bir örnek vereyim size; çiçekçiler, yaz aylarında çiçeklerin uzun süre solmadan durabilmesi için ayrı küçük bir oda yapar ve bu küçük odaya klima monte ederler, bu klimanın sensörünü kandırırlar, iç ünite emiş sönsörünü ek kablo ile uzatıp, eski tip sarı ampulün üzerine konumlandırırlar, yani iç ünite sensörü ayri bir yerde hep sıcak kalıyor, böylelikle klimayı kandırıp ortamın hep sıcak olduğunu ve kompresörün her hava sıcaklığında tam gaz çalışmasını sağlarlar.

Yaz aylarında 40-43 derece sıcak olmaması şartıyla klimamız iç ortamı 16 derece soğukluğa getirebilir, ancak kışın ısıtmada işler değişiyor malesef.

Kışın ısıtmada hem kompresör hemde kondenser kalitesi, performansı işin içine girdiği için, işler değişiyor...

Kış aylarında iç ünite, hatta dış ünite sensörünü kandırsak dahi, normal kış şartlarında iç ortamı 30 derece sıcaklığa ulaştırmak çok zor.

Arkadaşlar hepimizin bildiği gibi, klimada ne kadar ekmek, o kadar köfte durumu mevcut.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Farklı bir bakış açısı ile de şunu yazayım. Klimadan ana kaynaktan çıkan sıcaklık aslında 63 derece dolaylarındadır :kas
borudaki kayıplar, evaptaki dağılım, üfleme etkisi ile takriben 51 56 derece arası üfleme yapar.

Buradaki temel husus, ısrarla sürekli dile getirdiğim termodinamik yasasıdır. Yani sıcaklığın sürekli soğuk alanlara transfer olması. Neydi termodinamik kuralları 2 no lu yasa? Kainatta ısı transferi her zaman sıcaktan soğuğa olur.

Yani klimadan 50 derece çıkıyor da, siz bunu ne derece muhafaza edebileceksiniz asıl temel sorun bu.

Klimadan çıktı havaya, havadan gitti duvara, duvardan çıktı dışarı. Bu döngü yani KAYIP ne kadar YAVAŞ ise, içerideki ortam o derece hem HIZLI hem de YÜKSEK sıcaklığa ulaşır :ok

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Rak_Benadam Rak_Benadam 14m² güneşi tam görmeyen salon için 12 lik 35UB Airfel aldım. Aslında 9 da soğuturdu ama kışında kullanacağım için garanti olmasını istedim. Normalde m² başına neredeyse 1000 BTU soğutma veriyor. Sıcağı seven biriyim ısıtmada inşallah ayarlayabildiğim en yüksek değer olan 30°C yi cihaz salona verebilir.

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Rak_Benadam Rak_Benadam 14m² güneşi tam görmeyen salon için 12 lik 35UB Airfel aldım. Aslında 9 da soğuturdu ama kışında kullanacağım için garanti olmasını istedim. Normalde m² başına neredeyse 1000 BTU soğutma veriyor. Sıcağı seven biriyim ısıtmada inşallah ayarlayabildiğim en yüksek değer olan 30°C yi cihaz salona verebilir.
Sevgili Pitbull sana tavsiyem 30 derecede ısınma fikrinden vazgeçmen.

Yanlış hatırlamıyorsam İzmir'de yaşıyordun, aldığın cihaz kapasitesi ve salonunun metrekaresi kışın ısıtmada, klima için gayet ideal bir alan.

Eğer evinin izalosyonu güzelse ve cam sayısı az ise birde bulunduğun daire arakat ise, evet elindeki klima ile 30 derede ısınabilirsin, ama dış hava sıcaklığı +10 derecenin altında olmamak şartıyla.
Birde klima 24 saat açık olmalı.

Gelecek olan elektrik faturasını konuşmaya gerek yok zaten.
Gülü seven dikenine katlanır.

Q Çevrimdışı

qnedim

Yeni Üye
25 Ağu 2023
12
52
Benim merak ettigim ikisey var. Bu degisiklikler yapilsaydi nasil bir sonuc alinirdi diye.
1.si , farazi olarak soyluyorum , yapmak istedigimden degil ; dis uniteyi odaya monte etsek ve ic uniteyi de disariya , isitmak icin daha performansli olur mu?
2. olarak , ince ve kalin borular , kompresorden ve ic uniteden keslip , bir sekilde (kaynak vs yontemiyle) birbirinin yerine ters baglansa ,yani , ince boru kompresordeki kalin boru baglantisina ,kalin boruda kompresordeki ince boruya ve ic unitede de ayni sekilde ters monte edilse, isitma performansi ne olurdu?

Not : 2. sinde, ic ve dis unite, 1. sinde oldugu gibi ters degil , normal olarak monte edilecek. Tesekkurler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
klima 55-60 dereceye varan ısı üretebilir.
yazılımsal olarak 30 derece maksimum olduğu için bu sıcaklığı görünce devreden çıkarda yada ağız ısını düşürerek 30 derecede stabil kalmaya çalışır.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
Benim merak ettigim ikisey var. Bu degisiklikler yapilsaydi nasil bir sonuc alinirdi diye.
1.si , farazi olarak soyluyorum , yapmak istedigimden degil ; dis uniteyi odaya monte etsek ve ic uniteyi de disariya , isitmak icin daha performansli olur mu?
2. olarak , ince ve kalin borular , kompresorden ve ic uniteden keslip , bir sekilde (kaynak vs yontemiyle) birbirinin yerine ters baglansa ,yani , ince boru kompresordeki kalin boru baglantisina ,kalin boruda kompresordeki ince boruya ve ic unitede de ayni sekilde ters monte edilse, isitma performansi ne olurdu?

Not : 2. sinde, ic ve dis unite, 1. sinde oldugu gibi ters degil , normal olarak monte edilecek. Tesekkurler.
gaz fazındaki sıcak akışkan ince boru içerisinde gitmekte zorlanacağı için basınç artışına neden olacaktır.
Yüksek basınca düşence termik açar ayrıca yazılımsal koruma varsa cihas devre dışı kalır.

Q Çevrimdışı

qnedim

Yeni Üye
25 Ağu 2023
12
52
klima 55-60 dereceye varan ısı üretebilir.
yazılımsal olarak 30 derece maksimum olduğu için bu sıcaklığı görünce devreden çıkarda yada ağız ısını düşürerek 30 derecede stabil kalmaya çalışır.
Sota Bey cevabiniz icin tesekkurler. Ancak ben dis unite kompresore daha yakin oldugu icin, Adem Bey'in dedigi gibi ,borular daki isi kayibi minimuma ineceginden daha verimli olabilecegini dusundum. Bahsettiginiz 30 derece oda ici sicakligi ise, ic unitedeki sensor balkon gibi bir yerde olacagi ve disariya da soguk ufleyecegi icin ve disariyi da daha da sogutamayacigindan bir limitleme olmaz herhalde. Iceriyi isitmak icin ; ic-dis Uniteler yer degistirdigi icin, soguk modda calistirmamiz gerekiyor zaten.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
Sota Bey cevabiniz icin tesekkurler. Ancak ben dis unite kompresore daha yakin oldugu icin, Adem Bey'in dedigi gibi ,borular daki isi kayibi minimuma ineceginden daha verimli olabilecegini dusundum. Bahsettiginiz 30 derece oda ici sicakligi ise, ic unitedeki sensor balkon gibi bir yerde olacagi ve disariya da soguk ufleyecegi icin ve disariyi da daha da sogutamayacigindan bir limitleme olmaz herhalde. Iceriyi isitmak icin ; ic-dis Uniteler yer degistirdigi icin, soguk modda calistirmamiz gerekiyor zaten.
konu tarihine bakmadan ilk mesaja cevap vermiştim sonradan fark ettim ama silmek istemedim.

evet sizin durumda ortam sensörü sürekli soğuk okuyacağı için çalışmaya devam edecektir fakat basınç faktörunün problem yaratacağını düşünüyorum.

ayrıca üniteler ters konuma alindigi için iç ünite, dış üniteye sürekli gazlama sinyali gönderecektir fakat dış ünite üzerindeki sensör ortamın ısındığını fark edeceği için kafası karışabilir.

bu uygulamayı dış ortam sensörü olmayan makinada denemek gerekir.

Q Çevrimdışı

qnedim

Yeni Üye
25 Ağu 2023
12
52
Kusura bakmayin. Konu kilitli olmadigi icin, konuya yazmak icin bir sure siniri oldugunu bilmiyordum. Yine de silmeyip cevapladiginiz icin tesekkur ederim. Benimki sadece merak :))

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt