Kedi medikal soruları için forum tavsiyesi ve kedi bağırsak problemi için tavsiye.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Daha önce mama tavsiyesi konusunda yazmıştım baktığım sokak kedileri var. Bunlardan en büyük olan Anne kedi 3 yaşında ve bu arkadaşın garip bir problemi var. Bağırsağı vücudundan dışarıya çıkıyor, ilk bir sene önce oldu bu sene ayda bir tekrarlamaya başladı. Çok dayanıklı bir hayvan şuana kadar ölme riski vardı ama yaşadı ancak artık veteriner bir daha çıkarsa ölebilir demiş. Şahsen veterinerlere de güvenmiyorum birinin dediği birini tutmuyor birbirlerinin yaptığı işi beğenmiyorlar. Biraz sıkıntılı bir durum, yaşamış olan çıkma ihtimali düşük ama yine de sorayım dedim buraya. Karından girip bir ameliyat yapabiliriz dediler ama onu da yapmıyorlar cesaret mi etmiyorlar bilmiyorum ama medikal bir çözümü var mıdır bu konuda soru sorabileceğim site tavsiyesi olan veya veteriner arkadaşı tanıdığı olan yardımcı olursa sevinirim. Belki belli bir beslenme ile çıkması önlenebilir ama kedi 3 yıllık sokak kedisi evi 1 haftada darma duman eder ve kaçıp bi daha geri dönmez o yüzden sahiplendirmek de sıkıntı. Şuan aklıma başka bir çözüm de gelmiyor ama sahiplenecek birisini nasıl bulacağım bunu düşünüyorum.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Hangi şehirde yaşıyorsunuz? İshal, kabızlık gibi sebepleri var. Doğum sırasında ya da gebelikte de meydana gelmiş olabilir. Eminsek bağırsak çıktığından ölme ihtimali var. İshal veya kabızlıktan sonra şekilleniyorsa mama ile çözüm oluşturulabilir. Ama kas zayıflığından yada bağların zayıf olmasından dolayı ise müdahaleden başka anüs çevresine daraltmaya yönelik dikiş atılarak bir süre önlem alınmaya çalışılabilir. Bu süre zarfında toparlama ihtimali olabilir. Çıkma sebebi, çıkan kısmın boyutu, dış ortamda kalma süresi ve enfeksiyon olup olması gibi etmenler müdahale durumunu değiştirir. Bazı durumlarda karıştırılıyor. Vajinadan genital organlar çıkıyor. Onu bağırsak sanabiliyorlar. O durumda da kısırlaştırma yapılmalı. Şehrinizde aktif çalışan bir veteriner fakültesinin hayvan hastanesi varsa oraya götürebilirsiniz. Yada aktif çalışan bir barınak varsa oradan yardım isteyebilirsiniz.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Hangi şehirde yaşıyorsunuz? İshal, kabızlık gibi sebepleri var. Doğum sırasında ya da gebelikte de meydana gelmiş olabilir. Eminsek bağırsak çıktığından ölme ihtimali var. İshal veya kabızlıktan sonra şekilleniyorsa mama ile çözüm oluşturulabilir. Ama kas zayıflığından yada bağların zayıf olmasından dolayı ise müdahaleden başka anüs çevresine daraltmaya yönelik dikiş atılarak bir süre önlem alınmaya çalışılabilir. Bu süre zarfında toparlama ihtimali olabilir. Çıkma sebebi, çıkan kısmın boyutu, dış ortamda kalma süresi ve enfeksiyon olup olması gibi etmenler müdahale durumunu değiştirir. Bazı durumlarda karıştırılıyor. Vajinadan genital organlar çıkıyor. Onu bağırsak sanabiliyorlar. O durumda da kısırlaştırma yapılmalı. Şehrinizde aktif çalışan bir veteriner fakültesinin hayvan hastanesi varsa oraya götürebilirsiniz. Yada aktif çalışan bir barınak varsa oradan yardım isteyebilirsiniz.
Cevap için teşekkürler. Bu ilk sefer değil tekrarlayan bir durum bağırsağı dikiş atarak daraltıyorlar her seferinde ama dikişler alındıktan sonra yine çıkıyor doğumdan sonra çıktı bu sene ancak daha sonra ki dönemde iki kere daha çıktı. İşlemler ilk başta mahalledeki veterinere yapılıyordu ama sonra Erciyes Üniversitesi veterinerlik fakültesi ne götürdük onlar da bir ilerleme sağlayamadılar denebilir çıkınca götürüyoruz dikip içine koyuyorlar ama 1 ay sonra yeniden oluyor. Çok yemek vermeyin demişler şimdi 1 ay kapalı alanda bakıcaz ama sahiplendirme dışında çözüm yok galiba o da anlattığım gibi sıkıntı. O kadar dayanıklı ki çıkınca ortadan kayboluyor 2 gün bulamıyoruz ölmeyi bekliyor galiba sonund acıkınca dayanamayıp geliyor, normal bir kedi dozu anestezi işe yaramıyor arkadaşta uyumuyor:hihi Kaç kere çıktı veterinerde düzltildi ama yine oluyor özet bu. Ben Kayseri'de yim bu arada.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Büyük ihtimalle o bölgede kas problemi var en küçük zorlamada yeniden çıkıyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Cevap için teşekkürler. Bu ilk sefer değil tekrarlayan bir durum bağırsağı dikiş atarak daraltıyorlar her seferinde ama dikişler alındıktan sonra yine çıkıyor doğumdan sonra çıktı bu sene ancak daha sonra ki dönemde iki kere daha çıktı. İşlemler ilk başta mahalledeki veterinere yapılıyordu ama sonra Erciyes Üniversitesi veterinerlik fakültesi ne götürdük onlar da bir ilerleme sağlayamadılar denebilir çıkınca götürüyoruz dikip içine koyuyorlar ama 1 ay sonra yeniden oluyor. Çok yemek vermeyin demişler şimdi 1 ay kapalı alanda bakıcaz ama sahiplendirme dışında çözüm yok galiba o da anlattığım gibi sıkıntı. O kadar dayanıklı ki çıkınca ortadan kayboluyor 2 gün bulamıyoruz ölmeyi bekliyor galiba sonund acıkınca dayanamayıp geliyor, normal bir kedi dozu anestezi işe yaramıyor arkadaşta uyumuyor:hihi Kaç kere çıktı veterinerde düzltildi ama yine oluyor özet bu. Ben Kayseri'de yim bu arada.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ya üniversitedeki arkadaşlar ya da veterineriniz başarısız.
Ya da hayvanı daha hafif şeylerle beslemeniz gerekiyor.
Daha ehil birine götüreceksiniz ya da kaderine terk edeceksiniz. :(

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ya üniversitedeki arkadaşlar ya da veterineriniz başarısız.
Ya da hayvanı daha hafif şeylerle beslemeniz gerekiyor.
Daha ehil birine götüreceksiniz ya da kaderine terk edeceksiniz. :(
Bilmiyorum artık belki sahiplenecek birisi bulunur, bizim canavar evde durmaz ama denemek lazım. Reddit te veteriner sub ı var oraya da sorayım belki veteriner birinin tavsiyesi olur. Tek kedi olmadığından ve serbest gezebildiğinden ne yediğini kontrol etmek çok zor maalesef. Kafasına eserse gidip bir kaç gün gelmiyor fare falan tutmaya gidiyor öyle pasif bir kedi de değil yani.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560

Büyük ihtimalle. Ama kasın kendini toparlaması için süre yetmiyor da olabilir. Ayrıca dikişten sonra bakım besleme önem arz ediyor. Yani sokak kedisi olması bu noktalarda problem oluşturur. Bazen de ne yaparsanız yapın kas problemi varsa bir kere başladıysa önüne geçemezsiniz. Son çare karından veya kasıktan açılıp bağırsağın karın duvarına sabitlenmesi yapılmalı. Diğerine göre risklidir ama düzgün yapılırsa kesin çözümü budur. Erciyes veteriner fakültesinde de bu yapılıyordur. Ama ücret falan nasıl olur konuşmak gerekir.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Büyük ihtimalle. Ama kasın kendini toparlaması için süre yetmiyor da olabilir. Ayrıca dikişten sonra bakım besleme önem arz ediyor. Yani sokak kedisi olması bu noktalarda problem oluşturur. Bazen de ne yaparsanız yapın kas problemi varsa bir kere başladıysa önüne geçemezsiniz. Son çare karından veya kasıktan açılıp bağırsağın karın duvarına sabitlenmesi yapılmalı. Diğerine göre risklidir ama düzgün yapılırsa kesin çözümü budur. Erciyes veteriner fakültesinde de bu yapılıyordur. Ama ücret falan nasıl olur konuşmak gerekir.
O karından açılarak yapılan işlemi söylediler ama riskli demişler ben bu sefer onu yapmalarını beklerdim ama yine daraltıp içine koymuşlar. Daha uzun süre kapalı alanda bakmayı deneyeceğiz bu sefer kaçmayı başarmazsa 1 ay kadar sadece önerilen tavuk vb. yiyeceklerle besleyince belki işe yarar. Bu arada yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler B baran5454. Düzelmezse ücreti neyse mecburen verip deneriz artık çok emek verdik iyileştirmek için.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
O karından açılarak yapılan işlemi söylediler ama riskli demişler ben bu sefer onu yapmalarını beklerdim ama yine daraltıp içine koymuşlar. Daha uzun süre kapalı alanda bakmayı deneyeceğiz bu sefer kaçmayı başarmazsa 1 ay kadar sadece önerilen tavuk vb. yiyeceklerle besleyince belki işe yarar. Bu arada yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler B baran5454. Düzelmezse ücreti neyse mecburen verip deneriz artık çok emek verdik iyileştirmek için.

Açıkçası beslenme takibi vs gerektiren bir durum olduğu için, tedaviden sonra sokağa salmanız işi başarısızlığa uğratıyor muhtemelen.
Gözetim altında kalması lazım bir şekilde.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Açıkçası beslenme takibi vs gerektiren bir durum olduğu için, tedaviden sonra sokağa salmanız işi başarısızlığa uğratıyor muhtemelen.
Gözetim altında kalması lazım bir şekilde.
Tedaviden sonra zaten 1 hafta kapalı alanda tutuyorduk ama bu sefer 1 ay kapalı tutmayı deneyeceğiz. Tabi kaçmazsa en küçük fırsatta hemen kapının altından yanından sıvışıp kaçıyor. Çok uzaklaşmıyor geri yakalatıyor kendini ama hiç sevmiyor kapalı alanda durmayı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Tedaviden sonra zaten 1 hafta kapalı alanda tutuyorduk ama bu sefer 1 ay kapalı tutmayı deneyeceğiz. Tabi kaçmazsa en küçük fırsatta hemen kapının altından yanından sıvışıp kaçıyor. Çok uzaklaşmıyor geri yakalatıyor kendini ama hiç sevmiyor kapalı alanda durmayı.

1 haftadan fazla tutsanız kaçmazdı hocam. :hihi

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Belki bana bir çoğu kızacaktır, ancak; doğal seleksiyon şartlarına insanoğlu müdahale ettiği sürece, hayvanlar rahat yaşam alanı bulamıyor kendilerine.
Çoğunluk, hayvanlara iyilik ettiğini zannederek doğal hayatına müdahale ediyor farkında değil. İnsanoğlunun hayvan besleme şartları bellidir ama günümüzde hangi şartlara uyuyoruz da; hayvan beslemenin şartlarına uyalım. Hayvanların yaşamını, doğal haline bırakırsak, sorun sıkıntı da olmaz.

Sizi veya sizin nezdinizde bu işleri yapanları yargılamıyorum ancak; doğru yapmadığınızı belirtmek isterim. Her batında kedi/köpek cinsi 5-6 yavru doğurur ve yaşadığı ortam gereği bu yavruların bir ikisi erişkinliğe ulaşır. Fakat, insanoğlu doğan her yavruyu erişkinliğe ulaştırma çabasında olursa, bir süre sonra bu döngü olumsuz yönde kırılır ve sokaklar veya insanların yaşam alanları kedi köpekten geçilmez.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Belki bana bir çoğu kızacaktır, ancak; doğal seleksiyon şartlarına insanoğlu müdahale ettiği sürece, hayvanlar rahat yaşam alanı bulamıyor kendilerine.
Çoğunluk, hayvanlara iyilik ettiğini zannederek doğal hayatına müdahale ediyor farkında değil. İnsanoğlunun hayvan besleme şartları bellidir ama günümüzde hangi şartlara uyuyoruz da; hayvan beslemenin şartlarına uyalım. Hayvanların yaşamını, doğal haline bırakırsak, sorun sıkıntı da olmaz.

Sizi veya sizin nezdinizde bu işleri yapanları yargılamıyorum ancak; doğru yapmadığınızı belirtmek isterim. Her batında kedi/köpek cinsi 5-6 yavru doğurur ve yaşadığı ortam gereği bu yavruların bir ikisi erişkinliğe ulaşır. Fakat, insanoğlu doğan her yavruyu erişkinliğe ulaştırma çabasında olursa, bir süre sonra bu döngü olumsuz yönde kırılır ve sokaklar veya insanların yaşam alanları kedi köpekten geçilmez.
Size kısmen katılıyorum bence de her hayvanı yaşatmak için insan üstü çabalar göstermek mantıklı değildir doğumdan beri olan komplikasyonlar sebebiyle yavrular her zaman ölür, bu hayvanlar hasta olur ölür, kaza araba çarpması gibi durumlar olabilir ama sokaktaki hayvanı besleyip kollayana doğal seleksiyonu bozuyorsun demek yanlıştır bence. Çünkü ehlileşmiş hayvanlar evde bakılmasa bile insan faktörü olmadan yaşayamazlar, onları ilk başta çoğalmasını sağlayıp evcilleştiren insanlardır. Bu konudaki ikinci nokta ise bu hayvanların yerleşim yerleri zaten şehirler olduğu için avlanmak gibi bir durumlarının olmamasıdır. Her yeri asfalt ve beton olan bir şehirde kedi nüfusunu beslemeye yetecek kemirgen ve kuş nüfusu olamaz. Bu hayvanların fazla çoğalması içinde bence doğru yöntem yakalayıp kısırlaştırmaktır belli bir oranda. Batıda olduğu gibi hayvanları toplayıp ilaçla öldürmek bunu da acı çekmesinler diye yapıyoruz demek sizin dediğinize girer işte, bu hayvanların da fıtratında aynı insan gibi yaşamak, ölmek, acı çekmek, mutlu olmak vardır. Fakat zaten evcilleşmiş türler olduğu için insan etkisinden ayrı düşünmek de saçma olur mesela evcil bir at doğada neslini devam ettiremez o kadar dayanıklı değildir. Zira köpek ve kedilerde öyle aynı kategorideki vahşi hayvanlar ile rekabet edemez yok olurlar. Bence bu konuda doğru yol ikisinin ortasıdır ne çok fazla üstüne düşüp insan gibi saymak nede onlar zaten doğal yaşayabilir deyip bırakmak. Burada benim durumum gibi durumlarda ise ben bir sakınca göremiyorum, insanlar sevdikleri bir hayvan için çaba gösterip yaşatmayı deneyebilir. Çözümsüz bir sıkıntı olsa haydi ömrü bu kadarmış der kendi haline bırakabilirsiniz ama gözünüzün önünde ölecek durumda bir hayvana yardım etmek de kesinlikle kınanacak bir davranış olmamalıdır. Benim düşüncemle sıkıntıda olan hayvana yardım etmek aç olanı beslemek güzel bir davranıştır ne kadar insanların işine gelmese de; bu hayvanların sayılarını kontrol altında tutmak da yine insanların sorumluluğudur (Hiç birinin yaşama hakkını elinden almamak şartıyla). Birde sayın Domestos Domestos kişisel görüşünüzü belirttiğiniz yazılarda görüş bildiren cümlelerin önüne "bence" yada "benim kanım şu" şeklinde ekleme yaparsanız sevinirim ben bu konuya çok takılmam ancak alınıp rahatsız olanlar olabilir gördüğüm kadarıyla daha önce bir kaç kere olmuş biraz daha kişisel düşüncenizi yumuşak üslup ile dile getirirseniz daha iyi olacağı kanaatindeyim. Saygılar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri