Kalorifer borusuna, daire içinde izolasyon

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Sular kireçli, Kombi, Buderus Longmax Plus ve kullanılan termostatik vanalar,

Kombinin yaşı, üç veya dört sene oldu.

Benim kombi eski tip
Buderus Logomax U072-28K Konvansiyonel Hermetik Kombi
DANFOSS Termostatik gaz sensörlü vana var
6 senelik hiç bakım yaptırmadım sadece kendim pistik tutucuları temizledim .

Eski çıktığım yerde Viessman kombi vardı eşanjör delinmişti kendim montajını yapmıştım .
Eşanjör içinde iç filitre vardı .

Tesisat temizliğinde kombi içine kireç , pas ,tortu dolmuş olabilir .
Kombiyi ayırıp temizlik yapılması gerekir , kombi içinden su devir daim temizlik yapılmaz .
Bence ayrılıp yapılmıştır düşümüyorum
Düzeltme yazı düşünüyorum .

Son düzenleme:
TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Sizin yaptığınız gibi yeni boru tesisatı yerine direkt boru kılıfı ile aslında çözülebilir.

Peteklerin üst kısımları çok sıcak ancak ortasından aşağıya doğru radyatör çok soğuk metal.. Üst ile aşağı arasında ciddi bir sıcaklık farkı var ve bu nedenle verim ne yazık ki alamıyorum. Sanırım devirdaim olmadığını düşündüm ama sorunu tam çözemedim. Kombi filtreleri temiz gibi görünüyor, eğer tesisat içinde kirlenme söz konusu ise bu filtreye gelmesi gerekir.

Ayrıca yıllık temizleme işlemi sonrası peteklerin alt kısımları yeniden ısınıyor ama kollektöre en uzak olan odaların petekleri diğer odaların peteklerine göre ısı kaybı var. Bu arada temizleme işleminde, ilaç istemiyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi tesisat ve kombi için sıkıntı olabilir.

Kombi basıncı genellikle 1.2 ile 1.6 arasında tutuyorum. Açıkta olan boruların çapı ise 3-4 cm sanırım, akşam kontrol ederim. Kollektörden ayrılan borular gibi değil, onlardan daha kalın. Dün tüm radyotörlerdeki vanaları, termostatik vana ile değiştirdim. Etkisi olacağı belirtildi, zamanla göreceğiz.

IMG_20211208_175112.jpg

Emsanator Çevrimdışı

Emsanator 

Yeni Üye
19 Kas 2021
36
Benim kombi eski tip
Buderus Logomax U072-28K Konvansiyonel Hermetik Kombi
DANFOSS Termostatik gaz sensörlü vana var
6 senelik hiç bakım yaptırmadım sadece kendim pistik tutucuları temizledim .

Eski çıktığım yerde Viessman kombi vardı eşanjör delinmişti kendim montajını yapmıştım .
Eşanjör içinde iç filitre vardı .

Tesisat temizliğinde kombi içine kireç , pas ,tortu dolmuş olabilir .
Kombiyi ayırıp temizlik yapılması gerekir , kombi içinden su devir daim temizlik yapılmaz .
Bence ayrılıp yapılmıştır düşümüyorum .

Sizin teknik bilgi seviyeniz nedeniyle sıkıntısız işlem yapmışsınız :) Aynı işlemi benim yapmam, makineye yarardan çok zarar verir.
Temizlik yapılır iken kombi bağlantıları sökülüp, aynı bağlantı noktalarına temizleme makinesinin hortumlarını bağlıyorlar. Bu nedenle kombi temiz diye düşünüyorum. Yarın gelen servis ile detaylı bir inceleme olacak, bu konuyu güncelleyeceğim.

Kesinlikle, yeni izolasyon boruya gerek yok. Boşuna masraf, birazdan sipariş vereceğim. cc TEKNOwest TEKNOwest

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
Sizin teknik bilgi seviyeniz nedeniyle sıkıntısız işlem yapmışsınız :) Aynı işlemi benim yapmam, makineye yarardan çok zarar verir.
Temizlik yapılır iken kombi bağlantıları sökülüp, aynı bağlantı noktalarına temizleme makinesinin hortumlarını bağlıyorlar. Bu nedenle kombi temiz diye düşünüyorum. Yarın gelen servis ile detaylı bir inceleme olacak, bu konuyu güncelleyeceğim.

Kesinlikle, yeni izolasyon boruya gerek yok. Boşuna masraf, birazdan sipariş vereceğim. cc TEKNOwest TEKNOwest
Bence ayrılıp yapılmıştır düşümüyorum .

Yazarken düşünüyorum yazacağım düşümüyorum yazilimis Özür

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri