Kaza sonrası lastik sesi

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
110
44
Merhabalar. Aracım Chevrolet Cruze. Geçenlerde aracıma sol ön çamurluktan çarptılar. Araçta falken 4 mevsim lastik vardı. Lastikte az da olsa soyulma olduğundan değiştilmesini istedim. Ekspertiz aracı rot balansa da sokun dedi. Sol ön lastik değişti. Diğer lastikler 6 ay kadar eski. Kaportacı usta rot balansa soktuklarını başka bir sorun olmadığını söyledi. Bugüne kadar şehir dışına çıkmadığımdan farketmedim ancak 110 km üstü aracın sol ön lastiğinden uğultu sesi geliyor. Acaba rulman mı diyorum ancak sol ön lastiğin daha yeni olmadından da kaynaklanır mı diye düşünüyorum. Tıkırtı titreme vs yok. Düşük hızlarda ses yok. Bayramda baktıracak yer de yok. Lastik hava basınçları düşükmüş onları artırdım. Ama tekrar denemedim. Lastik aşınma farklılıkları bunu yapar mı? Yardımcı olursanız sevinirim .

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,066
64
Geçmiş olsun,elinde fotoğraf varsa paylaşırsan daha iyi sonuç-bilgi alabilirsin diye düşünüyoum,en azından çarpma şiddeti fikir verebilir üyelerimize anlamında yazdım :ok

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
110
44
Geçmiş olsun,elinde fotoğraf varsa paylaşırsan daha iyi sonuç-bilgi alabilirsin diye düşünüyoum,en azından çarpma şiddeti fikir verebilir üyelerimize anlamında yazdım :ok
Resim

1000051123128d87b16ec00581.jpg
1000051116c329e3c94b6d9c1e.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Geçmiş olsun. Rulman kaynaklı olsa düşük hızlarda bile rulman uğultusunu farkederdiniz. Araçın kaporta olarak tamiri tamamlandı mı.?

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
110
44
Geçmiş olsun. Rulman kaynaklı olsa düşük hızlarda bile rulman uğultusunu farkederdiniz. Araçın kaporta olarak tamiri tamamlandı mı.?
Evet tamamlandı. Ön lastiklerin havasını biraz düşük bırakmışlar. Tamamladım. Sanki kesildi gibi. Düşük hızlarda böyle bir ses yok. Olduğunda sanki asfalta sürtüyor gibi bir ses olmuştu. Bayramda da çok hız yapmak istemiyorum. Malum kalabalık. Dinleyeceğim artık. Ön tekerler arasında 6 ay aşınmışlık farkı olmasa doğrudan poyra derdim ama bilemedim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Evet tamamlandı. Ön lastiklerin havasını biraz düşük bırakmışlar. Tamamladım. Sanki kesildi gibi. Düşük hızlarda böyle bir ses yok. Olduğunda sanki asfalta sürtüyor gibi bir ses olmuştu. Bayramda da çok hız yapmak istemiyorum. Malum kalabalık. Dinleyeceğim artık. Ön tekerler arasında 6 ay aşınmışlık farkı olmasa doğrudan poyra derdim ama bilemedim.
6 ayda aşınma miktarı sert fren yapmıyorsanız 1mm bile değildir. Davlumbaz, tampon tam oturtulmamış olabilir rüzgarla beraber titreyip ses yapması muhtemel.

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
110
44
6 ayda aşınma miktarı sert fren yapmıyorsanız 1mm bile değildir. Davlumbaz, tampon tam oturtulmamış olabilir rüzgarla beraber titreyip ses yapması muhtemel.
O vakit poyra olabilir. Lastikten geldiğine eminim çünkü. Biraz bayram yoğunluğu geçsin tekrar deneyeceğim. Olmadı bir rot balansçıya uğrayacağım. Ama sanayi usta deyince rahatsız oluyorum artık. Sigorta da aracı teslim aldığımdan artık yapmaya yanaşmaz sanırım. İş bize kaldı gibi. Hayırlısı olsun.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
O vakit poyra olabilir. Lastikten geldiğine eminim çünkü. Biraz bayram yoğunluğu geçsin tekrar deneyeceğim. Olmadı bir rot balansçıya uğrayacağım. Ama sanayi usta deyince rahatsız oluyorum artık. Sigorta da aracı teslim aldığımdan artık yapmaya yanaşmaz sanırım. İş bize kaldı gibi. Hayırlısı olsun.
porya olsa dönüşler, çukurlarda da ses yapar. Salınca burçlarına da göz attırın.

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
110
44
porya olsa dönüşler, çukurlarda da ses yapar. Salınca burçlarına da göz attırın.
Rot-balans ustama götürdüm. Poyra dedi. Ancak otomatik araba ben yapamam motor ustasına götür dedi. Motor ustam kapalı olunca çevre yoluna bir çıktım. 110 üzerine çıktım sorun yok. Uzunca sayılabilecek bir süre kullandım. Ses yok. Ustama sordum. Poyra değildir o zaman her zaman yapardı dedi. Muhtemelen yoldan kaynaklanmaktadır dedi. Bir müddet kullanacağım bakalım

Arf19 Çevrimdışı

Arf19

Aktif Üye
20 Ara 2018
110
44
Poyra sorun olmayınca bujileri değiştireyim dedim. Bir açtım iki sene önce değiştirdiğim üst kapak contası ikinci bujiye yaklaşık bir bardak yağ boşaltmış. Ustacık contayı kapağa sıkıştırıp ezmiş. Buji tarafı olunca görünmemiş. İki sene boyunca vuruntu problemi için gitmediğim yer kalmadı düşünün. Neyse sanayiye arabayı götürdüm yapılsın diye. Usta resim attı. 13 yılda iki kere değitirdiğimi sandığım triger seti kopmak üzereymiş. Enteresan olanı triger hiç değişmemiş. Resim ekte. Haramı helali günahı falan geçtim. Bunu yapanın Allah inancı da yoktur da ayıp nedir onu da mı bilmiyorlar yahu 😔. Uzak durmaya çalışıyorum sanayiden. Dürüst esnaf bulmak oldukça zorlaştı.

1000054002.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Rot-balans ustama götürdüm. Poyra dedi. Ancak otomatik araba ben yapamam motor ustasına götür dedi. Motor ustam kapalı olunca çevre yoluna bir çıktım. 110 üzerine çıktım sorun yok. Uzunca sayılabilecek bir süre kullandım. Ses yok. Ustama sordum. Poyra değildir o zaman her zaman yapardı dedi. Muhtemelen yoldan kaynaklanmaktadır dedi. Bir müddet kullanacağım bakalım
Geçmiş olsun, trigerin kopup büyük maddi zarar vermesine ramak kalmış. Triğerin üzerinde üretim tarihi yazar ustanıza söyleyin trigeri atmasın bir bakın üretim tarihine.

Tekleme sorunsallarında öncelikle bujiye bakılır buji temizse bobine yönenilir bobinde sağlamsa kompresyon testi yapılır.
Yağ içinde kalmış bujinin tespitini yapmıyorlarsa yazıklar olsun.

Geri
Üst Alt