Kimlik Kartına E-imza Yükleme İşlemi

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
385
Yeni tip çipli kimlik kartları her ne kadar uzunca bir zaman önce hayatımıza girmiş olsa da sahip olduğu özelliklerinin neredeyse hiçbirini kullanamıyorduk!

Ve nihayet çiplere veri kaydetme işlemi başladı ve e-imza nitelikli elektronik sertifikasını (NES) kimlik kartına aktarma imkanına eriştik.

E-imza, 5070 sayılı kanun gereği ıslak imza ile eşdeğer ve "inkar edilememe" özelliğine sahip.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
385
Siber güvenlik kısmına gerekli yatırım ve özen gösterilsin de.
Sonra tümden patlamayalım.
Tam manasıyla "e-devlet" sisteminin oturması adına çok önemli bir proje 5070 sayılı kanun kapsamındaki E-imza teknolojisi.

Klasik ve de rastgele karalamadan ibaret olan ıslak imzadan çok daha güvenli olduğu kesin ama işin teknik boyutu bağlamında tedbirin üst seviyede olması şart. Nitelikli elektronik sertifika (NES) birkaç özel sektör kuruluşu tarafından sağlanıyor sadece.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Siber güvenlik kısmına gerekli yatırım ve özen gösterilsin de.
Sonra tümden patlamayalım.
zırt pırt "verilerimiz şunun bunun eline geçti" diye okuyoruz ya. alakasız yerlerden sürekli telefon, mail geliyor. adam arıyor, özel bilgilerimizi bize söylüyor ya.

bunlar olmuyormuş gibi pozitif takılmaya devam edeceğiz ya. :krokop

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
385
Bu Hizmeti neden Devlet sağlamıyor da özel şirketler devreye giriyor anlamıyorum.
İmza atacaksın o da para anasını satayım. :dry

Lansmana özel fiyat yıllık 50 TL :) Bitmez tükenmez hukuk mücadeleleriniz için bu hizmet özellikle de sizin için şart Adem Bey :)

Mevzuat kapsamında ve çerçevesinde sertifikayı özel sektör sunuyor. TürkTrust TSK'nın vakfı eliyle kurulmuş bu arada.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Lansmana özel fiyat yıllık 50 TL :) Bitmez tükenmez hukuk mücadeleleriniz için bu hizmet özellikle de sizin için şart Adem Bey :)

Mevzuat kapsamında ve çerçevesinde sertifikayı özel sektör sunuyor. TürkTrust TSK'nın vakfı eliyle kurulmuş bu arada.
İşlemleri yapayım diye girdim zaten hocam.
Turk Trust görünce aklıma geldi, Daha önce defalarca KEP adresi Elektronik imza vs girişiminde bulunup işlemleri yapıp postaneye kadar gitmiş birisi olarak halen yok efenim önce şuradan şunu sonra buradan bunu sonra göndereceksen şu kadar, alacaksan bu kadar kısmı beni ifrit etti diye yemin ederim postanede sıra beklerken ''Lanet olsun'' diye çıkmış adamım.

Kişisel Elektronik Postanın en azından Devletin kontrolünde olması gerektiğini düşünüyorum. Alan ücretleri vs havaşarda uçuyor ya çok kafa karıştırıcı ya da ben yaşlandım kafam almıyor artık :(

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Size yazmadan evvel sitenin içerisindeydim.

Fiyat ve Ödeme seçeneklerini tıkladım bir türlü açmadı, Size yazdıktan sonra Şimdi Başvur kısmını tıkladım yine açmıyor.

Deneyen olabilir mi en azından erişim var mı onu bileyim :alala

Edge ve Operada durum aynı, en iyisi CTRL+F5 ile deneyeyim tekrar :)

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Size yazmadan evvel sitenin içerisindeydim.

Fiyat ve Ödeme seçeneklerini tıkladım bir türlü açmadı, Size yazdıktan sonra Şimdi Başvur kısmını tıkladım yine açmıyor.

Deneyen olabilir mi en azından erişim var mı onu bileyim :alala

Açılıyor telefonda hocam.

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
385
Turk Trust görünce aklıma geldi, Daha önce defalarca KEP adresi Elektronik imza vs girişiminde bulunup işlemleri yapıp postaneye kadar gitmiş birisi olarak halen yok efenim önce şuradan şunu sonra buradan bunu sonra göndereceksen şu kadar, alacaksan bu kadar kısmı beni ifrit etti diye yemin ederim postanede sıra beklerken ''Lanet olsun'' diye çıkmış adamım.

Kişisel Elektronik Postanın en azından Devletin kontrolünde olması gerektiğini düşünüyorum. Alan ücretleri vs havaşarda uçuyor ya çok kafa karıştırıcı ya da ben yaşlandım kafam almıyor artık :(

Maalesef öyle, e-imza başvuru süreci çok meşakkatliydi. Ama artık KİOSK (Nüfüsmatik) üzerinden tüm işlemleri kendi başımıza (en sevdiğim :) ) halledebiliyoruz.

E-imza özellikle de UYAP üzerinden dava açmak noktasında çok işe yarıyor. Hususen en çok da size ve de bana çok lâzım :)

Konudaki videoda süreç hakkında genel bilgilendirmeler mevcut.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Müşteki Müşteki Hocam ücretlerin sayfasını açabildim, 50TL konusu ile ilgili
Maalesef öyle, e-imza başvuru süreci çok meşakkatliydi. Ama artık KİOSK (Nüfüsmatik) üzerinden tüm işlemleri kendi başımıza (en sevdiğim :) ) halledebiliyoruz.

E-imza özellikle de UYAP üzerinden dava açmak noktasında çok işe yarıyor. Hususen en çok da size ve de bana çok lâzım :)

Konudaki videoda süreç hakkında genel bilgilendirmeler mevcut.
Muhterem çok güzel anlatmış :ok

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
385
Müşteki Müşteki Hocam ücretlerin sayfasını açabildim, 50TL konusu ile ilgili

Muhterem çok güzel anlatmış :ok
Estağfurullah :)

1 yılı seçince 50 TL diye otomatik çıkıyor zaten :)

1773bfd1a14ce31ff.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt