Kapı ve camlara vuruluyormuş gibi ses

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Selam dostlar.

Ben küçüklüğümden daha ilkokula giderkenki zamandan bir olay hatırlıyorum. O sırada okuldaydım ve 10 saniye kadar arayla kapılarda sanki biri vuruyormuş gibi gürültü olmuştu derste 2-3 saniye kadar süren. Hatta yaramaz bir öğrenci vuruyor sanıp hoca beni dışarıya yollamıştı ve kapıyı açtığımda diğer sınıf kapılarından da diğer öğretmenler kapıyı açıp anlamaya çalışıyordu.

Tarih 2003 ile 2005 arası (Düzce) ve internette bir şey bulamadım. Eve gittiğimde evde de camların falan titrediğini söylemişti annem.

Velhasılı bu gün Kayseri’de de 3 Şubat’ta ve 6 Şubat’ta böyle bir olay yaşandığını duydum. Yine bir şey bulamadım ama anlatılan olayla benim başlıktaki hemen hemen aynı. Ama benim hatırladığım olayın tarihinde herhangi bir felaket olmamıştı. Düzce ve Gölcük depremleri 1999 yılında olmuştu ve o tarihte ben daha 4 yaşımda olduğumdan okula gitmiyordum. Yani 2003-2005 arasında olduğuna olayı yaşadığım sınıfın konumunu hatırladığımdan dolayı eminim.

Ben komplo teorilerine kolay kolay inanmam. Ama bu durumun sebebini de merak ediyorum. Araştırma yapabilmem için herhangi bir anahtar kelime falan bilen veya kendisi bu konu hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Düzeltiyorum;
1 Mayıs 2003 yılında Bingöl’de 6.4 büyüklüğünde bir deprem olmuş. Çocuktum ve bağlam kuramamış olabilirim.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Ben İzmir'de çok deprem yaşadım ama hiç öyle bir olaya denk gelmedim doğrusu ama şunu gördüm ,hem de 2 kere.Camdan dışarı bakınca kızılımsı bir gökyüzü.ilkinde 99 depremi oldu ikincisinde geçen olan deprem.Tabii rastlantı da olmuş olabilir ama gördüm,hatta hanıma da söyledim "gökyüzü kızıl" diye.Ben hiç inanmam böyle şeylere aslında taaaa ki İzmir'de 6.9 luk deprem olana kadar ,bunu yazmıştım muhabbet olsunda :)
Yine de inanmıyorum ama "acaba" demekten de alamıyorum doğrusu,çünkü yoldaydım ve bir patlama olmuştu ve ben köftecide tüp patladı sandım,meğer deprem oluyormuş,yani patlamayı duydum,hatta aynı yere bir daha gittiğimde satıcı kıza sormuştum "o gün patlama oldu mu" diye ,evet demişti .
Ama başlıktaki bir durumla hiç karşılaşmadım.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Bunun tek mantıklı açıklaması depremin titreşim frekansı.
Çok düşük frekanslı titreşimi biz hissedemeyiz ancak Yüzeyi büyük ve özellikle düz olan cisimler hoparlör gibi davranabilir.

Geri
Üst Alt