Kıdem Tazminatı

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Son günlerde gündemi ciddi sekilde meşgul eden bir husus olmasi ve
Gördüğün kadariyla ( forumdaki yaş ortalaması)
çoğumuzu etkileyen bir durum.
bu yüzden gündeme taşımak istedim.

bize getirisi,götürüsü ne olacak bu işin.
görüşleriniz nedir.

(işi siyasete dökmeden enine boyuna şu mevzuyu konuşalım.
konuya kilit atmak zorunda kalmak istemiyorum)

emreuguz Çevrimdışı

emreuguz

Aktif Üye
9 Nis 2019
149
36
Kıdem tazminatı kesinlikle kalmalı... Yüzyıllık devlet geleneği gibi birşey bu tazminat meselesi. Konuyu hiç araştırmadım ama kalkınca yerine alternatif nasıl bir sistem gelecek hiç bilmiyorum da...

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Tabi önce sistemi görmek gerekiyor ancak , şuan ki sistemde takır takır işliyor diyemeyiz. Şuan ki sistemde her işçi kıdem tazminatını alıyor , çok güzel bir sistem var dersek yalan konuşmuş oluruz. İşverenin işten çıkarmak istediği işçiye kıdem tazminatını vermemek için kaç takla attığını , işçinin sinirlerini zorladığını , yok şu kadarını vereyim , yok yarısını vereyim , yok sen tüm alacaklarımı aldım de at imzayı şu gün gel alırsın , yok taksit taksit verelim derken iş mahkemeye kadar gider ve tam bir işkence süreci başlar. Yani şuan ki kıdem tazminatı sistemi kör , topal ilerleyen sağlıksız bir sistem.

Yeni geleceği söylenen sistem için ise şunları duymaktayız , asgari ücreti baz alırsak kendimize , bir fon oluşturulacak ve her ay işveren , asgari ücret bürütten hesaplanacak olan aylık ücrete denk gelen parayı fona işçinin adına yatıracak. Yani 2558 tl olan asgari ücret brütü 12 ye böldüğümüzde 213 tl gibi bir meblayı kıdem tazminatı fonuna her ay işçinin adına yatıracak. Bence en iyi yönlerinden biride istifa edildiğinde kıdem yanmayacak , yani şuan ki sistemde işçi haklı bir sebep göstermeden kendi istifa ettiğinde kıdem tazminatı alamıyor , bu sistemde öyle birşey olmayacak , istifa edilsede işçinin kıdem tazminatı fona yatırıldığı için orada duracak , başka bir yerde işe girdiğinde devam edecek.

Şuan ki sistemde işçi eğer alabiliyorsa tabi ? kıdem tazminatını işten ayrıldığında hemen alabiliyor ? yeni sistemde 56 yaşına kadar alamayacak.

Gel gelelim ağır muhalif biri olsamda , bu sistemin gelmesinden yanayım. Çünkü şuan ki sistem arızalıdır , sağlıksızdır , işten ayrılan veya çıkarılan 10 işçiden ancak 1'i kıdem tazminatı alabiliyor bu ülkede ?

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Deneyim ve tecrübemle birazcıkda :)))))) bu hak hukuk konusundaki bilgiyle diyelim yıllardır bu konu hep masaya yatırılır ve anlaşılamaz malesefte
Devlet kasasına girecek paranın peşindedir işveren bu kanunla kazanılmış hakkın olan kıdem tazminatı vermek istemez ama
bu aradada kalan emekçiye olur kiminin tazminatının üstüne yatarlar, ve balon olur peki bu arada eses işini yapması gereken kişi
sendikalıysa ne yapması lazım tabikide koruyup kollamalı değilmi yok türkiyede sendikacılık açık ve net beynine oksijen gitmeyen bir kısım yetkililerin ki bu kasalarına trilyonlar girmesine rağmen hak dediğinizde işveren ve devlet hosşt dediğinde anında satan bir düzen vardır bu ister kamu ister özel sektör olsun farketmez bu paralar abartmıyorum eğlence merkezleri en başta pavyon ve her türlüsü adı ne olursa olsun hatta bu paralarla oteller yaptırılır hatta haberiniz olmadan otellere ortak olunur tv kanalları alınır ama şu akıllarına gelmez bu para işcilerin emekcinin bir günlük yevmiyesi ama geri bu trilyonlarca para hiçbir şekilde çalışana dönmez.. döner diyeninde alnını karışlarım o toplanan para zaten devlettedir sendika napar çalışanı eğitiyom gezi yapıyom dergi kitap bastırdım çalışana moral geceleri diye faturalandırarak bu toplanan para anca istenebilmekte sendika bünyesine pekii çalışan sorun yaşadı anlaşamadı hiçbir zaman taşın altına elini sokmaz ki ne devlet nede işverenle papaz olmak istemez olan tazminatsız çıkış nolur bu sefer iş mahkemeleri devreye girer ki Allah tan kanun çalışanı gözettiğinden ama yıllarca süren mücadelesini kendi yapar kendi koşturur kazanır kimi geri alınır kimine geri bulaşmasın sarmasın diye tazminatı verilir geri başlayan alınma süreciyle tekrar sıkıntılara sürüklenerek o tazminatı vermemek için tekrar yasal işlemler diye sürüncemede kalır.
peki ne yapılmalıydı bu işveren kabul etmesede devlet şunu diyememekte kazanılmış hakları saklı ve devlet güvencesine alınarak bu atam her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesildiğinde paran emin ellerde sana geri ödenecek .. neden çünkü 6ayda olsa 1 yıl isterse 10, 15 25 ne olursa olsun paranın garantide olduğunu bilirdin tabiki bu parayı işveren devlete aktarırsa ,

peki bu durum kabul edildi bu seferde sıkıntı büyük hiçbir çalışan kıdem tazminatının güvencede olduğunu bilirse işverenle sıkıntı yaşandığında eyvallahı olmadan çekip gidip bir başka işyerinde çalışabilir en büyük handikap...

Devlet ne dedi ben yasayı çıkartırım çıktığı tarihten önceki alacaklı olduğunuz kıdem tazminatı çalışanla işveren arasındaki sıkıntı işveren versin dedi
e zaten sıkıntı o tazminatı alamamak değilmi o işi aranızda anlaşın ben benden sonki süreçteki benim kasama işveren senin çalıştığın süreçteki haketceğin kıdem tazminatı ücretiniöderse garantiye alırım diyor..

peki bu durum kabul edilebilirmi edilmediğinden çalışan temsilcileri mevcut hükümete ve sendikaya baskı yaptığında istemesede onların yanındaymış gibi bizim kırmızı çizgimiz derler... sendika açısındanda çalışanlar bu kanunla zaten tazminat güvencedeyse sendikalaşmadan vazgeçebileceğini ve aylık para kesintisinden mahrum kalacağından ondan bu yıllardır sürüncemede kalan durumdur..

Peki olduki anlaşıldı işveren de işcide sendikada tamam dedi bu seferde o alacaklı olduğunuz kazanılmış hakkınız olan kıdem tazminatını ben devlet olarak güzelce toplarım dedi ki işsizlik parasını toplayıp aklınıza hayalinize sığmayacak işlere yönlendirilsede haberiniz olmadan kötü yanı olsada iyi yanı işsiz kaldığında güvence diye ki iyi bişey!!!! sizin bu parayı almanızı engelleyecek birçok işkur tarafından girişimde bulunulsada ne diyor devlet ben buna 5,8,10 neyse ay işsizlik parası veririm ama arada iş bulduğumuzda uysada uymasada başvurduğunda ilana bu parayı keserim diyor e çalışamayan emekçide o iş ona uygunmuş değilmiş bakılmadan rastgele çağrıldığınızdan bulaşmak istemez... bakın bunları kafadan atmıyorum kurumlardan aldığım bilgiylede belirtiyorum bu işsizlik oranları çıktığında orana etki eden bir madde sayıyorlar akıl almaz çalışmayanaişe girmesede biz buna iş imkanı için tekliflerde bulunduk diye ana merkeze bildirdiğinde o işsizlik oranında o çalışmayan sanki çalışyormuş gibi istatistiklere geçiriliyor ki bunu kurum şubelerinden özellikle istiyor yoksa babasının hayrına al sana iş buldum derdinde değil
neyse
nediyoduk işveren işci sendika anlaştı paran devlette kıdem tazminatın olduki belirlenecek kanunlar çercevesinde alacaklı oldun ne diyor devlet bu çalışandan maaşından vergi kesilip hesaplancak tutarı işveren devlete yatırdığında Devlette diyorki bende bu çalışan emekli olurken vergisi algısı damga pulu ı ıvırı zıvırı adına ne derse kesebilmek için ne uydurabilirseeeee bende o kalan kısmını çalışana veririm diyor ..
EEE hayda zaten çalışırken tek ve garantili vergisini %100 çat diye kesebildiği çalışanın tekrardan o toplanak parasındanda kırpmanın peşinde .. al sana güvence..

bize getirisi,götürüsü bu alırsın paranı ama kuşa çeviririm diyorki bunuda TC devletimiz bu kanunu işlediği başka devletleri örnek gösterek bende alırım diyor o ülkedeki çalışanlarda bu dertden muzdarip alaçağının kuşa dönüşmesi ama iş anlamındada anlaşamadınmı başka bi iş bul yok tazminatım yancak derdin kalmaz getirisi bu olur , tekrar hatırlatıyorum işveren kanun çıktığından önceki tazminatınıda işverenle çalışanın analaşarak aldığını varsayarsanız
e haliyle hiçbir işverende bu parayı vermeyeceğinden ne diyor bana muvaffakatname ver ben kıdem paramı devlete yatırmak istemiyorum dersen işine devam eder emeklilik zamanında ben veririm diyor işveren o da meçburiyete itiyor kendisinde kalması için..

ne yapılmalı Devlet kesinlikle önceki çalıştığınız kazanılmış haklarınızıda gözetip kollayıp işveren he deyince hemen veremesede parça parça kanunun çıktığı güne kadarki hakkınızı ödeme imkanı sunması yada şimdi verme ama bu çalışan tazminatı hakettiğinde ben devlet eliyle sendende alır bendeki yatan parasınıda ona veririm diyebilmeli !!!!! Dermi demez önceki yıllarda ne dediler işverenler iş yerlerini kapatmakla ve işten çıkarmakla tehdit etmektelerrrrr.

peki bu sade sendikasız çalışan için neden sendika her ay aldığı birgünlük yevmiyeni devlete değilde ben toparlim ama bu parayıda çalışan için bono. tahvil vs. ile değer katıp %100 ünü vermesede %70 hadi en kötü %50 sini veriyom dese çalışan emekli olurken sendika olarak kıdem tazminatına ek desteğimiz olsun o devletin keseceği vergi allgı vs. dengelenir peki diyormu demiyor.. devlet diyormu o bana yazatacak parana değer katarak fazla verim oda demiyor..

inanın bu konuda yazılacak çokşey var ama inanın şu şeker oyunları yok sanal çiftlik kur tarla ek savaşim diye harcadığı netteki zamanının birazını ayırıp çalışan hak hukuk anlamında illa sendikalı olması önemli değil bugünkü imkanlarla google amcadan bile aratsa ne hakkı var ne olursa ne yapılır inanın işverenler çalışanın ayağına gelir anlaşmak için hala ve halaaaaa işe başlarken sözlü anlaştık yol yemek 3 ayda bir ikramiye ramazanda erzak bayramlarda ek bayram parası mesailer yok %50 değilde %100 bayramlarda %200 diye anlaşsanızda yazılı ve Belirsiz süreli iş sözleşmeniz olmadığında herşeyyy havada asılı kalır aradan yıllar gecer içerde tazminatın birikir bırakamazsında için yılların heba olcak diye işveren ne yapar ikramiye vermez erzak vermez bayramı geçtim sana derki hepsi maaşının içinde işte o zaman kendine ne kötülük yaptığınıda anlarsın kaldıki maaşı 3000 iken devlete asgari gösterilip kalanı ve hatta bazı fazla çalışmalarınızı elden veriyorsa size en büyük kötülüğü yapmakta zaten kıdem tazminatını geçtim emekli olduğunda vay benim maaşım neden düşük der bide üç kuruş aldığın tazminatıda ye......r ne zaman hakkın rahmetine kavuşcam diye bekler durursun ..
Umarım en hayırlısıyla sonuçlanırda adalet yerini bulur...

Bunlar tabikide bençe yanları ondan..
sevgi saygı selamlarımla .. Bilgilerinize...

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
Taslak net olmamakla beraber 3 asagi 5 yukari kabaca sekli belli.
3. durum beni tedirgin ediyor.

1. yillik 30gun degil 15gune indirimesi
alinacak toplu parayi %50 dusurur.
ciddi sekilde hak kaybi yaratir.

2. isten ayrilma durumunda iscinin ise hemen girebilecegi mechul belki uzun sure giremeyecek. kidemini hemen alabilirse enazinda belli sure odemelerini ve temel ihtiyaclarini karsilamaya devam eder.
yeni sistemde verilmeyecek
ya ev yada araba al diyerek şart kosacaklar.

3. isveren zaten senin kidemini ben odedim.
alacak verecegimde yok diyerek.
isci çıkışlarının hızlanacağını dusunuyorum.
eski sistem isverenin isciyi isten kolayca cikarmasini engel bir durumdu.

(bu kisim varsayim)
tum sartlari doldursan bile
fondan paranın topluca vermek yerine
3-5 yila yayilan geri odeme plani cikarilacagini dusunuyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Bu konuda asla fikrimi yazmayacağım,ancak şunu (konu yazarlarının yani) , hepinizin bilmesini can-ı gönülden istiyorum ki,yazdıklarınızı sevgi ve ilgi ile okuyacağım.

N Çevrimdışı

nctemiz

Aktif Üye
15 Ocak 2019
312
46
Benim fikrim mevcut sistemin artısının yanında birçok eksisinin olduğu birçoğumuz "Bırakıp gidicem de o kadar senelik emeğim var.Tazminatımı yakmak istemiyorum " cümlelerini duymadık yada söylemedik.

Yeni sistemde sunu düşünüyorum.İki çalışan düşünelim .İkisi de aynı maaş ve süredir çalışıyorlar ikisi de emekli oldu diyelim.İlki mevcut sistemden son brüt maaştan tazminatı hesaplandı.Parasını aldı.
Diğeri ise gelecek olan sistemden tazminatı düzenli olarak ay ay yatırıldı.Acaba ikisi de acaba aynı miktarda tazminat alabilecek mi
Devlet sanıyorum.Yeni sistemde bireysel emekliliği de beraber yürütecek maaştan eksik olan kısmı da bireysel emeklilik sistemi ile kapatacak ama bu farkı benim kazancımdan kesecek.Benim kafama takılan burası
Bu farkı neden ben cebimden karşılıyorum.Bu konuda mecbursam ben mağdur oluyorum.Birde bu paranın fondan gelecek kısmı faizlemi olacak belki ben faiz istemiyorum.Bu seferde kazancım düşecek
İşin aslı her iki sistemdede kaybımız oluyor. Önemli olan en az kaybı olan sistemdir.Eski sistemin açıkları çok mağduriyet fazla

Bence yeni sistem ne kadarda olsa avantajlı gibi geliyor.Ama detaylar önemli bakıp göreceğiz.

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
KIDEM TAZMİNATINDA

MEVCUT DURUM
* Tazminat için 1 yıl bekleniyor. * Sadece işten atılan alabiliyor. * Firmalar kaynak ayırmıyor. * Çalışan tazminatını bilmiyor. * Kendi ayrılan tazminatı bırakıyor. * Mahkemeler tazminat dosyası ile dolu. *Tazminata bir güvence ve katkı yok

REFORM SONRASI
* Her çalışan tazminat alacak. * Herkesin kıdem tazminatı garanti olacak. * İşveren her ay ödeme yapacak. * Çalışan kendi hesabını görebilecek. * İş değiştiren tazminat hesabını taşıyabilecek. * İşveren-işçi arasında tazminat sorunu kalmayacak. *Devlet katkısı ve fon güvencesi olacak.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Konuya çok başka bir bakış açısı getirip bu gün için uzun yazmak istemiyorum.

Bu ülkede, O en tepedekinden bu en alttakine kadar herkesi kapsayacak bir AHLAK YASASI çıkmalı ve AHLAK üzerine EĞİTİM kesinlikle ZORUNLU olmalıdır.

AHLAK olmayan bir ülkede istediğiniz şeyi tartışın düzen tutturamazsınız. Nedenlerini yarın müsait olduğumda yaşanmış olaylardan örnekler ile yazacağım :ok

M Çevrimdışı

marslan

Yeni Üye
4 Nis 2019
22
Tabi önce sistemi görmek gerekiyor ancak , şuan ki sistemde takır takır işliyor diyemeyiz. Şuan ki sistemde her işçi kıdem tazminatını alıyor , çok güzel bir sistem var dersek yalan konuşmuş oluruz. İşverenin işten çıkarmak istediği işçiye kıdem tazminatını vermemek için kaç takla attığını , işçinin sinirlerini zorladığını , yok şu kadarını vereyim , yok yarısını vereyim , yok sen tüm alacaklarımı aldım de at imzayı şu gün gel alırsın , yok taksit taksit verelim derken iş mahkemeye kadar gider ve tam bir işkence süreci başlar. Yani şuan ki kıdem tazminatı sistemi kör , topal ilerleyen sağlıksız bir sistem.

Yeni geleceği söylenen sistem için ise şunları duymaktayız , asgari ücreti baz alırsak kendimize , bir fon oluşturulacak ve her ay işveren , asgari ücret bürütten hesaplanacak olan aylık ücrete denk gelen parayı fona işçinin adına yatıracak. Yani 2558 tl olan asgari ücret brütü 12 ye böldüğümüzde 213 tl gibi bir meblayı kıdem tazminatı fonuna her ay işçinin adına yatıracak. Bence en iyi yönlerinden biride istifa edildiğinde kıdem yanmayacak , yani şuan ki sistemde işçi haklı bir sebep göstermeden kendi istifa ettiğinde kıdem tazminatı alamıyor , bu sistemde öyle birşey olmayacak , istifa edilsede işçinin kıdem tazminatı fona yatırıldığı için orada duracak , başka bir yerde işe girdiğinde devam edecek.

Şuan ki sistemde işçi eğer alabiliyorsa tabi ? kıdem tazminatını işten ayrıldığında hemen alabiliyor ? yeni sistemde 56 yaşına kadar alamayacak.

Gel gelelim ağır muhalif biri olsamda , bu sistemin gelmesinden yanayım. Çünkü şuan ki sistem arızalıdır , sağlıksızdır , işten ayrılan veya çıkarılan 10 işçiden ancak 1'i kıdem tazminatı alabiliyor bu ülkede ?

Bu şekilde anlatılınca gayet güzel görünüyor. Birde benim anlatacağım haliyle değerlendirin siz ve bu düşünde olan arkadaşlar için olabildiğince kısa ve basit şekli ile;

- Şuandaki hali ile tazminatlar 30 gün üzerinden hasaplanıyor. Şimdiye kadarki görüşmelerde teklif edilen 16-18 gün üzerinden hesaplanması yönünde örn: kabaca şuan 5 yıl için beş bürüt maaş teklif edilen de ise yine kabaca bunun yarısıdır.

- İş veren çıkartmak istediği işçiye tazminat vermemek için KAÇ TAKLA atıyor pazarlık yapıyor diye kendiniz yazmışsınız zaten ben sadece tekrar edeyim. İş veren teklif edilen sistemde TAKLA atmak zorunda kalmayacak. Pazarlık söz konusu bile değil ki şuan pazarlık yapmak tamamen işçi ile alakalı bir durumdur yoksa şuna işçi pazarlık yapmak zorunda değil hakkı olanı tümüyle alabilir.
Çalıştığım şirket den çıkartılan bir arkadaşın yapılan pazarlıkları kabul etmeyim mahkemeye gitti. ilk teklif 40 bin di ikinci görüşme 45 bin di mahkemeye gittiğinde bu teklif 65 bin oldu nasılsa. Aslında bu 65 bine razı olan kişi işi bu şekilde çakallık yaptıklarından ve kendisi hesaplatıp 90 bin alabileceğini öğrendikten sonra onuda kabul etmedi mahkeme sonuçu 85 bin kadar tazminat aldı. Mahkemeden vaz geçmemesinin nedeni beni enayi yerine koymaları diyor.

- Ve asıl can alıcı noktalardan biride işten çıkartıldığınız ve başka hiçbir geliriniz ve birikiminiz yok yeni bir iş bulana kadar(benim durumum ve tanıdım birçok kişinin durumuda bu) kira, faturalar, çocuğun masrafları, mutfak giderleri vs. vs. bunları neyle karşılamayı düşünüyorsunuz ? Bugün cebinizde olamayan parayla mı? işten çıkartıldınız cebinizde son maaşınız var ama 5-10 yıllık tazmimatınız fonda :) güzelmiş bugün açlıktan ölmezde 50 - 55 yaşına gelirsek alırız tazminatı.
Kısa dedim daha fazla uzatmayayım. Ama bana 20-30yılda oluştırulmuş ve gerçekten faydalı olmuş bir fon söylermisizin bu fon vs. olayı kendi kasalarına para koymak, kendilerine kaynak yaratma çabasından başka birşey değildir.
örneğin deprem vergi ödüyoruz yıllardır demi geçen yıllarda sehven yetkili kişi açıkladıki deprem vergileri başka yerlerde kullanılmış yani deprem kasası boş ve yine işsizlik sigortası için para kesiliyor her çalışandan peki işsizlik için toplanan bu paranın ne kadarı işsiz kalanlar için kullanılıyor %10 evet değişmedi ise sadece %10 işsizlik maaşı olarak ödeniyor sorun yok tamam peki geri kalan %90 nerede biliyormusunuz? başka yerlere aktarılıyor :)) komik mi değil ama işte kısaca bu fon mon olayları vatandaşın yararına yapılan işler değildirrr.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

KIDEM TAZMİNATINDA

MEVCUT DURUM
* Tazminat için 1 yıl bekleniyor. * Sadece işten atılan alabiliyor. * Firmalar kaynak ayırmıyor. * Çalışan tazminatını bilmiyor. * Kendi ayrılan tazminatı bırakıyor. * Mahkemeler tazminat dosyası ile dolu. *Tazminata bir güvence ve katkı yok

REFORM SONRASI
* Her çalışan tazminat alacak. * Herkesin kıdem tazminatı garanti olacak. * İşveren her ay ödeme yapacak. * Çalışan kendi hesabını görebilecek. * İş değiştiren tazminat hesabını taşıyabilecek. * İşveren-işçi arasında tazminat sorunu kalmayacak. *Devlet katkısı ve fon güvencesi olacak.
MEVCUT DURUM
*Tazminat için 1 yıl bekleniyor. 20 yıl beklemekten iyidir. * Firmalar kaynak ayırmıyor. ayıranlarda var ayırmayanlarda ama bir işçinin tazminatını vereviyecek firma yoktur. * Çalışan tazminatını bilmiyor. Bunu günümüzde bilmeyen yoktur sanırım kabaca yıllık bir brüt maaş ve artısı çıkar. * Kendi ayrılan tazminatı bırakıyor. Bu doğru * Mahkemeler tazminat dosyası ile dolu. Yüz kızartıçı bir suçunuz yok ise 1 yıl gibi bir sürede %99 oranla yasalar çerçevesinde makkemelerden çıkan sonuç işçiden yanadır. *Tazminata bir güvence ve katkı yok Bu yanlış tazminat en sonki maaşınız üzerinden hesaplanır.

REFORM SONRASI
* Her çalışan tazminat alacak. Ama cebine girmeyecek. * İşveren her ay ödeme yapacak. Kime fona çalışana değil * Çalışan kendi hesabını görebilecek. Şimdide hesaplanabilir yani görünürdür *Devlet katkısı ve fon güvencesi olacak. Peki mevcut istemde 1 ay 30 gün reform dediğiniz de ise 1 ay 18 günden hasaplanacağınıda belirtseydiniz ya. Fon ben zaten fonlara ayrı bir hastayım bir sorum olacak bana vatandaş yararına diye oluşturulmuş ve gerçekten öğle çalışmış başarılı olmuş bir fon söylermisiniz? yıllardır ödenen deprem vergisi ne oldu deprem vergisinin kasası boş peki şuanda işsizlik için her çalışandan kesilen paranın sadece %10 luk bölümünün işsizlik maaşı olarak ödendiğini biliyormusunuz? Geriye kalan %90 lık kısım nerde aa oda başka yerlere aktarılıp harçanmış. sonuç ikisininde içi şuanda boş ve siz nitelikli biri iseniz ve yüz kızartıçı bir suç işlemediyiniz sürece mevcut sistem ve yasalar çalışandan yanadır.
kusra bakmayın ben 1 ay çalışıp tazminatıma 18 günlük para yatırılmasını ve bugün işten çıkartıldığında lazım olan paranın ın hükümetin harcamasını çalışanın güvencesi gibi gösterilmesi taraftarı değilim.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Taslak net olmamakla beraber 3 asagi 5 yukari kabaca sekli belli.
3. durum beni tedirgin ediyor.

1. yillik 30gun degil 15gune indirimesi
alinacak toplu parayi %50 dusurur.
ciddi sekilde hak kaybi yaratir.

2. isten ayrilma durumunda iscinin ise hemen girebilecegi mechul belki uzun sure giremeyecek. kidemini hemen alabilirse enazinda belli sure odemelerini ve temel ihtiyaclarini karsilamaya devam eder.
yeni sistemde verilmeyecek
ya ev yada araba al diyerek şart kosacaklar.

3. isveren zaten senin kidemini ben odedim.
alacak verecegimde yok diyerek.
isci çıkışlarının hızlanacağını dusunuyorum.
eski sistem isverenin isciyi isten kolayca cikarmasini engel bir durumdu.

(bu kisim varsayim)
tum sartlari doldursan bile
fondan paranın topluca vermek yerine
3-5 yila yayilan geri odeme plani cikarilacagini dusunuyorum.

Mevcut sistemin mükemmel olduğunu söylemiyorum ama sizinde yazdığınız gibi herkese söylemeye çalıştığım durum tamda bu bunun neresi çalışan yararına olabilir ki ? ve hangi fon vs. düzgün çalışmış ki

Son düzenleme:
The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Bu şekilde anlatılınca gayet güzel görünüyor. Birde benim anlatacağım haliyle değerlendirin siz ve bu düşünde olan arkadaşlar için olabildiğince kısa ve basit şekli ile;

- Şuandaki hali ile tazminatlar 30 gün üzerinden hasaplanıyor. Şimdiye kadarki görüşmelerde teklif edilen 16-18 gün üzerinden hesaplanması yönünde örn: kabaca şuan 5 yıl için beş bürüt maaş teklif edilen de ise yine kabaca bunun yarısıdır.

- İş veren çıkartmak istediği işçiye tazminat vermemek için KAÇ TAKLA atıyor pazarlık yapıyor diye kendiniz yazmışsınız zaten ben sadece tekrar edeyim. İş veren teklif edilen sistemde TAKLA atmak zorunda kalmayacak. Pazarlık söz konusu bile değil ki şuan pazarlık yapmak tamamen işçi ile alakalı bir durumdur yoksa şuna işçi pazarlık yapmak zorunda değil hakkı olanı tümüyle alabilir.
Çalıştığım şirket den çıkartılan bir arkadaşın yapılan pazarlıkları kabul etmeyim mahkemeye gitti. ilk teklif 40 bin di ikinci görüşme 45 bin di mahkemeye gittiğinde bu teklif 65 bin oldu nasılsa. Aslında bu 65 bine razı olan kişi işi bu şekilde çakallık yaptıklarından ve kendisi hesaplatıp 90 bin alabileceğini öğrendikten sonra onuda kabul etmedi mahkeme sonuçu 85 bin kadar tazminat aldı. Mahkemeden vaz geçmemesinin nedeni beni enayi yerine koymaları diyor.

- Ve asıl can alıcı noktalardan biride işten çıkartıldığınız ve başka hiçbir geliriniz ve birikiminiz yok yeni bir iş bulana kadar(benim durumum ve tanıdım birçok kişinin durumuda bu) kira, faturalar, çocuğun masrafları, mutfak giderleri vs. vs. bunları neyle karşılamayı düşünüyorsunuz ? Bugün cebinizde olamayan parayla mı? işten çıkartıldınız cebinizde son maaşınız var ama 5-10 yıllık tazmimatınız fonda :) güzelmiş bugün açlıktan ölmezde 50 - 55 yaşına gelirsek alırız tazminatı.
Kısa dedim daha fazla uzatmayayım. Ama bana 20-30yılda oluştırulmuş ve gerçekten faydalı olmuş bir fon söylermisizin bu fon vs. olayı kendi kasalarına para koymak, kendilerine kaynak yaratma çabasından başka birşey değildir.
örneğin deprem vergi ödüyoruz yıllardır demi geçen yıllarda sehven yetkili kişi açıkladıki deprem vergileri başka yerlerde kullanılmış yani deprem kasası boş ve yine işsizlik sigortası için para kesiliyor her çalışandan peki işsizlik için toplanan bu paranın ne kadarı işsiz kalanlar için kullanılıyor %10 evet değişmedi ise sadece %10 işsizlik maaşı olarak ödeniyor sorun yok tamam peki geri kalan %90 nerede biliyormusunuz? başka yerlere aktarılıyor :)) komik mi değil ama işte kısaca bu fon mon olayları vatandaşın yararına yapılan işler değildirrr.

Diğer anlattığın konularda hem fikirim zaten seninle o yüzden sadece kıdem tazminatı ile ilgili konuşacağım , kıdem tazminatı fonundaki parayı hükümetin kullanacağı aşikar , çünkü yediler bitirdiler deniz bitti kaynak lazım. Bu durum işçiler için bir fırsata dönüşebilir.

Can alıcı nokta diye belirttiğin mevzu cidden can alıyor zaten , oradaki cümle doğruda anlattığın fantastik ? Türkiye'de özel sektörde biz seni işten çıkarıyoruz , kıdem tazminatınıda tas tamam hesapladık , hatta hesabına bile gönderdik , gel bide seni öpelim , şimdiye kadar verdiğin emeklerden dolayıda sana çok teşekkür ediyoruz diyorlar zaten ? sen Türkiye'de işten çıkarılacaksın , kıdem tazminatını hemen cebine koyacaksın , başka bir iş bulana kadar işini görecek , hee aldında görecek ? sen o parayı illaki alacaksın ama , önce ara bulucuyla uğraşacaksın , sonra mahkeme ile uğraşacaksın , eğer ki herşey yolunda giderse en iyi ihtimalle 2 sene içinde alırsın faizi ile birlikte ?

Ayrıca çoğu yerde işveren işten çıkarmak istediği işçisini öyle hoop diye işten çıkarmıyor. Türkiye gerçeklerine dönelim yine , işveren birini işten mi çıkaracak , yaa ben çıkarırsam şimdi bunun tazminatı var , vermezsem mahkemesi var , en iyisi mi ben bunun şartlarını biraz zorlaştırayım , en sonunda bıkkınlık gelir kendi istifa eder gider , bende tazminattan kurtulurum ? yeni sistemde kendinde istifa etsen tazminatın yanmayacak.

Kimi işçi haklarından bi haber , kıdem tazminatının adını duymuşlar ne olduğundan bi haberler. Al bu son maaşın at şuraya sen imzanı maaşını aldığına dair derler , hoop gitti tazminat ? bu ülkede insanı işe alırken senet imzalatıyorlar , bu kıdem tazminatından başları ağrımasın diye sonra ? herkes kendi çalıştığı yer olarak bakmasın bu olaya , genel olarak bakmamız lazım.

Kısacası mevcut sistemle alakalı konuşulacak çok eksiklikler , yanlışlar var. Kötü niyetli ve iş ahlakı olmayan toplumlar için çok açıkları var , denetimsiz ve başı boş. Şu yeni sistemi tas tamam bi görelim bakalım ?

M Çevrimdışı

marslan

Yeni Üye
4 Nis 2019
22
Diğer anlattığın konularda hem fikirim zaten seninle o yüzden sadece kıdem tazminatı ile ilgili konuşacağım , kıdem tazminatı fonundaki parayı hükümetin kullanacağı aşikar , çünkü yediler bitirdiler deniz bitti kaynak lazım. Bu durum işçiler için bir fırsata dönüşebilir.

Can alıcı nokta diye belirttiğin mevzu cidden can alıyor zaten , oradaki cümle doğruda anlattığın fantastik ? Türkiye'de özel sektörde biz seni işten çıkarıyoruz , kıdem tazminatınıda tas tamam hesapladık , hatta hesabına bile gönderdik , gel bide seni öpelim , şimdiye kadar verdiğin emeklerden dolayıda sana çok teşekkür ediyoruz diyorlar zaten ? sen Türkiye'de işten çıkarılacaksın , kıdem tazminatını hemen cebine koyacaksın , başka bir iş bulana kadar işini görecek , hee aldında görecek ? sen o parayı illaki alacaksın ama , önce ara bulucuyla uğraşacaksın , sonra mahkeme ile uğraşacaksın , eğer ki herşey yolunda giderse en iyi ihtimalle 2 sene içinde alırsın faizi ile birlikte ?

Ayrıca çoğu yerde işveren işten çıkarmak istediği işçisini öyle hoop diye işten çıkarmıyor. Türkiye gerçeklerine dönelim yine , işveren birini işten mi çıkaracak , yaa ben çıkarırsam şimdi bunun tazminatı var , vermezsem mahkemesi var , en iyisi mi ben bunun şartlarını biraz zorlaştırayım , en sonunda bıkkınlık gelir kendi istifa eder gider , bende tazminattan kurtulurum ? yeni sistemde kendinde istifa etsen tazminatın yanmayacak.

Kimi işçi haklarından bi haber , kıdem tazminatının adını duymuşlar ne olduğundan bi haberler. Al bu son maaşın at şuraya sen imzanı maaşını aldığına dair derler , hoop gitti tazminat ? bu ülkede insanı işe alırken senet imzalatıyorlar , bu kıdem tazminatından başları ağrımasın diye sonra ? herkes kendi çalıştığı yer olarak bakmasın bu olaya , genel olarak bakmamız lazım.

Kısacası mevcut sistemle alakalı konuşulacak çok eksiklikler , yanlışlar var. Kötü niyetli ve iş ahlakı olmayan toplumlar için çok açıkları var , denetimsiz ve başı boş. Şu yeni sistemi tas tamam bi görelim bakalım ?
Bu söylediklerinize katılıyorum önceki cevapla ilgili şunu belirtiyim muvcut sistemim iyi olduğunu söylemiyorum sadece şartların kaynak yaratmak adına şimdiye kadarki 4-5 görüşmede de yapılan tekliflerin çalışanların aleyhine idi şimdikinin de lehimize olacağını düşünmüyorum.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Bu söylediklerinize katılıyorum önceki cevapla ilgili şunu belirtiyim muvcut sistemim iyi olduğunu söylemiyorum sadece şartların kaynak yaratmak adına şimdiye kadarki 4-5 görüşmede de yapılan tekliflerin çalışanların aleyhine idi şimdikinin de lehimize olacağını düşünmüyorum.
Eğer 16 yada 18 gün üzerinden hesaplanacaksa tamamen karşısında dururum bu sistemin , böyle birşeyle işçinin karşısına çıkamazlar. Ama dedikleri gibi kazanılan haklar saklı kalmak koşulu ile ( 30 gün dahil ) yapılacaksa yeni sisteme geçmekte işçi lehine fayda var.

F Çevrimdışı

flip-flop

Aktif Üye
2 Ağu 2018
337
Oncelikle Şunu sormak istiyorum . Bu kidem tazminati nedir? Isveren neden iscisine toplu para versin? Isçiden heray "ileride işten cikarsan belki sana veririz " diye para mi kesiliyor? Eger kesiliyorsa heray bordroda nasil gozukuyor? Bu parayi aslinda SGK mi ödüyor? isveren toplu parayi verip sgkdan sonra mi aliyor?
Biri hepsini cevaplarsa memnun olurum

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri