KEP Adresi İle İlgili Bilgisi Olanlar Yardım Lütfen

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Abiler bu KEP adresi işi neden bu kadar karışık yahu?

Göndermeli mi?_
Almalı mı?
Büyük mü?
Küçük mü?

Çok afedersiniz de bu sorulardan insanın aklı başka yerlere gidiyor yahu altı üstü kep adresi işte.
Ayrıca, alan için başka ücret, boyut için başka ücret, sene için başka ücret bu nedir yahu?

Dostlar PTT Kep üzerinden baktım ama başka da öyle birşey göremedim. Bu konuda bilgisi olan dostlar bilgilerini ateşleyiversin lütfen.

Sadece yazışma içeriği olan, arasıra 2-3mb foto içeriği olan ve kalıcı olmasına gerek olmayan bir kep adresi için ne yapmak , neyi tercih etmek lazım?

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
410
PTT KEP kullanıyorum değerli Adem Helvacı Adem Helvacı.

Mealen yasal geçerliliği olan e-posta adresi demek. Kimliği doğrulanmış kişi ve kurumlar tarafından kullanılır. İletinin ne zaman gönderildiği ne zaman açıldığı resmi kayıtlara geçirilir, delil niteliği taşır. Örneğin KEP adresinizden bana "Ey Müşteki 1.000 TL borcunu en geç Pazartesi'ne kadar öde" derseniz yasal olarak beni ihtar etmiş olursunuz. Ve yasal manada benim böyle bir mailden haberim yok deme bahanesi öne süremem.

Bir ileti göndermek için o iletiyi mobil veya e-imza ile imzalamanız gerekir.

Bireysel manada pek lazım olacağı söylenemez. Resmi tebligatları elektronik olarak almak için satın almıştım ama sonrasında tebligat kanunu değişti ve tebligatlatlar UETS'ye gitmeye başladı. Davalarınızla ilgili tebligatları almak istiyorsanız KEP yerine UETS'ye kayıt olmanız gerekir, ben size yardımcı olurum.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
PTT KEP kullanıyorum değerli Adem Helvacı Adem Helvacı.

Mealen yasal geçerliliği olan e-posta adresi demek. Kimliği doğrulanmış kişi ve kurumlar tarafından kullanılır. İletinin ne zaman gönderildiği ne zaman açıldığı resmi kayıtlara geçirilir, delil niteliği taşır. Örneğin KEP adresinizden bana "Ey Müşteki 1.000 TL borcunu en geç Pazartesi'ne kadar öde" derseniz yasal olarak beni ihtar etmiş olursunuz. Ve yasal manada benim böyle bir mailden haberim yok deme bahanesi öne süremem.

Bir ileti göndermek için o iletiyi mobil veya e-imza ile imzalamanız gerekir.

Bireysel manada pek lazım olacağı söylenemez. Resmi tebligatları elektronik olarak almak için satın almıştım ama sonrasında tebligat kanunu değişti ve tebligatlatlar UETS'ye gitmeye başladı. Davalarınızla ilgili tebligatları almak istiyorsanız KEP yerine UETS'ye kayıt olmanız gerekir, ben size yardımcı olurum.
Bir resmi bilirkişi görevlendirmesi için KEP adresimi sordular, ben geçen sene bir ara Eimza ve Kep adresi almaya niyetlenip karşık bulup bırakmıştım.
Zaten Tebligatı sizin belirttiğiniz şekilde alıp işlemleri bitirdim raporu da yazdım ancak işlemlerin kolaylaşması adına almak iyi ise bir daha deneyeyim demiş ve sonrasında bu isyan konusunu açmıştım :)

UETS ile ilgili o dönem işe başlamış ancak tamamlamamışım, demek ki vakit gelmiş :)

uets.png

Bilgi ve destek için çok teşekkür ediyorum :ok

Müşteki Çevrimdışı
22 Ara 2018
410
Bir resmi bilirkişi görevlendirmesi için KEP adresimi sordular, ben geçen sene bir ara Eimza ve Kep adresi almaya niyetlenip karşık bulup bırakmıştım.
Zaten Tebligatı sizin belirttiğiniz şekilde alıp işlemleri bitirdim raporu da yazdım ancak işlemlerin kolaylaşması adına almak iyi ise bir daha deneyeyim demiş ve sonrasında bu isyan konusunu açmıştım :)

UETS ile ilgili o dönem işe başlamış ancak tamamlamamışım, demek ki vakit gelmiş :)

uets.png

E-imzanız veya mobil imzanız "varsa" KEP'i hemen alabilirsiniz ve anında aktif olur. Zamlardan KEP de nasibini almış :) 30-40 TL olması lazımdı yıllık fiyatının 70 TL olmuş PTT'de. (Yanılmıyorsam en ucuzu PTT'de) 100 mb'lik ücretsiz kota pakete dahil. İletileri ücretsiz alıyorsunuz. Bir yere KEP iletisi göndermek için de üçer beşer lira kontör yüklemeniz lazım. Bir iletinin gönderim fiyatı 2.75 TL.

Bildiğim kadarıyla artık adli tebligatlar artık KEP'e düşmüyor. Bilirkişilere UETS adresi lazım. UETS'ye kayıt yaptıysanız e-imza/mobil imza ile giriş yapıp ayarlar kısmında ALICI kısmını aktiflemeniz gerekiyor. UYAP Bilirkişi veya vatandaş portalından kişisel bilgiler kısmına girdiğinizde e-tebligat kısmından karmaşık rakamlar dizisi varsa UETS adresiniz aktif demektir.

Rica ederim, sağlıcakla kalın :)

yefe78 Çevrimdışı

yefe78 

Aktif Üye
20 Ocak 2018
354
Adem Helvacı Adem Helvacı abi sigorta tahkime evrak göndermek için karşıma çıkmıştı kep meselesi olay kep adresi alırsan ptt den 1 aylık 6 aylık gibi abonelik ücreti karşılığında karşı taraftan cevaplar mail ortamında resmi olarak geliyor dijital iadeli taahhütlü mektub gibi düşün kep kullanmazsanız ptt kargo ile kargo bekleme süresi kadar bekliyorsun mektuplaşıyorsun yani bildiğim bu

uets.png

Adem Helvacı Adem Helvacı bu arkadaş daha iyi ve detaylı anlatmış, okumamışım açıklamasını. Benimki çok yüzeysel kaldı :)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Adem Helvacı abi sigorta tahkime evrak göndermek için karşıma çıkmıştı kep meselesi olay kep adresi alırsan ptt den 1 aylık 6 aylık gibi abonelik ücreti karşılığında karşı taraftan cevaplar mail ortamında resmi olarak geliyor dijital iadeli taahhütlü mektub gibi düşün kep kullanmazsanız ptt kargo ile kargo bekleme süresi kadar bekliyorsun mektuplaşıyorsun yani bildiğim bu

Adem Helvacı Adem Helvacı bu arkadaş daha iyi ve detaylı anlatmış, okumamışım açıklamasını. Benimki çok yüzeysel kaldı :)
Senin gönlünün güzelliğine gurban :)

Geri
Üst Alt