Kesintisiz güç kaynağı(ups)tavsiyesi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
yani online güç kaynağı sadece elektrik kesintilerinde devreye giriyor değil mi?
bu durumda kullanmak istediğimiz cihazlar aynı noktada mı olması gerekecek
telefon modem yeterli olsada bunların dışında tek tv yada masaüstü bilgisayar-modemde çalışsa iyi olur.yani hepsinin aynı anda çalışmasına gerek yok
aslında elektrik kesintilerinde yine elektirkle çalışan aydınlatıcı da alsam iyi olacak.çünkü hala mum kullanıyoruz :(

Şöyle, hepsinin UPS'e takılmış olması gerekiyor mantıken.
Her kesintide beslemeyeceğim dediğiniz cihazları takıp sökebilirsiniz tabi.
Önemli olan kesinti süresinde hangi cihazları kullanmak ne kadar süre kullanmak istediğiniz.
Çünkü ihtiyacınız olan kapasitenin altında bir UPS sizi daha az süre idare edecektir.

Online alırsanız ups'nin şebekeden aküye geçmesi hızlı olur. Bu da bilgisayar ile kullananlar için önemli bir özellik.
En çok modem ve TV ile kullanırım diyorsanız on-line olmasa da olabilir diye düşünüyorum. :bilmiyom

BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
Daha önce kullandığım 700watt UPS e ithafen yazıyorum, PC modem ve monitör bağlı şekilde, elektrik kesilince yaklaşık 3 - 4 dakika kadar tutuyordu, o da, çalışmalarımı kaydedip kapatmak için gerekli süreyi veriyordu, genelde piyasada zaten 600w den başlayıp 2000w lere kadar var sanırım UPS, daha üzeri jeneratör kapsamına girer sanırım :)
Tv yi bilmiyorum ama PC yi 3 - 4 saat açık tutmak için ciddi enerjiye ihtiyaç var :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Daha önce kullandığım 700watt UPS e ithafen yazıyorum, PC modem ve monitör bağlı şekilde, elektrik kesilince yaklaşık 3 - 4 dakika kadar tutuyordu, o da, çalışmalarımı kaydedip kapatmak için gerekli süreyi veriyordu, genelde piyasada zaten 600w den başlayıp 2000w lere kadar var sanırım UPS, daha üzeri jeneratör kapsamına girer sanırım :)
Tv yi bilmiyorum ama PC yi 3 - 4 saat açık tutmak için ciddi enerjiye ihtiyaç var :)

5000VA, 10.000VA, 20.000VA gibi kapasiteler mevcut fakat bunlar da ciddi fiyatlara satılan ürünler açıkçası.
PC'nin tükettiği güce bağlı süresi tabi. :bilmiyom

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,449
Buda benim kesintisiz güç kaynağım :kiskis

20160904_144824a098b06b413a99bf.jpg
20160904_144919.jpg

Elektrik kesintisi durumunda tv kullanmaya devam etmek istiyorsaniz.
Ups pek isinizi gormez cunku genellikle iclerinde
1 x 7ah
1 x 9ah
2 x 7ah
2 x 9ah
aku bulunur

2 x 9ah aku bulunan ups aldığınızi varsayalim.

18amper akulerin kapasitesi x 0.7 ups verimliliği = 18a x 12v x 0.7 = 150watt sizin kullanimizda olacak.

bu durumda taş çatlasa 2 saat tv,modemi goturur.

6 ay , 1 yil sonra 1 saatleri gorursunuz.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Kardeşim öncelikle güç hesaplaması yapman lazım ne çalıştıracan kaç saat besleme yapması lazım ? birde voltajın düz gelmesini istiyorsan 220 sabit kalacak şekilde ONLİNE Ups Alman lazım :ok Line UPS te işini görür ama onlarda voltaj dengeliyici yok benim tahminimce 1 KVA işini görür istersen ek aküde takabiliyorsun.benim evde 1000 Va lık güç kaynağı var 2017 yılında almıştım 300 Watt pc Monitörüm kaç Wattı hatırlamıyorum birde 140 Watt 5+1 ses sistemim 2 saatten fazla gidiyordu
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

yani online güç kaynağı sadece elektrik kesintilerinde devreye giriyor değil mi?
bu durumda kullanmak istediğimiz cihazlar aynı noktada mı olması gerekecek
telefon modem yeterli olsada bunların dışında tek tv yada masaüstü bilgisayar-modemde çalışsa iyi olur.yani hepsinin aynı anda çalışmasına gerek yok
aslında elektrik kesintilerinde yine elektirkle çalışan aydınlatıcı da alsam iyi olacak.çünkü hala mum kullanıyoruz :(
Devreye girer diğe bişey yok zaten o devrededir gücünü aküden alıyor ama aküden 12 yi 220 ye çevirecek alet var cihazın içinde sen hesaplama yap yardımcı oluruz elektrik kesilse bile cihazın kapanmaz.bide arkasında korumalar var onlarıda sana açıklıycam

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
Şöyle, hepsinin UPS'e takılmış olması gerekiyor mantıken.
Her kesintide beslemeyeceğim dediğiniz cihazları takıp sökebilirsiniz tabi.
Önemli olan kesinti süresinde hangi cihazları kullanmak ne kadar süre kullanmak istediğiniz.
Çünkü ihtiyacınız olan kapasitenin altında bir UPS sizi daha az süre idare edecektir.

Online alırsanız ups'nin şebekeden aküye geçmesi hızlı olur. Bu da bilgisayar ile kullananlar için önemli bir özellik.
En çok modem ve TV ile kullanırım diyorsanız on-line olmasa da olabilir diye düşünüyorum. :bilmiyom
süreleri ve cihazları belirrtim.adminden tavsiye bekliyorum :)
online almaya gerek yok.ama diğer online olmayan cihazlarında başta açılma sürelerini merak ettim.yani hemen prize takılıp çalışıyorsa sıkıntı yok

700 watt 3-4 dakika bayağa kısa süreliymiş.bence 3-4 dakika için bunu takmaya hiç gerek yok :)
hadi ozaman 3-4 saati geçtim bari 2 saat modem ve telefon olsun yeter :)
can sıkıntısından kurtulurum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
online almaya gerek yok.ama diğer online olmayan cihazlarında başta açılma sürelerini merak ettim.yani hemen prize takılıp çalışıyorsa sıkıntı yok

Şöyle olacak zaten, UPS'i prize takacaksınız. Cihazlarınızı da UPS üzerindeki prizlere takacaksınız.
UPS sürekli prizde olacak.

Modem ve telefon için bir model bakmanız daha iyi olur.
Tecrübem olmadığı için şu model şu firma iyidir diye bir şey söyleyemiyorum.

B Çevrimdışı

beyzabetül

Aktif Üye
24 Tem 2018
472
Buda benim kesintisiz güç kaynağım :kiskis

20160904_144824a098b06b413a99bf.jpg
20160904_144919.jpg

Elektrik kesintisi durumunda tv kullanmaya devam etmek istiyorsaniz.
Ups pek isinizi gormez cunku genellikle iclerinde
1 x 7ah
1 x 9ah
2 x 7ah
2 x 9ah
aku bulunur

2 x 9ah aku bulunan ups aldığınızi varsayalim.

18amper akulerin kapasitesi x 0.7 ups verimliliği = 18a x 12v x 0.7 = 150watt sizin kullanimizda olacak.

bu durumda taş çatlasa 2 saat tv,modemi goturur.

6 ay , 1 yil sonra 1 saatleri gorursunuz.
sizin oda termik santrale benziyor.su dan elektrik mi üretiyorsunuz :)
tamam hocam tv den vazgeçtim.modem ve telefon yada laptop olsun.süreyide 2 saat yapalım :)
ama uzun süreli cihaz olsun.yani 1 yıl sonra kullanım süresi 1 saate düşmesin.böyle bir cihaz tavsiyesi bekliyorum

Şöyle olacak zaten, UPS'i prize takacaksınız. Cihazlarınızı da UPS üzerindeki prizlere takacaksınız.
UPS sürekli prizde olacak.

Modem ve telefon için bir model bakmanız daha iyi olur.
Tecrübem olmadığı için şu model şu firma iyidir diye bir şey söyleyemiyorum.
ups neden sürekli prizde takılı oluyor ?şarj ettikten sonra istediğimiz yerde prize takmadan kullanılmıyor mu
benim kullandığım modem evin hol kısmında duruyor.
telefonuda odaların birinde kullanmayı düşünüyorum
uzatma kablosu kullanarak diğer odalarda kullanmak mümkün değilmidir?

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
ups neden sürekli prizde takılı oluyor ?şarj ettikten sonra istediğimiz yerde prize takmadan kullanılmıyor mu
benim kullandığım modem evin hol kısmında duruyor.
telefonuda odaların birinde kullanmayı düşünüyorum
uzatma kablosu kullanarak diğer odalarda kullanmak mümkün değilmidir?

Şunun için dedim, şebeke kesildiğinde otomatik olarak devreye girmesi için.
Bir de aküleri otomatik olarak şarj etmesi için.

Uzatma kablosu kullanırsanız direnç artacağı için kullanım süresi düşecektir.
Bence şöyle yapın, modem için bir tane UPS alın & telefon için de 20.000 mAh'lik bir powerbank alın. (Xiaomi, Spigen gibi.) :bilmiyom

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
B beyzabetül Kardeşim şimdi UPS in sürekli olarak prizde kalması gerekiyor upsi prize taktınmı otomatik olarak çalışır zaten ama onun ayarı var onu online moduna alacaksın arkasındada en fazla genelde 2 adet priz yeri olur ordan besleme yapacaksın.Modemini korumak içinse ADLS hattından gelen kablonun bir ucunu IN yazan Porta takacaksın out yazan yerdende Çıkış Alacaksın OUT tan çıkan kabloyu Modemin ADLS Portuna takacaksın ihtiyacın olarak bir adet ADLS kablo 2 adet swiç ve çakma pensesi lazım ben bilmiyorum dersen bilgisayarcıdan elektronikçilerden alabilirsin.Bu şekilde Dalgalanmalara karşı modemini güvenceye almış olursun.

Gelelim Seyar işine UPS sin arkasından seyar çekersen metrelerce Direnç artar e buda umutun dediği gibi besleme süresini azaltırsın şöyle bir algı var sağda solda işte 5 dk 10 dk besler 5 dk 10 dk hiçbir UPS besleme yapmaz hangi akü 5 dk 10 dk çalışır ? Besleme süresi tamamiyle sana kalmış Akımı yüksek çeken Cihaz bağlarsan Besleme süresi kısalır

UPS e sakın ola Isıtıcı Soğutucu Cihazlar bağlama Peki ne model alacam diye aklına sorular geliyor şuanda en uygun burda gibi görünüyor bu cihaz çok güzel çok tavsiye ederim eğerki içindeki aküler yetmese bütçen varsa akü al besleme süren daha çok uzar Firma Cihazın Arkasında Ek akü takman için Yer açmış bence bu cihazla birlikte 2 adette akü al saatlerce kullarsın zaten elektrik gittiği zaman internet çalışmaz sanırım bizim burda modem çalışıyor ama ADLS hattı kesiliyor sizin ordaki bölge nasıl bilmiyorum.

52-makelsan-online-ups-kgk-uninterruptible-power-supplies-kesintisiz-guc-kaynagi-powerpack-se-serisi-1-kva.png
Tel Modem Fax yazan yerde modemin için veya bilgisayarın için koruma sağlarsın arkadaki OUTPUT SOCKET yerde de çıkış yani cihazlarını beslemek için elektrik alacaksın.INPUT Yazan yerde ise Bilgisayarlarda çıkan PSU kablosu Çıkıyor oraya o kabloyu takıp 220 Volt Prize takacaksın:ok

Son düzenleme:
BramStoker Çevrimdışı

BramStoker

Aktif Üye
8 Eki 2018
120
38
bizzat denedim reklamlar çıkmıyor
Şunun için dedim, şebeke kesildiğinde otomatik olarak devreye girmesi için.
Bir de aküleri otomatik olarak şarj etmesi için.

Uzatma kablosu kullanırsanız direnç artacağı için kullanım süresi düşecektir.
Bence şöyle yapın, modem için bir tane UPS alın & telefon için de 20.000 mAh'lik bir powerbank alın. (Xiaomi, Spigen gibi.) :bilmiyom

Ben o arka çıkışına 6 lı priz bağlayıp kullanıyordum, demek ondan kısa sürede akü bitiyormuş ? çünkü en basit monitör - pc - modem - 2+1 hoparlör için 4 çıkış lazım bana.... Çoklayıp tek hattan çekiyordum hepsini.... Aydınlandım ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Ben o arka çıkışına 6 lı priz bağlayıp kullanıyordum, demek ondan kısa sürede akü bitiyormuş ? çünkü en basit monitör - pc - modem - 2+1 hoparlör için 4 çıkış lazım bana.... Çoklayıp tek hattan çekiyordum hepsini.... Aydınlandım ?
Kısa mesafe çoklarsanız ya da şu resimdeki gibi çoklayıcı kullanırsanız fazla etkisi olmaz. Önemli olan kapasitesi. Bir de yıllanmış cihazsa, akülerin sağlığı da önemli tabi. Şarj-deşarj yapa yapa kapasiteleri düşüyor zamanla. Islak tip aküyse içindeki asidik sıvı yenilenince tekrar kullanıma devam edilebiliyor sanırım.

Dediğim çoklayıcı şu;

382617433_1.jpg

Tabi bu çoklayıcılara da ısıtıcı gibi fazla akım çeken cihazlar takılmamalı. Eriyor veya kabloları yanıyor çünkü. :hihi

J Çevrimdışı

jomily

Aktif Üye
1 Eki 2018
177
34

Reklamlarla ne alakasi var ???

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt