Kalorifer Tesisatından Anlayan Var Mı?

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Merhaba arkadaşlar, resimdeki ECA Proteus 24 KW hermetik çift eşanjörlü kombiden var evimizde.

ECA-Proteus-600.jpg

Biz bu kombiye 7 yıldır servis çağırmadık, bakım yaptırmadık. 

Kombimiz evin içinde mutfakta. Dairemiz ara daire. İki blok yapışık, sol yanımızda daire var, sağ yanımızda da diğer bloğun dairesi var.  :sırıtma2:

Bir süre sonra kombimizin kalorifer tesisat basıncı sık sık düşmeye başlamıştı. 

İnternette araştırdım, arkada bulunan genleşme tankına hava basılması gerekiyormuş. 
Pompa buldum fakat hava basamadım, subapı oturtamadım sanırım.  :)uvar:

Ben de ailem tamirci çağırana kadar tesisat basıncını 2 Bar'a çıkarayım dedim. (O sıra maddi durum yoktu servise) 

Genleşme tankının basıncı zayıf olduğundan dolayı genleşme sonucu tesisat basıncında artış olmadı. 

Ben bu arada kalorifer tesisat temizliği nedir, genel olarak nasıl yapılır, onu araştırdım. 

Sonra bir gün kombiyi kapattım. Su girişini kapattım, mutfak musluğunu (en yakın musluk) açarak kombideki suyu boşalttım.) 

Daha sonra kombinin içini açtım, yanma odasının kapağını söktüm. İçerideki tozu ince bir naylon (sert tel değil) fırça yardımıyla ve süpürge yardımıyla dikkatlice aldım. Sonra kombinin alt taraflarındaki tozu da elimdeki hafif nemli bezle dikkatlice aldım. (Bu arada sigorta dahi kapalı her ihtimale karşı.) 

Tepedeki fanı söktüm onu da bezle sildim, biraz vakit geçince taktım yuvasına. 

Bu sırada kombinin içindeki su dönen borularda (yanma odasından çıkan sıcak su borularında, bağlantı noktalarında paslanmalar fark ettim. 

Belli ki ufak sızıntılar olmuş. Çünkü aşağıda kombinin pompa, eşanjör gibi elemanlarını barındıran kısım ile arasında sacdan bir parça daha var. Düz, kalıp bir parça. Oraya damlamış, orada da pas oluşmuş. 

Sonra peteklere giden hatlardaki filtreleri söktüm, şebeke suyumuz kireçli ama çamur yapacak kadar değil, filtrelerde kum, taş gibi tanecikleri gördüm. Muslukta akıtıp geri taktım. Sonra peteklerin suyunu alt taraftaki kör tapadan tek tek boşalltım, siyah su aktı. Çamur yok, kalıntı yok. 

Peteklerdeki kirli suları boşaltıp petek tapalarını kapattıktan sonra kombinin giriş vanalarını (su, gaz) açtım ve başladım su doldurma vanasını açmaya, su doluyor, hava ihtimaline karşı vanayı köklemedim. Tesisatta borular harici petekler boş olduğundan ötürü dolması birkaç dakika aldı. 

Daha sonra peteklerde oluşan havayı da pürjörleri tornavida ile açarak açtım. (En büyük hata bence) 
Sıkarken biraz fazla sıkayım dediğim çoğu pürjörün başını kırdım.   :ebebe:

(Petekler de ECA marka, pürjörü tornavida ile kapatamayacaksak o girintiyi ne diye yapıyorsun değil mi  :kıskıs:  )

Peteklerin havasını aldıkça tesisat basıncı düştü, basıncı artırdım, tekrar tekrar yaptım bunu. 

En yakın petekten glu glu sesi gelmeye başladı. Yine hava aldım, yine basınç düştü derken en son o ses de kesildi. 

Sistemi işlettim fakat önce peteklerin altı ve üstü ile arasındaki sıcaklık farkını pek fark etmedim. Sanırım o dönemler olmadı. 

Daha sonra kombimiz gaz kaçırmaya başladı. Kapalı iken dahi gaz kaçırıyordu, belli ki borunun girdiği yerde sıkıntı var. 

Vanayı kapatınca gaz kokusu kesildi bir süre sonra.

Tamirci çağırdık, baktı kokladı, kapattı vanayı söktü boruyu contayı değiştirdi. 

Gelmişken genleşme tankına hava basamadım, sen basar mısın dedim, bastı. 

Gelmişken içindeki paslanan boruların nedenini sordum, abi onlar zamanla olur değişmesi de maliyetli olur dedi. 

Ben ihtimalleri araştırdım fakat deneyimim olmadığı için o kısıma bulaşmadım. Çünkü ayarı kaçan, ömrü dolan bir parça olabilir.

Ayar için de fabrika verilerini, olası senaryolara karşı önlemleri bilmem ve, basınç ölçer lazım. O yüzden tamirci getirdik. 

İki işe toplam kırk lira aldı. Bana girmedi ama girmiş kadar hissettim bir conta için.  :kıskıs:

Şimdilerde ise peteğin altı ve üstünde bariz sıcaklık sorunu ile karşı karşıyayım. 

Aşağılar buz gibi değil fakat yukarılar sıcacıkken aşağılar soğuktan biraz sıcak. Ilık. 

Bir yerde okudum peteklerde reglaj ayarı diye. Tahmini bir ayar yaptım, sıcaklıkta bir değişim olmadı.

Peteğin resmen yarısından aşağısı ılık. Soğuktan biraz sıcak.  :bilmiyom:

Peteğin dibinde biriken tortu, çamur olabilir diyorlar. Temizlik yapanları araştırdım tesisata havlupan tarafından pompa takıp tazyikli su basıyorlar, havlupan dönüşünden de kirli su akıyor gördüğüm kadarıyla. 

Kombinin ölçümünde, gaz tüketiminde bir arıza yok. Evimiz ısınıyor. Tüketim senaryosu benzer, en fazla 50'de yakıyoruz. (Bizim kombide ayar trimpot çevirerek yapılıyor, hassasiyet yok, kademe hizasına gelince direk alev boyu değişiyor. Derece de 10'ar derece artıyor kademeye oranla.) Gelen gaz faturası aynı. (Vergi ve zam haricinde  :evillol:  )

Kombiyi sıcak su açıp çalıştırıyorum derece ibresine bakıyorum, gelen suyun sıcaklığına bakıyorum eskisi gibi. Anormallik yok, ölçüm doğru.

Bu temizleyen tamirciler kalorifer hattına koruyucu ilaç da atıyorlarmış fakat o konuda net birşey bulamadım. 

Kimi biz TSE onaylı kullanıyoruz diyor (sanki çok güvenilir ya), kimi de pas oluşmaması için gerekli diyor.

Bu koruyucu muhabbetini çamaşır makinelerindeki Calgon kireç sökücülere benzetiyorum. Güvendiğim bir servis onları kullanma, onlar kireci söküyor ama bu sefer düzenli kullandığın için kendi kalıntısı oluşuyor onu kim temizleyecek demişti. 

Sizce n'apabilirim? Petekleri aslında banyoya götürüp dikeye yakın yatırıp içine fıskiye ile su bassam işe yarar mı? 

Siyah su boşaltırken çamur, en ufak bir kalıntı akmadı adım gibi eminim.

Bence ütopik bir düşünce, salondaki 1.5 metrelik petek banyoya bile sığmaz. 

Bu ilaç muhabbeti sizce işe yarar mı? Kombi pompasını zora sokar mı? 

Peteklerde çamur varsa bile bunu kendim nasıl halledebilirim? İnternet ortamında birçok firma ürününde tamirciyim deyip (yetkili servis de dahil - ona servislik veren firmanın ben zaten  :söv:  ) bu kadar hile yapan ve değiştirdiği parçaya rağmen arızayı çözemeyip basıp giden servisleri gördükten sonra hiçbir tamirciye güvenemiyorum maalesef. Kendi işimi elimden geldiğince kendim halletmeye çalışıyorum.  :)eh:

Şu an da da tesisatı 2 BAR'da çalıştırıyorum, su daha geç bitsin diye. O da peteklerdeki dönüş hızını artırdığı için soğuma olabilir mi? 

2 BAR'da çalışırken genleşme 0.3 falan oluyor en fazla. 2.5 ve üstünü görmedim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,433
Vay Arkadaş Aksiyona Bak
Agzim Acik Okudum

Bu Is Nereye Varacak Diye
Sonunda Kirdim Cumlesini Okuyunca Dedim Beklenen Son :kop:

Buyuk Ihtimal Peteklerinde Camurlanma Olmustur

Kisisel Tavsiyem Guzel Bir Temizlik Yaptir
ama
Temizlik Maddesi Adi Altinda
Sistemine Herhangibirsey Enjeksiyon Ettirme...

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Sota' Alıntı:
Vay Arkadaş Aksiyona Bak
Agzim Acik Okudum

Bu Is Nereye Varacak Diye
Sonunda Kirdim Cumlesini Okuyunca Dedim Beklenen Son :kop:

Buyuk Ihtimal Peteklerinde Camurlanma Olmustur

Kisisel Tavsiyem Guzel Bir Temizlik Yaptir
ama
Temizlik Maddesi Adi Altinda
Sistemine Herhangibirsey Enjeksiyon Ettirme...

Bir araştırayım o zaman bizim burada kaça yapıyorlar diye.  :kıskıs: 

Hiç para vermek istemiyorum biliyor musunuz? 

Keşke bir yakınımdan tazyikli su sıkan bir makine bulabilsem şöyle;

karcher-basincli-yikama-makinesi-120bar-k3_500x500.jpghttp:

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
@Sota 

Temizleme işine 100 lira istiyorlar. 
Yaptıkları da tesisata pompa bağlayıp su basmak. 

Bugün 175 CM'lik en büyük petek hariç, petekleri söktüm. 
Banyoya götürüp içlerine fıskiyeyi söküp, hortumunun ucuyla tazyikli su bastım. 

Yine siyah partiküller aktı. 

Taktım, bu sefer altlar ısınmaya başladı. Ama üstler kadar hala sıcak değil. 

Birisi karbonat atın yazmış internette. Kombinin sirkülasyon pompasını bozar mı acaba? 

Ne ile çözebiliriz ki tortuyu?  :kıskıs:

Bu forumda Televizyoncu, Klimacı var. Bir de kombici olsa iyi olur. :seytan:

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Arkadaşlar evdeki petekleri tekrar söktüm.

Banyoda tazyikli su bastım alttan ve üstten, biraz daha partikül akıtabildim.

Bu sefer altlar ciddi oranda ısınmaya başladı. 
175 CM'lik peteği de söktüm tek başıma. Zor oldu ama olsun, sürükleyerek banyoya kadar götürdüm.  :egemen:

Sakın o kadar büyük petekleri tek başınıza çerçevesinden indirmeye çalışmayın. Döküm oldukları için ciddi bir ağırlık söz konusu. 

Banyodaki havlupanı söktüm, oradan tesisata tazyikli su bastım ve borudan açık kahverengi su aktı. 

Şu an için evin ısıtması iyi, bir sıkıntı yok. 

Geriye tek sorunum kaldı, o da sirkülasyon pompası. Ses yapıyor. Büyük ihtimal kirlilikten. 

Aynı şekilde kombinin içindeki otomatik hava purjörü de arızalı sanırım.

Peteklerin havasını almama rağmen kombide bir hava söz konusu.

Sıcak su alıp kapattığımda adeta kombinin içinde şelale akıyor sanki. 

Sanırım purjör çalışmadığı için pompa havayı tahliye edemiyor. 

Ev kendi tapulu evim olsa söker açarım fakat pimpirikli annem nedeniyle pompaya elleşmeyeceğim. 

Annemi bilgilendirdim, yetkili servisi çağır bir ara yaptır dedim. 

Bir gün ev sahibi olursam kendi kombimi tamir edeceğim.  :ıslık:

Gaz basınç ayarı gibi operasyonlar hariç tabi.  :sırıtma:

Onlar için hem fabrika verileri hem de basınç ölçer lazım. Ve de tecrübe lazım. 

Çünkü gaz valfinden alt limit ve üst limiti belirliyorsunuz. Giriş ve çıkış basıncını da ayarlıyorsunuz.

Tam bir denge işi yani. 

Ki zaten gaz valfi basınç ayarı kendi kendine kolayca bozulacak bir ayar değilmiş. 

@Sota  :jeo:

Yakında kombi hakkındaki öğrendiklerimi forumda yazacağım. 

Forum ahalisi bilgilensin.

Emin olmadığım bir bilgi yazarsam onu da üstüne basa basa belirteceğim. 

Bunu neden yapıyorum, çünkü temizlik gibi bir işleme 100-130-150 lira gibi yüksek ücret istiyorlar. 

Esnaf olmak kolay değil fakat ben elim yatkınsa ve doğru bilgiyi edinebiliyorsam, paramın cebinde kalmasını tercih ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt