Deneyim Karavan Yaşamından Tecrübeler

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Tam zamanlı yaşam için böylesi daha güzel geldi bize. Ferahlık nedeniyle. :)

Evet, yaklaşık 2.5 ay sonra yine tüpümüz bitti. Bu kez biraz hoyrat kullandığımızı düşünüyoruz. O nedenle 3 ay gider dediğimiz tüp, 2.5 ay gitti.

Küçük tüp vardı, en azından onunla su ısıtıp ihtiyacımızı gördük.

Bakalım. Yarın, tüp fiyatı ne kadar olmuş göreceğiz.
Acaba tüp markasını mı değiştirseniz,baldız söylemişti tüp fiyatını ama unuttum :)
Bu arada belki yazmışsındır ama ben yine de hatırlatmak için yazayım,biz köyde 1kg/h lik detantör kullanıyorduk ,biraz daha uzun gidiyordu,tabii tüp aygazdı,ama aynı marka tüpe göre de bulabilirsiniz sanırım 1lik olandan :ok

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
290
Karavan tipi tüpler çıkmıştı galiba, her yerde var mıdır, ekonomik midir, bilemiyorum tabi ki.
Evet, Aygaz'ın Maksi adında bir karavan tüpü çıktı. İçindeki propan oranı biraz daha fazlaymış. Bu da soğuklarda donmayı engeller ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar tüpün. Fakat her yerde bulmak zor. Olmayacak yerde tüp bittiğinde, karavan tüpü istiyorum diye tutturursak tüpsüz kalırız. O yüzden standart tombul tüp üzerinden devam ediyoruz.

Acaba tüp markasını mı değiştirseniz,baldız söylemişti tüp fiyatını ama unuttum :)
Bu arada belki yazmışsındır ama ben yine de hatırlatmak için yazayım,biz köyde 1kg/h lik detantör kullanıyorduk ,biraz daha uzun gidiyordu,tabii tüp aygazdı,ama aynı marka tüpe göre de bulabilirsiniz sanırım 1lik olandan :ok
Hatırlıyorum bu önerinizi. Korkum şu ki çift gözlü ocak için yeterli gelir mi gelmez mi 1kg/h lik dedantör bilemiyorum. Sadece denemelik birinden ödünç alınır mı, onu da bilemiyorum. Yani bu bahsettiğimiz akış ölçüsünü bile bilen pek yok. Belki bit pazarından denk gelirse uygun bir şey denemelik alırım. Hatta sabah gideyim bir bit pazarına. :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Hatırlıyorum bu önerinizi. Korkum şu ki çift gözlü ocak için yeterli gelir mi gelmez mi 1kg/h lik dedantör bilemiyorum. Sadece denemelik birinden ödünç alınır mı, onu da bilemiyorum. Yani bu bahsettiğimiz akış ölçüsünü bile bilen pek yok. Belki bit pazarından denk gelirse uygun bir şey denemelik alırım. Hatta sabah gideyim bir bit pazarına. :)
İnan biz köy evinde 4 gözlü ocakta kullanıyorduk ,hatta köy evini satmadan önce elimde fazladan vardı 1lik detantör,ve yine hatta uzun yıllar önce 2likten 1liğe dönmeden önce kullanım testi yapmıştık,( sobada denemiştim,bana pinti bile denmişti :) ) arada fark olunca 1likte devam ettik.
Mesajı okuyunca köyden getirdiğim bir kaç eşyaya baktım acaba getirmişmiyim diye ama çıkmadı eşyaların arasından, hanım "kardeşine verdin diye hatırlıyorum" dedi.
Pek bilen olmaz zaten,bende şans eseri bulmuştum ilk taşındığımızda tüplü-gazlı soba vardı,çok tüp gaz harcaması yapıyordu,o zaman tüpçü söylemişti ve aldırmıştı.Ben şahsen tavsiye ederim :ok

F Çevrimdışı

Fatih42

Yeni Üye
12 Eyl 2021
30
Aygaz'ı övmek istemem ama daha uzun gidiyor. Çok eskilerde Milangaz en iyisiydi. Milangazı uzun zamandır hiç kullanmadık. Belki şimdi de iyidir, 3 sene Aydın'da oturduk tüp kullandık, farklı bir iki marka denedik içlerinde en uzun aygaz gidiyordu.

Diğer sayfaları tam okumadım ama tüp markalarının sitelerinde fiyatları var, şehir seçiyorsunuz.

Bu arada geçenlerde bakmıştım balkonda 12kg tüp var soğuklarda donarmı diye Milangaz sitesinde şöyle yazıyor:

"Bütanın donma noktası -140 santigrat derecedir; propanın donma noktası -188 santigrat derecedir. Bütan ve propan birleşiminden oluşan tüpgaz, 0 santigrat derecede dahi gaz fazındadır.

Halk arasında tüpün donması olarak adlandırılan olay ise LPG’nin değil, tüpün yüzeyindeki su buharının önce yoğunlaşması ve sonrasında donması şeklinde gerçekleşir."

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
290
İnan biz köy evinde 4 gözlü ocakta kullanıyorduk ,hatta köy evini satmadan önce elimde fazladan vardı 1lik detantör,ve yine hatta uzun yıllar önce 2likten 1liğe dönmeden önce kullanım testi yapmıştık,( sobada denemiştim,bana pinti bile denmişti :) ) arada fark olunca 1likte devam ettik.
Mesajı okuyunca köyden getirdiğim bir kaç eşyaya baktım acaba getirmişmiyim diye ama çıkmadı eşyaların arasından, hanım "kardeşine verdin diye hatırlıyorum" dedi.
Pek bilen olmaz zaten,bende şans eseri bulmuştum ilk taşındığımızda tüplü-gazlı soba vardı,çok tüp gaz harcaması yapıyordu,o zaman tüpçü söylemişti ve aldırmıştı.Ben şahsen tavsiye ederim :ok
Yarım saat evvel pit pazarından döndük eşimle.
Biraz araştır, uygun fiyata ve sıkıntısız olanı bul derken, görseldeki dedantöre denk geldik. 15TL'ye aldık.
Gelir gelmez 1.5kg/h değerini taşıyan eski dedantörü söktüm ve yeni aldığımızı taktım. Ocağı da yaktım, daha verimli olduğunu gördüm. Eski olanda ocak açıkken çok savuruyordu ateş, çok harliydı ocak. Şimdi kısıkken gerçekten kısık, olması gerektiği gibi. Bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz. Biz beğendik yeni dedantörü.

images-6ce06c48c7a336ec8.jpg

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
290
Aygaz'ı övmek istemem ama daha uzun gidiyor. Çok eskilerde Milangaz en iyisiydi. Milangazı uzun zamandır hiç kullanmadık. Belki şimdi de iyidir, 3 sene Aydın'da oturduk tüp kullandık, farklı bir iki marka denedik içlerinde en uzun aygaz gidiyordu.

Diğer sayfaları tam okumadım ama tüp markalarının sitelerinde fiyatları var, şehir seçiyorsunuz.

Bu arada geçenlerde bakmıştım balkonda 12kg tüp var soğuklarda donarmı diye Milangaz sitesinde şöyle yazıyor:

"Bütanın donma noktası -140 santigrat derecedir; propanın donma noktası -188 santigrat derecedir. Bütan ve propan birleşiminden oluşan tüpgaz, 0 santigrat derecede dahi gaz fazındadır.

Halk arasında tüpün donması olarak adlandırılan olay ise LPG’nin değil, tüpün yüzeyindeki su buharının önce yoğunlaşması ve sonrasında donması şeklinde gerçekleşir."
Bilgi için teşekkür ederim.
Bu kez Aygaz'a geçeriz diye düşünüyorduk ama elimizde Milangaz boş tüp vardı. Aygaz'ı aradık sorduk, illa Aygaz marak boş tüp olacak yoksa depozito alırız dediler. Yapacak bir şey yok diyerek Milangaz tercih ettik. Yazın 2.5 ay gitti doluya yakın tüp. Kışın da 2.5 ay gitti tam dolu tüp. Biraz hoyrat davrandık bu kez, soğuk olunca çay kaynat dur vs.
Dedantör değişikliğine gittik. 1.5kg/h değeri olan dedantörden, 1kg/h değeri olan bir başka dedantör montajı yaptık bugün. Muhtemelen etkisi olacak çünkü daha önce ocak kısık iken bile harlı yanıyordu ancak şimdi ayarını bulmuş gibi.

O zaman bir derli toplu güncelleme içeriği oluşturmak isterim:

Tüpü Pazar günü yeniledik. 324TL olmuş Milangaz 12kg tombul ev tüpü. Aygaz'a geçeriz bu kez diyorduk ama elimizde illa ki Aygaz marka boş tüp olması lazımmış yoksa tam depozito bedeli alırız dediler. Biz de ne yapalım diyerek Milangaz ile devam kararı aldık.

Bu arada dedantör değişimine de gittik.

Forum sayfasında aldığımız tavsiye üzerine, 1.5kg/h değeri olan kendi dedantörümüz yerine, 1kg/h değeri olan bir dedantöre geçtik. Burada temel beklentimiz tüpte ekonomi sağlamak oldu.

Üzerine bir de fark ettiğimiz bir şey oldu.

Büyük gözlü ocak kısıkken dahi olması gerekenden daha harlı yanıyordu. Şimdi dedantör değişikliği ile olması gerektiği gibi yanıyor.

Görseldeki dedantörü tercih ettik. Bir önceki dedantör ile tüpümüz 2.5 ay dayandı. Bakalım bu dedantör ne kadar etkileyecek tüketimimizi?

Şimdilik bu kadar.
:)

images-62acfbb7508dea47a.jpg

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Yarım saat evvel pit pazarından döndük eşimle.
Biraz araştır, uygun fiyata ve sıkıntısız olanı bul derken, görseldeki dedantöre denk geldik. 15TL'ye aldık.
Gelir gelmez 1.5kg/h değerini taşıyan eski dedantörü söktüm ve yeni aldığımızı taktım. Ocağı da yaktım, daha verimli olduğunu gördüm. Eski olanda ocak açıkken çok savuruyordu ateş, çok harliydı ocak. Şimdi kısıkken gerçekten kısık, olması gerektiği gibi. Bilgi paylaşımı için teşekkür ederiz. Biz beğendik yeni dedantörü.

images-6ce06c48c7a336ec8.jpg
Güle güle kullanın,artık çay içmeye geliriz :)
Bu arada ocağın kullanma klavuzu veya bir bilgi deposu da varsa bakın bakalım ocak tüpgaza göre mi yoksa doğalgaza göre mi ayarlıymış, bu da ocağın kafalarını çıkarttığınızda iç kısımda görünen memelerin delik çapı ile alakalıdır,doğalgazda delik çapı daha geniştir, tüpgazda daha dar,bunu en iyi kullanım kitabında görürsünüz,tabii yazarsa :)
NOT:
Muhtemelen tüpgaza göredir ama bakmakta fayda var :ok

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
290
Bu arada ocağın kullanma klavuzu veya bir bilgi deposu da varsa bakın bakalım ocak tüpgaza göre mi yoksa doğalgaza göre mi ayarlıymış, bu da ocağın kafalarını çıkarttığınızda iç kısımda görünen memelerin delik çapı ile alakalıdır,doğalgazda delik çapı daha geniştir, tüpgazda daha dar,bunu en iyi kullanım kitabında görürsünüz,tabii yazarsa :)
NOT:
Buyrun bekleriz her zaman. :) İzmir'deyiz şimdilik bakalım. :cay
Ocağımız tüpe göre ayarlı. Daha önce kontrolünü sağlamıştık. Bilgi paylaşımınız için tekrar teşekkür ederiz.

İki arka kapının ve sürgülü kapının yalıtım güçlendirmeleri fazlasıyla tamamlandı. Yalıtımlara ek, arka kapıların pencere nişlerine güncelleme yaptım. Yani en azından birine yaptım, diğerine de yapabilirsem yarın el atacağım. Sonrasında aracın altında kalan su depomuzun son yalıtımını da tamamlamaya çalışacağım.
İyi kötü video kayıtları yaptım. En sonunda yapabilirsek hepsinden bir video ortaya koyup paylaşacağız.
İyi geceler.

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Fatih42

Yeni Üye
12 Eyl 2021
30
Tüpü Pazar günü yeniledik. 324TL olmuş Milangaz 12kg tombul ev tüpü. Aygaz'a geçeriz bu kez diyorduk ama elimizde illa ki Aygaz marka boş tüp olması lazımmış yoksa tam depozito bedeli alırız dediler. Biz de ne yapalım diyerek Milangaz ile devam kararı aldık.
Biz Kuşadası Davutlar'da oturduk 2019-2022 arasında 3 yıl, Mogaz, İpragaz, Aygaz arasında birer kez değişim yaptık sorun olmamıştı, depozito ek ücret vs. istememişlerdi. Küçük yer olduğu için esnaf muhtemelen birbirlerini tanıyordu.

Birde tüp alırken güvenlik jelatini mi, bandı mı, tam ne diyorlar ona bilmiyorum ama şu şeye iyi dikkat edin, ilk siz açın onu, eskiden kaçak dolum yapıyorlardı. Şimdi yapıyorlarmı bilmiyorum.

Screenshot_20230201-022339.png

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,435
32
NOT:
Emmi sen nerelerdesin yaw :) Müsait zamanda görüşelim abim🥰. selamlar...

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
290
Evet, bugün su deposunun yalıtımını tamamladık. Umarız ki işe yarayacak şekilde yapabilmişizdir.
Videolar çektim. Bakalım düzgün bir şekildeyse, kurgusunu yapıp videosunu da YouTube hesabımıza yükleyeceğiz.
Ne yalıtımmış be. :)

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
290
Biz Kuşadası Davutlar'da oturduk 2019-2022 arasında 3 yıl, Mogaz, İpragaz, Aygaz arasında birer kez değişim yaptık sorun olmamıştı, depozito ek ücret vs. istememişlerdi. Küçük yer olduğu için esnaf muhtemelen birbirlerini tanıyordu.

Birde tüp alırken güvenlik jelatini mi, bandı mı, tam ne diyorlar ona bilmiyorum ama şu şeye iyi dikkat edin, ilk siz açın onu, eskiden kaçak dolum yapıyorlardı. Şimdi yapıyorlarmı bilmiyorum.

Screenshot_20230201-022339.png
Bu noktaya dikkat ettim.
Gelen tüp aynı şekilde, sibop kısmı ambalajlıydı.
Dedantör değişimi sonrası daha uzun gideceği kanısındayım. Bakalım.

Geri
Üst Alt